Jump to content
A-nik-i

Βίος και Πολιτεία - Μεταχειρισμένο Polo 6N2 (1.4 - 75ps)

Recommended Posts



Η αλήθεια είναι πως το λάστιχο που φοράει είναι 185/60R14 αντί για 185/55R14 που είναι η εργοστασιακή διάσταση. Λέτε εκεί να γίνεται η μπινιά ε;


Συμπληρωματική ερώτηση: Πόσο εύκολη/κοστοβόρα υπόθεση είναι να αλλάξουν όλα τα λάστιχα περιμετρικά στις πόρτες και στα παράθυρα;


Εσύ τι λες? Αφού είσαι πάνω από το όριο του 3%.
Βάλε τη κανονική διάσταση και δες αν έχει αλλαχτεί η ζάντα με λάθος offset και έρχεται πιο εξω.

Τα λάστιχα στα παράθυρα ρωτά σε συνεργείο επισκευής τζαμιών τύπου carglas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 

Επανέρχομαι με την καταγραφή ενός μικρού προβλήματος και την ακόλουθη σχετική ερώτηση. Στα 2 ηχητικά κλιπ θα διακρίνεται ένα ξεκάθαρο θόρυβο σαν τριζόνι on cocaine που ενίοτε μου σπάει τα νεύρα και πάει να με τρελάνει. Εμφανίζεται γύρω στις 1200-1500rpm και αντιλαμβάνομαι οτι είναι μέσα από την καμπίνα.

Επίσης, κατά την οδήγηση (κυρίως αν πέσω σε αντισόπεδο έδαφος) ακούω διάφορα τριξίματα, squeaky ήχους κλπ,κυρίως από την καμπίνα. Υπάρχει οποιαδήποτε δυνατότητα να γίνει διάγνωση από που προέρχονται; Θα το κάνω σαν τον Γιαννακόπουλο να πούμε που έβριζε την Μερσεντές. Υπάρχει η γενικότερη αντίληψη σε μάστορες "έλα μωρέ παλιό αμάξι είναι μην αχολείσαι", αλλά εμένα δε μου λέει κάτι αυτό. Είναι το αυτοκίνητό μου, που το οδηγώ καθημερινά και με εξυπηρετεί και ό,τι εντοπίζω θέλω να το επισκευάζω (ειδάλλως αν μπορεί κάνας μάστορας που τα λέει αυτά να μου χαρίσει 20χιλ να πάρω καινούριο, εννοείται ευπρόσδεκτος)
 

   

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 11:48 AM, A-nik-i said:

Επιστρέφω στο θέμα του "λάστιχου τροπέτου". Μίλησα σε όποιον μιλάει ελληνικά (με τις δικές σας προτάσεις μίλησα και σε όποιον μιλάει γερμανικά) αλλά τζίφος. Το ανταλλακτικό αυτό δεν υπάρχει πουθενά. Εντούτοις, ένας στο εξουσιοδοτημένο VW από το όμορφο Ρέθυμνο μου λέει "Ξέρεις τί, καταλαβαίνω τί θες, λοιπόν. Πάρε τηλέφωνο τον ΤΑΔΕ (αν επιτρέπεται κάνω edit και γράφω όνομα) στον Πειραιά, έχει αυτός μεγάλη γκάμα σε τέτοια λάστιχα κλπ, μήπως βρεθεί κάτι". 

Πράγματι, επισκέφθηκα το κατάστημα στην οδό Ρετσίνα στον Πειραιά και προμηθεύτηκα ένα κομμάτι λάστιχο 70mm φάρδος, 2-3mm πάχος και περίπου 1.70m μήκος. Και πήγα με αυτό σ ένα παμπριζάδικο στην Λ. Ηρακλειου (που μου το σύστησε και άλλος, από γκρουπ στο FB). Ο παμπριζάς αφαίρεσε το ξεραμένο λάστιχο, μαζί με το πολύ φθαρμένο και ξεραμένο "κούμπωμα" (που νόμιζα είναι μεταλλικό αλλά είναι σκληρό πλαστικό) [δείτε φωτογραφία] 

  Hide contents

Inked20220116_132049_LI.thumb.jpg.627147449cb301ddf8f0a33a7ed49cad.jpg


Έπειτα, με χρήση "primer" και παμπριζόκολλας, και με πολλή επιμέλεια, κόλλησε σιγά σιγά το νέο κομμάτι λάστιχο πάνω στο παμπριζ απευθείας. Το μισό λοιπόν κόλλησε πάνω στο παρμπριζ και το άλλο μισό πέφτει και σκεπάζει την αρχή του νεροχύτη-τροπέτου. Το αποτέλεσμα οπτικά φαίνεται σαν εργοστασιακό και επίσης οπτικά φαίνεται οτι θα κάνει καλή δουλειά παρόλο που πρόκειται για "πατέντα". Στην πράξη, απλά θα το δούμε.

Και μερικές φωτογραφίες:
 

  Hide contents

20220212_110547.thumb.jpg.ffd6fdc53dc00d814c22f83483432d7f.jpg20220212_110727.thumb.jpg.b04f116c122ad6c9bdba3e524d6172a0.jpg20220212_110552.thumb.jpg.ebefa614052de26613158e0b6d0ebcb7.jpg

 

Καλησπέρα φίλε! Ψάχνω κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα για το Polo μου και έπεσα πάνω στο post σου! Είναι εύκολο να μου πεις διεύθυνση και επωνυμία των 2 σημείων? Επίσης, θυμάσαι ένα ενδεικτικό κόστος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 5:43 ΜΜ, jtiger said:

Καλησπέρα φίλε! Ψάχνω κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα για το Polo μου και έπεσα πάνω στο post σου! Είναι εύκολο να μου πεις διεύθυνση και επωνυμία των 2 σημείων? Επίσης, θυμάσαι ένα ενδεικτικό κόστος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Γεια σου κι εσένα. Θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα ό,τι λεπτομέρειες θυμάμαι (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανφέρω δημόσια τις επωνυμίες). 

Εδώ να αναφέρω πως 1 χρόνο και κάτι μετά, η συγκεκριμένη μόντα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2023 at 4:12 ΜΜ, A-nik-i said:


Γεια σου κι εσένα. Θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα ό,τι λεπτομέρειες θυμάμαι (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανφέρω δημόσια τις επωνυμίες). 

Εδώ να αναφέρω πως 1 χρόνο και κάτι μετά, η συγκεκριμένη μόντα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. 

Καλησπέρα και από εμένα.

Μετά από πολύ καιρό βρίσκω κάποιον να έχει βγάλει άκρη με το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Μπορώ να σου ζητήσω και εγώ τα στοιχεία επικοινωνίας της εταιρείας με τα ελαστικά και του παρμπιζά??

 

Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.