Jump to content
Chrisantz

MAP UPDATE 2022.06.20

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σήμερα είδα μέσω weconnect (site) οτι υπάρχει διαθέσιμο update για τους χάρτες. (2022.06.20)

 

*Παλαιότερα χωρίς ειδοποίηση έψαχνα να βρώ αν υπήρχε update και βρήκα το προγραμματάκι DiscoverCare απο VW οπότε έβαλα την SD κάρτα στο pc, επέλεξα την αναβάθμηση και έκανε τη διαδικασία μόνο του. Τους είδε τους χάρτες κανονικά στο αυτοκίνητο.

 

Η διαδικασία είναι ως εξής:

1-BackUp τους παλιούς χάρτες απο την κάρτα στο PC.

2-Format σε Fat32 Αν το κάνεις μέσω Windows.

3-Τρέχεις το προγραμματάκι (DiscoverCare) επιλέγεις την προηπάρχουσα κάρτα με χάρτες (αν δεν έχεις κάνει format) ή τη επιλογή New Device αν έχεις κάνει Format.

4-Στην περίπτωση που δεν έχεις κάνει format απλά πατάς ΟΚ μέχρι που τελειώνει τη διαδικασία επιλέγοντας και πιο χάρτη θές (Ποιό πακέτο με χώρες). Στην Περίπτωση Format, επιλέγεις Το μοντέλο του αυτοκινήτου και την ημερομηνία και πατάς ΟΚ (στην δική μας περίπτωση δεν έχει το T-Roc αλλά την επιλογή (A SUV). Επιλέγεις πάλι ποιό πακέτο χαρτών θές και κάνει τη διαδικασία μόνο του.

5- LOCK την κάρτα και τη βάζεις στο αυτοκίνητο και όλα κομπλέ.

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Το δικό μου είχε 16GB κάρτα και το πακέτο χαρτών που ήταν 7GB. Όταν είδα σήμερα την αναβάθμηση είπα να βάλω το full πακέτω χαρτών που περιλαμβάνει όλη την Ευρώπη απο άκρη σε άκρη. Το μέγεθος αυτού του πακέτου είναι 16GB και δεν χωράει κανονικά στην κάρτα. Πήγα και πήρα λοιπόν μια 32GB κάρτα (SanDisk Extreme pro read 100MB/s / write 90MB/s) απο τις καλύτερες τις αγοράς.

Η κάρτα που είχε το αυτοκίνητο είναι OEM SD που σημαίνει οτι δεν έχει brand που με τη σειρά του σημαίνει οτι είναι default σε ταχύτητες κλπ και όχι κάτι extreme σε ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής data. (Εν έτη 2022 βγάζει το λάδι μέχρι να αντιγράψει απο το pc τους χάρτες των 7GB πόσο μάλλον των 16... εύκολα 20-30λεπτα) ενω κανονικά άλλα μέσα μεταφέρουν 1-1.2GB/s η κάρτα αυτή μεταφέρει με 20MB/s max)... η καινούρια το κάνει πάλι αργά αλλά στο μισό χρόνο τουλάχιστον. Δεν το κάνεις και κάθε μέρα αλλα τώρα με τις δοκιμές που έκανα έχασα όλη τη μέρα κυριολεκτικά βάλε βγάλε - κατέβασε - δοκίμασε..

 

Το θέμεα είναι οτι είτε μέσω προγράμματος είτε manual στην καινούρια κάρτα δεν τους διαβάζει τους χάρτες το αυτοκίνητο και ενω νόμιζα στην αρχή πώς ήταν θέμα συμβατότητας, πέταξα μέσα μια δύο εικόνες και αυτές το αυτοκίνητο τις έβλεπε κανονικά.

Να τονίσω οτι πάντα δοκιμάστηκε στην SD slot 1 του αυτοκινήτου. (δοκιμασα και στην 2 έτσι για το γαμώτο απλά το αναφέρω γιατι απο Default το αυτοκίνητο βλεπει το navigation data channel στο slot 1..)

