Jump to content
dnapas

Ένα μακροχρόνιο πρόβλημα χωρίς λύση...

Recommended Posts

 

Passat TSI 1.8 B6Z SEDAN BENZINH ΜΟΝΤΕΛΟ 2009

 

 

Πριν από τρία χρόνια άναψε CHECK ENGINE, το επαναλάμβανε κάθε λίγο. Στην αντιπροσωπεία μίλησαν για κάπνα στη μηχανή αφού διανύω μικρές αποστάσεις, για άνοιγμα μηχανής κλπ. με υψηλό κόστος. Αντί αυτού μου έδωσαν δύο καθαριστικά, τα έρριξα μέσα, γκάζωνα και έκανα κάποια χιλιόμετρα παραπάνω. Πλήρωσα λίγο πιο κάτω από 100€.  Άλλαξα και βενζινάδικο, το λαμπάκι έσβησε για κάποιους μήνες. Το καλοκαίρι του 2022 και μετά από EPC πήγα σε συνεργείο αφού είχε κλείσει η αντιπροσωπεία και εκεί μου είπανε ότι είναι από μπεκ. Άλλαξα όλα τα μπεκ με τα γνήσια και πλήρωσα 600€. Μετά από δύο μήνες το EPC άναψε ξανά και το συνεργείο δεν μπορούσε να προσδιορίσει την αιτία, το παράξενο είναι ότι μιλούσε και για τα καινούρια μπεκ! Στη συνέχεια πήγα στην Carenta. Εκεί μου άλλαξαν τσιμούχα λαδιού και σετ συμπλέκτη με κόστος 1100 €. Πρέπει να πω ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε και το CHECK ENGINE είναι σταθερό. Το πήγα ξανά και μου είπανε για Missfire στον κύλινδρο και ότι είναι από τα μπεκ ή από κάπνα στις βαλβίδες. Τα μπεκ είναι καινούρια και για να ανοίξει το κεφαλάρι είναι άλλο ένα 1000€. Έχω έρθει σε δύσκολη θέση και αν κάποιος έχει γνώσεις ή πέρασε τα ίδια ας μου γράψει. 

Edited by dnapas
Link to comment
Share on other sites

Δώσε όμως καμία πληροφορία παραπάνω... Τι μοντέλο είναι ? Τι κινητήρας? Πόσα χιλιόμετρα έχει? 

 

Βενζίνη είναι? Η diesel?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2023 at 10:27 ΜΜ, thodoris91 said:

Οι βαλβίδες καθαρίζονται χωρίς άνοιγμα κεφαλής με soda blasting ή αμμοβολή με καρυδότσουφλο 

Στον αντίποδα, κάποια πιθανή παρενέργεια που μπορεί να προκύψει με αυτή την προτεινόμενη λύση;

 

Επίσης, το όλο θέμα συσχετίζεται και με τα "πιράκια" που χτυπάνε συνέχεια και ειδικά μετά από άναψε-σβήσε κινητήρα ή και κατά θερμότερους μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από ένα δισταγμό στη δευτέρα δεν έχω παρατηρήσει πιράκια.

Δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία.

Δύο συνεργεία δεν μπόρεσαν να καταλάβουν από που προέρχεται και με φόρτωσαν με 1700 κόστος. 

Το αμάξι έχει 130.00 χιλ. και δεν είναι για πέταμα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.