Jump to content
Guest mitS.O.S.

Golf - Μπουλόνια Ασφαλείας [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

Καλημέρα...

Εδώ και 3-4 ημέρες ταλαιπωρούμαι απίστευτα σχετικά με τα μπουλόνια ασφαλείας που έχει το Golf VI μου όπως βγήκε από το εργοστάσιο...

Συγκεκριμένα, η περιπέτεια μου ξεκίνησε όταν με έπιασε λάστιχο την Δευτέρα το βράδυ και αναγκάστηκα να βάλω την ρεζέρβα... χρησιμοποίησα κανονικά το κλειδί για τα μπουλόνια ασφαλείας που υπάρχει μέσα στα εργαλεία της ρεζέρβας μαζί με το γρύλο και όλα τα άλλα...

Την επόμενη μέρα το πρωί όμως όταν πήγα να φτιάξω το πιασμένο λάστιχο και να το βάλω πάλι στη θέση του, ανακάλυψα ότι έχω χάσει το κλειδί - τάπα για τα μπουλόνια ασφαλείας...!!!! Ο λαστιχάς έσπασε το μπουλόνι ασφαλείας για να βγάλει την ρεζέρβα και μου έβαλε το κανονικό λάστιχο αλλά μετά δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο στα υπόλοιπα 3 λάστιχα μιας και το μπουλόνι ασφαλείας (όπως και τα κανονικά μπουλόνια βέβαια) δεν είναι εμφανές στις κανονικές ζάντες όπως στην ρεζέρβα αλλά είναι χωμένο μέσα στην τρύπα της ζάντας και δεν μπορεί να μπει κανένα εργαλείο για να σπάσει ή να βγάλει με κάποιο τρόπο το μπουλόνι...! Μια δοκιμή που έκανε κατέληξε να μου γρατζουνίσει άσχημα την ζάντα...!!!

Απευθύνθηκα λοιπόν στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο μου, όπου και μου είπαν να πάω από εκεί γιατί έχουν αντικλείδια για όλα τα μπουλόνια ασφαλείας... πήγα λοιπόν αλλά δυστυχώς αποδείχτηκε ότι από τις 2-3 κασετίνες με αντικλείδια για μπουλόνια ασφαλείας που έχουν δεν κάνει κανένα για τα δικά μου μπουλόνια...!!! Πήγα και σε άλλο εξουσιοδουτημένο συνεργείο αλλά και εκεί τα ίδια...!!! Παρά την σιγουριά τους ότι έχουν στην διάθεση τους ακόμα και την τελευταία κασετίνα με αντικλείδια που τους έχει στείλει το εργοστάσιο, τελικά δεν έκανε κανένα αντικλείδι...!!!

Δυστυχώς απ' ότι μου είπαν και στα 2 συνεργεία τα αντικλείδια για τα μπουλόνια ασφαλείας δεν παραγγέλνονται με βάση τον αριθμό πλαισίου του κάθε αυτοκινήτου και έτσι κανείς δεν μπορεί να μας πει, ούτε καν στην Kosmocar, ποιό αντικλείδι χρειάζεται για το δικό μου αυτοκίνητο...!!! Επίσης μου είπαν ότι προφανώς επειδή το αυτοκίνητο μου είναι σχετικά καινούργιο (παραγωγής Οκτώβρη του 2009, αγορασμένο Νοέμβρη του 2009) ακόμα δεν τους έχει έρθει η κασετίνα με τα αντικλείδια για αυτή την σειρά μπουλονιών ασφαλείας που φοράει το αυτοκίνητο μου...!!!

Οι λύσεις για το πρόβλημα μου είναι δύο σύμφωνα με ο'τι μου λένε στο συνεργείο... Η πρώτη είναι να καταφέρουν να βρούν μέσω της Kosmocar ποιά ακριβώς είναι η κασετίνα με τα συγκεκριμένα αντικλείδια, και αν υπάρχει σε κάποιο συνεργείο να πάω μήπως βρω λύση... αν δεν υπάρχει να παραγγελθεί από Γερμανία... Η δεύτερη λύση είναι να προσπαθήσουν να σπάσουν τα μπουλόνια ασφαλείας αλλά ξεκαθαρίζοντας μου ότι δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη για τις ζημιές που σίγουρα θα προκληθούν στις ζάντες όπως και οι ίδιοι παραδέχονται...!

