Jump to content
Aggelos K

Εντονοσ Θόρυβος στο παραθυρο του οδηγού

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,

κατοχος t-roc 2022 1.5 DSG χρωμα μαύρο εδώ και 3 μήνες.

Πολυ καλές εντυπώσεις,πολύ φιλικό στην οδήγηση και με τρομερές δυνατότητες.

Πρωτη κίνηση να βάλουμε μεμβράνες φιμέ και μετά  ανεμοθραυστες(climair)

Παρατηρησα λοιπόν ότι από τα 110χλμ και πάνω εχει πολύ φασαρία το αυτοκινητο μέσα.Δεν βάζει αέρα μέσα αλλά κανει φασαρία η οποια σε ταξίδι θεωρώ ότι θα μας ταράξει τα νεύρα.
Το έχεις αντιμετωπίσει κανείς;

Εχω βγάλει τους ανεμοθραυστες για να το τσεκάρω αλλά τα ίδια από αποτελέσματα  από τα ίδια χλμ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,
κατοχος t-roc 2022 1.5 DSG χρωμα μαύρο εδώ και 3 μήνες.
Πολυ καλές εντυπώσεις,πολύ φιλικό στην οδήγηση και με τρομερές δυνατότητες.
Πρωτη κίνηση να βάλουμε μεμβράνες φιμέ και μετά  ανεμοθραυστες(climair)
Παρατηρησα λοιπόν ότι από τα 110χλμ και πάνω εχει πολύ φασαρία το αυτοκινητο μέσα.Δεν βάζει αέρα μέσα αλλά κανει φασαρία η οποια σε ταξίδι θεωρώ ότι θα μας ταράξει τα νεύρα.
Το έχεις αντιμετωπίσει κανείς;
Εχω βγάλει τους ανεμοθραυστες για να το τσεκάρω αλλά τα ίδια από αποτελέσματα  από τα ίδια χλμ.
 
Απο τι αυτοκινητο ερχεσαι...?
Γενικα ολα τα suv εχουν αεροδυναμικο θορυβο λογω σχεδιασμου....
Εχοντας πριν renault scenic--- ford puma και τωρα το troc μπορω να σου πω οτι οριακα με το troc εχω πιο λιγο θορυβο απ τα αλλα δυο...
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , anergos13 said:

Απο τι αυτοκινητο ερχεσαι...?
Γενικα ολα τα suv εχουν αεροδυναμικο θορυβο λογω σχεδιασμου....
Εχοντας πριν renault scenic--- ford puma και τωρα το troc μπορω να σου πω οτι οριακα με το troc εχω πιο λιγο θορυβο απ τα αλλα δυο...

Καλημέρα, ένα Astra GTC του 2008 προσωπικό αυτοκινητο και εταιρικά αυτοκίνητα αλλά μικρομεσαία και όχι suv.

Τωρα οδηγω ένα C3 αλλά δεν είναι συγκρίσιμο σε καμία των περιπτώσεων..

Αυτό που μου αναφέρεις λόγω αεροδυναμικής και κατηγορία αυτοκινήτου μου το έχουν ξαναπεί.

Θα επιδιώξω να μπω σε σε κάποιο T-roc απλά για να μου φύγει η απορία.
Σε Tiguan φίλου που μπήκα είχε τον ίδιο θόρυβο στα ιδια χλμ αλλά λίγο λιγότερο.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2022 at 7:47 AM, Aggelos K said:

Καλημέρα, ένα Astra GTC του 2008 προσωπικό αυτοκινητο και εταιρικά αυτοκίνητα αλλά μικρομεσαία και όχι suv.

Τωρα οδηγω ένα C3 αλλά δεν είναι συγκρίσιμο σε καμία των περιπτώσεων..

Αυτό που μου αναφέρεις λόγω αεροδυναμικής και κατηγορία αυτοκινήτου μου το έχουν ξαναπεί.

Θα επιδιώξω να μπω σε σε κάποιο T-roc απλά για να μου φύγει η απορία.
Σε Tiguan φίλου που μπήκα είχε τον ίδιο θόρυβο στα ιδια χλμ αλλά λίγο λιγότερο.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

είχα την ίδια παράξενη αίσθηση όταν πρωτοέτρεξα με το T-Roc αλλά όπως είπε και ο @anergos13 είναι απλά τα SUV έτσι. :)

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, doggy said:

είχα την ίδια παράξενη αίσθηση όταν πρωτοέτρεξα με το T-Roc αλλά όπως είπε και ο @anergos13 είναι απλά τα SUV έτσι. :)

 

Αρχιζω να το παίρνω απόφαση σιγά-σιγα.

Φυσικα δεν μετανοιών γιατί έχει άλλες ανέσεις στην καθημερινότητα.

Σε ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να το παίρνω απόφαση σιγά-σιγα.
Φυσικα δεν μετανοιών γιατί έχει άλλες ανέσεις στην καθημερινότητα.
Σε ευχαριστω πολυ!
Στο τελευταίο τιγκουαν που βγαίνει πάντως θόρυβο δεν έχει. Πρέπει να πας τουλάχιστον 150 για να ξεκινήσει να έχει. Όμως και σε αυτές τις ταχύτητες λόγω ηχομόνωσης δεν είναι δυνατος
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος με παρόμοιο πρόβλημα, είχε ένα κενό στο λάστιχο του παραθύρου (στο τρίγωνο παράθυρο κοντά) που λόγω κακής εφαρμογής-τοποθέτησης, δημιουργούσε αυτό το θόρυβο.

