Jump to content
Dimitris2709

Προβλημα στον διζωνική κλιματισμο

Recommended Posts

Καλησπέρα  σε ολο το φόρουμ. 

Ζητάω  προκαταβολικά συγνωμη εαν εχει ξανανεβει  το θεμα αλλά δεν μπόρεσα  να το βρω.

Εχω ενα golf του 15 1.6 tdi και εχω πρόβλημα στον κλιματισμο. Όταν ρυθμιζω  την θερμοκρασία της καμπινας στο low η ακομη και στους παραπάνω βαθμούς για κρυο αερα στον οδηγό βγάζει μια χαρά κρυο αερα ενω στον συνοδηγο βγάζει χλιαρό.!!(ρυθμισμένο  πάντα στην ίδια θερμοκρασια)

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει η εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο  πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κλαπέτο έχει κολλήσει σε λάθος θέση...

Δεν ξέρω αν έχεις πρόσβαση για να το επαναφέρεις, αλλά και να το επαναφέρεις υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει ξανά...

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 11:42 ΠΜ, Hellas4x4 said:

Κάποιο κλαπέτο έχει κολλήσει σε λάθος θέση...

Δεν ξέρω αν έχεις πρόσβαση για να το επαναφέρεις, αλλά και να το επαναφέρεις υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει ξανά...

Ναι το βρήκα είναι το κλαπετο  μιξης  κλιματισμού. Θέλει  αλλαγή. Σε ευχαριστώ πολυ  που μπήκες  στον κόπο  και απαντησες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Εμένα βγάζει αέρα μόνο στους πλαϊνούς αεραγωγούς και πίσω από το τεμπέλη. Το διαγνωστικό έδειξε κλαπετο. Το μόνο που με αγχωνει είναι το ξηλωμα ταμπλό κ πιθανά τριξιματα στο μέλλον.Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Edited by Chronis Gazikas
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2023 at 1:11 ΜΜ, Chronis Gazikas said:

Καλησπέρα σε όλους . Εμένα βγάζει αέρα μόνο στους πλαϊνούς αεραγωγούς και πίσω από το τεμπέλη. Το διαγνωστικό έδειξε κλαπετο. Το μόνο που με αγχωνει είναι το ξηλωμα ταμπλό κ πιθανά τριξιματα στο μέλλον.Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Καλησπέρα, και στο δικό μου golf 1.6 tdi,  του 18, βγάζει αέρα από πλαϊνούς αεραγωγούς και τεμπέλη όταν γυρνάω τον διακόπτη κλιματισμού είτε στομπροστινο τζαμι ή στα πόδια (μη αυτόματος κλιματισμός). Το διαγνωστικό δε έδειξε τίποτα, υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι φυσιολογική λειτουργία; Έγινε και κάποια βασική ρύθμιση αν το κατάλαβα καλά, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε...

Edited by nikathanas
Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2023 at 1:11 PM, Chronis Gazikas said:

Καλησπέρα σε όλους . Εμένα βγάζει αέρα μόνο στους πλαϊνούς αεραγωγούς και πίσω από το τεμπέλη. Το διαγνωστικό έδειξε κλαπετο. Το μόνο που με αγχωνει είναι το ξηλωμα ταμπλό κ πιθανά τριξιματα στο μέλλον.Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Δεν θυμάμαι που είναι στο μοντέλο σου και αν έχεις πρόσβαση από τα πλάγια ώστε να αλλάξεις τα κλαπέτα ροής...

Αν τελικά ξηλώσεις ταμπλό κάνε έλεγχο και για το εσωτερικό ψυγείο (θέρμανσης) μήπως έχει θέματα και το αλλάξεις κι αυτό...

 

On 7/7/2023 at 5:17 PM, nikathanas said:

Καλησπέρα, και στο δικό μου golf 1.6 tdi,  του 18, βγάζει αέρα από πλαϊνούς αεραγωγούς και τεμπέλη όταν γυρνάω τον διακόπτη κλιματισμού είτε στομπροστινο τζαμι ή στα πόδια (μη αυτόματος κλιματισμός). Το διαγνωστικό δε έδειξε τίποτα, υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι φυσιολογική λειτουργία; Έγινε και κάποια βασική ρύθμιση αν το κατάλαβα καλά, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε...

Αφού δεν είναι αυτόματος ο κλιματισμός δεν μπορεί να σου δείξει κάτι το διαγνωστικό...

Λογικά έχουν κολλήσει κάποια κλαπέτα ροής του αέρα..

Edited by Hellas4x4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.