Jump to content
ΗΛΙΑΣ..

Φωτισμός καντράν

Recommended Posts

Καλησπέρα  θα ήθελα να ρωτήσω για passat 2013 όταν ανάβω την μηχανή  δεν φωτίζει  το καντραν πάρα μόνο όταν ανάβω τα φώτα. 

Είναι φυσιολογικό αυτό? Να μην φωτίζει το καντραν ταχύμετρο,  στροφόμετρο 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αυτοματο αισθητηρα φωτος;

Επισης καλο ειναι να κανεις λιγο υπομονη, θα το δουν το post κι αν θελει καποιος θ’ απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λόγο του αισθητήρα ανάβει κανονικά 

 

αν είσαι σε σκιά κάποιες φορές δεν φαίνεται να ανάβει, αλλά αυτό δείχνει ίσα ίσα να φέγγει.

 

Αν έχεις Auto στον διακόπτη στα φώτα κοίτα

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εχω auto .Δηλαδή την νυχτα δεν πρέπει να έχει φως στο καντραν  αφου έχει σκοτάδι και έχει και αισθητήρα?

Edited by ΗΛΙΑΣ..
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , ΗΛΙΑΣ.. said:

Εχω auto .Δηλαδή την νυχτα δεν πρέπει να έχει φως στο καντραν  αφου έχει σκοτάδι και έχει και αισθητήρα?

Ουπςςς 

 

Ανάποδα τα είπα...:good:

 

 

Ο δαίμονας του τυπογραφείου..

 

Το βάζεις στην θέση auto , στο καντράν θα έχεις φως κανονικά την ημέρα κάποιες φορές ίσα ίσα που φαίνεται το φως στα όργανα.

 

Αυτό έχει να κάνει με τον αισθητήρα. 

 

Αν είσαι σε θέση η σε κάποιο σημείο με έντονο φωτισμό δεν θα σου ανάβει τόσο έντονα.

 

Εσύ όταν το βγάζεις από την θέση Auto και το βάλεις στην θέση που ανάβουν τα φώτα σου ναι μεν ανάβει το κοντέρ, αλλά μένουν και τα φώτα του αυτοκινήτου ανοιχτά.

 

Την επόμενη φορά που θα σου τύχει κάτι τέτοιο, βάλε τον διακόπτη (από auto ) στο 0

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , ΗΛΙΑΣ.. said:

Αρα στη θέση  0 δεν φωτίζει δηλαδή  το καντραν ούτε την νύχτα Ανεξάρτητα  αν είναι αναμένει  η μηχανή?

Δεν το έχω προσέξει αυτό και ούτε που θυμάμαι....??

 

 

και εγώ το ίδιο αμάξι έχω έτσι; 

 

εγώ το έχω μόνιμα στο Auto 

 

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και στο δικό μου (αν το έχεις κάνει είδη).

 

στην θέση 0 θα πρέπει να ανάβει γιατί ουσιαστικά βγάζεις λειτουργία auto εκτός.

 

 

κάνε μια δοκιμή το πρωί που λές ότι δεν σου ανάβει ο φωτισμός στα όργανα και από την θέση auto που το έχεις βάλτο στο 0 να δεις αν ανάβει συνέχεια τότε

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 9:27 ΜΜ, ΗΛΙΑΣ.. said:

Από τη θέση auto ανάβει κανονικά στο 0 δεν ανάβει. 

το αυτονοητο δλδ δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευεστε και η εικονα που εδειξες ειναι για οχηματα χωρις αυτοματα φωτα απλα βαζεις αισθητηρα φωτος στο ταμπλο...επειδη μαλλον δεν το ξερεις το αμαξι στο 0 ειναι σβηστα τα φωτα το καντραν επισης δεν εχει φως αλλα οι δειξτες παραμενουν κοκκινοι αν τους τσεκαρεις  σε μεγαλη σκια στο auto αναβουν τα φωτα αν ειναι νυχτα η τουνελ η γκαραζ 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , passatfsi said:

το αυτονοητο δλδ δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευεστε και η εικονα που εδειξες ειναι για οχηματα χωρις αυτοματα φωτα απλα βαζεις αισθητηρα φωτος στο ταμπλο...επειδη μαλλον δεν το ξερεις το αμαξι στο 0 ειναι σβηστα τα φωτα το καντραν επισης δεν εχει φως αλλα οι δειξτες παραμενουν κοκκινοι αν τους τσεκαρεις  σε μεγαλη σκια στο auto αναβουν τα φωτα αν ειναι νυχτα η τουνελ η γκαραζ 

Στην εικόνα ήθελα να δείξω  των διακόπτη 

Που έχει το αμάξι.... ότι έχει την ένδειξη  auto . Την ημέρα στη θέση μηδέν  φωτίζει  το καντραν φαίνεται  στην φώτο  την νυχτα οχι 

20220221_113950.jpg

Edited by ΗΛΙΑΣ..
Link to comment
Share on other sites

Στην εικόνα ήθελα να δείξω  των διακόπτη 
Που έχει το αμάξι.... ότι έχει την ένδειξη  auto . Την ημέρα στη θέση μηδέν  φωτίζει  το καντραν φαίνεται  στην φώτο  την νυχτα οχι 
20220221_113950.thumb.jpg.ee0054a53f085b69626c3b0a6139800c.jpg
Φυσιολογικό είναι τη νύχτα να μη φωτίζει το καντράν αν έχεις σβηστά τα φώτα. Δεν έχει δει μερικούς που κυκλοφορούν χωρίς φώτα?
Είναι επειδή νομίζουν ότι τα έχουν ανάψει επειδή φωτίζει το καντραν
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τη θέση των φώτων στο auto το βράδυ θα φωτίζεται το καντράν.
Αν βάλεις τη θέση των φώτων στη θέση με τα αναμμένα φώτα πάλι θα φωτίζεται το βράδυ.
Αν τον βάλεις όμως στη μικρή σκάλα που είναι οι ψείρες δε θα φωτίζεται το καντράν και είναι λογικό.
Είναι σα να σου λέει "ξυπνά δεν έχεις ανάψει τα φώτα μπροστά και δε σε βλέπουν"
Την ημέρα και βέβαια αυτά φωτίζεται το καντράν γιατί έχει ήλιο.
Γιατί μπερδεύεστε?

Link to comment
Share on other sites

Μισώ λεπτό ρε παιδιά.

 

εγώ πριν από λίγο δοκίμασα να δω τι γίνεται με το φωτισμό του καντράν.

 

Για το passat Β7 μιλάω πάντα.

 

Ο διακόπτης για τα φώτα είτε είναι στο 0 είτε στο Auto μόλις βάλεις μπροστά το αμάξι ανάβουν η βελόνες του κοντέρ και ίσα ίσα που φαίνεται ο φωτισμός στα υπόλοιπα όργανα (χιλιόμετρα και στροφές).

Μόλις γυρίσεις τον διακόπτη στην θέση της πορείας τότε το φως από τα όργανα ανάβει ποιο έντονα. (Γιατί έχεις βγεί από την λειτουργία auto)

 

Ας το προσέξει λίγο ο φίλος ποίο προσεχτικά και θα δει ότι όταν βάζει μπροστά το αμάξι ότι ανάβουν τα φώτα.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.