Jump to content
A-nik-i

Βίος και Πολιτεία - Μεταχειρισμένο Polo 6N2 (1.4 - 75ps)

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αγόρασα ένα μεταχ. Polo του 2001 (θα ήθελα να κάνω ένα σχετικό thread "Βίος και Πολιτεία" σύντομα) και έχει εντελώς καμμένο λάστιχο νεροχύτη μπροστά στο παρμπριζ καθώς και σπασμένο νεροχύτη σε κάποια σημεία. Για την ώρα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βρω τα 2 αυτά ανταλλακτικά. Ξέρετε μήπως πού θα βρω; Τίποτα κωδικούς προϊόντος, κάτι; Ευχαριστώ.

Επισυνάπτω και μια εικόνα του παρμπριζ
 

20220116_132053.thumb.jpg.ab85a89a91c212528906e12a681e87d5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ένας νέος κάτοχος ενός VW Polo του 2001 (το 6N2 μοντέλο). Το αυτοκίνητο αγοράστηκε τώρα τον Ιανουάριο με 113.000km. Τα χιλιόμετρα ήταν λίγα και -νομίζω- πραγματικά, το αυτοκίνητο όμως πάσχει από εγκατάλειψη στον ήλιο (η μια μεριά του έχει αρκετά ταλαιπωρημένο χρώμα) και το χειρότερο για μένα, κάπως ταλαιπωρημένα πλαστικά στο εσωτερικό, μια γενικότερη έλλειψη αγάπης και στοργής (παρά τη διαφορετική άποψη του προηγούμενου ιδιοκτήτη). Παράλληλα, έχει σημαντικό πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα (με το οτι πρέπει να βγαίνω και να ανοίγω το πορτ-μπαγκαζ με το κλειδί, να είναι το χειρότερο).

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα σαν journal της συμβίωσής μου με το αυτοκίνητο και να ζητώ βοήθεια ή να βοηθήσω κάποιον που θα βρεθεί να ψάχνει παρόμοια πράγματα με εμένα.

Συνοπτικά, με το που αγοράστηκε το αυτοκίνητο έγιναν τα εξής:
- Μπουζί, φίλτρο αέρα
- Λάδια (Castrol Edge 5w-30), φίλτρο λαδιού
- Υγρά φρένων, δισκόπλακες Zimmerman, τακάκια ATE
- Ακρόμπαρα + μπαλάκια Lemforder
- Ντίζα συμπλέκτη Sachs
- Λάστιχα Michelin EnergySaver+ (185/60R14)

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το εξωτερικό του

Spoiler

Inked20220122_131636_LI.thumb.jpg.dd692fcea1183cf3e1ae1fcbf8e0e031.jpgInked20220122_131642_LI.thumb.jpg.ff38952a800568f5f84fd7f70470e134.jpgInked20220122_131722_LI.thumb.jpg.2b743136db0d86ecc96d84a88cc29815.jpg

  

Edited by A-nik-i
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, έχει γράψει σ ένα υποτυπώδες βιβλίο σέρβις που είχε, πως Οκτ. του '17, στα 103.500χλμ έγινε αλλαγή αντλίας νερού, ιμάντες χρονισμού και τεντοτήρες. Αυτά ξανά στα πόσα θέλουν;
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε..δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας, αλλα ηθελα να πω κατι αλλο...

μιας και απο οσα γραφεις παραπανω βλεπω οτι ο ιδιοκτητης ΙΣΩΣ δεν το προσεχε πολυ το αυτοκινητο,

μπορεις να εμπιστευτεις αυτο το "υποτυπώδες βιβλίο σέρβις"?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , activious said:

καλησπερα φιλε..δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας, αλλα ηθελα να πω κατι αλλο...

μιας και απο οσα γραφεις παραπανω βλεπω οτι ο ιδιοκτητης ΙΣΩΣ δεν το προσεχε πολυ το αυτοκινητο,

μπορεις να εμπιστευτεις αυτο το "υποτυπώδες βιβλίο σέρβις"?

Καλησπέρα και σ'ευχαριστώ. Σαν άνθρωπος μου φάνηκε πιο πολύ "άσχετος" αλλά όχι απατεώνας. Είχε ένα βιβλιαράκι σέρβις του "Αγαθού" στην Ηλιούπολη που του έγραφε ο μηχανικός εκεί με ημ/νίες και χλμ συνοπτικά τις εργασίες. Τώρα, να έκατσε να έγραψε πράγματα και χιλιομετρικές ενδείξεις που ταιριάζουν με το ιστορικό των ΚΤΕΟ, με διαφορετικές γραμματοσειρές και στυλό για να με κοροϊδέψει και να το πουλήσει, δε μου φαίνεται τόσο πιθανό. Μπορεί να τον μέτρησα και λάθος και όντως να μου πούλησε δούλεμα. Αλλά για την ώρα τείνω να εμπιστευτώ αυτό το βιβλιαράκι

Link to comment
Share on other sites

@A-nik-iπωπωπω, ταλαιπωρημένο φαίνεται. :)

 

κοίταξε εδώ: https://www.volkswagen-classic-parts.com/en_global/

και στείλτους κανένα email. Από αυτούς έχω βρει αρκετά πραματάκια για το 6Ν μου.

