Jump to content
vastil

Troc και ταξίδι

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση! Μετακίνηση από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα. Μετακίνηση με το Troc 1.6 tdi γυμνό χωρίς χάρτες gps, χωρίς cruise control ή μετακίνηση με το 1.0 με όλα αυτά; Τι διαφορά έχουν στην κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Diesel από μένα.

1-1.5λτ/100 πάνω θα είναι το Tsi φορτωμένο και αγκομαχώντας ν΄ ακολουθήσει το ρυθμό του Diesel.

Ειδικά αν δεις το τεπόζιτο ν΄αδειάζει θα κόψεις με το TSi, με 2,1Ε/λτ η βενζίνη.

Το cc θέλει προσεκτική χρήση, αλλιώς καίει λίγο παραπάνω.

 

Όσο ανεβαίνει ο ρυθμός προσπεράσεων και συνεχών επιταχύνσεων τόσο το Diesel θα συμφέρει ακόμα περισσότερο.

 

Σε σβέλτο ρυθμό υπολόγιζε και 35-40Ε διαφορά πηγαινέλα.

Βενζίνη 2,1Ε/λτ

Πετρέλαιο 1,8Ε/λτ

Πραγματικές καταναλώσεις +1λτ/100 τουλάχιστο.

 

Troc.thumb.jpg.4cdfb72c645031680bbaa3c4b9385cdf.jpg

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , nikdev said:

Diesel από μένα.

1-1.5λτ/100 πάνω θα είναι το Tsi φορτωμένο και αγκομαχώντας ν΄ ακολουθήσει το ρυθμό του Diesel.

Ειδικά αν δεις το τεπόζιτο ν΄αδειάζει θα κόψεις με το TSi, με 2,1Ε/λτ η βενζίνη.

Το cc θέλει προσεκτική χρήση, αλλιώς καίει λίγο παραπάνω.

 

Όσο ανεβαίνει ο ρυθμός προσπεράσεων και συνεχών επιταχύνσεων τόσο το Diesel θα συμφέρει ακόμα περισσότερο.

 

Σε σβέλτο ρυθμό υπολόγιζε και 35-40Ε διαφορά πηγαινέλα.

Βενζίνη 2,1Ε/λτ

Πετρέλαιο 1,8Ε/λτ

Πραγματικές καταναλώσεις +1λτ/100 τουλάχιστο.

 

Troc.thumb.jpg.4cdfb72c645031680bbaa3c4b9385cdf.jpg

Με έπεισες. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν ταξιδεύεις σβέλτα και φορτωμένος, όχι σαν συνταξιούχος μη το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , nikdev said:

Αν ταξιδεύεις σβέλτα και φορτωμένος, όχι σαν συνταξιούχος μη το σκέφτεσαι.

Νορμαλ 120 -130 αλλά έχεις δίκαιο θα αγκομαχήσει μέχρι Αθήνα φορτωμένο με μπαγκάζια και 5 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ταξιδεύεις κάθε μήνα 2 3 φορές ντίζελ. Για μια φορά η δύο το χρόνο πάρε tsi να μην έχεις θέμα με τις αναζωογόνησεις μέσα στη πολη

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , takpanos said:

Αν ταξιδεύεις κάθε μήνα 2 3 φορές ντίζελ. Για μια φορά η δύο το χρόνο πάρε tsi να μην έχεις θέμα με τις αναζωογόνησεις μέσα στη πολη

Έχουμε ένα tdi του πατέρα μου και ένα tsi εγώ. Η αλήθεια είναι ότι του πατέρα μου δεν το έχω δει να κάνει αναζωογόνηση ποτέ στα 2 έτη που έχει. Βέβαια οι ταχύτητες που κινείται είναι πάνω από 70km/h και στην πόλη ιδιαίτερα δεν κινείται πιο πολύ περιφερειακό βγαίνει και μέχρι στιγμής έχει κάνει 55.000 km στα 2 έτη. Εγώ με το tsi το χρόνο κάνω 13.000km και αυτό γιατί μετά το γάμο δεν κάναμε πολλά χιλιόμετρα αφού με τη γυναίκα μου δεν υπήρχε πλέον απόσταση. 
 

Απλώς σκεφτόμουν μήπως ήταν οικονομικό να το κάναμε με το δικό μου αμάξι αλλά τελικά η ιδέα απορρίφθηκε λόγω ότι θα ‘μαστε 5 άτομα και με βαλίτσες οπότε και το αμάξι δεν θα τραβάει άρα θα καίει και περισσότερο οπότε και θα επιστρατεύσουμε το πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Α για μια φορά λες να κάνεις αλλαγή.
Νόμιζα ήσουν σε σκέψη αγοράς για μόνιμα.
Προφανώς δεν έχεις δει αναζωογόνηση επειδή δε το παιρνεις συχνά για να τη καταλάβεις.
Ίσως επειδή μπορεί να την έκανε σε ταξίδι ή δε κάνει μικρές αποστάσεις

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , takpanos said:

Α για μια φορά λες να κάνεις αλλαγή.
Νόμιζα ήσουν σε σκέψη αγοράς για μόνιμα.
Προφανώς δεν έχεις δει αναζωογόνηση επειδή δε το παιρνεις συχνά για να τη καταλάβεις.
Ίσως επειδή μπορεί να την έκανε σε ταξίδι ή δε κάνει μικρές αποστάσεις

Κοίταξε τον ρώτησα 5 6 φορές αλλά δεν είδε να κάνει. Τη μέρα καμία 30 χιλιόμετρα κάνει σε ταχείας κυκλοφορίας . Ξέρει για το dpf είναι προετοιμασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.