Jump to content
giannis 30

golf 7 1.6 tdi - Υποψήφιοι Αγοραστες (Απορίες - Απόψεις - Εκδόσεις & Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολυ παίδες να στε καλα

 

@DubbeR_ChRoniS  Θα την αλλαξω μολις το πουλησω δεν μου κανει καρδια να την αλλαξω απο τωρα :(

 

IMG_20210518_175925.jpg

Edited by gtse
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι με μπερδευει πολυ το manual το cruise control πως μπαινει σε λειτουργια απο τα κουμπια στο τιμονι ειναι ευκολο γιατι κατι κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι με μπερδευει πολυ το manual το cruise control πως μπαινει σε λειτουργια απο τα κουμπια στο τιμονι ειναι ευκολο γιατι κατι κανω λαθος
Καλημέρα και καλορίζικο φίλε!!

Είναι πολύ απλό το cc από το τιμόνι. Το ενεργοποιεί πάντως το κουμπί που έχω σημειώσει με 1 και στη συνέχεια πατώντας το κουμπί 2 κρατάει τη ταχύτητα που έχεις. Με τα + και - ανεβάζεις και κατεβάζεις τη ταχύτητα κατά 10 km ενώ με τα RES και SET κατά 1km. Επίσης, με ενεργοποιημένο το σύστημα, αλλά χωρίς να το χρησιμοποιείς, αν έχεις καταχωρήσει μια ταχύτητα, πατώντας το RES συνεχίζει τη λειτουργία του στη ρυθμισμένη ταχύτητα και με το CNL κάνεις παύση του Cruise όπως και αν πατήσεις φρένο. Σημείωση, μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες χωρίς να ακυρώνεται το Cruise αν έχεις μηχανικό κιβώτιο. f2ef953bf71638c3225f720379a6726c.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , faniaros said:

Καλημέρα και καλορίζικο φίλε!!

Είναι πολύ απλό το cc από το τιμόνι. Το ενεργοποιεί πάντως το κουμπί που έχω σημειώσει με 1 και στη συνέχεια πατώντας το κουμπί 2 κρατάει τη ταχύτητα που έχεις. Με τα + και - ανεβάζεις και κατεβάζεις τη ταχύτητα κατά 10 km ενώ με τα RES και SET κατά 1km. Επίσης, με ενεργοποιημένο το σύστημα, αλλά χωρίς να το χρησιμοποιείς, αν έχεις καταχωρήσει μια ταχύτητα, πατώντας το RES συνεχίζει τη λειτουργία του στη ρυθμισμένη ταχύτητα και με το CNL κάνεις παύση του Cruise όπως και αν πατήσεις φρένο. Σημείωση, μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες χωρίς να ακυρώνεται το Cruise αν έχεις μηχανικό κιβώτιο. f2ef953bf71638c3225f720379a6726c.jpg

 

Σε ευχαριστώ πολυ εισαι κατατοπιστηκοτατος εχω αυτοματο οποτε λογικα θα απενεργοποιητε με το φρενο και το CNL

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα λίγο την βοήθεια του φόρουμ. Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο golf απλα ειμαι σε διλημμα για κινητηρα βενζινης ή diesel.

Καταρχήν θέλω να έχει αυτόματο κιβώτιο. Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι μέσα σε μικρή κωμόπολη σχετικά αλλά και κάποια ταξίδια των 200χλμ 3 άντε 4 φορές τον μήνα. Γενικά με το αυτοκίνητο που έχω τώρα σε 5.5 χρόνια έχω κάνει 100.000 και κάτι χιλιόμετρα αλλά τα περισσότερα έγιναν τις πρώτες 3 χρονιές. Πιστεύω πλέον θα είμαι κοντά στα 10.000-12.500 τον χρόνο.

Τα εκδόσεις που προσπαθώ να αποφασίσω είναι οι Golf mk7.5 1.6 TDI(2017) με 110.000χλμ και ενα πιο νεο Golf 1.5 TSI R-Line 150ps (2019) me 40.000χλμ.

Δεν έχω μεγάλη  ιδέα από diesel ούτε έχω οδηγησει ποτέ αλλα ολοι μου λενε οτι τα χιλιόμετρα που έχει δεν θεωρουνται πολλά. Η διαφορα στην τιμη τους τωρα ειναι πανω κατω(μαζι με τις δόσεις που θα βάλω αν επιλεξω το ακριβοτερο) 5.000-5.500 ευρ. Ειναι δεδομενο οτι θα γλυτωσω λεφτα απο τα καυσιμα του πετρελαιου αλλα "ψιλοφοβαμαι" να το επιλεξω με κλειστα τα ματια λόγω χιλιομέτρων και μη γνώσης για το Diesel.

