Jump to content
Caterpillar 2002

πρόβλημα σε γρανάζι έκτης golf 7

Recommended Posts

Καλημερα σας και παλι , επειδη προτιθεμαι να αλλαξω τις βαλβολινες μονος αν μπορει καποιος να μου δωσει 2 οδηγιες

εχω golf 6 1.4 122 caxa με κιβωτιο O2S παιρνει 1,9 λιτρα .

α) ειναι απαραιτητο να κλειδωσω τις ταχυτητες απο το λεβιεδακι που εχει στη μηχανη ?

β) ειναι απαραιτητο εκτος απο την εξαγωνη βιδα αποστραγγισης να ξεβιδωσω και την

     pivot pin?  που εχει λιγο πιο περα και αν ναι εχει καμμια ιδιαιτεροτητα?

 

Ευχαριστω πολυ αν γνωριζει κανεις αναμενω.

Link to comment
Share on other sites

Πια είναι η pivot pin ???

 

Το κλείδωμα στον λεβιέ ναι είναι απαραίτητο είναι στης διαδικασιες που απαιτούνται 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Οι pivot pins ειναι 2 και βρισκονται στο κατω μερος του σασμαν και ειναι καπου μεταξυ

της εξαγωνης εξαγωγης και της εξαγωνης εισαγωγης. το βιβλιο χαινες που εχω λεει οτι

ανοιγεις πρωτα την εξαγωνη εξαγωγης αδειαζεις οτι εχει και μετα ξεβιδωνεις μια απο τις

πιβοτ αυτη προς την μερια του οδηγου και αδειαζει και οτι εχει εκει , ετσι καταλαβα . οι πιβοτ 

ειναι βιδες αλλα δεν εχουν σπειρωμα ειναι σπρωχτες με λαστιχακι για να σφραγιζουν και 

απεξω εχουν πλαστικο καπακι με αλλεν που τις σφιγεις για να ειναι στην θεση τους.

βεβαια εγω εκανα ερωτηση γιατι οπου και να ειδα δεν βρηκα αυτον τον τροπο και 

ετσι ρωτησα εσας. αν δεν ξερει καποιος τοτε δεν θα την πειραξω απλως θα αλλαξω απο

την εξαγωνη εξαγωγης  και δατσ ολ. 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο λεει αυτη προς την πλευρα του συνεπιβατη αλλα

αναφερεται σε δεξιοτιμονα επειδη ειναι αγγλικο.

1450351734_20220803_1214261.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το κερασακι στη τουρτα το νο 17 . 

Τι θελουν τα πισω φωτα να βγαλω αν καταλαβα καλα.

με αυτα και αυτα θα με στειλουν τα γερμανακια.

20220803_133050[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει για τα φωτα το διακοπτακι της οπισθεν ειναι πανω στο κιβωτιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα κατανοητον , αλλα τι δουλεια εχει  ο διακοπτης της

οπισθεν αφου ετσι κ αλλιως εχω λοκαρει τις ταχυτητες προηγουμενως?

φυσικα θα τηρηθει η οδηγια αλλα να καταλαβω κ κατι.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Spyros Tetien Trader said:

Οι pivot pins ειναι 2 και βρισκονται στο κατω μερος του σασμαν και ειναι καπου μεταξυ

της εξαγωνης εξαγωγης και της εξαγωνης εισαγωγης. το βιβλιο χαινες που εχω λεει οτι

ανοιγεις πρωτα την εξαγωνη εξαγωγης αδειαζεις οτι εχει και μετα ξεβιδωνεις μια απο τις

πιβοτ αυτη προς την μερια του οδηγου και αδειαζει και οτι εχει εκει , ετσι καταλαβα . οι πιβοτ 

ειναι βιδες αλλα δεν εχουν σπειρωμα ειναι σπρωχτες με λαστιχακι για να σφραγιζουν και 

απεξω εχουν πλαστικο καπακι με αλλεν που τις σφιγεις για να ειναι στην θεση τους.

βεβαια εγω εκανα ερωτηση γιατι οπου και να ειδα δεν βρηκα αυτον τον τροπο και 

ετσι ρωτησα εσας. αν δεν ξερει καποιος τοτε δεν θα την πειραξω απλως θα αλλαξω απο

την εξαγωνη εξαγωγης  και δατσ ολ. 

