Jump to content
Sakistriant

Εγκέφαλος air condition

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Έχω το εξής πρόβλημα σε polo 6r tdi δεν δουλεύει το βετιλαντερ του air condition η καλύτερα από το διαγνωστικό δίνει εντολή να ανοίξει ενώ χωρίς το διαγνωστικό δεν ανοίγει να δουλέψει με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου κρύο αέρα!! Ο μηχανικός που το έχω πάει λέει ότι μάλλον είναι από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου το πρόβλημα εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος εγκέφαλος του αιρ condition και δεν το βλέπει!! Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο η τουλάχιστον κάποιος που έχει αλλάξει εγκέφαλο αυτοκινήτου πόσο περίπου θα κοστίσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Έχω το εξής πρόβλημα σε polo 6r tdi δεν δουλεύει το βετιλαντερ του air condition η καλύτερα από το διαγνωστικό δίνει εντολή να ανοίξει ενώ χωρίς το διαγνωστικό δεν ανοίγει να δουλέψει με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου κρύο αέρα!! Ο μηχανικός που το έχω πάει λέει ότι μάλλον είναι από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου το πρόβλημα εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος εγκέφαλος του αιρ condition και δεν το βλέπει!! Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο η τουλάχιστον κάποιος που έχει αλλάξει εγκέφαλο αυτοκινήτου πόσο περίπου θα κοστίσει?
Μήπως να πας σε άλλο μηχανικό να πάρεις και άλλη γνώμη?
Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι ελαφρά αν το σπρώξει ξεκινάει ?

Άναψε το A/C πρώτα

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , takpanos said:
15 λεπτά πριν , Sakistriant said:

Ο ίδιος ο μηχανικός μου είπε αν είναι εγκέφαλος να πάω στην vw

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , nikdev said:

Με το χέρι ελαφρά αν το σπρώξει ξεκινάει ?

Άναψε το A/C πρώτα

Δεν το γνωρίζω ούτε είμαι εκεί τώρα να τον ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Τηλεδιάγνωση δύσκολα τότε, όπως καταλαβαίνεις :p

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 6:36 ΜΜ, nikdev said:

Τηλεδιάγνωση δύσκολα τότε, όπως καταλαβαίνεις :p

Εγκέφαλος αυτοκινήτου τελικά η ζημια!! Έχει αλλάξει κανένας πρόσφατα να Μ πει τιμή περίπου με προγραμματισμό?

Link to comment
Share on other sites

Πως βγηκε το πορισμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα golf iv και polo υπήρχε ένα κουτάκι βιδωμενο αριστερά από το βεντιλατερ από το οποίο έφευγαν τα δύο καλώδια του βεντιλατερ. Αυτό μου είχε χαλάσει κάποτε. Λίγο δύσκολο να μην δουλεύει το βεντιλατερ από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου, εκτός αν σου είπαν για αυτό το "εγκέφαλακι" του βεντιλατερ

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Passat 2.5 TDI 180PS 4 MOTION Παρόμοιά προβλήματά. Στην αρχή δεν έφερνε κρύο αερα ενώ ο κομπρεσορας έπαιρνε μπρος. Μετά από λίγες ωρες ενώ συνέβαινε το ίδιο διαπίστωσα οτι δεν έπαιρνε εμπρός το βεντιλατερ με αποτέλεσμά ο κομπρεσορας ξεκινούσε και σε μερικά δευτερόλεπτα εσβηνε και έπαιρνε πάλι μπρος μόνος του. Για το οτι δεν έφερνε ζεστό βρήκα οτι έφταιγε το μοτέρ που ανοιγοκλείνει το κλαπετο με την αυξομοιώση της θερμοκρασίας. Το άλλαξα και έφερνε κρύο. Τέλος η πρώτη βλάβη. Οσο αφορά το βεντιλατερ στην προσπάθειά να ξεκούμπωσω την φυσσα του από την πλεξούδα του αυτοκίνητου για να δώσω κατευθείαν ρεύμα να δω αν δουλεύει διαπίστωσα οτι εσωτερικά είχαν λιώσει τα καλώδια. Για αρχή ένωσα τα καλώδια κατευθείαν και αμέσως πήρε μπρος το βεντιλατερ και επανήλθε στην κανονική κατάσταση η λειτουργεία του και μετά αντικατέστησα τις φυσσες.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk







Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.