Jump to content
G091

Polo 1.2 Tdi - Πρόβλημα Egr - Λυχνία Προθέρμανσης

Recommended Posts

 

Καλησπέρα παιδια!ειμαι καινουργιος στο forum και θα ήθελα τα φωτα σας!ειμαι κάτοχος ενός seat Ibiza 2008 1.4 80hp tdi με 130.000 χλμ. εδώ και ένα μήνα αναψε η λυχνία των προθερμάνσεων(που είναι σαν ελατήριο) και το check engine. Πήγα σε συνεργειο και έβγαλε πρόβλημα με την βαλβίδα egr. Ο μάστορας εκεί τσέκαρε τιμη και μου είπε ότι κοστίζει 301 ευρώ και πρέπει να την παραγγείλουμε από εξωτερικο καθώς θέλει κ 60 ευρώ για την εργασία του..παρένθεση ότι το αμάξι οδηγικά δεν μου έκανε απολύτως τίποτα!πηγα σε άλλο μάστορα και μ είπε ότι μπορεί να την καθαρίσει και βλεπουμε..την καθάρισε μου είπε ότι ήταν χαλια από καρβουνο..πλην όμως οι λυχνίες δεν έσβησαν..μου είπε και αυτός την ιδια τιμη για το ανταλλακτικό..η λυχνία μου ανάβει όταν είμαι σε στάση και το check είναι μόνιμα αναμενο..επαναλαμβάνω ότι το αμάξι είναι πλήρως λειτουργικό και δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα διαφορετικο εγώ οδηγικά!εχει κανεις όμοια περίπτωση;οποιαδήποτε βοηθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη γιατί είναι πολλά τα λεφτά και είμαι πολύ πρόβληματισμενος!σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , G091 said:

 

Καλησπέρα παιδια!ειμαι καινουργιος στο forum και θα ήθελα τα φωτα σας!ειμαι κάτοχος ενός seat Ibiza 2008 1.4 80hp tdi με 130.000 χλμ. εδώ και ένα μήνα αναψε η λυχνία των προθερμάνσεων(που είναι σαν ελατήριο) και το check engine. Πήγα σε συνεργειο και έβγαλε πρόβλημα με την βαλβίδα egr. Ο μάστορας εκεί τσέκαρε τιμη και μου είπε ότι κοστίζει 301 ευρώ και πρέπει να την παραγγείλουμε από εξωτερικο καθώς θέλει κ 60 ευρώ για την εργασία του..παρένθεση ότι το αμάξι οδηγικά δεν μου έκανε απολύτως τίποτα!πηγα σε άλλο μάστορα και μ είπε ότι μπορεί να την καθαρίσει και βλεπουμε..την καθάρισε μου είπε ότι ήταν χαλια από καρβουνο..πλην όμως οι λυχνίες δεν έσβησαν..μου είπε και αυτός την ιδια τιμη για το ανταλλακτικό..η λυχνία μου ανάβει όταν είμαι σε στάση και το check είναι μόνιμα αναμενο..επαναλαμβάνω ότι το αμάξι είναι πλήρως λειτουργικό και δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα διαφορετικο εγώ οδηγικά!εχει κανεις όμοια περίπτωση;οποιαδήποτε βοηθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη γιατί είναι πολλά τα λεφτά και είμαι πολύ πρόβληματισμενος!σας ευχαριστω

Προτείνω να μπεις σε ένα online catalogue ενός σοβαρού κατασκευαστή , να εντοπισεις επακριβως το αυτοκινητο σου και στη συνεχεία να εντοπίσεις τον κωδικο της egr .

Εν συνεχεία μπορείς να αναζητήσεις το ανταλλακτικό από την ελλαδα ή και το εξωτερικό.

Από μια αναζήτηση που έκανα ,αν και δεν γράφεις επακριβώς τα στοιχεία, η egr κοστίζει γύρω στα 200€ σε καλή μάρκα.

Eνδεχομένως να υπάρχει και σε πιο οικονομικό budget

Φιλική συμβουλή :

Ασχολήσου προσωπικά με την εύρεση του ανταλλακτικού γιατί τα συνεργεία (για έναν περίεργο λόγο) δεν έχουν ταλέντο στην εξεύρεση της βέλτιστης λύσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , geopro said:

Προτείνω να μπεις σε ένα online catalogue ενός σοβαρού κατασκευαστή , να εντοπισεις επακριβως το αυτοκινητο σου και στη συνεχεία να εντοπίσεις τον κωδικο της egr .

