Jump to content
G.P.

Αεροδυναμικοι θορυβοι στα 3θυρα Golf 5

Recommended Posts

και γω το εχω αυτο το προβλημα βεβαια σε πολυ μικρο βαθμο ηχητικα εννοω.

το μεγαλο προβλημα που εχω ειναι με τον θορυβο απο τα λαστιχα (225/45/17)

υπαρχουν μερικες φορες που δεν καθεσαι μεσα!!!!!!!!!

ιδιος στην εθνικη με πολλα χιλ. και σε μερικα κομματια του δρομου..

Αυτο για το τιμονι εννοειται τα δυο τετραγωνα διπλα στις πανω ακτινες;;;;

εμενα εχει αρχισει και ξεβαφει το αριστερο λιγο. εχει κανει μια γραμμη μαλλον απο κλειδι..

Link to comment
Share on other sites

και γω το εχω αυτο το προβλημα βεβαια σε πολυ μικρο βαθμο ηχητικα εννοω.

το μεγαλο προβλημα που εχω ειναι με τον θορυβο απο τα λαστιχα (225/45/17)

υπαρχουν μερικες φορες που δεν καθεσαι μεσα!!!!!!!!!

ιδιος στην εθνικη με πολλα χιλ. και σε μερικα κομματια του δρομου..

Αυτο για το τιμονι εννοειται τα δυο τετραγωνα διπλα στις πανω ακτινες;;;;

εμενα εχει αρχισει και ξεβαφει το αριστερο λιγο. εχει κανει μια γραμμη μαλλον απο κλειδι..

Ολοι φιλε μου λιγο πολυ το εχουμε οσο για τον αεροσακο τον εχω αλλαξει

ηδη 1 φορα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το τιμονι εννοειται τα δυο τετραγωνα διπλα στις πανω ακτινες;;;;

εμενα εχει αρχισει και ξεβαφει το αριστερο λιγο. εχει κανει μια γραμμη μαλλον απο κλειδι..

προσωπικα τουλαχιστον εννοω το καπακι του αεροσακου πανω στο τιμονι..το κομματι που πατας δηλαδη για την κορνα.αν το κοιταξεις δεξια και αριστερα εχει ξεφτυσει και το εχω αλλαξει ηδη μια φορα.

ευτυχως το τιμονι δεν εδειξε τετοια σημαδια..

Link to comment
Share on other sites

Να σταματησεις να κορναρεις ρε καφρε!!!

αχααχαχαχ βρηκες ανθρωπο που παταει κορνα..ισα ισα που την παταω πολυ ελαχιστα και μ@λ@κι@ μου!

δεξια και αριστερα χαμηλα ειναι εκει που ξεφλουδιζει..δεν εχει επαφη με χερι εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

αχααχαχαχ βρηκες ανθρωπο που παταει κορνα..ισα ισα που την παταω πολυ ελαχιστα και μ@λ@κι@ μου!

δεξια και αριστερα χαμηλα ειναι εκει που ξεφλουδιζει..δεν εχει επαφη με χερι εκει :)

Εγω παντως προσανατολιζομαι στη λυση να πιανω

το τιμονι με γαντια για να μη ξεφτιζει και να βαλω και

ωτοασπιδες στα αυτια :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο αλλά τα Corolla τρίζουν? το έχω απορία γιατί δεν έχω μπεί ποτέ σε Corolla.

Η θεία μου πάντως έχει ενα Yaris 2ετιας κ τρίζει από παντού....

[/qΑπο τη προσωπικη μου εμπειρια στα Ιαπωνεζικα (Μitsubishi Lancer)

ουτε ετριζε ουτε ειχε αεροδυναμικους θορυβους 10ετιας να προσθεσω :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Ενα στα δεκα χιλιαδες μπορει να τυχει.

Εμας παντως περασαν τρεις γενιες Corolla απο την οικογενεια και ηταν ολα τους σκυλια. Απιστευτη αξιοπιστια και ποιοτητα κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

same here...Αλλα απο την αλλη δεν παιζει να ακουσεις και τους τριγμους με τοσο θορυβο στην καμπινα, τουλαχιστον για τα corolla και τα yaris που εχω κατσει μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν ξαναπηρες Corolla ρε Βασιλη να ησυχαζες...? :baby:

και πιο γρηγορος θα ησουν, και πιο αξιοπιστος, και θα ειχες και 4 χρονια πιο πολλα εγγυηση...

Σωστα...? Θεωρητικα ναι...

Γιατι εγω Corolla, τετοιο ξενερωτο αμαξι δεν θα επαιρνα ποτε... :baby:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τουλαχιστον εννοω το καπακι του αεροσακου πανω στο τιμονι..το κομματι που πατας δηλαδη για την κορνα.αν το κοιταξεις δεξια και αριστερα εχει ξεφτυσει και το εχω αλλαξει ηδη μια φορα.

