Jump to content
largo

Golf 4, 1.4/16v, 2004 - Αντλία Νερού

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

 

Πήγα χθές για κατι συμμαζέματα στο Golf και μου είπαν οτι ακούνε την Αντλία νερού και ότι θέλει αλλαγή. Και καλό είναι να αλλάξω και τον ιμάντα χρονισμού μια και θα γίνει η εργασία.

 

Αλλαξα ιμαντα/αντλία το 2016 στα 55.000 χιλιομετρα. Αν θυμάμαι καλα ηταν σετ της SKF.

 

Τωρα εχω 71000 χιλιόμετρα και πρέπει να τα ξαναλλάξω ;  Δεν περισσεύουν και χρήματα πλέον.

 

Η αλήθεια είναι ότι την ακούω και εγώ την αντλία (ένα τικ τικ τικ) και προφανώς έχουν δίκιο αλλα μου φαίνεται περίεργο. Και γιατι να αλλάξω και ιμάντα άραγε στα 15000 χιλιόμετρα;

 

Τους ρώτησα τι θα γίνει αν μείνω απο αντλία νερού, και μου είπαν "αστα να πανε". Εγω καταλαβαίνω ότι απλά τα το παρω είδηση απο την θερμοκρασία η κάτι άλλο και θα σταματήσω αμέσως καλώντας οδική βοήθεια. Είναι έτσι η κάνω λάθος ;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Edited by largo
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μετράνε μόνο τα χιλιόμετρα, αλλά και ο χρόνος...6 χρόνια είναι πολλά για σετ χρονισμού...μην το ρισκάρεις γιατί θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια σε περίπτωση αστοχίας 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μετράνε μόνο τα χιλιόμετρα, αλλά και ο χρόνος...6 χρόνια είναι πολλά για σετ χρονισμού...μην το ρισκάρεις γιατί θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια σε περίπτωση αστοχίας 

 

Το Golf το πηρα το 2004. Εκανα 55 χιλιαδες χιλ. μεχρι το 2016 χωρίς να αλλάξω ουτε ιμαντα χρονισμού ουτε αντλία. 70.000χιλ εγραφε το βιβλιο.

 

Το θεμα τωρα ειναι η αντλια βασικα, με 15.000 χιλ. Η μια (μαμα) εκανε 55χιλιαδες χωρις θεμα και την αλλαξα επειδη συνηθως πανε πακετο με τον ιμαντα.

 

Και επίσης ολα μαζι, αντλια, ιμαντες, διαφοροι ιμαντες, αντιψυκτικο, εργασια ειναι 350 ευρω. Και μόλις εδωσα καπου τοσα, για διαφορα αλλα που άλλαξα (λογικες φθορες).

Edited by largo
Link to comment
Share on other sites

Το ότι άντεξαν δέκα χρόνια είναι καθαρά θέμα τύχης κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα αντέξουν αλλά τόσα τα υπάρχοντα ειδικά από τη στιγμή που έχουν αρχίσει να αστοχούν ήδη...προσωπικά σε αυτοκίνητο μου aftermarket αντλία νερού δεν ξαναβάζω

(ειδικά αυτές που έχουν τα σετ μέσα είναι της πλάκας)

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Το ότι άντεξαν δέκα χρόνια είναι καθαρά θέμα τύχης κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα αντέξουν αλλά τόσα τα υπάρχοντα ειδικά από τη στιγμή που έχουν αρχίσει να αστοχούν ήδη...προσωπικά σε αυτοκίνητο μου aftermarket αντλία νερού δεν ξαναβάζω

(ειδικά αυτές που έχουν τα σετ μέσα είναι της πλάκας)

 

Εχεις ενα δικιο τελικα, ισως τα after μαρκετ οσο και καλα να ειναι, δεν ειναι μαμα. Θα ρωτησω ποσο εχουν τα εργοστασιακα και αν ειναι μικρες οι διαφορες θα τα παρω. Το αυτοκινητο ειναι σχεδον καινουργιο σε χιλιομετρα και εξωτερικα/εσωτερικα. θαθελα να το κρατησω οσο παει ...

 

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου, νασαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.