Jump to content
Guest mitS.O.S.

Golf - Μπουλόνια Ασφαλείας [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μήπως τα αντικλεπτικά μπουλόνια έρχονται με συγκεκριμένα επίπεδα εξοπλισμού

ή με ζάντες από τον επιπλέον εργοστασιακό εξοπλισμό (σπορ πακέτα με 17αρες και 18αρες);

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα αντικλεπτικά μπουλόνια έρχονται με συγκεκριμένα επίπεδα εξοπλισμού

ή με ζάντες από τον επιπλέον εργοστασιακό εξοπλισμό (σπορ πακέτα με 17αρες και 18αρες);

Με sport πακέτο θα έχει σίγουρα μπουλόνια ασφαλείας, εμένα με τις 18" είχε.

Link to comment
Share on other sites

Αντικλεπτικά μπουλόνια είχε και το δικό μου :startle:

Passat 2.0 FSI Highline (2006) με 16άρες ζάντες :goodjob:

Μια από τα ίδια και σε μένα.;)

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

... Τα αερόκλειδα ρυθμίζονται σε ότι αφορά την δύναμη με την οποία σφίγγουν...

Συγκεκριμένα ο λαστιχάς μου σφίγγει με αερόκλειδο αρχικά και στην συνέχεια χειροκίνητα με δυναμόκλειδο ρυθμισμένο στα κιλά που λέει ο εκάστοτε κατασκευαστής του αυτοκινήτου...

Για αυτό και όποτε χρειαστεί να λυθούν τα μπουλόνια με τα χέρια λύνουν σχετικά εύκολα χωρίς ταρζανιές του στυλ "χοροπηδάω πάνω στο λεβιέ..."...

Αν ο λαστιχάς πάρει το αερόκλειδο και αρχίσει να πυροβολεί "αδιακρίτως", φυσικά και χαλάνε τα μπουλόνια...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Έχω golf 5 του 2005 με εργοστασιακές ζάντες αλουμινίου, σήμερα έπαθα λάστιχο έβαλα ρεζέρβα και κάπου εκεί χάθηκε το μπουλόνι ασφαλείας. Υπάρχει τρόπος τώρα να αλλαχτεί,η μηπως κάποιος που να έχει το ίδιο αμάξι με τις ίδιες ζάντες να με εξυπηρετήσει να βγάλω τουλάχιστον την ρεζέρβα , μένω καλαμαρια θεσσαλονικης.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο αμάξι, ίδιες ζάντες δεν σημαίνει ότι και το μπουλόνι  ασφαλείας είναι το ίδιο, γιατί απλά δεν θα ήταν πια ασφαλείας.

Τηλέφωνο στα βουλκανιζατέρ της περιοχής μήπως έχουν τη σειρά με τα μπουλόνια ασφαλείας, τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, εάν μπορούν να δώσουν καινούργιο.

 

Σετ Καρυδάκια για Μπουλόνια Ασφαλείας Τροχού 23 τεμ. VAG

image_1_210490.jpg?sw=400
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει ίδιο στην αντιπροσωπεία με τα στοιχεία σου

 

@ΠΕΤΡΙΔΗΣ

Δες εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι offtopic (αν υπάρχει πρόβλημα ας διαγραφεί ή μεταφερθεί το ποστ μου).

Τώρα που άλλαξα λάστιχα έβαλα και ζάντες ΟΖ. Το πρόβλημα έχει να κάνει στο ότι πριν είχα 2 μπουλόνια ασφαλείας σε κάθε ζάντα τα οποία δεν ταίριαζαν με τις ΟΖ λόγω του πλάτους στη βάση του μπουλονιού (όπως και τα κανονικά μπουλόνια). Τελικά έβαλα αυτά που είχαν μέσα οι ΟΖ γιατί μου είπαν ότι δεν χωράγανε τα άλλα. Γνωρίζετε αν μπορώ να βρω κάτι ασφαλείας για ΟΖ ζάντες? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πρεπει να δεις τον τυπο μπουλονιων
Μηκος
Σπειρωμα
Ειδος επιφανειας και
Θα παρεις τα αντιστοιχα ασφαλειας.

Η ιδια η OZ εχει και δικα της κιτ σε βαλιτσακι αλλα μπορεις να βαλεις οτι ταιριαζει.

Με τις τιμές ν’ ανεβαινουν συνεχως βέβαια να εισαι ετοιμος για 🥲

Πήρα περυσι κιτ 20 εργοστασιακα μπουλόνια vw ~ 60Ε
τα ιδια πριν 3 βδομαδες στα 100.

Κιτ καλο ασφαλειας απο 60 εως 150 αναλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nikdev said:

Ναι θα πρεπει να δεις τον τυπο μπουλονιων
Μηκος
Σπειρωμα
Ειδος επιφανειας και
Θα παρεις τα αντιστοιχα ασφαλειας.

