Jump to content
Jimkag7

Golf 7 1.4 Tsi - Kαίει λάδια

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα , έχω golf 7 του 2014 με κινητήρα 1.4 TSI τύπου CWS. Στα 183.000km πριν έναν μήνα (με 7χιλ.km μετα την αλλαγή) άναψε ένδειξη  για λάδια  και συμπλήρωσα 0,7 l .

προχθές στα 185 μου ξαναέφερε ένδειξη και έβαλα 1l. Ήταν μεταχειρισμένο με 158Κ,χμ. To έχω σχεδόν δυο χρόνια και έκανα τα service στην αντιπροσωπεία με longlife 15.000Km castrol edge 5-30 pro 3.

Σας αναφέρω το ιστορικό και το πρόβλημα χωρίς να θέλω να ρίξω ευθύνες πουθενά. Όταν αγοράζουμε μεταχειρισμένα είναι πάντα ρίσκο. Αυτές τις μερες εχω ραντεβού στο συνεργείο να δούμε νεότερα. 

Έτσι είπα να πω τον πόνο μου, καλή συνέχεια.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις όμως το σημαντικότερο πόσα χλμ έχουν γράψει τα λάδια ή πόσο καιρό είναι μέσα στον κινητήρα.

΄Οσον αφορά την αγορά μεταχείρο αυτοκινήτου χρειάζονται γνώσεις.

20/1/2022 αγόρασα (δεν το είδε κανένας δήθεν ειδικός) από ιδιώτη Citroen C1 ελληνικό του 2007 με 152Κ πραγματικά χλμ (152Κ χλμ / 15 χρόνια = 10.133 χλμ τον χρόνο).

Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση δομικά - μηχανικά.

Το επιβεβαίωσε ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής διότι ζήτησα επιπλέον καλύψεις. 

Πέρασε ΚΤΕΟ τέλος του 2021.

Το αυτοκίνητο συνοδεύεται με πλήρες ιστορικό συντήρησης.

Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια του άλλαζε πάντα τα λάδια στον χρόνο.

Σύμφωνα με το βιβλίο συντήρησης θα αλλάξω τα λάδια τον 6/2022.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περιέμενα ότι θα σχολίαζε  πρώτος με γαλλικο αμαξι μέσα σε forum vwGroup καλή καρδιά . 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , tsikis007 said:

Δεν αναφέρεις όμως το σημαντικότερο πόσα χλμ έχουν γράψει τα λάδια ή πόσο καιρό είναι μέσα στον κινητήρα.

΄Οσον αφορά την αγορά μεταχείρο αυτοκινήτου χρειάζονται γνώσεις.

20/1/2022 αγόρασα (δεν το είδε κανένας δήθεν ειδικός) από ιδιώτη Citroen C1 ελληνικό του 2007 με 152Κ πραγματικά χλμ (152Κ χλμ / 15 χρόνια = 10.133 χλμ τον χρόνο).

Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση δομικά - μηχανικά.

Το επιβεβαίωσε ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής διότι ζήτησα επιπλέον καλύψεις. 

Πέρασε ΚΤΕΟ τέλος του 2021.

Το αυτοκίνητο συνοδεύεται με πλήρες ιστορικό συντήρησης.

Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια του άλλαζε πάντα τα λάδια στον χρόνο.

Σύμφωνα με το βιβλίο συντήρησης θα αλλάξω τα λάδια τον 6/2022.

Δεν το περιέμενα ότι θα σχολίαζε  πρώτος με γαλλικο αμαξι μέσα σε forum vwGroup καλή καρδιά . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Jimkag7 said:

Δεν το περιέμενα ότι θα σχολίαζε  πρώτος με γαλλικο αμαξι μέσα σε forum vwGroup καλή καρδιά . 

Δεν είναι ακριβώς γαλλικό.

Είναι γαλλοιαπωνικό.

Καλή καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tsikis007 said:

Δεν αναφέρεις όμως το σημαντικότερο πόσα χλμ έχουν γράψει τα λάδια ή πόσο καιρό είναι μέσα στον κινητήρα.

΄Οσον αφορά την αγορά μεταχείρο αυτοκινήτου χρειάζονται γνώσεις.

20/1/2022 αγόρασα (δεν το είδε κανένας δήθεν ειδικός) από ιδιώτη Citroen C1 ελληνικό του 2007 με 152Κ πραγματικά χλμ (152Κ χλμ / 15 χρόνια = 10.133 χλμ τον χρόνο).

Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση δομικά - μηχανικά.

Το επιβεβαίωσε ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής διότι ζήτησα επιπλέον καλύψεις. 

Πέρασε ΚΤΕΟ τέλος του 2021.

Το αυτοκίνητο συνοδεύεται με πλήρες ιστορικό συντήρησης.

Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια του άλλαζε πάντα τα λάδια στον χρόνο.

Σύμφωνα με το βιβλίο συντήρησης θα αλλάξω τα λάδια τον 6/2022.

