Jump to content
ΑγγελοςS

Να προτιμήσω scirocco 1.4 160ps?

Recommended Posts

Καλησπερα ονομάζομαι Αγγελος, εδώ και καιρό θελω να αγορασω ένα scirocco 1.4 160 ps και θέλω να μάθω από κάποιον κάτοχο τι γνώμη έχει. Το budget είναι περίπου 11000 και σε αυτά τα χρήματα θέλω να ρωτήσω εάν αξιζει η αγορά του. Πρέπει να προσεξω κάτι; Ο κινητήρας είναι αξιόπιστος άμα δεν πειράξεις το αμαξι και του κανεις τακτικά τα σέρβις;

Άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ονομάζομαι Αγγελος, εδώ και καιρό θελω να αγορασω ένα scirocco 1.4 160 ps και θέλω να μάθω από κάποιον κάτοχο τι γνώμη έχει. Το budget είναι περίπου 11000 και σε αυτά τα χρήματα θέλω να ρωτήσω εάν αξιζει η αγορά του. Πρέπει να προσεξω κάτι; Ο κινητήρας είναι αξιόπιστος άμα δεν πειράξεις το αμαξι και του κανεις τακτικά τα σέρβις;
Άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ
Θα βρεις απείραχτο αμάξι και να έχει κάνει τακτικά τα σέρβις μετά από τα μνημόνια?
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν , ΑγγελοςS said:

Καλησπερα ονομάζομαι Αγγελος, εδώ και καιρό θελω να αγορασω ένα scirocco 1.4 160 ps και θέλω να μάθω από κάποιον κάτοχο τι γνώμη έχει. Το budget είναι περίπου 11000 και σε αυτά τα χρήματα θέλω να ρωτήσω εάν αξιζει η αγορά του. Πρέπει να προσεξω κάτι; Ο κινητήρας είναι αξιόπιστος άμα δεν πειράξεις το αμαξι και του κανεις τακτικά τα σέρβις;

Άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο club.

 

Πολλές απορίες για τον κινητήρα θα σου λυθούν εδώ: 

Τον ίδιο κινητήρα φορούν Golf και Scirocco. CAVD ο κωδικός του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikoskallithea said:

Δεν καταργήθηκε αυτο, θα παρεις ενα αυτοκίνητο που ειναι εκτος παραγωγής;

Σωστή η παρατήρηση σου αλλά στα χρήματα που διαθέτω έχω την εντύπωση πως προσφέρει τα περισσότερα όπως μια πανέμορφη εμφάνιση και έναν,σχετικα, οικονομικό κινητήρα αφού είναι 1.4 

Άλλωστε για αυτό ζήτησα και την γνώμη σας παιδιά δεν είμαι ειδικός 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά οικονομικό? Δεν υπάρχει αυτό που λες. Μιλάμε για ένα κινητήρα τούρμπο κομπρεσορα 15ετιας και από του πιο προβληματικους του γκρουπ. Προτιμότερος ο ίδιος σε 122 αλογα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για οικονομία και κινητήρα χωρίς σοβαρές βλάβες να κοιτάξεις το 1400 tsi με τα 122hp.

 

Είναι το ποίο ασφαλές μοτέρ χωρίς σοβαρές ζημιές.

 

Κατά τα άλλα , είναι μοντέλο που έχεις πάψει να κυκλοφορεί στην αγορά με ότι συνεπάγεται αυτό.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,
ονομαζομαι Γιωργος και οπως ο φιλο Αγγελος ενδιφερομαι και εγω για την αγορα ενος scirocco (2012-2013).
Εγω βρισκομαι στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Τσεχια οποτε κοιταω απο την γερμανικη αγορα για το εν λογω αμαξι. 
Η αληθεια ειναι πως προσπαθω να καταλαβω ποιο κινητηρα να προτιμησω (122hp η 160hp) διοτι ο κολλητος μου που εχει το 122hp μου εχει πει πως ο κινητηρας με τα 160 ειναι αναξιοπιστα.
Εχοντας οδηγησει και τις 2 εκδοσεις μπορω να πω πως απο αποψη δυναμης και τα 2 ειναι μια χαρα. Βεβαια με τα 160hp προφανως εχει αισθητα περισσοτερη δυναμη. 
Για την ιστορια, κοιταω και τις 2 εκδοσεις στην γερμανια με 80000-110000 χιλιομετρα και απο αντιπροσωπειες και με την λογικη οτι θα εχει ολα τα χαρτια (TUV ελεγχους, full service, κλπ κλπ).

Αυτο που εχω καταλαβει διαβαζοντας στο φορουμ και ψαχνοντας σχεδον οπου μπορουσα ειναι πως και οι 2 εκδοσεις εχουν τα θεματα τους αλλα με σωστη συντηρηση θα ειναι σχετικα αξιοπιστα.
Οποτε σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του scirocco με τα 160hp και 80000 χλμ.

@ΑγγελοςS τελικα που κατεληξες;

Οποιαδηποτε αποψη η σχολιο ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο μετα το 11, καλυτερα 12 αλλα ειναι δυσευρετα.
Για 160αρι μιλαω.

Τα 122 στο Scirocco ειναι μικρος κινητηρας, θα σε περνανε τα 1000αρια πρωτο σταδιο Polo - Fiesta.

Για μενα εφοσον εισαι Τσεχια παρε το 2.0 Tsi μοτερ, ασε τα 1.4


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@nikdev Σ ευχαριστω φιλε για το σχολιο.

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω αποκλεισει το 2.0 TSI απλα τα περισσοτερα που βρηκα εχουν αρκετα χιλιομετρα >150κ που γενικα τα απογευγω. 
Επιπλεον και ο 2.0 TSI εκεινης της περιοδου εχει τα θεματα του οποτε θελει και εκει ψαξιμο.
Βεβαια ο 1.4 με 160 φαινεται στα χαρτια το "sweet spot" βεβαια σε ενα τεστ drive που ειχα κανει εγραφε ~10lt/100km που ειναι ηταν σοκ διοτι δεν το πιεζα καθολου.
Btw τα αυτοκινητα που κοιταω ειναι 2012-2013. 

Edited by Giorgios V
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2022 at 6:21 ΜΜ, nikoskallithea said:

Δεν καταργήθηκε αυτο, θα παρεις ενα αυτοκίνητο που ειναι εκτος παραγωγής;

Αν και μετά παρέλευσης δυο μηνών, τώρα είδα τη δημοσίευση, γεννήθηκε  η εξής απορία: Αγοράζουμε μεταχειρισμένο μόνο όταν  η έκδοση  παράγεται ακόμα σε καινούργιο; Αρά όταν βγει νέα έκδοση σε οποιοδήποτε μοντέλο, τα αυτοκίνητα της παλαιότερης έκδοσης, η οποία βγαίνει εκτός παραγωγής, δεν έχουν δικαίωμα στην πώληση και αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες λιγο ασχετη ερωτηση σε σχεση με την αρχικη αλλα εχει κανενας εμπειρια με το facelift μοντελο των scirocco? 
Εχω αρχισει να κοιταω κατι base line 2014-2015 με χαμηλα χιλιομετρα αλλα τα λεφτα ειναι λιγο πανω απο αυτα που θα ηθελα (13-15Κ).

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,
για να κλεισω τις ερωτησεις που εκανα παραπανω.
Τελικα κατεληξα σε polo 6C GTI και ειλικρινα χαιρομαι παρα πολυ που δεν πηρα το scirocco για το οποιο μιλουσα παραπανω.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.