Jump to content
ounkas

Νέα Octavia Gt

Recommended Posts

Νέα Octavia GT

Η παράδοση της Skoda στα αυτοκίνητα υψηλών επιδόσεων συνεχίζεται με την νέα Skoda Octavia GT 193hp, ενός μοντέλου που θα προσφέρει απλόχερα υψηλές δόσεις αδρεναλίνης σε όσους το επιλέξουν.

Τη νέα Octavia GT κινεί ο 20βάλβιδος κινητήρας turbo που αποδίδει 193 ίππους στις 5.300 σ.α.λ με περίσσευμα ροπής που φτάνει τα 276 Nm / 3020 σ.α.λ. Οι επιδόσεις της νέας Octavia GT 193hp είναι εξίσου εντυπωσιακές με την επιτάχυνση από 0-100 km/h να έρχεται σε 7,6΄΄ και την τελική ταχύτητα να ξεπερνά τα 220 km/h.

H σπορτίβ εικόνα της νέας Octavia GT 193 hp χαρακτηρίζεται από τους εμπρός / πίσω σπορ σχεδιασμού προφυλακτήρες που προέρχονται από το αγωνιστικό τμήμα της Skoda Motorsport, τη πίσω αεροτομή, τις ζάντες αλουμινίου 16 ιντσών (spider), τη σπορ επιχρωμιωμένη απόληξη εξάτμισης, τις σπορ αναρτήσεις της KW, το τριάκτινο δερμάτινο τιμόνι, τα μπάκετ καθίσματα οδηγού και συνοδηγού που προσφέρουν ιδανική πλευρική στήριξη, το λογότυπο της Skoda στη μπροστινή μάσκα, τους χρωμιωμένους διακόπτες θυρών και το δερμάτινο μοχλό ταχυτήτων και χειρόφρενου.

Η νέα Octavia GT 193hp θα είναι διαθέσιμη σε δύο τύπους αμαξωμάτων, σεντάν και στέισιον βάγκον (Combi), και η εμπορική της διάθεση στην Ελληνική αγορά έχει ήδη ξεκινήσει με προτεινόμενες τιμές πώλησης 20.990 € και 22.390 € αντίστοιχα.

Κυβισμός (cm) 1781

Μέγιστη Ιπποδύναμη (HP/σ.α.λ) 193/5.300

Μέγιστη Ροπή (Nm/σ.α.λ) 276/3.020

Μέγιστη Ταχύτητα (Km/h) 220

Επιτάχυνση 0-100 km/h (sec) 7,6

Link to comment
Share on other sites

σαν λιγα δεν ειναι τα λεφτα ?20000 για οκταβια 5 κ με 1.8τ?χλομω μου φαινεται

χρησταρα δεν ειναι octavia 5 ρε ειναι το προηγουμενο μοντελο μια επαιτειακη εκδοση ας πουμε γι αυτο εχει πολυ χαμηλη τιμη γιατι προφανως ακομα εχει ζητηση και θελουν να πουλησουν καποια κομματια..

Edited by OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Πολυ τιμια προταση που συνδυαζει σχεδον τα περισσοτερα αποσα ζηταει καποιος απο ενα αυτοκινητο!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό το θέμα τιμής μιας και είναι η 4 και σε αντίθεση με την rs έχει λιγότερα άλογα και δεν είναι 4κούνα !

Πάντως και η rs η 4άρα ξεκινάει απο 24.500 !!!!

Ωραία αμάξια αυτά τα octavia !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Προφανως θα εχει το κλασικο προγραμμα που φορανε ολα τα 18αρια Τ απο την μανα του ( α ρε VW!!!).

Θα γουσταρα να ειχα ενα τετοιο "ταξι"!!!

ΥΓ: Ενας λογος που τα θεωρουμε και παλια-ισως και βαρετα- ειναι οτι κυκλοφορουν πολλα ταξι τετοια στην αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

παντως επειδη ετυχε να μιλησω με πωλητη της sκoda για το συγκεκριμενο μοντελο μετα απο αυτα που ακουσα, κατα 55% θα ειναι το επομενο αμαξι μου.

Δεν μας λες κι εμάς τι σου είπε... και γιατί 55% και όχι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Λογικό το θέμα τιμής μιας και είναι η 4 και σε αντίθεση με την rs έχει λιγότερα άλογα και δεν είναι 4κούνα !

Πάντως και η rs η 4άρα ξεκινάει απο 24.500 !!!!

Ωραία αμάξια αυτά τα octavia !