Η ιδια η OZ εχει και δικα της κιτ σε βαλιτσακι αλλα μπορεις να βαλεις οτι ταιριαζει.

Με τις τιμές ν’ ανεβαινουν συνεχως βέβαια να εισαι ετοιμος για

Πήρα περυσι κιτ 20 εργοστασιακα μπουλόνια vw ~ 60Ε
τα ιδια πριν 3 βδομαδες στα 100.

Κιτ καλο ασφαλειας απο 60 εως 150 αναλογα.

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. Το κακό είναι ότι είχα 2 γνήσια κιτ ασφαλείας απο BMW από 65 ευρώ το καθένα τα οποία είχα υποθέσει πως θα μπαίνουν. Και επειδή έχω δει ότι κλέβουνε αρκετά ζάντες ήθελα να βάλω εκ νέου κιτ. Θα στείλω αν είναι μαιλ στην ΟΖ να μου πει ακριβώς τι πρέπει να πάρω σε διαστάσεις όπως έγραψες.

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Ποιες φοράει το αυτοκίνητο ?

 

H OZ δηλώνει ότι οι ζάντες της φοράνε 8mm μακρύτερα μπουλόνια, από τα εργοστασιακά που είναι 27mm (M14x1.5).

1372499809_.JPG.dc9766f1ea117f8e1f2e73498c6b29b2.JPG

22.JPG.2ebb5c1bdd25a58252fabdff21343844.JPG

https://volkswagen.7zap.com/en/rdw/golf+variant+4motion/golf/2007-474/6/601-601084/

 

Παραπάνω έβαλα τα p/n από ΕΤΚΑ αν θέλει κάποιος τα εργοστασιακά

 

27-28 είναι το εργοστασιακό, συνήθως στις Oz θέλει από 28-37, ανάλογα τα σχέδιο.

Όλες οι OZ φοράνε Ball Seat κάποιες όμως και Cone Seat

image_54187.jpg.c44defe1a73e3e44a3cba5407b09f20e.jpg762cae5a5b8c0de991d0feb4c6d75ee0.jpg.9d8808b5fe34bc76566c46921c6acaa1.jpg

 

Spoiler

Υγ.Αν θυμάμαι καλά οι Bmw φοράνε M14x1.25, αλλά ίδιο μήκος με vag

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις δίκιο. Το αμάξι όπως λές (BMW σειρά 1) είχε μπουλόνια M14X1.25X28MM και είχα βάλει και τα κάτωθι ασφαλείας:

https://www.hubauer-shop.de/de/satz-radschraubensicherung-36132453961.html

Κοιτούσα να βρω κάτι από αυτά που μου έγραψες από το site που αγόρασα τις OZ Leggera HLT  αλλά
δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη :(  ( https://www.ckcautosport.com/185-tornillos-y-tuercas ).

Μήπως
έχεις να μου προτείνεις εσύ κάποιο κιτ ασφαλείας να παραγγείλω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουλόνια που φοράς τώρα είναι της OZ?

Αν ναι, βγάλε ένα και μέτρα το σπείρωμα αν είναι μέσα στις τιμές που σου έγραψα.

 

https://www.ebay.com/itm/264779895441?hash=item3da61c9291:g:h1AAAOSwobdhZbsI

 

ΥΓ. Μίλησα με ένα φίλο που φοράει OZ και είχαμε βάλει Μ14x1.5x36 οπότε εκεί μέσα είσαι. Κάνε έναν έλεγχο

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , nikdev said:

Τα μπουλόνια που φοράς τώρα είναι της OZ?

Αν ναι, βγάλε ένα και μέτρα το σπείρωμα αν είναι μέσα στις τιμές που σου έγραψα.

 

https://www.ebay.com/itm/264779895441?hash=item3da61c9291:g:h1AAAOSwobdhZbsI

 

 

Τελευταίο μήνυμα μιας είμαι offtopic εδώ και πολλά μηνύματα. 

Οι ζάντες ήρθαν με κιτ μπουλονιών όπως στο λινκ:

 

https://images.app.goo.gl/HEFKeqxEx1uBUZwY8

 

Το θέμα είναι ότι στην OZ τις αναφέρει σαν Tuner Lug Bolts Cone Seat αυτές που μου έστειλαν. Οπότε μάλλον το κιτ που μου είπες ίσως δεν κάνει :(

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μετρήσεις και το μήκος σπείρωματος, όπως σου είπα.

Ακόμη καλύτερα βοηθάει μια φωτό και από τη ζάντα ή και το μπουλόνι όταν το βγάλεις.
 

