Jump to content
Epikouros

εντονος θορυβος απο μπροστα σε χαμηλες ταχυτητες κατα το στριψιμο (συνηθος σε παρκαρισμα/ξεπαρκαρισμα)

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εδω και καιρο εχω ακουω ενα περιεργο εντονο θορυβο απο μπροστα, που δεν συμβαινει συχνα και διαρκει 1-2 δευτερολεπτα. 9 στις 10 φορες που συμβαινει ειναι στο παρκαρισμα και ξεπαρκαρισμα. Εχω αλαξει αναρτησεις, μπαλακια, μπαρακια ζαμπορ, σινεμποκ, τοπ μουντ αλλα το θορυβος παραμενει. Επισης επειδη δεν συμβαινει συχνα, οταν παω σε συνεργεια δεν το εχει πιασει ποτε...οποτε δεν βγαζουν ακρη οι μαστορες γιατι δεν το ακουνε.  Ο θορυβος ειναι σαν βουητο, τον ηχογραφησα μεσα απο την καμπινα, ακουγετε μετα το 0:08 σαν να καθαριζεις με πιεση μια γυαλινη επιφανεια. Καμια ιδεα, γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και δεν βγαζω ακρη ?

 

Link to comment
Share on other sites

Η ακρομπαρο η ημιμπαρο? 

 

Αλλιώς μετά θα πρέπει να κοιτάξεις κρεμαργιερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω OMINUS, ο μηχανικος το κοιταξε απο καλα κατω οποτε ακρομπαρα και ήμιμπαρα του φανηκαν μια χαρα, τωρα δεν ξέρω αν είναι κάτι που δεν φαίνετε σε αυτα. Οποτε με φοβήζει μηπως ειναι απο κρεμαρίερα, αλλα το πρόβλημα είναι οτι μιας και δεν είναι 100% σίγουρα απο εκεί μην μπω σε τέτοια διαδικασία εξόδων και ακουσω πάλι τον θόρυβο... Το πήγα και σε ένα συνεργείο που εξειδικεύετε σε επισκεύη κρεμαργίερων αλλα μου λέει αμα δεν ακούσουμε τον θόρυβο δεν μπορω να σου πω κάτι, μιας και εκέι που δοκίμαζα αρκετή ωρα δεν μας το έκανε. Επίσης 'εψαξα σε ξένα forum και βίντεο στο youtube και δεν βρήκα αυτον τον ήχο πουθενα... Ελπίζω μήπως τον αναγνωρισει κανένας που να τον έχει ξανακουσει στο δικο του αμαξι :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον θόρυβο στον κάνει μήπως όταν είσαι παρκαρισμένος σε πεζοδρόμιο επάνω??

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε ασχετες φασεις, χωρις να μπορω να βγαλω ακρη σε ποιες συνθηκες το προκαλει. Παντα σχεδον ειναι σε ξεπαρπαρισμα ή παρκαρισμα οταν κινουμε στον δρομο δεν το εχει κανει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Γραψε και το αυτοκινητο - μοντελο κλπ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το καπω βαλε καποιον να γυρνα το τιμονι και στησε αυτι πισω απο τη μπαταρια στο master cylinder ενα μαυρο στρογγυλο.

Γραψε τελευταια τι εκανες στο αυτοκινητο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , nikdev said:

Ανοιξε το καπω βαλε καποιον να γυρνα το τιμονι και στησε αυτι πισω απο τη μπαταρια στο master cylinder ενα μαυρο στρογγυλο.

Γραψε τελευταια τι εκανες στο αυτοκινητο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστω nikdev το αμαξι ειναι golf mk5 (2007) με bmy μηχανη. Εχω αλαξει αμορτισερ, τοπ μαουντ, μπαρακια ζαμφορ, μπαλακια ψαλιδιων, βασεις μηχανης τους τελευταιους μηνες, βεβαια το προβλημα με τον θορυβο προυπηρχε απλα τωρα τελευταια το κανει ποιο συχνα. Επισης κοιταζα να δω αν το κανει αν εχω πατημενο φρενο ή συμπλεκτη, αλλα φαινετε δεν εχει σχεση (μου το κανε και με πατημενο και χωρις). Θα κοιταξω να δω μηπως ακουσω κατι εκει που μου ειπες, το θεμα ειναι οτι οταν θελω να το κανει (βαζω κινητα μες στο καπω να γραφει ή οταν το παω σε συνεργειο) δεν το κανει... σκεφτομαι να βαλω καταγραφικο ηχου που εχουν οι ντεντεκτιβ μεσα στο μπροστινο μερος :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πρόβλημα εχω και εγώ (golf 6). Ο θόρυβος έχει χροιά κυλήσεις (σαν να σέρνεις ενα έπιπλο κυκλικά) 

το κανει σε χαμηλή ταχύτητα και με χαμηλή ροπή (με 2η ή 3η και χαμηλές στροφές ) υπάρχουν στιγμές που το εχω ακούσει μετα απο φρένο (να σταματήσω) και να το αφήσω να κυλήσει το αυτοκίνητο σε κατηφόρα (χωρις ταχύτητά στο σασμάν).

 

Edited by lab74
Link to comment
Share on other sites

Χθες που μου το κανε αρκετα και εβγαλα την γυναικα μου να ακουσει της φανηκε οτι ερχετε απο την μερια του οδηγου. Δεν ξερω μηπως συνδεετε με τον συμπλεκτη, σε ενα ξενο forum μου ειχε πει καποιος οτι παρομοιο ηχο ειχε απο τον συμπλεκτη. Μηπως και αυτο εξηγει γιατι μου ακουγετε μονο στο  παρκαρισμα μου συμβαινει (που εχω πατημενο αρκετη ωρα τον συμπλεκτη συνηθως), βεβαια ακουγετε αφου αφησω τον συμπλεκτη ή περνανε καποια δευτερολεπτα αφου τον εχω αφησει οποτε δεν βγαζω ακρη.   

 

@nikdev Υποψιαζεσε κατι που μου πες να ακουσω πισω απο το master cylinder?

Edited by Epikouros
Link to comment
Share on other sites

Στησε αυτι μηπως χανει εχει μια τσιμουχα εκει που μπαινει ενα σωληνακι υποπιεσεων.

Ειναι σαν δοχειο και κανει τον ηχο αυτο οταν χανει αερα.

Ανοιξε καπω απο pc δεν γινεται


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.