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε, χάλια είναι. Θέλω να δοκιμάσω ξανά στην Karenta και να πάω και σε κανέναν μαντρά με ανταλλακτικά, μήπως. Σ'ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A-nik-i said:

Καλημέρα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, έχει γράψει σ ένα υποτυπώδες βιβλίο σέρβις που είχε, πως Οκτ. του '17, στα 103.500χλμ έγινε αλλαγή αντλίας νερού, ιμάντες χρονισμού και τεντοτήρες. Αυτά ξανά στα πόσα θέλουν;
Ευχαριστώ

Μάλλον απλά δεν ήταν σχετικός. Δε νομίζω και εγώ να έκανε κάτι κακοπροέραιτο.

 

Ιμάντες προσωπικά θα σου έλεγα κάθε ~30,000 χλμ (ίσως και πολύ μετά ,ανάλογα στη χρήση). Αν και δεν είμαι γνώστης μιας και το Polo μου θέλει κάθε 15,000-20,000 ιμάντες λόγω μοτέρ / ξεσκίσματος. :)

Τεντωτήρες θα το δούν όταν αλλάζουν ιμάντες. 

Αντλία νερού... όοοοοοποτε χρειαστεί. Παίζει να έχω αλλάξει 1 φορά στο 6Ν μου. :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν, πήρα στην ΚΑΡΕΝΤΑ και πέρασα και από τον ΑΝΚΕ-Κουνάνης και μου είπαν και οι δύο τον ίδιο αριθμό ανταλλακτικού για τον νεροχύτη: 6N1819415B41 . Αυτό το ανταλλακτικό βρέθηκε, από επίσημο VW της επαρχίας. 

Για το λάστιχο όμως, μου έχουν πει 2 διαφορετικούς αριθμούς. Τόσο το 6N1854341EB41 (το έδωσε η ΚΑΡΕΝΤΑ αυτό, ως λάστιχο) όσο και το 6N0853306C (που το έδωσε ο Κουνάνης ώς "κάλυμμα"). Έχει κανείς ιδέα πόσα κομμάτια είναι όλο αυτό το πράγμα εκεί μπροστά; 2 ή 3;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A-nik-i said:

Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν, πήρα στην ΚΑΡΕΝΤΑ και πέρασα και από τον ΑΝΚΕ-Κουνάνης και μου είπαν και οι δύο τον ίδιο αριθμό ανταλλακτικού για τον νεροχύτη: 6N1819415B41 . Αυτό το ανταλλακτικό βρέθηκε, από επίσημο VW της επαρχίας. 

Για το λάστιχο όμως, μου έχουν πει 2 διαφορετικούς αριθμούς. Τόσο το 6N1854341EB41 (το έδωσε η ΚΑΡΕΝΤΑ αυτό, ως λάστιχο) όσο και το 6N0853306C (που το έδωσε ο Κουνάνης ώς "κάλυμμα"). Έχει κανείς ιδέα πόσα κομμάτια είναι όλο αυτό το πράγμα εκεί μπροστά; 2 ή 3;

 

Δες εδώ: https://www.ilcats.ru/vw/?function=getParts&market=RDW&model=PO&modelcode=240&group=8&subgroup=845&part=845000&pid=3181&language=en

το "6N0853306C" είναι το νούμερο 4 της φωτογραφίας.

 

και αν δεις εδώ: https://www.ilcats.ru/vw/?function=getParts&market=RDW&model=PO&modelcode=240&group=8&subgroup=819&part=819031&pid=25952&language=en

το "6N1854341EB41" είναι το νούμερο 39 της φωτογραφίας.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , doggy said:

 

Δες εδώ: https://www.ilcats.ru/vw/?function=getParts&market=RDW&model=PO&modelcode=240&group=8&subgroup=845&part=845000&pid=3181&language=en

το "6N0853306C" είναι το νούμερο 4 της φωτογραφίας.

 

και αν δεις εδώ: https://www.ilcats.ru/vw/?function=getParts&market=RDW&model=PO&modelcode=240&group=8&subgroup=819&part=819031&pid=25952&language=en

το "6N1854341EB41" είναι το νούμερο 39 της φωτογραφίας.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Όπα κάτσε κάτσε. Άρα το "-EB41" τοποθετείται εσωτερικά, μεταξύ παρμπρίζ και ταμπλό; Ή καταλαβαίνω μπούρδες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A-nik-i said:

Όπα κάτσε κάτσε. Άρα το "-EB41" τοποθετείται εσωτερικά, μεταξύ παρμπρίζ και ταμπλό; Ή καταλαβαίνω μπούρδες;

καλά το κατάλαβες. :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει περισσότερο ψάξιμο. Διότι σήμερα πήρα ίσως και 25 τηλέφωνα και αν καλούσα για λάθος part πραγματικά έχασα όλο το πρωινό μου.Σ'ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα που σου έστειλα είναι από σελίδα που έχει το ELSA της VW και τραβάνε από εκεί τα στοιχεία. 