Εν συνεχεία μπορείς να αναζητήσεις το ανταλλακτικό από την ελλαδα ή και το εξωτερικό.

Από μια αναζήτηση που έκανα ,αν και δεν γράφεις επακριβώς τα στοιχεία, η egr κοστίζει γύρω στα 200€ σε καλή μάρκα.

Eνδεχομένως να υπάρχει και σε πιο οικονομικό budget

Φιλική συμβουλή :

Ασχολήσου προσωπικά με την εύρεση του ανταλλακτικού γιατί τα συνεργεία (για έναν περίεργο λόγο) δεν έχουν ταλέντο στην εξεύρεση της βέλτιστης λύσης.

Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω για την απαντηση. Σε ερωτηση που εκανα στον δευτερο μηχανικο που πηγα μου ειπε οτι πρεπει να βαλουμε την εργοστασιακη παλι πανω γιατι θα υπαρχει περιπτωση να σου δημιουργησει και παλι προβλημα καποια αφτερμαρκετ. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι και απο επαρχεια..ζω 10 χρονια στην Αθήνα και ως τωρα δεν εχω βρει μαστορα της προκοπης στην Αθήνα.χαχα..

 

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν , G091 said:

Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω για την απαντηση. Σε ερωτηση που εκανα στον δευτερο μηχανικο που πηγα μου ειπε οτι πρεπει να βαλουμε την εργοστασιακη παλι πανω γιατι θα υπαρχει περιπτωση να σου δημιουργησει και παλι προβλημα καποια αφτερμαρκετ. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι και απο επαρχεια..ζω 10 χρονια στην Αθήνα και ως τωρα δεν εχω βρει μαστορα της προκοπης στην Αθήνα.χαχα..

 

Ο μάστορας πηγαίνει εκ του ασφαλούς , και κάνει πολύ καλά , για το τον εαυτό του όμως.

Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια του δεν δέχεται κανένα ρίσκο.

Εσύ από την πλευρά σου πρέπει να καταλήξεις κάπου.

Ή το πληρώνεις αδρά από αντιπροσωπεία και τα πράγματα θα πάνε καλά με πιθανότητα επιτυχίας 99%

Ή παίρνεις από το εμπόριο το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό του ιδίου προμηθευτή πρώτης τοποθέτησης και τα πράγματα θα πάνε καλά με πιθανότητες επιτυχίας 98%

Οι προμηθευτές εξαρτημάτων πρώτης τοποθέτησης όπως Hella ,Valeo , VDO , Sachs ,marelli είναι οι ίδιοι που προμηθεύουν το vag group.

After market δεν σημαίνει αναγκαστικά ιματασιον.

Αν παρατηρήσεις το εργοστασιακό εξάρτημα που έχεις , εκτός από το σήμα του vag group θα δεις και το σήμα του προμηθευτή.

Προσοχή στις "κινεζιές" και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , G091 said:

Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω για την απαντηση. Σε ερωτηση που εκανα στον δευτερο μηχανικο που πηγα μου ειπε οτι πρεπει να βαλουμε την εργοστασιακη παλι πανω γιατι θα υπαρχει περιπτωση να σου δημιουργησει και παλι προβλημα καποια αφτερμαρκετ. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι και απο επαρχεια..ζω 10 χρονια στην Αθήνα και ως τωρα δεν εχω βρει μαστορα της προκοπης στην Αθήνα.χαχα..

 

Επειδή εχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση με την Βαλβίδα EGR σε άλλο αυτοκίνητο,  να ξέρεις οτι ο καθαρισμός βαλβίδας EGR δεν ειναι πάντα αποτελεσματικός...

Και μόνη λύσει ειναι αντικατάσταση με καινούργια.

 

Στην περίπτωση για αυτο που σου ειπαν, να βάλεις πάλι την εργοστασιακή επάνω γιατι θα δημιουργήσει κάποιο  πρόβλημα η aftermarket , δεν το βρίσκω και πολύ λογικό.....

Στο navara D40 βάλαμε στην αντιπροσωπεία βαλβίδα EGR aftermarket στα 200-300€ (αν θυμάμαι καλά την τιμή) και λειτουργεί άψογα εδω και 3 χρόνια.

 

 

 

 

 

 

Για συνεργείο που ασχολείται με diesel , αν σε βολεύει πέρνα απο εκει μια βόλτα 

 

https://www.auto-diesel.gr/contact.php

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , OMINUS said:

Επειδή εχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση με την Βαλβίδα EGR σε άλλο αυτοκίνητο,  να ξέρεις οτι ο καθαρισμός βαλβίδας EGR δεν ειναι πάντα αποτελεσματικός...

