Jump to content
Saldi

A/C βγάζει ζέστη?

Recommended Posts

Καλησπέρα.
1ο ποστ στο forum και πρωτη εμπειρια με VW γενικά:D.
Πηρα ενα t-roc για καθημερινό αμάξι πόλης προχθές. Experience 1.5
Σημερα το πρωι ενω πήγαινα στην δουλειά μου και είχα κλειστο A/C και αερα γενικά αρχισε να βγαίνει ΠΟΛΥ ζεστός αερας απο τους αεραγωγούς λες και ανοιξα την ζέστη, επιτόπου μολισ το κατάλαβα ανοιξα το τον άερα/κλίμα και το A/C, εβγαλε κρυο αερα το έκλεισα επιτόπου και μετά δεν έβγαζε αλλο.

Αντίστοιχη εμπειρία κανεις? Δεν ξέρω εαν θα το ξανακάνει αλλα ηταν πολύ περίεργο.
 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Saldi said:
Καλησπέρα.
1ο ποστ στο forum και πρωτη εμπειρια με VW γενικά:D.
Πηρα ενα t-roc για καθημερινό αμάξι πόλης προχθές. Experience 1.5
Σημερα το πρωι ενω πήγαινα στην δουλειά μου και είχα κλειστο A/C και αερα γενικά αρχισε να βγαίνει ΠΟΛΥ ζεστός αερας απο τους αεραγωγούς λες και ανοιξα την ζέστη, επιτόπου μολισ το κατάλαβα ανοιξα το τον άερα/κλίμα και το A/C, εβγαλε κρυο αερα το έκλεισα επιτόπου και μετά δεν έβγαζε αλλο.

Αντίστοιχη εμπειρία κανεις? Δεν ξέρω εαν θα το ξανακάνει αλλα ηταν πολύ περίεργο.
 

Δεν είναι περίεργο. Έτσι δουλεύει. Κρατάει τη τελευταια ρυθμιση που είχες κάνει.
Αν το είχες αφήσει στο ζεστό τη τελευταία φορά τότε θα μπαίνει ζεστό αέρας απ' έξω.
Αν το ειχες στο κρύο τη τελευταία φορά τότε όταν το εχεις κλειστό θα μπαίνει ο κρύος αέρας απ' εξω

 

Αν θες να μη μπαίνει καθόλου αέρας απ' έξω θα πατήσεις ενώ έχεις κλειστό το κλίμα την ανακύκλωση.
Έτσι κλείνουν τα κλαπετα και δε μπαίνει εισερχόμενος αέρας απ' εξω

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως αν τα κλείσεις τελείως πατώντας το off μπαίνει πάλι ένα ρεύμα αέρα μέσα από τους αεραγωγούς. Είναι ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

Takpano οχι φίλε δεν ειναι αυτο...
Το εχω το αμάξι (ολα μου τα αμάξια) στους 22 βαθμούς γυρνουσα χθες απο ταξίδι είχα aircondition(οχι πάντα) και ητνα μια χαρα΄.
Εσβησα το αμάξι (ηταν ηδη κλειστό το A/C).
Βάζω μπροστά δεν ανοιγω ΤΠΤ και οδηγάω...Μετα απο καμια 8-10 κμ αρχιζεί και βγαίνει ΚΑΥΤΟΣ αέρας...Οχι φουλ όπως οταν δουλευει αλλα απο εκεινο τον "αερα" που λεει ο vastil με την διαφορά οτι για σβήστό κύκλωμα εβγαζε ΠΑΡΑ πλ άερα(σαν να ηταν ανοιχτό στην 2η σκάλα πχ(απο τις 8)

Link to comment
Share on other sites


 