Όπως και να έχει δεν ξέρω σε ποιά λύση θα καταλήξουμε... Αυτό που ξέρω όμως είναι πως είναι απαράδεκτο να έχω ουσιαστικά ακινητοποιήσει το αυτοκίνητο μου επειδή μια ολόκληρη Kosmocar δεν μπορεί να δώσει λύση σε ένα τόσο απλό φαινομενικά πρόβλημα...

Εντάξει, εγώ έκανα λάθος που έχασα το κλειδί των μπουλονιών ασφαλείας... Από εκεί και πέρα θα μπορούσε η Volkswagen να παρέχει ένα δεύτερο από την στιγμή που είναι τόσο σημαντικό το πρόβλημα που δημιουργείται αν χαθεί το κλειδί... Επίσης θα μπορούσε να φροντίσει να είναι εξοπλισμένα τα συνεργεία της με όλα τα αντικλείδια... Επίσης θα μπορούσε να έχει ένα πιο ξεκάθαρο τρόπο για να βρεθεί ένα αντικλείδι και όχι να έχουμε καταλήξει σε ένα χάος όπου κανείς δεν ξέρει ποιό είναι το σωστό αντικλείδι και ποιά είναι η σωστή κασετίνα και ποίο είναι το συνεργείο που την έχει, ΑΝ την έχει κάποιο...!!!

Ξαναλέω ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να έχει ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητο μου, μιας και αν το κινήσω υπάρχει πάντα ο φόβος να με πιάσει λάστιχο στο δρόμο και να μην μπορώ να κάνω τίποτα άλλο παρά να φωνάξω γερανό να πάρει το αυτοκίνητο μου...

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ... ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το πρόβλημά σου είναι σοβαρό και το γνωρίζω από κοντά, μιας και στο μαγαζί μου το έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές.

Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει αποδεκτή λύση.

Μια απ' αυτές τις λύσεις είναι ν' αναλάβει ένας μερακλής μάστορας να κόψει τα μπουλόνια χρησιμοποιώντας δράπανο.

Να τωνήσω ότι μ' αυτόν τον τρόπο δεν κυνδινεύει η ζάντα.

Ξεκινάς με μικρό τρυπάνι για να ξετρυπήσεις το μπουλόνι μέχρι μέσα (πχ. τρυπάνι Φ4mm)

Η 1η αυτή τρύπα χρησιμεύει επίσης και σαν οδηγός για τα επόμενα, μεγαλύτερα τρυπάνια.

Τα τρυπάνια πρέπει να είναι καινούργια για να κόβουν καλά.

Η δουλειά αυτή βέβαια θέλει υπομονή

Το κομμάτι των μπουλονιών με το σπέιρωμα, δεν πρέπει τα τρυπάνια να το κόψουν εντελώς, έτσι ώστε όταν βγει η ζάντα, να μπορέσει να πιαστεί με τσιμπίδα για ξεβιδώσει. Άλλωστε αν το σπείρωμα του μπουλονιού καταστραφεί εντελώς θα καταστραφεί και το θυληκό σπείρωμα του άκρου.

Αν το επιχειρήσεις καλή επιτυχία.

Έψαξες καλά στο δρόμο που άλλαξες τη ρεζέρβα ?

Στο λέω γιατί οι περισσότεροι βάζουν τη ρεζέρβα και ξεχνάνε το κλειδί των μπουλονιών επάνω στο μπουλόνι.

Ξεκινάνε να φύγουν και σχεδόν αμέσως το κλειδί πέφτει στο δρόμο.

Ψάξε καλά ακόμα και σε ακτίνα 100 μέτρων.