Spoiler

H φωτό είναι από superturismo gt

screenshot_20200323_111918_whatsapp_4e3d7f162deceb49c2eb1aa8fa1f04f3dc5e6108.thumb.jpg.b91c90fa69a9058e9c24c12d0cbebc9f.jpg

Φοράει μπουλόνια M14x1.5x36 σε VW.

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα Νικο και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου,
Προσπάθησα να αφαιρέσω το μπουλόνι αλλά δεν τα κατάφερα μιας και δεν είχα σταυρό :( . Θα δανειστώ από κάποιο φίλο και θα ξαναδοκιμάσω.
Επισυνάπτω μία φωτό από τα ΟΖ μπουλόνια που φορά
ει τώρα. Είναι στρογγυλά αν δεις στη φωτό. Αν καταλαβαίνω καλά λόγω μικρού χώρου στο πλάι (δεν χωράει τίποτα)
ότι και να βάλω θα πρέπει να είναι στρογγυλό και να "κουμπώνει" στο εσωτερικό του μπουλονιού.

image.png.4dc756b38cc9eb0a303d2f8325540b55.png

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , nikolakis said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα Νικο και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου,
Προσπάθησα να αφαιρέσω το μπουλόνι αλλά δεν τα κατάφερα μιας και δεν είχα σταυρό :( . Θα δανειστώ από κάποιο φίλο και θα ξαναδοκιμάσω.
Επισυνάπτω μία φωτό από τα ΟΖ μπουλόνια που φορά
ει τώρα. Είναι στρογγυλά αν δεις στη φωτό. Αν καταλαβαίνω καλά λόγω μικρού χώρου στο πλάι (δεν χωράει τίποτα)
ότι και να βάλω θα πρέπει να είναι στρογγυλό και να "κουμπώνει" στο εσωτερικό του μπουλονιού.

 

 Αποτι μπορώ να διακρίνω από την φωτογραφία σου, τα μπουλόνια σου πρέπει να είναι (τύπου εξάγωνα) 

Πιστεύω στην Σπύρου Πάτσι (αν είσαι από Αθήνα) θα βρεις σίγουρα τέτοιο καρυδάκι για να της βγάλεις 

https://www.vidaxl.gr/e/vidaxl-set-karydakia-gia-mpoylonia-asfaleias-trochoy-23-tem.-vag/8718475725657.html?gclid=CjwKCAjw7IeUBhBbEiwADhiEMc1MANuf6sucyE02K3KuJh6a2fbZESJ9Lob_BwQbq9OgVc4ZkspInBoCAcMQAvD_BwE

 

18590-1-70578.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , OMINUS said:

 Αποτι μπορώ να διακρίνω από την φωτογραφία σου, τα μπουλόνια σου πρέπει να είναι (τύπου εξάγωνα) 

 

Πιστεύω στην Σπύρου Πάτσι (αν είσαι από Αθήνα) θα βρεις σίγουρα τέτοιο καρυδάκι για να της βγάλεις 

 

https://www.vidaxl.gr/e/vidaxl-set-karydakia-gia-mpoylonia-asfaleias-trochoy-23-tem.-vag/8718475725657.html?gclid=CjwKCAjw7IeUBhBbEiwADhiEMc1MANuf6sucyE02K3KuJh6a2fbZESJ9Lob_BwQbq9OgVc4ZkspInBoCAcMQAvD_BwE

 

Καλησπέρα,

Το εξάρτημα για να αφαιρέσω τα μπουλόνια το έχω. Απλά επειδή ήταν πολύ σφιγμένα και δεν είχα το "εργαλείο" σταυρός για το ξεβίδωμα δεν μπόρεσα να τις βγάλω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ; σε βολεύει ο σταυρός για λύσιμο τόσο πολύ?

Με σταυρό εγώ ποτέ δεν τα κατάφερα καλά.

Ποιο βολικό είναι σε αυτου του στυλ.

https://shopflix.gr/auto-moto/aytokinito/ergaleia-aytokinitoy/ergaleia-kheiros-aytokinitoy/dunlop-ptyssomeno-kleidi-mpoylonion-aytokinitoy-17-19-21-23mm-apo-atsali-41789---dunlop-vehicle-/?gclid=CjwKCAjw7IeUBhBbEiwADhiEMTiFxFbdtBySbmMudRwlgvAlmn_0L_rc56g8Hn6ISTh9uFo0U9s6WxoCKIgQAvD_BwE

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νίκο εστειλα μαιλ στην ΟΖ και η απάντηση τους σχετικά με το τι χρειάζομαι ήταν η εξής αλλά βέβαια δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό στον πωλητή που μου είχες στείλει στο ebay.

Tapered bolt 60°
Size -> M14x1.25
Thread length -> 25 mm
Rod length -> 28 mm

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.