Το έβγαλε και το τοποθέτησε ξανά ώστε να εφάπτεται με το άλλο κομμάτι λάστιχο και εξαφανίστηκε ο θόρυβος.

Δες το και αυτό λίγο μήπως φταίει....

Υ.Γ: Εγώ δεν ακούω τίποτα στο δικό μου, πέραν των σφυριγματων των 2 Turbo

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν , topmar said:

Κάποιος φίλος με παρόμοιο πρόβλημα, είχε ένα κενό στο λάστιχο του παραθύρου (στο τρίγωνο παράθυρο κοντά) που λόγω κακής εφαρμογής-τοποθέτησης, δημιουργούσε αυτό το θόρυβο.

Το έβγαλε και το τοποθέτησε ξανά ώστε να εφάπτεται με το άλλο κομμάτι λάστιχο και εξαφανίστηκε ο θόρυβος.

Δες το και αυτό λίγο μήπως φταίει....

Υ.Γ: Εγώ δεν ακούω τίποτα στο δικό μου, πέραν των σφυριγματων των 2 Turbo emoji12.pngemoji23.png

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater
 

Εγώ το άκουω στο αυτί μου δίπλα,στην κορυφή της πόρτας.Δεν θέλω βάλω να χέρι γιατί οι αντιπροσωπείες αφορμές ψάχνουν για να λένε τα δικα τους.Άραγε εάν πάω αντιπροσωπεία με φανοποιείο ή σε ενα πιστοποιημένο φανοποιειο να τους πιέσω να επανατοποθετήσουν τα λάστιχα;

Υγ: το tiguanaki ψιλότούμπανο το βρίσκω…Να το χαίρεσαι φίλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takpanos said:
1 hour ago , Aggelos K said:
Αρχιζω να το παίρνω απόφαση σιγά-σιγα.
Φυσικα δεν μετανοιών γιατί έχει άλλες ανέσεις στην καθημερινότητα.
Σε ευχαριστω πολυ!

Στο τελευταίο τιγκουαν που βγαίνει πάντως θόρυβο δεν έχει. Πρέπει να πας τουλάχιστον 150 για να ξεκινήσει να έχει. Όμως και σε αυτές τις ταχύτητες λόγω ηχομόνωσης δεν είναι δυνατος

Το θεμα είναι έχει τόσο καλή ηχομόνωση και ποιοτητα κύλισης που  αυτό τον θόρυβο τον  πιάνει κατευθείαν.

Υπάρχουν φορές που από τα 90χλμ ακούω μέσα ανάλογα με τον αέρα που έχει έξω.Θα το πάω αντιπροσωπεία και θα ρίξω ματς(μιας και έχω βάλει ανεμοθραυστες climaiar και φιμέ από έξω)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι έχει τόσο καλή ηχομόνωση και ποιοτητα κύλισης που  αυτό τον θόρυβο τον  πιάνει κατευθείαν.
Υπάρχουν φορές που από τα 90χλμ ακούω μέσα ανάλογα με τον αέρα που έχει έξω.Θα το πάω αντιπροσωπεία και θα ρίξω ματς(μιας και έχω βάλει ανεμοθραυστες climaiar και φιμέ από έξω)

Αν έχεις ανεμοθραύστες δημιουργούν κάποιο θόρυβο! Μήπως είναι από αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gianniskar said:


Αν έχεις ανεμοθραύστες δημιουργούν κάποιο θόρυβο! Μήπως είναι από αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω βάλει της climair.Σίγουρα κάτι κάνει.
Παρόλαυτα τους έβγαλα,έβαλα και χαρτοταινια στην ένωση πόρτας με το σασί αλλά τα ίδια.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεμοφραυστες της climair είχα σε 3 αμάξια μου εδώ και χρόνια, και ουδέποτε υπήρξε θέμα με αυτούς.

 

Ποιο πολύ αεροδυναμικό είναι το θέμα στο αμάξι.

 

Υ/Γ 

 

Που να είχες το ford που είχα πριν από μερικά χρόνια. Εκεί να ακούσεις ήχους και τρίξιμο :shok::thumbsup: 

 

Και ειδικά αν είχες το αμάξι με καύσιμο πάνω από την μέση....εκεί να δεις τι ακουγόταν μέσα στην καμπίνα του αμαξιου, λες και έμπαινες σε πλοίο , άκουγες ότι καύσιμο είχες μέσα στο ρεζερβουάρ να ακούγεται πέρα δώθε πέρα δώθε 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ανεμοφραυστες της climair είχα σε 3 αμάξια μου εδώ και χρόνια, και ουδέποτε υπήρξε θέμα με αυτούς.
 
Ποιο πολύ αεροδυναμικό είναι το θέμα στο αμάξι.
 
Υ/Γ 
 
Που να είχες το ford που είχα πριν από μερικά χρόνια. Εκεί να ακούσεις ήχους και τρίξιμο :shok::thumbsup: 
 
Και ειδικά αν είχες το αμάξι με καύσιμο πάνω από την μέση....εκεί να δεις τι ακουγόταν μέσα στην καμπίνα του αμαξιου, λες και έμπαινες σε πλοίο , άκουγες ότι καύσιμο είχες μέσα στο ρεζερβουάρ να ακούγεται πέρα δώθε πέρα δώθε 
 
 

Κλαιω με το ford


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , gianniskar said:


Κλαιω με το ford


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλό χρυσό το ford σε σχεδιασμό και οδήγηση.

 

Αλλά σε ποιότητα και πλαστικά άστα να πάνε...-_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.