2 hours ago , Saldi said:
Takpano οχι φίλε δεν ειναι αυτο...
Το εχω το αμάξι (ολα μου τα αμάξια) στους 22 βαθμούς γυρνουσα χθες απο ταξίδι είχα aircondition(οχι πάντα) και ητνα μια χαρα΄.
Εσβησα το αμάξι (ηταν ηδη κλειστό το A/C).
Βάζω μπροστά δεν ανοιγω ΤΠΤ και οδηγάω...Μετα απο καμια 8-10 κμ αρχιζεί και βγαίνει ΚΑΥΤΟΣ αέρας...Οχι φουλ όπως οταν δουλευει αλλα απο εκεινο τον "αερα" που λεει ο vastil με την διαφορά οτι για σβήστό κύκλωμα εβγαζε ΠΑΡΑ πλ άερα(σαν να ηταν ανοιχτό στην 2η σκάλα πχ(απο τις 8)

 


Αυτό που σου είπα συμβαίνει και στο προηγούμενο vw golf που είχα και τώρα με τιγκουαν.
Αν εσένα σου βγαίνει αέρας με ροή 2η σκάλα από τις 8 είναι αυτό που σου λεω

 

 

Μη ξεχνάς ότι αυτές τις μέρες έχει ζέστη και μπαίνει ο ζεστός αέρας απ' έξω.
Πάτα ανακύκλωση με κλειστό κλιματισμό να σταματήσει να έρχεται αυτή η ροή που λες

 

2 hours ago , vastil said:
Έχω την εντύπωση πως αν τα κλείσεις τελείως πατώντας το off μπαίνει πάλι ένα ρεύμα αέρα μέσα από τους αεραγωγούς. Είναι ιδέα μου?

Όχι με το off απλά κλείνει το κυκλωμα. Ανακύκλωση πατάς για να κόψεις τη ροή απ' έξω. Με το off απλά κλείνεις το κλιματισμό η το καλοριφερ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, takpanos said:


 

 


Αυτό που σου είπα συμβαίνει και στο προηγούμενο vw golf που είχα και τώρα με τιγκουαν.
Αν εσένα σου βγαίνει αέρας με ροή 2η σκάλα από τις 8 είναι αυτό που σου λεω

 

Κατσε λίγο ρε φίλε...
Δηλαδή μου λες οτι είναι λογικό ενω είναι ΟΛΑ κλειστά και δεν βγάζει τπτ απο άερα και δεν εχει ουτε ροή αέρα και ούτε ζεστό αέρα...
ΞΑΦΝΙΚΙΚΑ μετά απο μερικά χιλιόμετρα  να ξεκινήσει να εχει ΑΡΚΕΤΗ ροη άερα και να βγαίνει αέρας 40-50 βαθμοί με εξωτερική θερμοκρασία 20 βαθμούς 9 το πρωί? 
 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Saldi said:
Κατσε λίγο ρε φίλε...
Δηλαδή μου λες οτι είναι λογικό ενω είναι ΟΛΑ κλειστά και δεν βγάζει τπτ απο άερα και δεν εχει ουτε ροή αέρα και ούτε ζεστό αέρα...
ΞΑΦΝΙΚΙΚΑ μετά απο μερικά χιλιόμετρα  να ξεκινήσει να εχει ΑΡΚΕΤΗ ροη άερα και να βγαίνει αέρας 40-50 βαθμοί με εξωτερική θερμοκρασία 20 βαθμούς 9 το πρωί? 
 

Έτσι όπως το περιγράφεις δε μου φαίνεται σωστο

 

Εμένα πάντως με κλειστό το κύκλωμα όταν ξεκινήσω και πηγαίνω με πάνω από 40χλμ μπαίνει μέσα αέρας από τους αεραγωγούς με την ορμή που έχει το αμάξι.
Δηλαδή αν πιάσω 100 τότε μπαίνει πιο έντονα μέσα ο εξωτερικος.
Όταν αυτό συμβαίνει γίνεται ανάλογα με τη τελευταία φορά που το είχα στο ζεστό η κρύο μπαίνει αντίστοιχα αέρας




 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.