ευτυχως το τιμονι δεν εδειξε τετοια σημαδια..

οχι εμενα το καπακι του αεροσακου ειναι μια χαρα. εχει ξεβαψει το καπακι που ειναι στη θεση για τα οργανα στο τιμονι και εχτες που ρωτησα για να το αλλαξω(δεν μπορω να το βλεπω) μου ειπαν σε γνωστη αντιπροσωπεια οτι μαλλον δεν αλλασετε και οτι αν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να παω το αμαξι εκει να το κρατησουν 1-2 μερες να το βγαλουν φοτο και να περιμενουμε απαντηση απο Γερμανια!!

Link to comment
Share on other sites

Σε δουλευουν φιλε μου. Στο χερι σου ειναι αν θα περασει το δικο τους, η το δικο σου....Σε ολα αυτα που σου ειπαν εχει ηδη 2 ψεματα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

τελικα εμένα δεν κανει

μονο μετα τα 160 και πιστευω ειναι φυσιολογικο

Δηλαδη στα 230km/h μπορεις να μιλησεις?Εγω φιλε μου

δεν ικανοποιουμαι να μου το λες αυτο απο τη

στιγμη που εχεις σκασει 34.000 ευρωπουλα, εχουμε

τα πιο αξιοπιστα cars τα πιο καλοφινιρισμενα δεν το

δεχομαι να μπαινουν αεριδες στο αμαξι μου.

Δεν εχω ρυζι εχω Γερμανο. rocket.gif

οχι εμενα το καπακι του αεροσακου ειναι μια χαρα. εχει ξεβαψει το καπακι που ειναι στη θεση για τα οργανα στο τιμονι και εχτες που ρωτησα για να το αλλαξω(δεν μπορω να το βλεπω) μου ειπαν σε γνωστη αντιπροσωπεια οτι μαλλον δεν αλλασετε και οτι αν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να παω το αμαξι εκει να το κρατησουν 1-2 μερες να το βγαλουν φοτο και να περιμενουμε απαντηση απο Γερμανια!!

Εμενα που μου αλλαξαν το καπακι του αεροσακου

δεν μου εβγαλαν καμοια φωτο μαλλον δεν ειχαν

φιλμ B) (πιεσε τους εχεις εγγυηση βριστους εν

αναγκη)

Link to comment
Share on other sites

οχι εμενα το καπακι του αεροσακου ειναι μια χαρα. εχει ξεβαψει το καπακι που ειναι στη θεση για τα οργανα στο τιμονι και εχτες που ρωτησα για να το αλλαξω(δεν μπορω να το βλεπω) μου ειπαν σε γνωστη αντιπροσωπεια οτι μαλλον δεν αλλασετε και οτι αν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να παω το αμαξι εκει να το κρατησουν 1-2 μερες να το βγαλουν φοτο και να περιμενουμε απαντηση απο Γερμανια!!

Εγω προχθες το πηγα και δεν ειχα προβλημα.Περιμενω να ερθει ολο το τιμονι απο γερμανια...

Edited by DrYiD PanoRamiX
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στα 230km/h μπορεις να μιλησεις?Εγω φιλε μου

δεν ικανοποιουμαι να μου το λες αυτο απο τη

στιγμη που εχεις σκασει 34.000 ευρωπουλα, εχουμε

τα πιο αξιοπιστα cars τα πιο καλοφινιρισμενα δεν το

δεχομαι να μπαινουν αεριδες στο αμαξι μου.

Δεν εχω ρυζι εχω Γερμανο. rocket.gif

Εμενα που μου αλλαξαν το καπακι του αεροσακου

δεν μου εβγαλαν καμοια φωτο μαλλον δεν ειχαν

φιλμ :) (πιεσε τους εχεις εγγυηση βριστους εν

αναγκη)

δεν εχεις αδικο αλλα τι να πω? σε όλα τα περιοδικα το τονιζαν αυτο για τους αυξημένους αεροδυναμικους θορυβους που έχει το gti