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ζητησεις την βοηθεια κάποιου αλλου μελους εδω μεσα με το ιδιο αυτοκίνητο να δωσετε ενα ραντεβού να σε βοηθησει να τα ξεβιδώσεις και να τα αντικαταστήσεις με αλλα.

ΥΓ μια φωτο θα βοηθούσε πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως από το εργοστασιο ήρθε χωρις μπουλονια ασφαλείας ,δεν μπορω να καταλα΄βω

ποια έρχονται με μπουλονια ασφαλείας και ποια όχι-

φίλε βάλε καμιά φωτό μήπως και μπορει να σε βοηθησει κάποιος απο εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ζητησεις την βοηθεια κάποιου αλλου μελους εδω μεσα με το ιδιο αυτοκίνητο να δωσετε ενα ραντεβού να σε βοηθησει να τα ξεβιδώσεις και να τα αντικαταστήσεις με αλλα.

ΥΓ μια φωτο θα βοηθούσε πιστευω.

+1000 α ρε νικο εγκεφαλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

+1000 α ρε νικο εγκεφαλε!!!!

Οι πιθανότητες κάποιο άλλο μέλος με το ίδιο αυτοκίνητο, να έχει το ίδιο κλειδί, είναι απειροελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

επησεις μια αλλη λυση ειναι ενας καλος μαστορας να σου ηλεκτοκολησει μια προεκταση-βιδα πανω στο μπουλονι ασφαλειας και να το ξεβιδωσεις.μετα πεταμα και βαλε κανονικα μπουλονια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω το golf 6 122 tsi το οποιο το πηρα στα χερια μου 14 φεβρουαριου το 2009 και δεν εχει μπουλονια ασφαλειας :blush:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω το golf 6 122 tsi το οποιο το πηρα στα χερια μου 14 φεβρουαριου το 2009 και δεν εχει μπουλονια ασφαλειας :whistling:

Με τον πόνο του παίζεις?

Απαράδεκτο το γεγονός πάντως. Και για την αντιπροσωπεία και για την απροσεξία του λαστιχά.

Αρνούμαι να πιστέψω οτι δεν μπορεις να παραγγείλεις τον αντάπτορα βασει αριθμού πλαισίου. Μηπως θα επρεπε να επιμεινεις ? Ισως να ρωτήσεις και αλλού ? Θα περίμενα πως γίνεται οπως με το κλειδι. Δεν μπορει να μην υπαρχει αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

... Λοιπόν...

Το πρόβλημα λύθηκε... το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πηγαίνω βρήκε τελικά από τα κεντρικά της Kosmocar την βαλίτσα με την πιο πρόσφατη σειρά από αντικλείδια και αφού δοκιμάσαμε μερικά βρήκαμε πιο ήταν το κατάλληλο...

Όσο για όσα ειπώθηκαν από διάφορους φίλους παραπάνω...

Σας διαβεβαιώ ότι το κόλημα προέκτασης-βίδας πάνω στο μπουλόνι ασφαλείας είναι απολύτως αδύνατον χωρίς να γίνει ζημιά στην ζάντα... για να μην πω ότι είναι εντελώς αδύνατο... φανταστείτε ότι το μπουλόνι ασφαλείας είναι περίπου ενάμισι πόντο χωμένο μέσα στην τρύπα της ζάντας...

Επίσης... είναι σίγουρο ότι το αντικλείδι για τα μπουλόνια ασφαλείας δεν μπορεί να παραγγελθεί με βάση τον αριθμό πλαισίου... η αιτία...?? όπως μου είπαν από το συνεργείο, φανταστείτε να μπορούσε ο καθένας να παραγγείλει ένα αντικλείδι για μπουλόνια ασφαλείας με βάση τον αριθμό πλαισίου που θα έβρισκε πανεύκολα στο μπροστινό παρμπρίζ του αυτοκινήτου από το οποίο θα ήθελε να κλέψει τις ζάντες...

Αυτάαααααααααααα...

Link to comment
Share on other sites

... Λοιπόν...

