Jump to content
sot_ts

Αλλαγή συρτάρι κεντρικής κονσόλας

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πως αλλάζουμε το συρτάρι στην κεντρική κονσόλα εκεί που είναι οι ποτηροθηκες σε passat b6 2008; Έσπασε και προσπαθώ να βρω φωτογραφίες ή βίντεο για να το αλλάξω.

 

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

 

Το συρτάρι αλλάζει όλο, μαζί με την ποτηροθήκη ,δεν είναι ξεχωριστό τμήμα.

 

Για να το αλλάξεις, πρέπει να ξηλωθεί όλη η κεντρική κονσόλα.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις πως είναι η κονσόλα

 

https://www.drive2.com/l/530644103847739520/

 

https://www.drive2.com/l/4839808/

 

Για το ξήλωμα δες εδώ , νομίζω θα βοηθήσει.

 

https://www.passatworld.com/threads/b6-euro-cup-holder-install-with-pics.304040/

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Το βλέπω αρκετά δύσκολο για να κάνω κάτι μόνος μου. Μου έχει κοπεί το συρτάρι και είδα σε διάφορα sites του εξωτερικού ότι πωλείται μόνο του. Αλλά μάλλον δεν θα το επιχειρήσω

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια δυσκολία, αλλά όλο και κάποιος ταπετσερης θα έχει λύσει τέτοια κονσόλα 

Link to comment
Share on other sites

Sot_ts αν δεν το έχεις αλλάξει ακόμη,

Μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ:  

 

Αγόρασα με 8-10 ευρώ από το AliExpress μόνο το συρτάρι.

 

Έπειτα βγάζεις με σχετική ευκολία το original ( το ξηλώνεις- συρταρωτα)

 

Έπειτα το δύσκολο κομμάτι είναι να εκτονώσεις λίγο (6-7mm) τα σταθερά κομμάτια της ποτηροθηκης για να μπορέσεις να συρταρωσεις το καινούριο.

 

Εγώ έφτιαξα εναν αποστάτη με ντιζα και παξιμάδια στις άκρες προκειμένου να το ανοίξω για 6-7mm και να μπορέσω να κάνω την αρχή. ( Αν θέλεις ποσταρω και φωτο για να το καταλάβεις)

Αν έχεις βοήθεια από 2ο άτομο, μπορεί ο ένας να ανοίξει λίγο με δύναμη με τα χέρια την ποτηροθηκη και εσύ να το συρταρωσεις.

 

Ακούγεται πιο δύσκολο από ότι είναι, 6 λεπτά υπόθεση...

 

Το αποτέλεσμα είναι σαν καινούργιο!

Edited by Komis
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ποσταρεις θα με βοηθούσε πολύ. Και εγώ σκέφτομαι να το παραγγείλω από alliexpres. Επίσης πως το έβγαλες συρταροτο;

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλε το από ali και τις επόμενες μέρες θα ποσταρω περισσότερες πληροφορίες. Δε θα ξεχάσω...

Συρταρωτα το βγάζεις με δύναμη αφού το λυγίσεις. Το πολύ πολύ να σπάσει...

Edited by Komis
Link to comment
Share on other sites

Για να μπει το καινούργιο συρτάρι χωρίς να ξηλωθεί η κονσόλα,

το μόνο που χρειάζεται είναι να στρετσαρουμε την ποτηροθηκη προκειμένου να χωρέσει το νέο συρτάρι.

Έχω διαβάσει ότι άλλοι το έχουν βάλει με δύναμη λυγίζοντας λίγο το συρτάρι,  αλλά εγώ φοβόμουν μην τσακίσει

οπότε με μια ντιζα και παξιμάδια έφτιαξα αυτό το ιδιότυπο "εργαλείο" που μου έλυσε τα χέρια.

 

στη φώτο ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαδικασία

αλλαγη συρταρι PASSAT B6.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες. Είναι ξεκάθαρος ο τρόπος. Θα τα ξαναπούμε σε κανένα 20ημερο που θα παραλάβω το συρτάρι και θα το περάσω.

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα παρέλαβα και εγώ το συρτάρι μου. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα που προσπάθησα να το βάλω με μια παρόμοια ντιζα με την δική σου δεν τα κατάφερα. Θα προσπαθήσω εκ νέου με περισσότερο διαθέσιμο χρόνο αυριο

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sot_ts το λιγάκι ριψοκίνδυνο σημείο είναι αυτό της photo 3 ( μη τυχόν και ακούσεις κανένα ράγισμα από το στρετσαρισμα) .

Σε εμένα όλα πήγαν καλά.

 

Έφτιαξες καλά τη ντιζα ώστε να λειτουργεί ως εκτονωτης? Αν προσέξεις τα 4 παξιμάδια που έχω βάλει είναι κολλημένα με ηλεκτοκόλληση!

 

 

Εγώ θυμάμαι το στρετσαρα( σε σημείο στο κέντρο της κονσόλας) τόσο όσο να μπαίνει άνετα  χωρίς να λυγίσω καθόλου το συρτάρι 

Εύχομαι να τα καταφέρεις .

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα. Μια χαρά μπήκε. Όλη η ιστορία είναι να γίνει η αρχή. Ήταν πιο εύκολο τελικά από όσο περίμενα. Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ποτηροθήκες για το touran γιατί έχει χαλάσει ο μηχανισμός που πατάς το κουμπάκι και σου "σφίγγει" το ποτήρι. Έχει κανείς καμιά ιδέα που θα μπορούσα να βρω; Ή πόσο να κοστίζουν στην αντιπροσωπεία αν δε βρω απέξω να αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου, ίσως είναι εύκολο να διορθωθεί. Μια σούστα συνήθως φεύγει από μέσα. 

 

Διαφορετικά κοιτάς AliExpress ή eBay.

 

Αν πας αντιπροσωπεία πάρε και ένα υπογλώσσιο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.