Jump to content
passatfsi

Λαμπάκι πίεσης ελαστικών

Recommended Posts

Καλησπέρα στο b6 ξαφνικά ενώ οδηγούσα μου αναβοσβηνε το λαμπάκι το κίτρινο της πίεσης ελαστικών μήνυμα δεν εμφανίστηκε στην mfd ούτε κάποιος ήχος και μετά έμεινε μόνιμα αναμενο...πήγα σε μηχανικό βρήκε με το διαγνωστικό κάποιος αισθητήρας δεν λειτουργεί...μου είπε να πάω στον λαστιχά μου ..στην πορεία έσβησε μάλλον επειδή έσβησε εκείνος τη βλάβη...ο λαστιχας λέει το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει αισθητήρες πίεσης απλά διαβάζει από τη μονάδα abs βάζει ένα μηχάνημα και βλέπει ότι οι μπροστινοί τροχοί έχουν ... τέλος πάντων τι στο καλό μπορεί να ήταν αυτό...να περιμένω να ξανά ανάψει δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία έσβησε γιατί έκανε το σύστημα επανέλεγχο. Δεν έσβησε η ένδειξη όταν πάτησες το κουμπί ελέγχου-απομνημόνευσης της πίεσης;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , TASOS M, said:

Στην πορεία έσβησε γιατί έκανε το σύστημα επανέλεγχο. Δεν έσβησε η ένδειξη όταν πάτησες το κουμπί ελέγχου-απομνημόνευσης της πίεσης;

Για να το πούμε σωστά το κουμπί απλά ορίζει σε μερικο και πλήρες φορτίο...οπότε όποια επιλογή κι να έβαζα έμενε αναμμένο σαν να ήθελε αέρα δλδ....στην πορεία ναι μεν έσβησε αλλά αφού το πείραξε με το λάπτοπ ο μηχανικός....μέχρι να το πάω το έσβησα και το έβαλα μπρος έμενε εκει αναμμενο

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Το κουμπί ορίζει ότι οι πιέσεις που υπάρχουν όταν πατηθεί είναι αποδεκτές. Γι΄αυτό μετά την πλήρωση με αέρα, πρέπει να πατηθεί για να αντιληφθεί το σύστημα την τρέχουσα νέα κατάσταση ως τη φυσιολογική.

 

Πληροφορίες: https://en.wikipedia.org/wiki/Tire-pressure_monitoring_system

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τους αισθητήρες abs δουλεύει, σωστά σου είπε.

 

Τα λάστιχα φαντάζομαι, ήταν εντάξει από πίεση αέρα? Δεν το γράφεις πουθενά.

 

Κάνε έναν έλεγχο των ελαστικών σε ράμπα, μου έτυχε σε αυτοκίνητο με παρόμοιο σύστημα να ανάβει 1-2 φορές μέσα στο τρίμηνο.

Ενώ τσέκαρα τον αέρα που ήταν εντάξει, έκανα reset με το να περνάει τα νέα δεδομένα όλα καλά. Έλεγα θα έτυχε λόγω ζέστης και ταξιδιού με υψηλή ταχύτητα.

Μετά από 1-1,5 μήνα ίσως και παραπάνω ξανά λαμπάκι. Έλεγχος πίεσης, όλα εντάξει και πάλι.

Το έβαλα στη ράμπα και τελικά ήταν εσωτερικά κομμένα (15-20cm) τα δύο μπροστινά λάστιχα.

Λάστιχα 2 ετών με κάτω από 15000χλμ, σαν καινούργια οπτικά.

 

Υγ. Το συγκεκριμένο, όσο προχωρούσε το κόψιμο άρχισε να βγάζει ελάχιστο τρέμουλο κατά την επιτάχυνση.

Το σύστημα όμως το "τσίμπησε" στο αρχικό του στάδιο που άρχισε να χάνει τη δομή του.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2023 at 1:10 ΜΜ, nikdev said:

Με τους αισθητήρες abs δουλεύει, σωστά σου είπε.

 

Τα λάστιχα φαντάζομαι, ήταν εντάξει από πίεση αέρα? Δεν το γράφεις πουθενά.

 

Κάνε έναν έλεγχο των ελαστικών σε ράμπα, μου έτυχε σε αυτοκίνητο με παρόμοιο σύστημα να ανάβει 1-2 φορές μέσα στο τρίμηνο.

Ενώ τσέκαρα τον αέρα που ήταν εντάξει, έκανα reset με το να περνάει τα νέα δεδομένα όλα καλά. Έλεγα θα έτυχε λόγω ζέστης και ταξιδιού με υψηλή ταχύτητα.

Μετά από 1-1,5 μήνα ίσως και παραπάνω ξανά λαμπάκι. Έλεγχος πίεσης, όλα εντάξει και πάλι.

Το έβαλα στη ράμπα και τελικά ήταν εσωτερικά κομμένα (15-20cm) τα δύο μπροστινά λάστιχα.

Λάστιχα 2 ετών με κάτω από 15000χλμ, σαν καινούργια οπτικά.

 

Υγ. Το συγκεκριμένο, όσο προχωρούσε το κόψιμο άρχισε να βγάζει ελάχιστο τρέμουλο κατά την επιτάχυνση.

Το σύστημα όμως το "τσίμπησε" στο αρχικό του στάδιο που άρχισε να χάνει τη δομή του.

ναι η πιεση κομπλε..περασα κτεο την προηγουμενη βδομαδα αν ηταν κατι θα το εβλεπαν πιστευω..δε το κανει παντα βεβαια 

Link to comment
Share on other sites

Σιγα τον ελεγχο που κανουν στο κτεο.

Την γνωμη μου στην ειπα, αν θες ενα ενα να τα αποκλεισεις και να καταληξεις καπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.