Jump to content
A-nik-i

Θέλω να φτιάξω ένα σετ απαραίτητων εργαλείων

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα σετ εργαλείων (ενδεχομένως που να βολεύει να υπάρχει πάντα στο αυτοκίνητο) ώστε να μπορώ να ξεκινήσω να κάνω κάποια πράγματα μόνος μου σε αυτό. Από που θα ξεκινούσατε για κάποια βασικά και πώς θα μπορούσε να συμπληρωθεί ένα τέτοιο σετ here and there;

(το μοντέλο είναι ένα Polo 6N2)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία! 

 

 

Ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα θα έλεγα.

 

Για αρχή θα σου πω εγώ το τι εργαλεία έχω στο αμάξι μου.

 

Τα 2 ποιο βασικά που αφορούν το κομμάτι της μπαταρίας.

 

Ένα Τ λίγο μακρύ Νο 13mm για το στήριγμα στην βάση της μπαταρίας κάτω που πάει και πιάνει.

 

polygono-kleidi-t-13x200mm-topex-35d032-

 

Ένα κλειδί Νο 10mm (πίπας) για τους πόλους της μπαταρίας για να μπορεί περνάει η βίδα από το παξιμάδι του πόλου μέσα στο κλειδί.

 

_________________4c233daa0fa55-600x600.j

 

 

2 φακούς (ο ένας τουλάχιστον) να είναι κεφαλής. Και γιατί όχι να μπορείς να τον φορτίσεις και με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου.

 

Και ένα σετ μικρό με διάφορες μύτες 

 

20190520100827_dewalt_mytes_ypsilon_epid

 

Που να προσαρμόζουν σε λαβή κατσαβίδι αλλά και σε μικρή καστάνια 

 

pdt-3276007121247-p-1.webp?t=resize&widt

 

3300161-kastania-2k-gia-mytes-1-4-mhkos-

Και απαραιτήτως ένα η δύο ζευγάρια γάντια.

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θες να έχεις εργαλεία στο αμάξι για κατάσταση ανάγκης(αποκατάσταση κάποιας βλάβης στο δρόμο)  ή εργαλεία για κάποια επισκευή- συντήρηση  στον  ελεύθερο  χρόνο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

@TASOS M, Το δεύτερο ο Ominus απάντησε ακριβώς στο πνεύμα. Προφανώς βέβαια, κάποια βασικά εργαλεία και αυτά απ'τα οποία θα ξεκινήσεις είναι αυτά που θα χρειαστούν σε περίπτωση ανάγκης. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαφής η σκέψη σου.

Το επίπεδο των εργαλείων είναι συνυφασμένο με τις γνώσεις και τις ικανότητες που έχεις να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες του κάθε εργαλείου.

Όσο πιο πολλές γνώσεις τόσα ποιο πολλά τα εργαλεία που  είναι απαραίτητα.

Εκτός των κλασικών όπως γερμανοπολύγωνα, καρυδάκια, μύτες, άλλεν εξάγωνα + το νούμερο 7 και τορτσ γαλλικό, γκαζοτανάλια, θεωρώ απαραίτητο στο αυτοκίνητο, μια αμπεροτσιμπίδα-πολύμετρο, ένα κολλητήρι καλωδίων, πένσα ακροδεκτών,  και πολλά αναλώσιμα, όπως μονωτική ταινία, θερμοκόλλα, καλάι, καλώδια, ασφάλειες, λάμπες κλπ.

Ως σημείο αναφοράς θα πάρεις το μέχρι που μπορείς να φτάσεις, για να μην κουβαλάς ‘’άγνωστα’’ εργαλεία. Βεβαίως το ‘’άγνωστο’’, μπορεί να είναι  γνωστό σε κάποιον  άλλο  που  μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.