Jump to content
athanjim

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα ,

Έχει παραγγηλει κάποιος από εσάς αμάξι και να του έχουν δώσει στο περίπου ημερομηνία παραλαβής?

Edited by athanjim
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτα 29/09 του 2023.

Εγω εκανα να παραλάβω 11 μηνες και ηταν στην αρχή ακόμα το πράγμα, οχι vw αλλα το ιδιο ειναι ολοι

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η καθηστερησεις είναι σε όλες σχεδόν της εταιρίες και δεν αλλάζει δυστυχώς η κατάσταση....

 

Και + της άλλης έχουμε κάθε τρεις και λίγο αυξήσεις στης τιμές

 

Εγώ σκέφτομαι της αγοράς του HYUNDAI i30 Nline στο οποίο είχα πάρει τιμή τον περασμένο μήνα στα 25.000€ και σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι αυξάνονται η τιμές σε ΟΛΑ τα αμάξια της HYUNDAI και η τιμή η δικιά μου ανεβαίνει άλλο ένα χιλιάρικο επάνω....

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2023 at 11:22 PM, OMINUS said:

Δυστυχώς η καθηστερησεις είναι σε όλες σχεδόν της εταιρίες και δεν αλλάζει δυστυχώς η κατάσταση....

 

Και + της άλλης έχουμε κάθε τρεις και λίγο αυξήσεις στης τιμές

 

Εγώ σκέφτομαι της αγοράς του HYUNDAI i30 Nline στο οποίο είχα πάρει τιμή τον περασμένο μήνα στα 25.000€ και σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι αυξάνονται η τιμές σε ΟΛΑ τα αμάξια της HYUNDAI και η τιμή η δικιά μου ανεβαίνει άλλο ένα χιλιάρικο επάνω....

 

 

είναι απίστευτη η κατάσταση.

Πραγματικά αν δεν το έχεις ανάγκη προσωπικά δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο τώρα.

Έχει δημιουργηθεί το εξής φαινόμενο, που γενικά συμβαίνει σε εποχές υψηλού πληθωρισμού. 

Δημιουργείτε η αίσθηση οτι οι τιμές θα ανέβουν και άλλο με αποτέλεσμα να δημιουργείτε πανικός και ο κόσμος να συνεχίζει να αγοράζει χωρίς να συνειδητοποιεί οτι κάνει κακή αγορά.

Και αυτό αυτότροφοδοτεί τον ήδη υπάρχοντα υψηλό πληθωρισμό δημιουργώντας ένα φαύλο κύκλο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites


Το χειρότερο δεν ειναι η αναμονή, (εμενα δεν με πείραξε καθόλου αυτο) το χειρότερο ειναι οτι το κλεινεις τωρα με ενα "α" ποσό και μετα ενα χρονο σου έρχονται καπακι άλλα ενα διό χιλιαρικακια.

Ευτυχώς τοτε που το εκλεισα εγω η τιμη ηταν κλειδωμένη μεχρι την παράδοση:thumbsup2: 

Τωρα πάει και αυτο το όνειρο :sweat:

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό βέβαια στην όλη αυτή κατάσταση είναι ότι οι τιμές δεν πρόκειται να ξαναπέσουν στο προσεχές μέλλον.. Μόνο θα αυξάνονται.. :(

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι κοιτάνε να εκμεταλλευτούν και το γεγονός με την πιθανή κατάργηση του φόρου πολυτελείας...

 

Και κοιτάνε να τα πάνε στο θεό τα αμάξια και μετά θα σου πούνε να έπεσαν η τιμές.

 

Το ερώτημα είναι πώς μεταφράζεται το "έπεσαν η τιμές" ???

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα από μια προσφορά που έχω.

 

Το PEUGEOT το 308 με τον κινητήρα τον 1200 στα130hp βενζίνη

 

αυτή την στιγμή στην έκδοση Active plus με Navigation έχει τιμή 30.500€!!!!

 

Και μιλάμε για ένα Peugeot 308....

 

Με γνωστό που έχω μέσα στην Peugeot Citroen μου το αφήνουν το αμάξι 3000€ κάτω

 

Και πάλι η τιμή του εξακολουθεί να είναι απαγορευτηκη...

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

30 χιλιάρικα για ένα 1200άρι; Πω ρε συ!!! 

Καλά γενικά και εδώ στα ξένα οι καθυστερήσεις πάνε φουλ. Βλέπω από 2-3 γνωστούς Ολλανδούς που παρήγγειλαν και τους είπαν 10 με 12 μήνες για παράδοση (Audi ο ένας & ο άλλος ένα ηλεκτρικό)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η PEUGEOT της τιμές της έχει εκτοξεύσει με την μια στα ουράνια...

 

Και το καταλαβαίνεις όταν σου λένε ότι το 208 στην απλή έκδοση (με τα Τασία) το πουλούσαν στα 13.000€ και πλέον το ίδιο ακριβώς τώρα έχει πάει στα 17.000€ 18.000€ φαντάζεσαι τι γίνεται...

 

Για όσο θέλουν να πάρουν και μια ακόμα γεύση περί PEUGEOT.

Το καινούργιο το 408 έχει 45.000€ η 46.000€

 

Και εκτός τον αυξήσεων που παίρνουν κάθε τρεις και λίγο έχουμε και την άλλη ιστορία με της ανοιχτές τιμές...

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.