Το πρόβλημα λύθηκε... το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πηγαίνω βρήκε τελικά από τα κεντρικά της Kosmocar την βαλίτσα με την πιο πρόσφατη σειρά από αντικλείδια και αφού δοκιμάσαμε μερικά βρήκαμε πιο ήταν το κατάλληλο...

Όσο για όσα ειπώθηκαν από διάφορους φίλους παραπάνω...

Σας διαβεβαιώ ότι το κόλημα προέκτασης-βίδας πάνω στο μπουλόνι ασφαλείας είναι απολύτως αδύνατον χωρίς να γίνει ζημιά στην ζάντα... για να μην πω ότι είναι εντελώς αδύνατο... φανταστείτε ότι το μπουλόνι ασφαλείας είναι περίπου ενάμισι πόντο χωμένο μέσα στην τρύπα της ζάντας...

Επίσης... είναι σίγουρο ότι το αντικλείδι για τα μπουλόνια ασφαλείας δεν μπορεί να παραγγελθεί με βάση τον αριθμό πλαισίου... η αιτία...?? όπως μου είπαν από το συνεργείο, φανταστείτε να μπορούσε ο καθένας να παραγγείλει ένα αντικλείδι για μπουλόνια ασφαλείας με βάση τον αριθμό πλαισίου που θα έβρισκε πανεύκολα στο μπροστινό παρμπρίζ του αυτοκινήτου από το οποίο θα ήθελε να κλέψει τις ζάντες...

Αυτάαααααααααααα...

Και κλειδί θα μπορούσε να παραγγείλει πες τους, αλλά ζητάνε άδεια και ταυτότητα.

Απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οπως αναφερα και ποιο πανο, εμενα γιατι δεν εχει μπουλονια ασφαλειας?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μετά από συζήτηση με το λαστιχά μου αντικατέστησα τα μπουλόνια ασφαλείας με κανονικά (Golf V). Με έπεισε λέγοντάς μου ότι πολλές φορές το "αντικλείδι" ασφαλείας για τα μπουλόνια είτε χάνεται, είτε χαλάνε τα πάσα του από τη χρήση. (Αλλάζω 2 φορές το χρόνο ζάντες, αλλαγή χειμερινά με καλοκαιρινά ελαστικα).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μετά από συζήτηση με το λαστιχά μου αντικατέστησα τα μπουλόνια ασφαλείας με κανονικά (Golf V). Με έπεισε λέγοντάς μου ότι πολλές φορές το "αντικλείδι" ασφαλείας για τα μπουλόνια είτε χάνεται, είτε χαλάνε τα πάσα του από τη χρήση. (Αλλάζω 2 φορές το χρόνο ζάντες, αλλαγή χειμερινά με καλοκαιρινά ελαστικα).

Θα συμφωνήσω σε όλα με το λαστιχά σου, εκτός του "είτε χαλάνε τα πάσα του από τη χρήση"

Το πρόβλημα αυτό αντιμετωπίζεται στο 100%, αν το βίδωμα-ξεβίδωμα δεν γίνει με αερόκλειδο :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι λεμε τωρα οτι ξεβιδώνοντας τα μπουλόνια μια φορα το χρονο χαλάνε? και πρεπει να το κανουμε με αεροκλειδα?

Αστεία πραγαματα, πιστευω οτι δεν σοβαρολογείτε.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι λεμε τωρα οτι ξεβιδώνοντας τα μπουλόνια μια φορα το χρονο χαλάνε? και πρεπει να το κανουμε με αεροκλειδα?

Αστεία πραγαματα, πιστευω οτι δεν σοβαρολογείτε.

Φίλε Νίκο, δεν ξέρω αν το σχόλιό σου αναφέρεται σε μένα.

Αν ναι, διάβασε καλά το δικό μου σχόλιο.

Γράφω: "αν το βίδωμα-ξεβίδωμα δεν γίνει με αερόκλειδο"

Και προφανώς, αυτά που γράφω δεν είναι "αστεία πράγματα" και προφανώς σοβαρολογώ, αφού γράφω εκ πείρας.

