Jump to content
andrpyro_TSi

Error Code P2002

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχει ο πατέρας μου ένα VW Golf 7 1.6 TDI και εμφάνισε το error code P2002. Έβαλα ένα απλό vag com και μου λέει ότι το σφάλμα αυτό έχει να κάνει με το DPF. Έψαξα στο internet και κάπου βρήκα ότι είναι ο αισθητήρας πίεσης καυσαερίων. Τους έλυσα και τους 2, στον έναν το σωληνάκι που ανέβαζε τα καυσαέρια τα έφερνε με λιγότερη ροή απ΄οτι το άλλο οπότε τα έσφιξα με το κομπρεσερ του αέρα και μετά έσβησε το σφάλμα. Μετά από μεγάλο ταξίδι ξανά άναψε οπότε αποφάσισε ο πατέρας μου να το πάει στην αντιπροσωπεία διότι εγώ λόγο δουλείας δεν έχω χρόνο. Η αντιπροσωπεία το κράτησε το αυτοκίνητο μια εβδομάδα και τελικά το πρόβλημα δεν βρέθηκε. Απ΄οτι με ενημέρωσαν ελέγξαν τα πυρόμετρα, τους αισθητήρες πίεσης καυσαερίων και το επόμενο βήμα ήταν να λύσουν την EGR όπου και βρήκαν ίχνος παραφλου. Επίσης μου είπαν ότι πρέσαραν την EGR στο κύκλωμα του παραφλου και δεν είδαν καμιά διαρροή. Οπότε είχα δυο επιλογές αλλαγή EGR με κόστος 640ευρω ή δέσιμο και 180 ευρώ και εννοείτε πως πήγα στο δέσιμο και 180.

 

Μήπως το έχει συναντήσει κανένας το παραπάνω Error code?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο Σάββατο 11/06/2022 έσβησα το σφάλμα και ακολούθησα την εξής διαδικασία:

1) Έβαλα ένα επώνυμο καθαριστικό στο ρεζερβουάρ το οποίο λέει ο κατασκευαστής ότι καθαρίζει τον αισθητήρα Λάμδα, την βαλβίδα EGRκαι τον καταλύτη

2) μπήκα στην εθνική και για 25 λεπτά πήγαινα με 3100-3200 με 4η ταχύτητα στο πήγαινε 

3) στον ερχομό πήγαινα για 25 λεπτά με 3300-3400 επίσης για 25 λεπτά

4) τέλος μέχρι και σήμερα 20/06/2022 δεν έχει ανάψει τίποτα

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο για όποιον το ψάχνει και θέλει να γλιτώσει κάποια χρήματα...

Εμένα δεν μου έβγαζε σφάλμα αλλά δεν λειτουργούσε κάτι σωστά ( https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/34456-golf-προβλήματα-με-θερμοστάτες-βαλβίδα-θερμοκρασίας-δεν-ανεβάζει-θερμοκρασία/&do=findComment&comment=660041 )

Ευχαριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.