 

 

 

 

Αααα 

Τώρα κατάλαβα ποια λες Ναι καλό θα είναι να της λύσεις.

 

Θα βγάλει και άλλη ποσότητα από βαλβολίνη 

 

Να πάρεις και τα λαστιχάκια.

 

Και εγώ τηςέχω αλλάξει μόνος μου σε ίδιο μοτέρ.

 

Αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να λύσω της βίδες γιατί δεν λύνονται με torx αλλά με άλλο καρυδάκι 

 

Οπότε άλλαξα όσοι ποσότητα βγήκε από την τάπα την εξαγωνη

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ οσοι απαντησατε στις αποριες μου και ιδιαιτερως τον φιλο OMINOUS  ολα οσα

εγραψε στις προηγουμενες αναφορες του ηταν κατατοπιστοικοτατος και θεωρω οτι αυτη η δουλεια

με λιγο υπομονη και προσοχη γινεται εφικτη και απο μας τους ερασιτεχνες.

Επισης ευχαριστω και το Club που μας δινει την ευκαιρια να λυνουμε τις αποριες μας και δινοντας

την ευχαριστηση να φροντιζουμε αυτα που αγαπαμε μονοι μας. Καλο σας βραδυ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρισκω και παλι φιλοι. Αξιωθηκα και αλλαξα τις βαλβολινες μονος και οπως βλεπετε

απο φωτο παρολο οτι το αυτοκ. εχει 48κ χλμ μονον , η 12ετια που ηταν μεσα τις εκανε να

εχουν αυτη την οψη . Αρα σωστα πρεπει να αλλαζονται απο θεμα χρονου στην τετραετια

 απαραιτητως ( κατα την γνωμη μου). Εβαλα αυτες στην κατωθι φωτο. Δυσκολια εργασιας

τιποτα . Κερδος 40 ευρω εργατικα που ειχα ρωτησει και κατι αλλο εμεινε και η αισθηση

οκ το εκανα μονος. Ευχ. καλο υπολοιπο καλοκαιρι.

20220817_104022.jpg

20220817_121251.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εδωσα μια ελαφρα κλιση του αυτοκ. δηλ το μπροστα μερος πιο ψηλα απο

απο το πισω να κυλησουν τα λαδια , τα μαζεψα και τα εβαλα σε μπουκαλια

λαδιου του λιτρου που ειχα και ηταν ακριβως 1,9 και ετσι οπως ηταν εβαλα

με την βαλβολινιερα 1,9 επειτα το κατεβασα και ειδα να τρεχει και λιγο

απο την εισοδο οποτε θεωρησα οτι ειναι οκ. pivot δεν εβγαλα γιατι μετα 

θα ετρεχα για λαστιχακι αλλα δεν ειχα και κλειδι. Αυτα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετά  το θέμα που είχα στο σασμάν στο γρανάζι της έκτης (αρχικό post) αλλάζω βαλβολίνες στο golf 7 tsi 1.2 που έχω, παίρνει 2,3 lt στην Karenta Αργυρούπολης.

Το έχω ψάξει λίγο και φοράει μονότυπη την G 052527A2 high performance transmutation fluid.

Κόστος 68 ευρώ το κιλό...,αλλά θέλω να είμαι ήσυχος και σίγουρος, μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε.

Τώρα μετά από 3000 χλμ από την μερική επισκευή που έκανα είχα την κλασική βαλβολίνη των συνεργείων, 75-90W.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια μονοτυπη λοιπον W75 στα 10-15Ε / λίτρο Febi 21829

Τα υπόλοιπα πεταμένα λεφτά είναι που λες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή είσαι γνώστης οπως κατάλαβα από τις ευστοχες απαντήσεις σου και παραπάνω, και σε ευχαριστώ, απλά όπως είπα εχω τρομάξει λίγο από την ζημιά που δημιουργήθηκε θέλω τουλάχιστον από βαλβολίνες να είμαι Οκ.