Ωραία όλα αυτά που γράφεις και μπράβο σου που επέλεξες κατά τα λεγόμενα σου ένα καλό μτχ αυτοκίνητο.

Όμως δεν σχετίζονται αγαπητέ με την ερώτηση και το θέμα που άνοιξε ο άνθρωπος.

Σαν απάντηση θα περίμενα να του πεί κάποιος γνώστης τα θέματα που βγάζει ο συγκεκριμένος κινητήρας σε σχέση με την κατανάλωση λαδιού.

Επίσης σαν συμβουλή να δοκιμάσει πρώτα ένα άλλο λάδι μα δει μήπως καίει λιγότερο και καθυστερήσει για κάποιο καιρό την επισκευή μοτερ.

Αλλά για όνομα του θεού το να του πούμε οτι εγώ έχω αγοράσει ένα άλλο αμάξι μτχ που είναι αστέρι. Σε τι θα τον βοηθήσει?

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Derv_7 said:

Ωραία όλα αυτά που γράφεις και μπράβο σου που επέλεξες κατά τα λεγόμενα σου ένα καλό μτχ αυτοκίνητο.

Όμως δεν σχετίζονται αγαπητέ με την ερώτηση και το θέμα που άνοιξε ο άνθρωπος.

Σαν απάντηση θα περίμενα να του πεί κάποιος γνώστης τα θέματα που βγάζει ο συγκεκριμένος κινητήρας σε σχέση με την κατανάλωση λαδιού.

Επίσης σαν συμβουλή να δοκιμάσει πρώτα ένα άλλο λάδι μα δει μήπως καίει λιγότερο και καθυστερήσει για κάποιο καιρό την επισκευή μοτερ.

Αλλά για όνομα του θεού το να του πούμε οτι εγώ έχω αγοράσει ένα άλλο αμάξι μτχ που είναι αστέρι. Σε τι θα τον βοηθήσει?

Είμαι κάτοχος Ι.Χ από το 1987.

Το Citroen C1 είναι το τρίτο αυτοκίνητο που αποκτά η οικογένεια μου.

Ο συμφορουμίτης μας πληροφορεί ότι αγόρασε Golf 7 του 2014 με 158Κ χλμ.

158K / 8χρόνια =  19.750 χλμ τον χρόνο.

Το αυτοκίνητο αυτό για την πιάτσα είναι κουρασμένο. 

Σε 25Κ χλμ άρχισε να καίει λάδια.  

Η κοινή λογική με έκανε να ρωτήσω για την κατάσταση του ήδη υπάρχοντος λαδιού.

Τον αν είναι αστέρι θα πει ο μηχανικός που θα το αναλάβει.     

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Είμαι κάτοχος Ι.Χ από το 1987.

Το Citroen C1 είναι το τρίτο αυτοκίνητο που αποκτά η οικογένεια μου.

Ο συμφορουμίτης μας πληροφορεί ότι αγόρασε Golf 7 του 2014 με 158Κ χλμ.

158K / 8χρόνια =  19.750 χλμ τον χρόνο.

Το αυτοκίνητο αυτό για την πιάτσα είναι κουρασμένο. 

Σε 25Κ χλμ άρχισε να καίει λάδια.  

Η κοινή λογική με έκανε να ρωτήσω για την κατάσταση του ήδη υπάρχοντος λαδιού.

Τον αν είναι αστέρι θα πει ο μηχανικός που θα το αναλάβει.     

Είσαι το παιδί του μπαμπά δλδ που ακόμα δεν αγόρασες το δικό σου αμάξι . Δεν καταλαβαίνω το λόγο που βρίσκεσαι σε αυτό το forum , η μάλλον ο κρυφός πόθος σου είναι να αποκτήσεις ένα golfακι . Και για να το κλείσω έχε υπόψη ότι από τα 20 έχω αγοράσει καινούργια με την μαγκιά μου εάν polo ένα Golf 4 και πρόσφατα στα 45 μου το μεταχειρισμένο Golf 7 που και αυτό θα πάει μια χαρά με ότι και αν προέκυψε. Υ.Γ δεν ήθελα τα πάρει αυτήν την έκταση η κουβέντα και κρίμα στο διαχειριστή που αφήνει να κάνουμε κουβέντα καφενείου. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Η πρώτη συμπλήρωση έγινε 7km όπως γράφεις ή 7 Χιλ km? Αν έγινε στα 7km μόνο κάτι δεν έγινε καλά στο service! 

7 Χιλ Km . Θα το παρακολουθώ μου είπαν από αντιπροσωπεία στα επόμενα 1000 χιλιόμετρα και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Derv_7 said:

Ωραία όλα αυτά που γράφεις και μπράβο σου που επέλεξες κατά τα λεγόμενα σου ένα καλό μτχ αυτοκίνητο.

Όμως δεν σχετίζονται αγαπητέ με την ερώτηση και το θέμα που άνοιξε ο άνθρωπος.

