Jump to content
Guest Nikolas83

Δεν ανοίγουν οι πόρτες

Recommended Posts

Guest Nikolas83

Καλημέρα Παίδες ,,

Ας πώ και γω το πόνο-πρόβλημα που έχω

Δεν ανοίγουν οι πόρτες πάλι και κάνω τον Ταρζαν τις περισσότερες φορές για να μπω....

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε τι οφείλεται?¶λλες φορές κλείνει άλλες φορές ανοίγει..

Είναι με τις ώρες του..

@Και γω τι φταίω χθες που ντύθυκα επίσημα για ραντεβουδάκι με την Κοπέλα μου λόγω της ημέρας να βγαίνω απο την δίπλα πόρτα μπροστά απτο μαγαζί?

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος το επαθε με την πορτα του συνοδηγου και τωρα αλλαζει ολοκληρη πορτα

αλλα εχει βαλε φιμε τζαμια, και πιθανον να εγινε κατι στην τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Δεν νομίζω νάναι τόσο τραγικό όσο το λες Thief of Always άντε στην χειρότερη να μου αλλάξουν τον μηχανισμό στην πόρτα..αλλά όχι ολόκληρη..Ε!Κάποια στιγμή όταν ευκαιρήσω θα τους πάρω τηλέφωνο να το μοντάρουν γιατί δεν είναι πρόβλημα υγρασίας...Το είχα ξαναπάει αλλα μάλλον δεν έκαναν και πολλά πράγματα μου φένεται και αρχίζω και τα παίρνω μέσα σε 3 μήνες έχω πάει το αμάξι 5 φορές για 2 λόγους και δεν κατάφεραν ούτε τον 1 να λύσουν..

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου..

Link to comment
Share on other sites

Ρε! μπας και είναι τα Polo μας από την ίδια γραμμή παραγωγής;

Προχθές μου έκανε το ίδιο, για πρώτη φορά στα χρόνια που το έχω.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει η υγρασία και το κρύο γιατί μου το έκανε μόνο πρωί.

Με ψεκασμό στην κλειδαριά με WD40, ανοίγει από το έξω χερούλι και κολλάει μόνο από μέσα

(και πάντα μόνο το πρωί με την δροσούλα)

Οπότε κάποια στιγμή θα βγάλω το κάλυμμα της πόρτας να το "πνίξω" και από μέσα με το σπρέι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Καλημέρα

Ρε μήπως το δικό μου το δικό σου και του soto ήταν το ένα πίσω απο τάλλο στην γραμμή παραγωγής και κάναν τα ίδια λάθη..

Ρε τι θα γίνει με τα ρημάδια..

Να σου πώ πόσο περίπου έχει το WD40..

Αν και σιγά σιγά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν φταεί η υγρασία αλλά κάτι στον συναγερμό..Θα το ψάξω στον επόμενο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει η υγρασία και το κρύο γιατί μου το έκανε μόνο πρωί.

Με ψεκασμό στην κλειδαριά με WD40, ανοίγει από το έξω χερούλι και κολλάει μόνο από μέσα

(και πάντα μόνο το πρωί με την δροσούλα)

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με polo του 2000 (6N2). Συμβαίνει μόνο στις πόρτες από τη δεξιά μεριά και όχι στην αριστερή (αυτό πάλι!!!)...

Έκανα ακριβώς το ίδιο (WD40). Στην αρχή άνοιγε μόνο απέξω και όχι από μέσα. Μετά άνοιγε και από μέσα (βέβαια είχε λιγότερο κρύο εκείνες τις μέρες). Τώρα πάλι όταν έχει δροσιά και υγρασία δεν ανοίγει ούτε από μέσα ούτε από έξω :D:lol: :lol:

Επίσης διαπίστωσα πως αν υπάρχει αυτό το πρόβλημα με το κρύο τότε όταν ΔΕΝ έχει κρύο η πόρτα ανοίγει με τη δεύτερη φορά που θα τραβήξεις το χερούλι και όχι με την πρώτη..

Βρήκα διάφορες πατέντες που βοηθάνε την κατάσταση

τραβάς το έξω το χερούλι λιγάκι προς τα επάνω καθώς το τραβάς προς τα έξω...

σκουντάς την πόρτα κάπως δυνατά με τον ώμο προς τα μέσα πριν την ανοίξεις...

αυτά βέβαια για άνοιγμα από έξω και εκτός αυτού είναι λιγάκι μπακάλικα....

VW οδηγούμε στο κάτω κάτω!!

για κάποιον που ρώτησε WD40 από το praktiker (το μικρό μπουκάλι) έχει νομίζω γύρω στα 5 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Ευχαριστώ για την συμβολή σου Atrias και γω έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλα δεν ήξερα ότι θα έχει κάποιος ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το δικό μου...

τα ίδια συμπτώματα ακριβώς..Πάλι καλά που γίνεται στην αριστερή σου και μπορείς να μπαινοβγαίνεις άνετα... :D

Να ρωτήσω κάτι άλλο το Wd40 το βάζεται μόνο απο το εξωτερικό χερούλι?Κάνει καλή δουλειά?