Έχετε καμία συμβουλή;

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

εαν κανεις 2 με 3 ταξιδια το μηνα απο πλευρας οικονομιας πας για diesel και δεν θα εχεις προβλημα εαν θες γκαζια πας βενζινη. εγω εχω το 7αρι tdi αυτοματο και δεν εχω αντιμετωπιση καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιόμετρα που έχει για diesel είναι λίγα.

 

Απλός θέλει έναν καλό έλεγχο πριν το πάρεις θα πρέπει να ελεγχθεί πάρα πολύ προσεκτικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο tsi πόση κατανάλωση έχει; Γιατί είναι κ στην τιμή αρκετά παραπάνω από το diesel. Δεν θα το πηγαίνω κ τάπα, απλά θα έχει αρκετά σταμάτα-ξεκινα μέσα στην κωμόπολη.

Επίσης μια άλλη ερώτηση, στο tdi μπορώ να άλλαξω το καντράν με το ψηφιακό, και αν ναι γίνεται σε αντιπροσωπεία ή έξω;

Edited by Tsokrat
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 8:37 ΜΜ, stavrouliasp said:

Από μάντρα τα αυτοκίνητα;

Απο ιδιωτη το diesel αλλα ειναι δευτερος ιδιοκτητης και απο μια πιστοποιημενη μαντρα το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Απο ιδιωτη το diesel αλλα ειναι δευτερος ιδιοκτητης και απο μια πιστοποιημενη μαντρα το δευτερο.
Δεν είναι το diesel για σταματά ξεκινά. Θέλει αποστάσεις και θα έχεις πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

@Tsokrat

".... εκδόσεις που προσπαθώ να αποφασίσω είναι οι Golf mk7.5 1.6 TDI(2017) με 110.000χλμ και ενα πιο νεο Golf 1.5 TSI R-Line 150ps (2019) me 40.000χλμ...."

Για καταναλώσεις, να υπολογίζεις τα παρακάτω:

TDI = 5,4 l/100 Km (8,4 cent/KM)

TSI = 6,75 l/100 Km (12,1 cent/KM)

Βάλε το κομπιουτερακι κάτω και υπολόγισε με τα χιλιόμετρα που κάνεις το χρόνο, τι σε συμφέρει.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater







Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 3:09 ΜΜ, topmar said:

@Tsokrat

".... εκδόσεις που προσπαθώ να αποφασίσω είναι οι Golf mk7.5 1.6 TDI(2017) με 110.000χλμ και ενα πιο νεο Golf 1.5 TSI R-Line 150ps (2019) me 40.000χλμ...."

Για καταναλώσεις, να υπολογίζεις τα παρακάτω:

TDI = 5,4 l/100 Km (8,4 cent/KM)

TSI = 6,7 l/100 Km (12,1 cent/KM)

Βάλε το κομπιουτερακι κάτω και υπολόγισε με τα χιλιόμετρα που κάνεις το χρόνο, τι σε συμφέρει.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater




 

Με βάση αυτό τον υπολογισμό τον χρόνο βγαίνει ούτε 500Ε η διαφορά... Ειδικά αν πάρω και τον νέο TSI 1.5 150ps mHEV ισως να ειναι και πιο κατω απο 6.7 η καταναλωση με καποια προσοχη πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς να το έχω οδηγήσει μου φαίνεται αισιόδοξο να καίει 6.5 l/100km το tsi , το mild hybrid ίσως...από την άλλη και το tdi για το προφίλ χρήσης που κανείς ίσως δεν είναι και το πιο κατάλληλο

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία των καταναλώσεων λαμβάνονται από το Spritmonitor.de, που είναι ότι πιο κοντινό στις πραγματικές καταναλώσεις των αυτοκινήτων.

Υ.Γ: Στο δικό μου βγάζει 8,63 l/100 Km μέση κατανάλωση, όταν η πραγματική που έχω (μετρήσεις 50.000 ΚΜ) είναι 8,72 l/100 Km (βέβαια έχει 300ΗΡ πλέον).

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater



Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει η αλήθεια είναι... από δοκιμές που βλέπω σε περιοδικά γύρω στα 6.5-7.0 l/100km δίνουν το 1000αρι tsi και το 1.5 tsi > 7.5l/100km με ο.τι.συνεπαγεται η δημοσιογραφική δοκιμή βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.