Jump to content
panostok

Στα πόσα χλμ αλλάζεi τα πρώτα λάδια το νέο Passat?

Recommended Posts

Πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1000-1500 χλμ, για τον λογο που ειπε και ο φιλος passat1.8 - αποβολη γρεζιων.

Μετα αλλαγη καθε 7-9Κ χλμ, και αν αυτα δεν ερθουν μεσα σε ενα χρονο, τοτε αλλαγη των λαδιων στον χρονο.Ουτε 6 μηνες, ουτε καθε 15 χρονια.

Τελος, προς θεου στους κινητηρες μας, οχι φουλ συνθετικα λαδια.Ημισυνθετικα μονο.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

εγω δεν εχω στανταρ χιλιομετρα για τα λαδια απλα τα αλλαζω συνηθως μετα απο πιστα και πολυ πιεση πχ θερμοκρασιες λαδιου στους 120-125 βαθμους εκει το λαδι καταστρεφεται αν βαλεις ενα πολυ καλο λαδι πχ

10-60 αντεχει μεχρι τους 160-180 βαθμους αλλα δεν αντεχει το μοτερ σου εκει

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι έχει 2 επιλογές μια του στανταρ κάθε 15.000χλμ και μια ανάλογα με τους αισθητήρες ποιότητας λαδιού που έχει επάνω. Εγώ διάλεξα την δεύτερη. Το έχω από τον Αύγουστο και έχω αυτή τη στιγμή 24800χλμ και ακόμα δεν έκανα αλλαγή μιας και μου είπαν να κάνω όταν θα μου βγάλει.

Edited by katsj
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ MAIL ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ COSMOCAR A.EKAI ΤΕΛΙΚΑ Ο ΦΙΛΟΣ PACIFIC ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΤΙΣ 7,500km..

Όλα τα νέα μοντέλα έρχονται με ενεργοποιημένο το σύστημα 'Μεταβλητών Διαστημάτων Service' ή αλλιώς Longlife. Το αυτοκίνητο είναι εφοδιασμένο με ειδικούς αισθητήρες, οι οποίοι όταν ανιχνεύσουν ότι χρειάζεται να γίνει service με αλλαγή λαδιών, ανάβει η σχετική λυχνία στο καντράν. Αυτό γίνεται πάντα μεταξύ 15.000 έως 30.000χλμ και 1 έως 2 έτη. Εάν επιθυμείτε εσείς, το πρόγραμμα αυτό μπορεί να μην ακολουθηθεί. Τότε εφαρμόζουμε τα 'Σταθερά Διαστήματα Service', όπου γίνεται αλλαγή λαδιών κάθε 15.000χλμ ή 1 έτος. Τα χρησιμοποιούμενα λάδια σε αυτή την περίπτωση είναι απλούστερα (και πιο φθηνά). Σε καμία περίπτωση όμως το Εργοστάσιο Κατασκευής δεν συνιστά αλλαγή λαδιών στις 7500χλμ.

Με εκτίμηση,

24ωρη γραμμη επικοινωνίας kosmocar

VW 2109945554AUDI 2109960007

Ακριβώς... Είδες ... Εγώ εχω φτάσει τα 40.000 χλμ και τώρα μου έβγαλε ένδειξη για λάδι και μου δείνει ακόμα παριθώριο 2.700 χλμ και το αμάξι ποτέ δεν έκαψε λάδι δεν βαράει πυράκια ... τίποτα απολύτως.

Πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1000-1500 χλμ, για τον λογο που ειπε και ο φιλος passat1.8 - αποβολη γρεζιων.

Μετα αλλαγη καθε 7-9Κ χλμ, και αν αυτα δεν ερθουν μεσα σε ενα χρονο, τοτε αλλαγη των λαδιων στον χρονο.Ουτε 6 μηνες, ουτε καθε 15 χρονια.

Τελος, προς θεου στους κινητηρες μας, οχι φουλ συνθετικα λαδια.Ημισυνθετικα μονο.

Αυτα.