Και μόνη λύσει ειναι αντικατάσταση με καινούργια.

 

Στην περίπτωση για αυτο που σου ειπαν, να βάλεις πάλι την εργοστασιακή επάνω γιατι θα δημιουργήσει κάποιο  πρόβλημα η aftermarket , δεν το βρίσκω και πολύ λογικό.....

Στο navara D40 βάλαμε στην αντιπροσωπεία βαλβίδα EGR aftermarket στα 200-300€ (αν θυμάμαι καλά την τιμή) και λειτουργεί άψογα εδω και 3 χρόνια.

 

 

 

 

 

 

Για συνεργείο που ασχολείται με diesel , αν σε βολεύει πέρνα απο εκει μια βόλτα 

 

https://www.auto-diesel.gr/contact.php

 

1 ώρα πριν , geopro said:

Ο μάστορας πηγαίνει εκ του ασφαλούς , και κάνει πολύ καλά , για το τον εαυτό του όμως.

Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια του δεν δέχεται κανένα ρίσκο.

Εσύ από την πλευρά σου πρέπει να καταλήξεις κάπου.

Ή το πληρώνεις αδρά από αντιπροσωπεία και τα πράγματα θα πάνε καλά με πιθανότητα επιτυχίας 99%

Ή παίρνεις από το εμπόριο το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό του ιδίου προμηθευτή πρώτης τοποθέτησης και τα πράγματα θα πάνε καλά με πιθανότητες επιτυχίας 98%

Οι προμηθευτές εξαρτημάτων πρώτης τοποθέτησης όπως Hella ,Valeo , VDO , Sachs ,marelli είναι οι ίδιοι που προμηθεύουν το vag group.

After market δεν σημαίνει αναγκαστικά ιματασιον.

Αν παρατηρήσεις το εργοστασιακό εξάρτημα που έχεις , εκτός από το σήμα του vag group θα δεις και το σήμα του προμηθευτή.

Προσοχή στις "κινεζιές" και όλα θα πάνε καλά.

Ευχαριστώ κ τους 2 σας παιδια που ασχολειστε με το θέμα μου αρχικα!θα επισκεφτώ το συνεργειο που μου προτείνεις μέσα στην βδομάδα!προς το παρόν το αμάξι δεν κάνει τίποτα διαφορετικο..εννοω δουλεύει κανονικότατα χωρίς καμία αστάθεια ή κάτι ασυνήθιστο..γιαυτο και το τρενάρω προς το παρόν μήπως βρω κάποια καλύτερη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα:

Έχω ένα Polo TDI 1.2, μοντέλο του 2010 και εδώ και ένα δίμηνο εχω παρατηρήσει οτι μετά απο κάποια χιλιόμετρα πορείας, οταν σταματήσω επι τοπου στο ρελαντί τρεμει όλο το μοτέρ, σαν να κλοτσάει. Επίσης πριν λίγες ενω συνέβαινε το ίδιο ξεκίνησε να αναβοσβήνει η λυχνία προθμερμανσης και παρατηρησα οτι ζοριζόταν και δυσκολευοταν να ανεβασει στροφες ακομα και με τριτη ταχυτητα και τερμα γκαζια. Οταν εσβησα το αυτοκινήτο εσβησε και η λυχνία. Απο τοτε δεν εχει ξανα αναψει, το τρεμουλο ομως παραμένει. Επιπλεον έχω παρατηρήσει οτι το αμάξι ρετάρει ειδικα οταν ξεκινάει. 

Υποψιάζομαι οτι φτάει η βαλβιδα egr η οποια είναι μόνιμα αναμμένη. Στο συνεργείο μου είπαν κακή ποιότητας καύσιμο. 

Αν το έχει ξαναδεί κανείς και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμήσω.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το εχει ξαναεμφανισει απο τοτε, πιθανολογω θα εφταιγε το κακης ποιοτητας καυσιμο. Παρολα αυτα θα το βαλω σε διαγνωστικο να δουμε αν ειναι καποιο αλλο προβλημα! 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και όλα τα καθαριστικά και ενισχυτικά καυσίμου γιατί αν είναι από το καύσιμο θα χρειαστείς σίγουρα αντιμυκητιακό...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2022 at 2:13 ΜΜ, Hellas4x4 said:

Βάλε και όλα τα καθαριστικά και ενισχυτικά καυσίμου γιατί αν είναι από το καύσιμο θα χρειαστείς σίγουρα αντιμυκητιακό...