Έχει και τα καλά του όμως.. :D

Να πας 1 3μερο στα χιόνια με την παρέα και να αποκλειστείς όχι απτα χίονια αλλά απο κλειδαρία.. :D Θαρθει και πιο φθηνά η διαμονή!ΧαΧα

Link to comment
Share on other sites

εγώ WD40 δεν ψέκασα στα χερούλια αλλά στο μηχανισμό της κλειδαριάς.

αυτόν που φαίνεται μόνο με ανοιχτή την πόρτα...

τώρα αν έκανε καλή δουλειά ή όχι δες από αυτά που έγραψα πιο πάνω..

έκανε μάλλον σχετικά καλή δουλειά αλλά με μικρή διάρκεια (σε καμιά 10αριά μέρες άρχισε πάλι τα ίδια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δεί στο polo τις πόρτες απο μέσα αλλα στο golf που τις εχω λύσει αυτό που λέτε και ειδικά απο μέσα να μην ανοίγει μου φαίνετε λίγο περίεργο. Μπάς και είναι ελατωματική η κλειδαρία ? Είχε πάθει το ίδιο πρόβλημα ενα hrv που είχαμε και μας άλαξαν την κλειδαρία και όλα εντάξει μετά.

Είναι πολύ περίεργο το προβλήμα σας. Μπορεί να είναι ηλεκτρονικό απο συναγερμό ή εγκέφαλο ή μπορεί να είναι χαλασμένη εσωτερικά η κλειδαρία της πόρτας. Στην αντιπροσωπεία δεν κατάλαβαν γιατί γίνετε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πόσο τυχαίο μπορεί να είναι το γεγονός ότι κολλάει μόνο η αριστερή πόρτα.

Το WD40 εγώ δεν το ψέκασα στον μηχανισμό αλλά μέσα στην κλειδαριά

(εκεί που μπαίνει το κλειδί)

Ολίγην θεωρία τώρα.

Τα Polo μας, ανοιγοκλείνουν τις κλειδαριές με πεπιεσμένο αέρα!

Όταν κλειδώνετε και ξεκλειδώνετε, το βουητό που ακούγεται από την μεριά του ντεπόζιτου

είναι ένα μικρό κομπρεσεράκι και με σωληνάκια υψηλής πίεσης μεταφέρεται ο αέρας στις πόρτες.

Εκεί έχει μια φούσκα, ας πούμε, που με τον αέρα φουσκώνει ή ξεφουσκώνει

και με ένα μοχλό μεταδίδει την κίνηση στην κλειδαριά.

Η δύναμη που μπορεί να μεταφέρει η φούσκα είναι περιορισμένη για να μην είναι γίνονται ζημιές,

οπότε αν για οποιωνδήποτε λόγο αυξηθούν οι τριβές στο μηχανισμό η πόρτα δεν θα ανοίγει.

Και γι αυτό πιστεύω πως χαλάει η αριστερή, γιατί αυτήν την δουλεύετε λιγότερο.

(ότι δεν δουλεύετε κολλάει)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι πως εννοείς την δεξιά πόρτα, δηλαδή του συνοδηγού γιατί αυτή είναι που λειτουργεί λιγότερο..

σήμερα το πέρασα άλλο ένα χέρι με WD40...

άντε να δούμε...

αν και μάλλον τα κρύα τελειώνουν σιγά σιγά οπότε τελειώνουν και τα βάσανα :lol::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Ωραία τότε να πάρουμε απο δεύτερο αμάξι 1 γιατο χειμώνα και 1 για το καλοκαίρι.. tongue.gif

Ωστε να μην έχουμε πρόβλημα με τις πόρτες το χειμώνα..

Μέχρι στιγμής είναι το πρόβλημα έχει φύγει...

Μέχρι και προχθές βάζαμε στοίχημα με τον κολλητό μου απο ποιά πόρτα θα μπούμε... :blush:

Με κράζει λέγοντας μου γερμανικά αμάξια αξιοπιστίες και κουραφέξαλα..

Μετά απο αυτό και το πρόβλημα που είχα στο ρελαντί τι να του πώ?

Αφήστε το...

Καλή μας μέρα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το vracho .

Είχα το ίδιο πρόβλημα και ήθελαν στον Φιλιππαίο να μου αλλάξουν τις κλειδαριές .Πάλι καλά που δεν τους άφησα ... machinegun.gif

Ανάμεσα στις πόρτες ,εκεί που περνάνε τα καλώδια ,έχει μια φύσα απο την οποιά περνάει και ενα σωληνάκι που δίνει αέρα στις κλειδαριές .Αν δεν κουμπώσει σωστά (ή ξελασκάρει) δεν αρκεί ο αέρας που δίνει το κομπρεσέρ πίσω και δεν ανοίγει η μια πόρτα ,ή και οι 2 .Μπορεί να ακούτε και κάποιο φύσημα αν χάνει .Προσοχή μόνο μη το σπάσετε γιατί μετά θέλει πατέντα ή αλλαγή .

Επίσης μου είπαν στον Φιλιππαίο οτι οι κλειδαριές έχουν θερμικό (?) που σημαίνει οτι αν τις ζορίσεις (γύρνα πέρα δώθε το κλειδί δηλ) ,για να μην καούν τελείως ,μπλοκάρουν μέχρι να επανέλθουν(κρυώσουν) .Τις αφήνεις και μετά απο λίγο δουλεύει .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.