Jump to content
Dimitriskp

insp service polo 999cc 2000

Recommended Posts

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα ένα polo 999 κυβικά του 2000 μοντέλο όταν το πείρα δεν με είχε αναμένω κανένα λαμπάκι το πήγα σπίτι όλα καλά , πάω σπίτι πάω να το βάλω προς και μου γράφει insp service και ανάβει το λαμπάκι της μηχανής ; 
 

Ξέρετε τι μπορεί να έχει ;; 
ευχαριστώ πολύ για οποία απάντηση 

47336F28-F863-474F-AB6D-F5C311226385.jpeg

30634F5D-5593-4ED4-A4BA-C72B82A4AFA3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω 350.000 χλμ? Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να πας να κάνεις ένα φουλ σέρβις τα πάντα.
Μάλλον δεν έκανες κανένα έλεγχο σε μηχανικό πριν το παρεις

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , takpanos said:

Βλέπω 350.000 χλμ? Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να πας να κάνεις ένα φουλ σέρβις τα πάντα.
Μάλλον δεν έκανες κανένα έλεγχο σε μηχανικό πριν το παρεις

Το πήγα το απόγευμα και μου είπε αύριο θα  αλλάξει   λάδια φίλτρα και θα δει τι άλλο χρειάζεται,   Το πήγα σε μηχανικό και πριν το αγοράσω και μου είπε να  το πάρω θα του αλλάξω και ένα ιμάντα χρονισμού μου είπε , τώρα έλεγα μήπως ξέρετε τι πρόβλημα λέει ότι έχει με αυτό που γράφει ; Γιατί εγώ δεν έχω ιδέα .

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εις ξέρουμεε ένα λαμπάκι που ανάβει.
Πρέπει να το βάλει στο διαγνωστικό να δει τη βλάβη. Έχει διαγνωστικό το συνεργείο?

Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago , takpanos said:

Ούτε εις ξέρουμεε ένα λαμπάκι που ανάβει.
Πρέπει να το βάλει στο διαγνωστικό να δει τη βλάβη. Έχει διαγνωστικό το συνεργείο?

Λοιπόν το πρώτο το λαμπάκι το EPC  ήταν από μια λάμπα που ήταν καμένη στο πίσω στοπ , το άλλο της μηχανής που άναψε λέει ήταν Αισθητήρας  (λάμδα ) που είναι για τα καυσαέρια όποτε και τα έσβησε και όλα εντάξει ..

Έγινε και πλήρης service λάδια φίλτρα 

και από εβδομάδα θα μπει και ιμάντας χρονισμού και όλα μια χαρά . 

Link to comment
Share on other sites

 
Λοιπόν το πρώτο το λαμπάκι το EPC  ήταν από μια λάμπα που ήταν καμένη στο πίσω στοπ , το άλλο της μηχανής που άναψε λέει ήταν Αισθητήρας  (λάμδα ) που είναι για τα καυσαέρια όποτε και τα έσβησε και όλα εντάξει ..
Έγινε και πλήρης service λάδια φίλτρα 
και από εβδομάδα θα μπει και ιμάντας χρονισμού και όλα μια χαρά . 
Αυτό με τον αισθητήρα λάμδα μήπως πρέπει να τον αλλάξεις τότε? Το να σου βγάζει βλάβη και να σβήνεις την ένδειξη δε κάνεις δουλειά.
Δηλαδή μεθαύριο αν σου βγάλει ένδειξη για σέρβις θα σβήσεις την ένδειξη και θα σημαίνει ότι έκανες σέρβις?
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , takpanos said:

Αυτό με τον αισθητήρα λάμδα μήπως πρέπει να τον αλλάξεις τότε? Το να σου βγάζει βλάβη και να σβήνεις την ένδειξη δε κάνεις δουλειά.
Δηλαδή μεθαύριο αν σου βγάλει ένδειξη για σέρβις θα σβήσεις την ένδειξη και θα σημαίνει ότι έκανες σέρβις?

Όχι δεν λέω αυτό , μου είπε ότι δεν είναι κάτι  σημαντικό για να αλάχτη τώρα , τώρα τι να πω , και σήμερα άναψε πάλη το λαμπάκι μηχανής πάλη αυτό θ είναι λογικά .

 

την Τρίτη θα πάω να βάλω ιμάντα χρονισμού και θα του πω να δει πάλη τώρα τη λάθος  βγάζει , πάντως δεν αναβοσβήνει το λαμπάκι είναι Σταθερο που σημάνει ότι δεν είναι κάτι σημαντικό , ξέρετε τι κόστος έχει η αλλαγή του αισθητήρα ( λάμδα ) που λέμε ;

 

το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής αγορά με αλλαγή λάδια φίλτρα ένα άκρομπάρω που θέλει αλαγμα και ιμάντα χρονισμού που θα αλλάξω και μια φλάντζα που θέλει στο σασμάν 

 

1275 ευρώ περίπου μέχρι τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε πως επειδή δεν αναβοσβηνει και είναι μόνιμα αναμμένο δεν είναι σοβαρό?
Προφανώς για να ανάβει ξανά κάτι πάει λαθος

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν , takpanos said:

Ποιος σου είπε πως επειδή δεν αναβοσβηνει και είναι μόνιμα αναμμένο δεν είναι σοβαρό?
Προφανώς για να ανάβει ξανά κάτι πάει λαθος

Δεν ξέρω έτσι μου είπε ότι αν είναι από τον αισθητήρα λάμδα δεν έχει πρόβλημα , αλά μου είπε και εκείνος ότι αν ξανά ανάψει θα το βάλουμε να δούμε ακριβός το πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Να τον αλλάξεις τον αισθητήρα λάμδα αν έχει πρόβλημα...θα καις περισσότερο καύσιμο , σταδιακά θα επηρεάσει και άλλα μηχανικά μέρη και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα περνάς και ΚΤΕΟ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.