Jump to content
Eleni Paraskevi

Νερά στο εσωτερικό (πορτ παγκάζ)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ! Έχω ένα Volkswagen Eos άριστο μηχανικά κ ο εσωτερικός χώρος άριστος . Δυστυχώς έπαθα λάστιχο κ όταν είδα την ρεζέρβα ήταν πλημμύρα με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει το γκρουπ του καμπριο κ να θέλει αλλαγή . Άλλαξα το γκρουπ του καμπριο και αγόρασα κουκούλα να το σκεπάζω . Όλα οκ . Τώρα όμως που φθινοπώριασε κ έβρεξε πάλι γέμισε νερό ακριβώς στην ρεζέρβα κ στο γκρουπ του καμπριο . Το παθαίνει μόνο όταν βρέχει . Το πήγα σε λαμαριναδικο, το ξηλώσανε , μπήκε ένας στο πορτ παγκαζ κ ένας απέξω έριχνε νερό κ νερό δεν μπήκε μέσα στο αμάξι . Το πήγα στο πλυντήριο αυτοκινήτων τους είπα να το βρέχουν συνέχεια κ πολύ και δεν πήρε νερό . Θα σκάσω γιατί παίρνει νερό μόνο όταν βρέχει !!! Να πω ότι έχω αλλάξει κ τα δυο τα πίσω τα φανάρια χωρίς να ειναθχαλασμένα και συνεχίζει να παίρνει νερό όταν βρέχει . Έχει καποιος κάτι αντίστοιχο να μου πει απο που παίρνει νερό ; Μπορεί και απο τηνκλειδαριά ; 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τι χρονολογιας ειναι;

Α. Εχεις καθαρισει ποτε τα λουκια απο την οροφη;
Β. Αλλαξες ποτε λαστιχα στεγανοποιησης στο πορτ παγκαζ στην πανω πλευρα; (Πισω τζαμι)
Στην κατω πλευρα;
Γ. Τα φαναρια οταν τα αλλαξες θελει προσοχη στην εφαρμογη στις υποδοχες τους μπαζουν απο κει τα eos.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Αρχικά αγορασα το αυτοκίνητο τον Φεβρουάριο φέτος . Ήταν σε άψογη κατάσταση και όλο περιποιημένα γιαυτο το πηρα . Κατά δεύτερον πήγα εκανα συντήρηση το καμπριο και μου ειπαν ότι τα λάστιχα είναι όλα αλλαγμένα παντού . Κατά τρίτον το πήγα σε λαμαριναριναδικοω όπου ξηλωσανε το πορτ παγκαζ , μπήκε ένας μέσα στο πορτ παγκαζ κ ένας απέξω έριχνε νερό από πάνω κ πίσω στο αυτοκίνητο για περίπου δυο ώρες , οπότε και δεν μπήκε καθόλου νερό μέσα . Μετα το πήγα στο πλυντήριο αυτοκινήτων όπου και του έριξαν τόνους νερού για μια ώρα και δεν πήρε και πάλι καθόλου νερό . Μετά από λίγες μέρες που έβρεξε το αμάξι γέμισε νερό στη ρεζέρβα και κυρίως στον μηχανισμό του καμπριο . Και θα τρελαθώ πως είναι δυνατόν να το βρέχουμε με τόνους νερό γύρω γύρω , πάνω , κάτω πίσω και να μην παίρνει σταγόνα , και να γεμίσει νερό με την βροχή . Να πω ότι τα φανάρια μου τα άλλαξαν προαιρετικά επειδή κάπου διάβασα ότι ίσως παίρνει νερό κ από κει 

