Jump to content
dimitrp

Golf 5, δεν λειτουργεί ο πίσω υαλοκαθαριστήρας και το μοτέρ που πετάει νερό εμπρός και πίσω

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοηθεία κάποιου που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Σταμάτησε να λειτουργεί ο πίσω υαλοκαθαριστήρας (ούτε με το μοχλό ούτε και με την όπισθεν όταν είναι ανοιχτοί οι μπροστινοί υαλοκαθαρηστήες) και επίσης δεν δουλεύει το μοτεράκι για να πετάει νερό και μπροστά και πίσω (αυτό είναι κοινό αν έχω καταλάβει σωστά). έχω ελέγξει ασφάλειες και τους αντίστοιχους ρελέδες (404, 460) και είναι όλοι οκ. δοκίμασα να αλλάξω το μοτερ του υαλοκαθαριστήρα αλλά τελικά και αυτός δουλεύει, έλεγξα το φις με τις 4 υποδοχές, ενώ φτάνει ρεύμα στο ένα καλώδιο, δεν φτάνει στα υπόλοιπα όταν ανοίγω τον διακόπτη, όπως και θα έπρεπε. Ψάχνοντας έχω βρει ότι το μοτέρ του πίσω υαλοκαθαριστήρα και το μοτέρ του πιεστικού σχετίζονται. έχω ελέγξει  ασφάλειες, ρελέδες, αισθητήριας καπό, αισθητήρας πορτμπαγκάζ είναι οκ) και είναι ολα οκ. έχετε κάποια ιδέα. Στο διαγνωστικό δεν θα έπρεπε να βγαίνει σαν πρόβλημα; επίσης γνωρίζει κανείς από περνάει η καλωδίωση ώστε να το ψάξω που κόβεται; έχω κατεβάσει το manual με όλο το wiring αλλά τα interfaces είναι διακόπτης, ασφάλεια και ρελέ που τα έχω ελέγξει, και δεν αποτυπώνει την καλωδίωση πάνω στο αμάξι. δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να ψάξω....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα αναφέρεις και με το ψάξιμο που έχεις κάνει, μάλλον κάποιο καλώδιο γείωσης είναι κομμένο και δεν κάνει κύκλωμα...

Προσωπικά θα πήγαινα σε ηλεκτρολόγο ώστε να ελέγξει καλωδίωση...

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2022 at 5:00 ΜΜ, Hellas4x4 said:

Έτσι όπως τα αναφέρεις και με το ψάξιμο που έχεις κάνει, μάλλον κάποιο καλώδιο γείωσης είναι κομμένο και δεν κάνει κύκλωμα...

Προσωπικά θα πήγαινα σε ηλεκτρολόγο ώστε να ελέγξει καλωδίωση...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήθελα να το πάω σε ηλεκτρολόγο, γιατί 2 φορές που χρειάστηκε σε άλλο αυτοκίνητο δεν έβγαλα άκρη, έχεις υπόψη μήπως κάποιον που να ασχολείται με vw και να γνωρίζει καλύτερα το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δεν είχα μπει τόσο καιρό...

Στην περιοχή που αναφέρεις δεν ξέρω κανέναν...

Από Αθήνα μόνο αν θες που έχω ηλεκτρολόγο... Δεν είναι της VAG αλλά γενικώς το ψάχνει ο άνθρωπος.

Μου έχει κάνει 1-2 μετατροπές και μου έχουν βγει καλές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα, μιας και μετά από πολύ ψάξιμο έβγαλα άκρη με τους υαλοκαθαριστήρες. Το πρόβλημα ήταν ότι έχουν κοπεί τα καλώδια που περνάνε στο Πορτ παγκαζ. Επισυνάπτω και σχετική φωτογραφία. Ωστόσο το πρόβλημα με το μοτέρακι του νερού παραμένει και φαίνεται να είναι και αυτό θέμα με καλώδια καθώς δοκίμασα καινούργιο μοτεράκι και δεν δούλευει και πάλι. Στο μοτεράκι φτάνουν 2 καλώδια (δεν φαίνεται να είναι καποο γείωση) το ένα έχει πάντα ταση το άλλο όχι. Ενημερωτικα, στο μοτεράκι μπορείτε να φτάσετε εύκολα βγάζοντας τη γριλια κάτω δεξιά και το Περιβολάκι ομίχλης.( Το αναφέρω γτ σε πολλά diy αναφέρουν ότι βγάζεις ολόκληρο το προφυλακτήρα). 

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βρω ένα διάγραμμα με το που περνάει η καλωδίωση του αυτοκινήτου? To manual της VW έχει το wiring diagram ως κύκλωμα, όχι που βρίσκεται στο αυτοκίνητο.

IMG_20220805_110255.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.