Υπάρχει Octavia 4? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ειπε κατι φοβερο απλα πρωτη φορα ειδα πωλητη να...μην προσπαθει να πουλησει αμαξι!!! ηταν τοσο σιγουρος για την εμπορικη πορεια του μοντελου που δεν ανχονωταν αν το παρω!!!ειχε ηδη ατομα που περιμεναν να το παραγγειλουν!! το υπολοιπο 45% παει στο ibiza Cupra που μπορει να μην με τρελαινει και πολυ απο εμφανιση αλλα απο στησιμο και δυναμη ειναι καταπληκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Εεεμ καλα οχι και ετσι! ακους εκει lada δεκαετιας '80! τσ τσ τσ! το χαντακωνεις το αμαξι! Παντως και εγω το θεωρω πολυ τιμιο αμαξι μιας και το ειχα για 4 μηνες! βεβαια οχι την εκδοση με τα 193... Την 1.6 μοντελο του 2005. Ειναι ουσιαστικα μια.. "μιξη" περιφερειακων απο golf4/bora, & audi a3 (το προηγουμενο). Απλα για να ριξουν κοστος ειναι "υποδεεστερης" κατηγοριας τα πλαστικα.. Ειναι παντως πολυ καλα στημενο αμαξι, χωρις ταλαντωσεις και "ψαρεματα".. για οικογενειακο σενταν στησιμο εννοω! B)

Link to comment
Share on other sites

μετα αποδικη μου προτροπη, ο θειος μου πουλησε την 316 του 97 που ειχε και πηρε...το Octavia GT!!! ποτε μου δεν καταλαβα τι θα το κανει ενα αυτοκινητο 193 αλογων,ενας ανθρωπος που δεν παει ποτε του πανω απο 120 χαω αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

παρατηρησεις λοιπον μετα την πρωτη βολτα=

ο θειος= "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟ ΡΕ!! ΒΟΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ!!" αυτο νομιζω οτι τα λεει ολα ^_^tongue.gif

εγω= πολυ καλη επιταχυνση,καλο τιμονι (θα το προτιμουσα λιγο πιο σαφες αλλα εγω ειμαι σκληροπυρηνικος σε κατι τετεια) πολυ καλυτερη αναρτηση απ'οτι περιμενα σε μαμα αυτοκινητο,και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ φρενα.

το σαλονι του ειναι πολυ καλο και αν αυτα ειναι τα "δευτερα" σε ποιοτητα υλικα φαντασου πως ειναι τα "πρωτα"!!ευρυχωρο για τους μπροστα και ικανοποιητικο για τους πισω.

η ποιοτητα κατασκευης του υστερει λιγο μονο σε οσους εχουν συνηθησει σε υψηλοτερες ποιοτητες κατασκευης.εγω που εμαθα με starlet & ibiza την βρηκα πολυ καλη.

γενικα ειναι ενα πολυ καλο αμαξι,κατα πολυ περισοτερο απο απλα ενα "τιμιο αμαξι για τα λευτα του" οπως εγω ο ιδιος παλαιοτερα ειχα πει, και αναρωτιεμαι ποσο πολυ καλυτερο θα ηταν με ενα 1ο σταδιο βελτιωση και καλυτερα αμορτισερ.

λιαν συντομως θα εχω και εμπειριες απο ταξιδι με αυτο το αμαξι και θα επανελθω!!

Link to comment
Share on other sites

@ theos_larissa

Καλα εσυ με τις διαβαθμισεις (αριθμους) κολλησες ? Μονο εκει μοιαζουν! Ειναι το ιδιο κοντερ με golf4/bora με αλλους διαφορετικα (καθετα) τοποθετημενα τους αριθμους! Βασικα ολο το αμαξι ειναι μια προσμιξη στοιχειων απο golf4/bora και το προηγουμενα Α3!

Για παραδειγμα,

1) τα side markers ειναι του προηγουμενου Α3

2) ο εμπροσθεν προφυλακτηρας ειναι του golf 4/bora (του προηγουμενου παντα)

3) πατωμα ειναι golf 4/bora

4) και ο κινητηρας αναλογα με την εκδοση ειναι vag που στανταρ υπηρχε σε golf 4 ή και bora! B)

Σε ολα αυτα βασιζεται και η μειωση κοστους. Σιγα μην εκαναν ξεχωριστη γραμμη παραγωγης για ανταλλακτικα για ενα εξ'αρχης ολοκαινουριο μοντελο!

Παντως εμενα μου αρεσει παρα πολυ και ειδικα το gt!

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.