Σαν απάντηση θα περίμενα να του πεί κάποιος γνώστης τα θέματα που βγάζει ο συγκεκριμένος κινητήρας σε σχέση με την κατανάλωση λαδιού.

Επίσης σαν συμβουλή να δοκιμάσει πρώτα ένα άλλο λάδι μα δει μήπως καίει λιγότερο και καθυστερήσει για κάποιο καιρό την επισκευή μοτερ.

Αλλά για όνομα του θεού το να του πούμε οτι εγώ έχω αγοράσει ένα άλλο αμάξι μτχ που είναι αστέρι. Σε τι θα τον βοηθήσει?

Τα ίδια έκανε και σε ένα άλλο θέμα με ένα παλικάρι που ήθελε να αγοράσει μεταχειρισμένο.golf v gt κι είχε απορίες...του πρότεινε να πάρει ίδιο.αυτοκινητο με το δικό του και άρχισε τις λεπτομέρειες για το μοτέρ του Citroen

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ το πρώτο που πρέπει να τσεκάρετε είναι το Τούρμπο πιθανόν σε αυτά τα χιλιόμετρα να θέλει επισκευή, ίσως από εκεί περνάει το λάδι! Μετά αρχίζεις και ψάχνεις πιο βαθειά. Ελατήρια πιστονιών κτλ.
Επίσης καλό είναι να αλλάζεις τα λάδια κάθε 10.000 χιλιόμετρα ή και λιγότερα αν αντέχεις οικονομικά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 12:30 ΜΜ, Jimkag7 said:

Δεν το περιέμενα ότι θα σχολίαζε  πρώτος με γαλλικο αμαξι μέσα σε forum vwGroup καλή καρδιά . 

Γιατί είναι ντροπή? Μπορεί να το χει δεύτερο, μπορεί να πούλησε το Vw, μπορεί 1002.. Διακρίνω ειρωνεία προς το forum και τα μέλη του.

On 16/2/2022 at 2:26 ΜΜ, tsikis007 said:

Δεν είναι ακριβώς γαλλικό.

Είναι γαλλοιαπωνικό.

Καλή καρδιά.

Δεν χρειάζεται να συνεχίζουμε.. και ούτε είναι σχετικό με το θέμα μας.

On 16/2/2022 at 12:25 ΜΜ, Jimkag7 said:

Δεν το περιέμενα ότι θα σχολίαζε  πρώτος με γαλλικο αμαξι μέσα σε forum vwGroup καλή καρδιά . 

 

Bump post, πάλι ειρωνικό.

On 16/2/2022 at 10:31 ΜΜ, Jimkag7 said:

Είσαι το παιδί του μπαμπά δλδ που ακόμα δεν αγόρασες το δικό σου αμάξι . Δεν καταλαβαίνω το λόγο που βρίσκεσαι σε αυτό το forum , η μάλλον ο κρυφός πόθος σου είναι να αποκτήσεις ένα golfακι . Και για να το κλείσω έχε υπόψη ότι από τα 20 έχω αγοράσει καινούργια με την μαγκιά μου εάν polo ένα Golf 4 και πρόσφατα στα 45 μου το μεταχειρισμένο Golf 7 που και αυτό θα πάει μια χαρά με ότι και αν προέκυψε. Υ.Γ δεν ήθελα τα πάρει αυτήν την έκταση η κουβέντα και κρίμα στο διαχειριστή που αφήνει να κάνουμε κουβέντα καφενείου. Καλό βράδυ.

Ειρωνεία προς μέλος και προς τη διαχείριση.

 

Δόθηκαν οι ανάλογες ποινές στα μέλη, συνεχίστε ήρεμα σε αντίθετη περίπτωση θα κλειδωθεί.

Ευχαριστώ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2022 at 8:19 AM, Jimkag7 said:

Καλημέρα στην παρέα , έχω golf 7 του 2014 με κινητήρα 1.4 TSI τύπου CWS. Στα 183.000km πριν έναν μήνα (με 7χιλ.km μετα την αλλαγή) άναψε ένδειξη  για λάδια  και συμπλήρωσα 0,7 l .

προχθές στα 185 μου ξαναέφερε ένδειξη και έβαλα 1l. Ήταν μεταχειρισμένο με 158Κ,χμ. To έχω σχεδόν δυο χρόνια και έκανα τα service στην αντιπροσωπεία με longlife 15.000Km castrol edge 5-30 pro 3.

Σας αναφέρω το ιστορικό και το πρόβλημα χωρίς να θέλω να ρίξω ευθύνες πουθενά. Όταν αγοράζουμε μεταχειρισμένα είναι πάντα ρίσκο. Αυτές τις μερες εχω ραντεβού στο συνεργείο να δούμε νεότερα. 

Έτσι είπα να πω τον πόνο μου, καλή συνέχεια.

Αλλαγή λαδιών στα 15.000???? παρε καλα? 5.000 max και το μοτερ σου θα ειναι νεο παντα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.