Στο μαγαζί μου έχουν έρθει πολλοί πελάτες των οποίων τα κλειδιά δεν μπαίνουν στο μπουλόνι ασφαλείας, γιατί στο προηγούμενο συνεργείο ή βουλκανιζατέρ, έχουν σφύξει υπερβολικά τα μπουλόνια με αερόκλειδο και έχουν χαλάσει τις γωνίες ή τις εγκοπές του κλειδιού.

Όποιος θέλει, ας ακούσει τις συμβουλές μου.

Όποιος δεν θέλει, τις διαγράφει.

Ούτως ή άλλως είναι οι συμβουλές είναι δωρεάν :D

Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου το αληθές, στην φωτό παρακάτω φαίνονται 3 διαφορετικής κατασκευής κλειδιά μπουλονιών ασφαλείας.

Και τα 3 είναι κατεστραμμένα και δεν έμπαιναν στα μπουλόνια ασφαλείας του τροχού.

Είχαν χαλάσει οι γωνίες των κλειδιών από το υπερβολικό σφύξιμο με αερόκλειδο.

Ο νοών, νοείτω :D

image.jpg

image uploading

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, δεν ξέρω αν το σχόλιό σου αναφέρεται σε μένα.

Αν ναι, διάβασε καλά το δικό μου σχόλιο.

Γράφω: "αν το βίδωμα-ξεβίδωμα δεν γίνει με αερόκλειδο"

Και προφανώς, αυτά που γράφω δεν είναι "αστεία πράγματα" και προφανώς σοβαρολογώ, αφού γράφω εκ πείρας.

Στο μαγαζί μου έχουν έρθει πολλοί πελάτες των οποίων τα κλειδιά δεν μπαίνουν στο μπουλόνι ασφαλείας, γιατί στο προηγούμενο συνεργείο ή βουλκανιζατέρ, έχουν σφύξει υπερβολικά τα μπουλόνια με αερόκλειδο και έχουν χαλάσει τις γωνίες ή τις εγκοπές του κλειδιού.

Όποιος θέλει, ας ακούσει τις συμβουλές μου.

Όποιος δεν θέλει, τις διαγράφει.

Ούτως ή άλλως είναι οι συμβουλές είναι δωρεάν :D

Απο οτι λες προκύπτει οτι τα συνεργεια δεν κανουν καλη δουλεια και το μονο που κοιτανε ειναι η τσεπη του καταναλωτη, αυτο βέβαια λιγο πολύ ειναι γνωστο σε ολους αυτους που αγαπανε και ασχολουντε με το αυτοκινητο τους και εχουν καποιες παραπανω γνωσεις.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σενα, απλα σκέφτομαι τι μπορεί να κάνει ενας κακος μάστορας που η δουλειά του δεν ειναι και τοσο εμφανείς οσο ενος βουλκανιζατέρ, ο θεος να μας φυλάει.

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαι ο μονος που δεν εχω μπουλονια ασφαλειας?

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαι ο μονος που δεν εχω μπουλονια ασφαλειας?

Ο καθένας με τον πόνο του!!! :growl:

Sorry φίλε, πλάκα κάνω :devil:

Και για να μην το παρεξηγούμε το θέμα, αυτά τα μπουλόνια δεν έχουν να κάνουν τίποτα με την ασφάλεια του οδηγού ή του οχήματος.

Κακώς τα λέμε "μπουλόνια ασφαλείας" εδώ πέρα.

Είναι αντικλεπτικά μπουλόνια και μόνο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαι ο μονος που δεν εχω μπουλονια ασφαλειας?

και εμενα δεν είχε φίλε ,μην στεναχωριέσαι :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά 15-20 ευρώ έχει νομίζω ένα σετ από μπουλόνια ασφαλείας. Μικρό το κακό αν δεν έχει το αμάξι.

Και υπάρχουν και after market, εγώ όταν άλλαξα ζάντες έβαλα μπουλόνια ασφαλείας της Borbet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.