Jump to content
doggy

Το We Connect δεν στέλνει ειδοποιήσεις όταν το αυτοκίνητο φεύγει από την προκαθορισμένη "Home Area"

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Έχω ένα θεματάκι με το 2020 T-Roc μου το οποίο έχει το We-Connect app και όλα τα όμορφα καλούδια που έρχονται με αυτό, πλην του remote start.

 

Στο παρελθόν όποτε έφευγα από το σπίτι, το We-Connect app με ειδοποιούσε στο κινητό και με email πως το αυτοκίνητο έφυγε την περιοχή που είχα ορίσει ως το "σπίτι".

 

Μετά το ατύχημα που είχα τον Νοέμβριο με μια αλεπού και χρειάστηκε να βγουν προφυλακτήρες και φανάρια, το αυτοκίνητο (πιστεύω) έμεινε χωρίς μπαταρία συνδεδεμένη επάνω του.

 

Όπως παρατήρησα πριν κανά 2-3 μέρες, από τον Νοέμβριο και μετά το αυτοκίνητο σταμάτησε να μου στέλνει αυτές τις ειδοποιήσεις.

 

Από όσο βλέπω από το We-Connect app, μπορώ να χειριστώ κανονικά το κλείδωμα / ξεκλείδωμα / άναμα φώτων / κόρνας κλπ και παίρνω στατιστικά για το στυλ της οδήγησής μου (χιλίομετρα / κατανάλωση κ.α.) αλλά δεν παίρνω καθόλου ειδοποιήσεις από τον συναγερμό.

 

Στο infotainment unit, φαίνονται όλες οι υπηρεσίες κανονικά ενεργές και λήγουν τον Μάρτιο του 2023.

Αλλά στο We-Connect portal αναφέρεται πως  "Οι υπηρεσίες για το όχημα αυτό έχουν απενεργοποιηθεί"

Το έχει πάθει κανείς αυτό και αν ναι, πως το φτιάξατε;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν νομίζω να φταίει το ατύχημα που είχες με την αλεπού. Το ίδιο κάνει και σε μένα - Golf 8- σχεδόν από την ίδια περίοδο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον κάτι έσκασε από πλευράς τους. 

Είχα ξανά πρόβλημα για κανά μήνα στο παρελθόν όπου δεν μπορούσα να ανοίξω καν την εφαρμογή λόγω connection error. 

Θα πάρω το support τους να τους ρωτήσω. Δυστυχώς στο κομμάτι του Software φαίνεται να έχουν κάνει πατάτα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια και σε μένα πριν κάνα μήνα. Δεν έμπαινε καν στην εφαρμογή. Την αναβάθμιση του software την έκανες;
Σε τι τηλέφωνο έχεις εγκατεστημένο το app;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Βγάλανε μια μεγάλη αναβάθμιση τουλάχιστον στο mib3 περί τα 990mb που επιδιόρθωνε αρκετά προβλήματα. Στο τέλος προέτρεπε και να κλείσεις και τον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια και σε μένα πριν κάνα μήνα. Δεν έμπαινε καν στην εφαρμογή. Την αναβάθμιση του software την έκανες;
Σε τι τηλέφωνο έχεις εγκατεστημένο το app;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν μου έχει βγάλει κάποια ενημέρωση για αναβάθμιση του software, νομίζω έχω την 0879 (στο MIB2) που από όσο θυμάμαι είναι η πιο πρόσφατη.
Το app το έχω σε Android και τρέχω την έκδοση του Φλεβάρη 2022. Το περίεργο είναι ότι δεν έχω πλέον την επιλογή για να παίξω με το home area.
 Βγάλανε μια μεγάλη αναβάθμιση τουλάχιστον στο mib3 περί τα 990mb που επιδιόρθωνε αρκετά προβλήματα. Στο τέλος προέτρεπε και να κλείσεις και τον κινητήρα.
Το MIB2 έχει δυστυχώς σταματήσει να παίρνει αναβαθμίσεις.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν βλέπω πουθενά την επιλογή για “ειδοποίηση ταχύτητας κίνησης” που προϋπήρχε.

We Connect έκδοση 5.11.4 , λειτουργικό IOS

Αν έχει κάποιος παλαιότερη έκδοση εφαρμογής εγκατεστημένη, ας δει αν υπάρχουν οι επιλογές για τις παραπάνω ειδοποιήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sakis72 said:

Επίσης δεν βλέπω πουθενά την επιλογή για “ειδοποίηση ταχύτητας κίνησης” που προϋπήρχε.

