Jump to content
A-nik-i

Αναμμένη λυχνία αερόσακου σε Polo 6N2. Πιθανά αίτια;

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Είμαι στο στάδιο αγοράς μεταχειρισμένου και έχω κοιτάξει ένα Polo 6N2 που θέλει κάμποσα μαζέματα (η τιμή βέβαια είναι καλή). Προέκυψε λοιπόν σήμερα που το είδαμε, το οτι μένει αναμμένη στο καντράν η λυχνία του αερόσακου (με πορτοκαλί χρώμα, δεν ξέρω αν κοκκινίζει κιόλας, δεν έχω το manual). Αυτό τί πρόβλημα μπορεί να κρύβει και τί κόστους επισκευή μπορεί να χρειάζεται κάθε πιθανό σενάριο; Δεν είμαι αρνητικός να το πάρω με πρόβλημα, αρκεί να ξέρω το κόστος της επισκευής (καθώς και να ξέρω οτι μπορεί σίγουρα να επισκευαστεί) και ως εκ τούτου να προσπαθήσω να συμπιέσω λίγο ακόμα την τιμή αγοράς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες! 

Δεν αλλάζει σε κόκκινο η λυχνία οπότε, από αυτή την άποψη είσαι οκ. 

 

Ιδανικά βάλε ένα διαγνωστικό (ή πετάξου με τον πωλητή του αυτοκινήτου σε ένα συνεργείο με διαγνωστικό) για να δεις τι σφάλμα βγάζει.

Μπορεί να είναι κάποια φίσα κάτω από τα μπροστινά καθίσματα για τις ζώνες ασφάλειας που να έχει ξεκουμπώσει λίγο ή κάποια φίσα μέσα από το τιμόνι.

 

Αν πας να κάνεις κάτι μόνος σου, ειδικά με το τιμόνι, βεβαιώσου πως έχεις αποσυνδέσει την μπαταρία για να μη γίνει κανένα ατύχημα και σου ανοίξει κανένας αερόσακος στα μούτρα.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κώστα και σ'ευχαριστώ πολύ. Το διαγνωστικό θα δείξει επακριβώς το πρόβλημα; Έχω γνωστό μηχανικό (που δουλεύει χρόνια τα άλλα δύο VW της οικογένειας και τον εμπιστεύομαι) και θα το πω σε αυτόν. Η χειρότερη ζημιά που μπορεί να είναι, ποιά είναι και τί κόστος επισκευής έχει (γενικά);

Τα ρωτάω όλα αυτά, διότι θέλω να καταλάβω αν αξίζει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο. Θέλει γενικό σέρβις (λάδια, φίλτρο λ.), θέλει δισκόπλακες-τακάκια, θέλει σταδιακά μαζεματάκια στο εσωτερικό, θα χρειαστεί κι ένα βάψιμο εξωτερικό, αλλά πολλά είναι για αργότερα, σταδιακά. Αν όμως ο αερόσακος είναι κάτι ακριβό και δισεπίλυτο, είναι κρίμα. Το μοντέλο αυτό μου αρέσει πολύ και θέλω σιγά σιγά να χτίζω πάνω σε αυτό.

Edited by A-nik-i
Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις την μπαταρία του αυτοκινήτου αν είναι όντος σε καλή κατάσταση.

 

Και να δεις αν έχει κουμπί που απενεργοποιεί τον αερόσακο του συνοδηγού.

 

Ένα απο τα δύο μπορεί να είναι η αιτία.

 

Κοίτα για αρχή την μπαταρία πρώτα.

 

Στα vw οταν η μπαταρία είναι στα τελευταία της κάνει κάτι Κουλά στο αμάξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. 

Ειναι το πρωτο μου ποστ, αλλά εχω διαβάσει ωρες ολοκληρες την θεματολογία για να παρω γνώσεις.

 Πηρα ενα volkswagen polo tdi του 2015 μεταχειρισμένο με πρώτη άδεια στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα ειναι οτι ειναι αναμμένο (και σε μενα) το λαμπάκι του αερόσακου, δεν δουλευει το cruise control και το start stop.

Επειδή ειμαι ασχετός, ξερω μόνο οτι το start stop συνηθως δεν δουλευει λογω κακής μπαταρίας.

Η ερώτηση μου (έτσι να μου φύγουν οι απορίες μεχρι να το παω συνεργειο απο βδομάδα) ειναι

1)το cruise control δεν δουλευει επειδή είναι αναμενο το λαμπάκι του αέροσακου;

2) οταν δεν φοράω ζώνη, δεν επρεπε να κάνει εναν ήχο ή έστω να ανάβει το λαμπάκι της ζώνης;;

3) Οταν γυρνάω με το κλειδί την απενεργοποιηση  τον αεροσακου του συνοδιγου δεν πρεπει κάτι να καταλαβει οτι ειναι απενεργοποιημένο;;

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2022 at 12:16 PM, gienel said:

καλησπέρα σας. 

Ειναι το πρωτο μου ποστ, αλλά εχω διαβάσει ωρες ολοκληρες την θεματολογία για να παρω γνώσεις.

 Πηρα ενα volkswagen polo tdi του 2015 μεταχειρισμένο με πρώτη άδεια στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα ειναι οτι ειναι αναμμένο (και σε μενα) το λαμπάκι του αερόσακου, δεν δουλευει το cruise control και το start stop.

Επειδή ειμαι ασχετός, ξερω μόνο οτι το start stop συνηθως δεν δουλευει λογω κακής μπαταρίας.

Η ερώτηση μου (έτσι να μου φύγουν οι απορίες μεχρι να το παω συνεργειο απο βδομάδα) ειναι

1)το cruise control δεν δουλευει επειδή είναι αναμενο το λαμπάκι του αέροσακου;

2) οταν δεν φοράω ζώνη, δεν επρεπε να κάνει εναν ήχο ή έστω να ανάβει το λαμπάκι της ζώνης;;

3) Οταν γυρνάω με το κλειδί την απενεργοποιηση  τον αεροσακου του συνοδιγου δεν πρεπει κάτι να καταλαβει οτι ειναι απενεργοποιημένο;;

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλωσήρθες!

 

1) θα σε γελάσω.

2) ναι θα πρέπει τουλάχιστον να έχεις ένα λαμπάκι και αν θυμάμαι καλά, ένα ενοχλητικό ήχο εκτός αν έχει κωδικοποιηθεί ο εγκέφαλος να μην φωνάζει (νομίζω όμως το λαμπάκι πάντα θα σου ανάβει αν δε φοράς ζώνη)

3) όταν απενεργοποιήσεις τον σπάγκο συνοδηγού, δεν θα σβήσει το λαμπάκι. Λειτουργεί σαν υπενθύμιση. :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.