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που έχω το Gti έχω παρατηρήσει ότι έχει αεροδυναμικούς θορύβους, αλλά όχι στο βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα. Από τα 200 και πάνω είναι λογικό να ακούγονται τέτοιου είδους ήχοι. Δεν έχουμε καμιά πορσε ρε παιδιά με το σχήμα βέλους, με τον πολύ μικρό συντελεστή αεροδυναμικής τριβής. Θα συμφωνήσω ότι έχουμε ένα πολύ γαμάτο αυτοκίνητο, ακριβό, ποιοτικό και ίσως από τα κορυφαία μοντέλα που κυκλοφορούν στους δρόμους. Όμως το να σας απασχολεί αν στα 200 ή στα 250 δεν μπορείται να μιλήσετε, τότε τι να πω. Μου φαίνεται ότι είμαστε αχάριστοι. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Και συγνώμη, έχω μια απορία. Τι μπορείς να πεις όταν κινήσαι με 230 σε δρόμους με τα ελληνικά δεδομένα; Καμιά προσευχή μήπως να πάνε όλα καλά; Χωρίς παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που έχω το Gti έχω παρατηρήσει ότι έχει αεροδυναμικούς θορύβους, αλλά όχι στο βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα. Από τα 200 και πάνω είναι λογικό να ακούγονται τέτοιου είδους ήχοι. Δεν έχουμε καμιά πορσε ρε παιδιά με το σχήμα βέλους, με τον πολύ μικρό συντελεστή αεροδυναμικής τριβής. Θα συμφωνήσω ότι έχουμε ένα πολύ γαμάτο αυτοκίνητο, ακριβό, ποιοτικό και ίσως από τα κορυφαία μοντέλα που κυκλοφορούν στους δρόμους. Όμως το να σας απασχολεί αν στα 200 ή στα 250 δεν μπορείται να μιλήσετε, τότε τι να πω. Μου φαίνεται ότι είμαστε αχάριστοι. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Και συγνώμη, έχω μια απορία. Τι μπορείς να πεις όταν κινήσαι με 230 σε δρόμους με τα ελληνικά δεδομένα; Καμιά προσευχή μήπως να πάνε όλα καλά; Χωρίς παρεξήγηση.

Αν κοιταγες λιγο πιο πανω θα εβλεπες οτι

ακουγονται απο τα 120km/h και oxι απο τα 200km/h

οποτε στα 120km/h μπορεις να κανεις πολλαααα :)

Οσο για αν ειμαστε αχαριστοι δε συμφωνω καθολου

ειμαστε ομως απαιτητικοι.

Οταν λες οτι εχεις ενα car ακριβο,ποιοτικο,κορυφαιο ε τοτε εχεις και τις

αναλογες απαιτησεις , νομιζω??????????

Link to comment
Share on other sites

παντως αν σας παρηγορει (και αν μιλατε για το θορυβο που νομιζω οτι μιλατε) και στην Μ3 ακουγεται αυτος ο θορυβος, σε μεγαλυτερες ταχυτητες βεβαια, αλλα ακουγεται

Edited by Thief of Always
Link to comment
Share on other sites

Αχμμμμ...

Ποιός είπε οτι η porsche δεν έχει αεροδυναμικούς θορύβους ? Ολα τα αμάξια έχουν αλλα το θέμα είναι σε τι βαθμό και αυτό σε τι ταχύτητα επάνω. Τα 4άρια δεν παρουσιάζουν γενικά τέτοια θέματα, Εχω ακούσει τον αέρα απ’έξω κάποιες φορές και σε υψηλές ταχύτητες με κλειστό ηχοσύστημα και βγάζωντας ταχύτητα. Αντίστοιχους θορύβους εχω ακούσει και στο mercedes του πατέρα μου, και στο citroen (ekei na deis ...) και σε όλα τα αμάξια ... Κάνει τόσο εκοφαντικό θόρυβο στα 5άρια ? Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ... Πρέπει κάποια μέρα κάποιος να με κάνει μια βόλτα να το ακούσω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε τέτοιες ταχύτητες δεν ακούω το παραμικρό. Φίλε μου έχω απαιτήσεις, όπως και ο καθένας που διαθέτει κάποιο αυτοκίνητο και έχει πληρώσει για αυτό με τον κόπο του, θέλει να τηρεί το αυτοκίνητο του κάποιες προυποθέσεις. Αν υπάρχει πρόβλημα από τα 120, τότε πάω πάσο. Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Θελετε τη γνωμη μου?

Πιστευω οτι στο GTI θα επρεπε να δωθει μεγαλυτερη προσοχη στην ποιοτητα και στην τοποθετηση ελαστικων αλλα και στην εφαρμογη των θυρων πανω στο πλαισιο.

Απο εκει και περα ειναι αδικαιολογητο στα 120 χλμ να ακους αεροδυναμικους θορυβους, τη στιγμη που σε αλλα μοντελα ή σε μικροτερα (πχ Polo) δεν ακουγεται το παραμικρο. Βεβαια ολα αυτα ειναι υποκειμενικα γιατι δεν συμβαινουν σε ολα τα αυτοκινητα.

Στα 200-230 χλμ την ωρα παντως, δεν θα ανησυχουσα για κανενα θορυβο παρα μονο για το τακ τακ που θα μου εκανε ο Χαρος στο τζαμι.

Και φυσικα μην νομιζετε οτι αυτοκινητα με καλυτερο αεροδυναμικο συντελεστη δεν εχουν τετοιας φυσεως θορυβους. Οπως τα Porsche που ανεφερε καποιος πιο πανω. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Νικο.Απλα θελω να συμπληρωσω οτι το gti δεν ειναι μονο αυτο αυτοκινητο.Ολοι μας που πηραμε το 5αρι σιγουρα δεν περιμεναμε να εχουμε θορυβο απο τα 120-140...

Edited by DrYiD PanoRamiX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.