Edited by Eleni Paraskevi
Link to comment
Share on other sites

Άριστο μπορεί να φαίνονταν αλλά απ' ότι φαίνεται δεν ήταν.
Για κοίτα τους αεραγωγούς που είναι στο προφυλακτήρα πίσω αν έχουν μπει σε σωστή φορά.
Γενικά εστίασε στο πίσω μέρος γιατί εκεί υπάρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησες σαυτα που ρωταω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα ! Έχω γράψει αναλυτικά και στα δυο ποστ . Τα έχω αλλάξει όλα ! Και τα λάστιχα πίσω κ τα λάστιχα πάνω και τα καθάρισαν και τα πάντα ! 
Ο σύντροχος από πάνω είναι από τους γνώστες και όταν ρωτάει κάτι δε το λέει τυχαία.
Του πότε είναι το αμάξι σου?
Δεν απάντησες.
Τα φανάρια μπήκαν σωστά? Εφάρμοσαν?
Δεν απαντησες.
Του λούκια είναι καθαρά? Άσχετα αν ήταν σε καλή κατάσταση. Δεν απάντησες.
Βοήθα για να σε βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι του 2008! Τα φανάρια μπήκανε σωστά , τα λάστιχα τα άλλαξα όλα καινούργια παντού ! Σας απάντησα ! Το πήγα συνεργείο σήμερα  και το παράτησα εκτεθώ να το ψάξουνε μπας κ βρουνε καμία άκρη !! Όταν το φτιάξουν θα πάω να το πάρω . Είχε αλλά 4 Eos στο συνεργείο αλλά εκείνα πηρανε νερό από την ηλιοροφή και το πηγαίνουν στα καθίσματα . Εγώ ευτυχώς δεν έχω και αυτό το πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

1. Απο τα μοντελα 2009 αλλαξαν τα λαστιχα revision στο πορτπαγκαζ, ΑΝ οντως αλλαχτηκαν τα λαστιχα στο πορτ παγκαζ πανω κατω ειναι ενταξει εκει.
Τα περισσοτερα εμπαζαν Να δειτε και τους ρεγουλατορους κλεισιματος (τα στοπ)

Ησουνα παρουσα οταν αλλαχτηκαν;

2. Πολλα eos μπαζουν απο τα πισω φαναρια γιατι δεν εφαρμοζουν καλα στο πλαισιο. Πολλα με αλλαγη στην υποδοχη εστρωσαν.
Να δεις και το 3ο στοπ

3. Πρέπει να δεις τα ενα προς ενα ολα τα λούκια να σιγουρευτείς.

Ριξε ανα περιοχη χρωματισμενο νερο θα φανει απο που μπαινει

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει για το 3ο στοπ . Ποιο είναι το 3ο στοπ ; Ήμουν παρούσα όταν αλλαχτήκαν τα λάστιχα και τα φανάρια . Επίσης κολλάει παρά πολύ η κλειδαριά του πορτ παγκαζ και δεν ανοίγει ! Το έχω αφήσει σε ένα συνεργείο στο οποίο μου ειπαν τα καλύτερα και ότι θα μου το φτιάξουν . Τι να πω ελπίζω να φτιαχτεί γιατί το αμάξι μου αρέσει πολύ και δεν θέλω να το πουλησω 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να βλέπατε και τις τάπες στο κάτω μέρος του αυτοκίνητου. Το επαθα σε passat. Εβαζε νερό οταν εβρεχε μόνο. Καθώς οδηγούσα τα βρόχινα νερά σηκώνονταν βρέχοντας το από κάτω μέρος του αυτοκίνητου και εβαζε νερό από φθαρμένες τάπες!

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2022 at 7:09 ΠΜ, Eleni Paraskevi said:

Είχα διαβάσει για το 3ο στοπ . Ποιο είναι το 3ο στοπ ; Ήμουν παρούσα όταν αλλαχτήκαν τα λάστιχα και τα φανάρια . Επίσης κολλάει παρά πολύ η κλειδαριά του πορτ παγκαζ και δεν ανοίγει ! Το έχω αφήσει σε ένα συνεργείο στο οποίο μου ειπαν τα καλύτερα και ότι θα μου το φτιάξουν . Τι να πω ελπίζω να φτιαχτεί γιατί το αμάξι μου αρέσει πολύ και δεν θέλω να το πουλησω 

Ρίξε μια ματιά εδώ , μπορεί να είναι στα αγγλικά αλλά θα σε βοηθήσει.

 

https://caymanautos.co.uk/how-to-prevent-reduce-vw-eos-convertible-roof-leaks/

 

https://www.vweosclub.com/threads/water-in-boot.5202/

 

https://www.vweosclub.com/threads/eos-roof-water-woes.12745/

 

https://www.vweosclub.com/threads/water-pours-into-trunk-when-opening-lid.22481/

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.