Σε ευχαριστω πολυ, προσθεσα ενισχυτικα και προς το παρων δεν μου εχει ξαναεμφανισει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2022 at 2:22 ΜΜ, Giorgos Z said:

Σε ευχαριστω πολυ, προσθεσα ενισχυτικα και προς το παρων δεν μου εχει ξαναεμφανισει τιποτα!

Καλησπερα και παλι.. δυστυχως τα πραγματα ειναι χειροτερα.. τις τελευταιες ημερες αναβοσβηνει συνεχεια η λυχνία προθερμανσης.. το βαλαμε σε διαγνωστικο και μου εδειξε προβλημα στο supercharge και βαλβιδα egr.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.. δυστυχως τα πραγματα ειναι χειροτερα.. τις τελευταιες ημερες αναβοσβηνει συνεχεια η λυχνία προθερμανσης.. το βαλαμε σε διαγνωστικο και μου εδειξε προβλημα στο supercharge και βαλβιδα egr.. 
Από το Γενάρη που είχες το πρόβλημα με την egr γιατί δε την άλλαζες και ταλαιπωρούσες τον εαυτό σου και το αμάξι?
Αφήνοντας το μπορεί να σου έκανε πρόβλημα και στο supercharge
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με την egr,  κομπλέ με ψυγειάκι πάει στα 250Ε

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , nikdev said:

Ξεκίνα με την egr,  κομπλέ με ψυγειάκι πάει στα 250Ε

Αδερφε σ ευχαριστω.. απο το συνεργειο μου ειπαν οτι μπορουν να καθαρίζουν την βαλβιδα και την τουρμπίνα γυρω στα 500..

αξιζει πιστεύεις; Γιατι αν τα αντικαταστησω με καινουργια θελω σιγουρα 2000.. ποια ειναι η γνωμη σου;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες 2000.

Όχι καθάρισμα egr, αντικατάσταση.

 

Η τουρμπίνα να ελεγχθεί επάνω στο αυτοκίνητο πρώτα χωρίς κόστος. Μετά βλέπεις αναλόγως

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εγινε καθαρισμος σε τουρμπινα και στην βαλβιδα το σκ.. σημερα παλι τα ιδια.. ξανα αναψε η λυχνία του τσεκ.. 

 

Ελπιζω οταν το ξαναπαω στο συνεργειο σημερα να σβησει η ενδειξη στο διαγνωστικο..

 

επισης, τι ενισχυτικο και καθαριστικο προτεινετε; Σκεφτομαι να το βγαλω σε εθνικη οδο και να το λιωσω για κανα μισαωρο σε 4η ταχύτητα και στις 3-4 χιλιαδες στροφες μπας και το ξεμπουκώσω λιγο..

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα ειπαμε, τι να κανεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

εχω ενα polo tdi 1,2 του 2010. Η λυχνια της egr μόνιμα αναμμένη εδω και πολυ καιρο..την τελευταια εβδομαδα αναβοσνηνε στην πορεια και η λυχνια προθερμανσης και το αμαξι μπηκε σρ safe mode..μην τα πολυλογω πηγα σε συνεργειο και μου ειπαν οτι θα καθαρισουν την βαλβιδα και την τουρμπινα με 400€.. και ετσι εγινε.. Το αποτελεσμα η λυχνια της egr να παραμεινει ακομα

αναμμενη. Ψαχνω να βρω καμια σχετικα οικονομικη και αξιοπιστη βαλβιδα.. βρηκα ridex με 120€, αξιζει; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα κάποιον που χει ξαναβάλει ridex, ξέρω είναι η φτηνή σειρά ανταλλακτικών, κοίτα και σε ακριβότερη, αρκεί να είσαι σίγουρος ότι είναι EGR και δεν την πάρεις τσάμπα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2022 at 7:49 ΠΜ, turbomaniac said:

Ρώτα κάποιον που χει ξαναβάλει ridex, ξέρω είναι η φτηνή σειρά ανταλλακτικών, κοίτα και σε ακριβότερη, αρκεί να είσαι σίγουρος ότι είναι EGR και δεν την πάρεις τσάμπα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Σε ευχαριστω φιλε μου..

εψαξα και βρηκα βαλβιδα μαρκας wahler η οποια ειναι γερμανικη στα 200€ .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.