Όντως οι προγιαγραφές της VW δεν είναι σήμερα οι G052171A2 αλλά oi G052527A2 high performance και δεν τις βρίσκω πουθενά αλλού για αυτό αναγκαστικά παω Karenta...για κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιαράκι έγραφε γρανάζι εκτης στα 30.000 χλμ το 2018.Εγω το πήρα με 48.000 και έκανα σε ενα χρόνο 20.000 χλμ και το παρουσίασε τώρα στα 68.000.
Ναι προφανώς έφυγε βαλβολίνη δεν ξέρω πόσο είχε.
Το συγχρονιζέ ηταν οκ.Προφανώς είχε αλλαχτεί η βαλβολίνη τότε....Τωρα το τι είχε κάνει δεν ξέρω..
Ε ως συνήθως Greek mastori λάθος...

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Μετά  το θέμα που είχα στο σασμάν στο γρανάζι της έκτης (αρχικό post) αλλάζω βαλβολίνες στο golf 7 tsi 1.2 που έχω, παίρνει 2,3 lt στην Karenta Αργυρούπολης.
Το έχω ψάξει λίγο και φοράει μονότυπη την G 052527A2 high performance transmutation fluid.
Κόστος 68 ευρώ το κιλό...,αλλά θέλω να είμαι ήσυχος και σίγουρος, μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε.
Τώρα μετά από 3000 χλμ από την μερική επισκευή που έκανα είχα την κλασική βαλβολίνη των συνεργείων, 75-90W.
Δεν είναι απαραίτητο ότι η ακριβότερη είναι πάντα το καλύτερο για το αμάξι μας. Αν το χουν δέσει σωστά δε θα χει πρόβλημα με τη βαλβολινη που έγραψε ο nikdev


Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι καλως βρισκομαστε και παλι και με το νεο ετος. Θα ηθελα να σας γραψω

τις εντυπωσεις μου απο την αλλαγη βαλβολινες που εκανα μονος μου , βαζοντας λοιπον

τις SWAG δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος γιατι μεταξυ πρωτης δευτερας αλλα και

τριτης παρουσιαστηκε μια γατουλα ναζιαρα και γρατζουναγε ολη μερα το αφησα αυτο

λιγο χρονικο διαστημα (2 μηνες ) και μετα προσθεσα το ενισχυτικο TUNAP 153 που

διαβασα εδω στο κλαμπ σε μια και μονο αναφορα, πραγματικα αλλαξαν ολα απο τα 

πρωτα 10 χλμ οδηγησης παρα πολυ καλο προιον μακαρι να κρατησει αρκετα.

Επισης να ρωτησω και τον φιλο OMINUS που ειχε βαλει και αυτος τις ιδιες ειχε το

ιδιο προβλημα? Ευχ. για φιλοξενια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Spyros Tetien Trader said:

Αγαπητοι φιλοι καλως βρισκομαστε και παλι και με το νεο ετος. Θα ηθελα να σας γραψω

τις εντυπωσεις μου απο την αλλαγη βαλβολινες που εκανα μονος μου , βαζοντας λοιπον

τις SWAG δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος γιατι μεταξυ πρωτης δευτερας αλλα και

τριτης παρουσιαστηκε μια γατουλα ναζιαρα και γρατζουναγε ολη μερα το αφησα αυτο

λιγο χρονικο διαστημα (2 μηνες ) και μετα προσθεσα το ενισχυτικο TUNAP 153 που

διαβασα εδω στο κλαμπ σε μια και μονο αναφορα, πραγματικα αλλαξαν ολα απο τα 

πρωτα 10 χλμ οδηγησης παρα πολυ καλο προιον μακαρι να κρατησει αρκετα.

Επισης να ρωτησω και τον φιλο OMINUS που ειχε βαλει και αυτος τις ιδιες ειχε το

ιδιο προβλημα? Ευχ. για φιλοξενια.

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 

 

Όχι φίλε μου εγώ δεν είχα κάποιο θέμα από την αλλαγή που είχα κάνει τότε.

 

Βέβαια εγώ τότε είχα κάνει και ρύθμιση και στης ντιζες των ταχυτήτων.

 

Υ/Γ

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, η αναφορες που κάνω είναι για όσο διάστημα είχα το αμάξι , το αμάξι το εχω δώσει από πέρυσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.