Link to comment
Share on other sites

@doggyΕίσαι μεγάλη βοήθεια. Θα ψάξω περισσότερο και θα ανεβάσω για τυχόν εξελίξεις. Έχει γενικά υλικό στο μέλλον αυτό το αυτοκίνητο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , A-nik-i said:

Θέλει περισσότερο ψάξιμο. Διότι σήμερα πήρα ίσως και 25 τηλέφωνα και αν καλούσα για λάθος part πραγματικά έχασα όλο το πρωινό μου.Σ'ευχαριστώ πολύ

Μήπως είναι αυτό?

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/30987213-vw-polo-1994-2001-plastiko-tropeto-yalokatharistirwn-koble2tmx-neroxytis

 

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/9836457-volkswagen-polo-1-plastikos-aeragwgos-tropetoy-yalokatharistirwn-aristera-6n1819415-g-n-i-s-i-a-kalometaxeirismena-antallaktika

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

@OMINUS είναι πράγματι αυτός ο νεροχύτης, τον οποίον και βρήκα καινούριο και παρήγειλλα, ξεχασμένο στις αποθήκες κάποιου επίσημου VW. Το θέμα μου είναι το λάστιχο-πλαστικό-καουτσούκ που γεφυρώνει το κενό μεταξύ παρμπριζ και νεροχύτη και το οποίο οπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία, είναι διαλυμένο

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , A-nik-i said:

@OMINUS είναι πράγματι αυτός ο νεροχύτης, τον οποίον και βρήκα καινούριο και παρήγειλλα, ξεχασμένο στις αποθήκες κάποιου επίσημου VW. Το θέμα μου είναι το λάστιχο-πλαστικό-καουτσούκ που γεφυρώνει το κενό μεταξύ παρμπριζ και νεροχύτη και το οποίο οπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία, είναι διαλυμένο

Ααααααα,

 

Μάλιστα κατάλαβα λάθος :pardon:

 

Νόμιζα οτι ειναι όλο μαζί fix.  Οπότε μόνο λάστιχο κοιτάς 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι. Από το επόμενο μοντέλο είναι όντως ένα κομμάτι, εδώ θέλει η VW να παιδεύομαι

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , A-nik-i said:

Ναι, δεν είναι. Από το επόμενο μοντέλο είναι όντως ένα κομμάτι, εδώ θέλει η VW να παιδεύομαι

Μηπως ειναι αυτό για ριξε μια ματιά? 6N1854341A

https://archiwum.allegro.pl/oferta/listwa-uszczelka-podszybia-6n1854341a-polo-iii-6n-i6834331203.html

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Οπτικά κοιτώντας το φαίνεται να ταιριάζει, αλλά βάσει του σχεδιαγράμματος που ανέβασε παραπάνω ο @doggy φοβάμαι μήπως αυτό είναι εσωτερικά του παρμπριζ. 
Βλέπω εδώ ο Drossos Parts έχει δύο διαφορετικά κομμάτια, -341Α και -341Ε ( και τα δύο κατόπιν παραγγελίας). Αναζητώντας το δεύτερο, έπεσα πάνω σε ένα thread που περιγράφει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , A-nik-i said:

Οπτικά κοιτώντας το φαίνεται να ταιριάζει, αλλά βάσει του σχεδιαγράμματος που ανέβασε παραπάνω ο @doggy φοβάμαι μήπως αυτό είναι εσωτερικά του παρμπριζ. 
Βλέπω εδώ ο Drossos Parts έχει δύο διαφορετικά κομμάτια, -341Α και -341Ε ( και τα δύο κατόπιν παραγγελίας). Αναζητώντας το δεύτερο, έπεσα πάνω σε ένα thread που περιγράφει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: 

 

 

https://kritosparts.gr/Part/LASTIXO-EKTROPIS-NEPOY-6N1854341E/eG136N1854341E

Link to comment
Share on other sites

Τα Α και Ε στο τέλος είναι οι διαφορετικές revisions του ίδιου ανταλλακτικού. Και να σου πω την αλήθεια δεν το θυμόμουν εκείνο το θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα Κρίτος και Δρόσος το έχουν, κατόπιν παραγγελίας. Οι vwclassicparts που πρότεινε ο @doggy ήταν πολύ εξυπηρετικός αλλά δυστυχώς δεν είχε τίποτα διαθέσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A-nik-i said:

Είδα Κρίτος και Δρόσος το έχουν, κατόπιν παραγγελίας. Οι vwclassicparts που πρότεινε ο @doggy ήταν πολύ εξυπηρετικός αλλά δυστυχώς δεν είχε τίποτα διαθέσιμο. 

Αν δε μπορέσουν να στο παραδόσουν από εκεί πες μου να ψάξω και σε κανένα ολλανδικό site. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.