Οταν μιλάμε για τους κινητήρες που είναι longlife στα 4άρια και στα 5άρια golf δεν χρειάζετε τόσο συχνα αλλαγή και το συνθετικό λάδι δεν αφήνει όπως παλία το ημισυνθετικό υπολείματα. Εσύ θα βάλεις το παλιού τύπου λάδι για να αφήνεις μέσα υπολείματα ? Αυτό είναι λίγο μαζοχιστικό ! Ο κατασκευαστής γιατί λέει οτι στα longlife ΜΟΝΟ με την ένδειξη πας δια λάδια ή service και ποτέ άλωτε εκτός και εαν έχεις πρόβλημα ????????

Αμα αρχίσουμε της πατέντες με ημισυνθετικά και οχι αλλαγή στις 7.000 κλπ κλπ κλπ μετά θα έχουμε όλοι προβλήματα και θα λέμε καίει λάδι ή κάνει η ράνει .

Εγω συμβουλεύω να ακούτε τον κατασκευαστή και οχι τον καθε τυχοδιόκτη μηχανικό η αντιπροσωπεία που θέλει να σας τα παίρνει κάτε 7.000 ή 15.000 ....

Α και να ξέρετε πως ακόμα και να μήν έχεις κάνει τα χλμ που να θέλουν αλλαγή τα λάδια αν φτάσεις το χρονικό όριο τους τότε πάλι θα σου βγάλει ένδειξη ο κινητήρας.

Link to comment
Share on other sites

Guest chrome

φιλε μου έχω το passat 1.6 sportline 2006.πρόσθεσα στις 7000 λαδάκι και μετά έκανα αλλαγή λαδιών στις 15000.τώρα είμαι στις 30000 και έκανα πάλι προσθεση λαδιών μέχρι να παω στις 40000.έτσι μου είπαν έτσι έκανα.τώρα αν μου είπαν m@lk@κίες θα το μάθω σε 10000 χιλιόμετρα :whistling:

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Ο κατασκευαστής λέει στα 15000 χλμ!!! Εγώ στο δικό μου το έκανα στα 7500 Χλμ επειδή ήταν το πρώτο του service περισσότερο προληπτικά!!!! Η επιλογή είναι δική σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.λογω του οτι δουλευω σε εταιρια που εμπορευεται λαδια αυτοκινητων απο ολες τις μαρκες και επειδη εχω και ενα passat 1.6 sportline :D εχω να σας πω πως για τους fsi κινητηρες το καλυτερο προιον που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι το aral 0-30 longlife 3.οι προδιαγραφες του ειναι πολυ πιο μπροστα απ τα υπολοιπα λαδια της αγορας..κοστος λιανικης γυρω στα 17 ευρω το κιλο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καταρχην καλωσορισες.

Οντως τα λαδια που λες ειναι απο τα κορυφαια αν και εγω προτιμω τα 5-30

Αν θελεις περνα μια απο το παρουσιαση νεων μελων να σε γνωρισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το τόπικ. Εγώ έφτασα ήδη τις 11.000χλμ περίπου (σε 3+ μήνες), και σκεφτόμουν για αλλαγή στις 15.000. Τελικά με όλα αυτά που ειπώθηκαν, θα προτιμήσω να πάω όταν το αμάξι μου βγάλει την ένδειξη. Θα τσεκάρω και τι λέει το trip computer προς το παρόν.

Πολύ χρήσιμο το θέμα που αναπτύχθηκε κι ένα ευχαριστώ από μένα για τον Πάνο που μας πληροφόρησε με το σχετικό e-mail της Κosmocar... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Το email της αντιπροσωπείας είναι το αναμενόμενο.....Δεν σου λέει οτι είναι λάθος να το κάνεις νωρίτερα, απλά οτι δεν είναι αυτό που αυτή προτείνει.

Δεν θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά αφού ο ανταγωνισμός έχει φτάσει ως και τα 30.000χλμ για αλλαγή λαδιών.. thumbsdown.gif

Πάντως ειδικά για αυτούς που σκοπεύουν να κρατήσουν το αυτοκίνητο πολλά χρόνια θα έλεγα καλύτερα ένα πιο φτηνό λάδι κάθε 7-8000 χλμ παρά ένα πιο ακριβό όταν θα ανάψει το λαμπάκι....

Υ.Γ Στο email κάνουμε γαργάρα το πόσες φορές μπορεί να χρειαστεί να συμπληρώσεις tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.