 

Μίλησα με τεχνικό του we conect για τις υπηρεσίες και μου είπε οτι το μόνο που έχουν αντιμετοπήσει είναι οταν ο πελάτης προσπαθούσε να το κάνει χωρίς να έχει κάνει FAT32 την κάρτα... Αν το πάω στο συνεργείο μου είπαν θα βρουν ανταλλακτικό (κάρτα 32GB OEM) και κατα πάσα πιθανότητα θα το δεί κανονικά το αυτοκινητο.

 

Επίσης δοκίμασα τους παλιούς μου χάρτες που δούλευαν στην άλλη κάρτα, στην καινούρια με direct copy αλλά και πάλι δεν τους εβλεπε. Το συνημένο είναι το μήνυμα που μου βγάζει στο Infotaiment.

 

Εχω προβληματιστεί υπερβολικά και σπάω το κεφάλι μου γιατι να μην βλέπει τους χαρτες αλλα να βλέπει τις εικόνες?!! Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα λογικο. Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Map issue.jpg

Edited by Chrisantz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πρόβλημα είναι στην μη εργοστασιακή κάρτα SD, μόνο με εργοστασιακες κάρτες δουλεύει το Infotainment.

Η φθηνότερη λύση είναι να αγοράσεις μία εργοστασιακή κάρτα SKODA 32GB (25€), να την κάνεις format και να περάσεις τους χάρτες όλους. Έτσι, θα έχεις και άφθονο χώρο για όλες τις μελλοντικές αναβαθμίσεις του συστήματος χαρτών.

Εγώ ίδιο πρόβλημα είχα και αυτή τη λύση ακολούθησα, δουλεύει ρολόι εδώ και 2 χρόνια έτσι.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater





Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, topmar said:

Καλησπέρα, το πρόβλημα είναι στην μη εργοστασιακή κάρτα SD, μόνο με εργοστασιακες κάρτες δουλεύει το Infotainment.

Η φθηνότερη λύση είναι να αγοράσεις μία εργοστασιακή κάρτα SKODA 32GB (25€), να την κάνεις format και να περάσεις τους χάρτες όλους. Έτσι, θα έχεις και άφθονο χώρο για όλες τις μελλοντικές αναβαθμίσεις του συστήματος χαρτών.

Εγώ ίδιο πρόβλημα είχα και αυτή τη λύση ακολούθησα, δουλεύει ρολόι εδώ και 2 χρόνια έτσι.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater




 

 

 

Οκ αλλά...

 

1- Εργοστασιακή που θα βρώ? Μονο στην αντιπροσωπεία και με ραντεβού και παραγγελία σαν ανταλλακτικό (στην καλύτερη 25€) ζήσε Μάϊ μου...

2- Έχω απο τις καλύτερες της αγοράς 32GB με 20€ Που αν την ψάξεις καλά τη βρίσκεις και με 14 η αλήθεια είναι αλλα "βιαζόμουν".. γιατι να δώσω τουλαχιστον 25€ για μια OEM και αργή?

3- Δεν παίζει να έχει εργοστασιακό κλείδωμα γιατι απλά δεν θα με άφηνε να δώ καν την καινούρια κάρτα. Αν βάλω οτιδήποτε άλλο στην καινούργια (εικόνες μουσική κλπ), το αυτοκίνητο το βλέπει κανονικά.

 

Θα μπορούσαν να κλειδώσουν τις κάρτες περνόντας τα serial numbers απο αυτές που προμηθεύονται μόνο απο συγκεκριμένους προμηθευτές και ειναι οι OEM οι κάρτες, στο σύστημα κατευθείαν (στην εφαρμογή του infotaiment) ΑΛΛΑ και πάλι δεν θα σε αφηναν να δείς καμία αλλη κάρτα γενικά. Μερικώς δεν δουλεύει, δηλαδή να σε αφήνει να δείς αλλου τύπου δεδομένα πχ εικόνες μουσική κλπ..