We Connect έκδοση 5.11.4 , λειτουργικό IOS

Αν έχει κάποιος παλαιότερη έκδοση εφαρμογής εγκατεστημένη, ας δει αν υπάρχουν οι επιλογές για τις παραπάνω ειδοποιήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πλάκα πλάκα, αυτό το option το είχα και εγώ και έχει εξαφανιστεί επίσης. 

Δε θέλω να πιστεύω πως η VW άρχισε να τα εγκαταλείπει. Δεν έχω καταφέρει να τους πάρω τηλ ακόμη για να ρωτήσω, αλλά θα ρίξω ένα βλέφαρο μπας και μπορέσω να κατεβάσω παλιότερη έκδοση και να την βάλω στο κινητό να δω αν θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

 
Πλάκα πλάκα, αυτό το option το είχα και εγώ και έχει εξαφανιστεί επίσης. 
Δε θέλω να πιστεύω πως η VW άρχισε να τα εγκαταλείπει. Δεν έχω καταφέρει να τους πάρω τηλ ακόμη για να ρωτήσω, αλλά θα ρίξω ένα βλέφαρο μπας και μπορέσω να κατεβάσω παλιότερη έκδοση και να την βάλω στο κινητό να δω αν θα παίξει.


Κατέβασα παλιότερη έκδοση (5.9.0) σε κάποιο παλιό Android που βρήκα, στην οποία υπήρχαν και λειτουργούσαν κανονικά το area alert καθώς και το speed alert. Τώρα έχουν εξαφανιστεί και από τη συγκεκριμένη έκδοση.

Επίσης άφησα σχόλιο στο App Store στο οποίο αναφέρω τα παραπάνω. Πρόσεξα ότι αντιμετωπίζουν και άλλοι πρόβλημα. Όταν και αν πάρω απάντηση, θα ενημερώσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sakis72 said:

 


Κατέβασα παλιότερη έκδοση (5.9.0) σε κάποιο παλιό Android που βρήκα, στην οποία υπήρχαν και λειτουργούσαν κανονικά το area alert καθώς και το speed alert. Τώρα έχουν εξαφανιστεί και από τη συγκεκριμένη έκδοση.

Επίσης άφησα σχόλιο στο App Store στο οποίο αναφέρω τα παραπάνω. Πρόσεξα ότι αντιμετωπίζουν και άλλοι πρόβλημα. Όταν και αν πάρω απάντηση, θα ενημερώσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

έκανα το ίδιο μόλις. Edit το παλιό μου review και έβαλα input. Για να δούμε...

Α! Και έστειλα και mail στο support τους.

Link to comment
Share on other sites

@Sakis72 έχω την απάντηση. 

 

Μόλις έλαβα το παρακάτω από την VW:

Quote

 

From: weconnect-support@volkswagen.de

 

Hello <name removed>,

Thank you for contacting Volkswagen Digital Services.

With our “Speed Alert” and “Area Alert” services, our aim has been to inform you as the primary user when your vehicle exceeds a speed limit preset by you or is used within or outside of a preset geographical area.

However, in the wake of recurring international legal reviews, we have now become increasingly aware of a trend whereby the data protection provisions for other vehicle users authorized by you to use the vehicle before the start of the journey (guest user, anonymous guest user) are deemed inadequate.

Accordingly, we have decided to cease offering these two services. They shall no longer be available as of 01.03.2022 at the latest.

We are currently investigating whether and when use of these services may be possible in compliance with the above requirements. Please note that we are currently unable to predict precisely when we might be able to reintroduce the services.

Thank you for your understanding.

Should you need further assistance do not hesitate to contact us again.

We remain at your disposal around the clock, 7 days a week. You may reply to this email, or call us on our dedicated line 800-0200453. We kindly ask, that you indicate your reference 0001202576 for a quick follow-up.

We wish you always a safe and pleasant journey with your favourite Volkswagen T-Roc.
 

Your Volkswagen team

 

 

Οπότε long story short, για λόγους προσωπικών δεδομένων αποφάσισαν να το σταματήσουν.

Τους απάντησα μόλις λέγοντας πως αν βάλουν κάποιο opt-in (όπως κάνουν όλοι με θέματα GDPR) πως θα είμαι θετικός να συνεναίσω ώστε να το ξαναέχω σαν λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 5:46 AM, Sakis72 said:

Μάλιστα. Το υποψιαζόμουνα είναι η αλήθεια.
Καλά τους απάντησες. Για να δούμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μου απάντησαν πως κοιτάζουν να βρουν τρόπο να επαναφέρουν τις λειτουργίες χωρίς να υπάρχουν φόβοι για προσωπικά δεδομένα κλπ κλπ.

Το ρημάδι το gdpr μας πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.