Επίσης αν είχαν οι ίδιες κάρτες κλείδωμα με το format (όχι quick) θα έιχε φύγει. Στην 16GΒ την εργοστασιακή έχω κάνει κανονικό format και μαλιστα τα έχω περάσει και manual τα αρχεία και τα πέζει κανονικά..

 

Εσύ έχεις δοκιμάσει με άλλες κάρτες να περάσεις τους χάρτες? Manual ή απο το πρόγραμμα (DiscoverCare) τους περνάς?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, τα "γιατί και πως" με τις γνήσιες κάρτες VW, δεν έχουν απάντηση, απλά γιατί έτσι αποφάσισε το εργοστάσιο. Τελεία.

Πάρε μια 32GB από την αντιπροσωπεία και έληξε το ζήτημα, τη δουλειά σου θες να κάνεις.

Φιλικά όλα αυτά.

Όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει, δεν χρειάστηκε, αγόρασα 32GB SKODA κιόλας.

Το update χειροκίνητα με format στην κάρτα, όχι μέσω εφαρμογής (για κάποιο λόγο δεν έβλεπε το νέο χάρτη για αναβάθμιση).

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater



Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, topmar said:

Φίλε, τα "γιατί και πως" με τις γνήσιες κάρτες VW, δεν έχουν απάντηση, απλά γιατί έτσι αποφάσισε το εργοστάσιο. Τελεία.

Πάρε μια 32GB από την αντιπροσωπεία και έληξε το ζήτημα, τη δουλειά σου θες να κάνεις.

Φιλικά όλα αυτά.

Όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει, δεν χρειάστηκε, αγόρασα 32GB SKODA κιόλας.

Το update χειροκίνητα με format στην κάρτα, όχι μέσω εφαρμογής (για κάποιο λόγο δεν έβλεπε το νέο χάρτη για αναβάθμιση).

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater


 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλα, εν έτη 2022 αυτη ειναι μια τεχνολογικά μη ορθή απάντηση. Φιλικά στο λέω.

 

Εν τέλη τα κατάφερα να τη "σπάσω" Την έκανα full φορματ μέσω linux και πέρασα manual ξανά τους χάρτες και δούλεψε. Για κάποιο λόγο μέσω windows το φορματ δεν γινόταν σωστά. 

 

Γενικά δεν είμαι της λογικής α αυτό μου δίνουν, το πληρώνω και 2πλό και είμαι οκ γιατι έχω άγνοια... ψάχνω. Σίγουρα πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου αλλα στο τέλος είναι το αποτέλεσμα που μετράει. Σαν το φαγητό, αν το φτιάξεις μόνος σου έχει άλλη γευση. 

 

καλή μέρα και ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2022 at 6:45 AM, Chrisantz said:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλα, εν έτη 2022 αυτη ειναι μια τεχνολογικά μη ορθή απάντηση. Φιλικά στο λέω.

 

Εν τέλη τα κατάφερα να τη "σπάσω" Την έκανα full φορματ μέσω linux και πέρασα manual ξανά τους χάρτες και δούλεψε. Για κάποιο λόγο μέσω windows το φορματ δεν γινόταν σωστά. 

 

Γενικά δεν είμαι της λογικής α αυτό μου δίνουν, το πληρώνω και 2πλό και είμαι οκ γιατι έχω άγνοια... ψάχνω. Σίγουρα πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου αλλα στο τέλος είναι το αποτέλεσμα που μετράει. Σαν το φαγητό, αν το φτιάξεις μόνος σου έχει άλλη γευση. 

 

καλή μέρα και ευχαριστώ και πάλι.

 

Αυτό θα σου έλεγα τώρα που διάβαζα το ποστ. Έχω πάρει 32άρα Kensington U10 και παίζει μια χαρά αλλά την φόρμαρα από OSX γιατί πολύ απλά τα Windows πλεόν δε είναι για format σε παλιά filesystems, πλην του NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.