Jump to content
Copanta

Κουκούλα Αυτοκινήτου

Recommended Posts

Δεν ειναι καλη τις αντ/πειας. Να παρεις απο μαγαζι αξεσ. αυτ/των και να ζητησεις να ειναι ανθεκτικη και σε χαλαζοπτωση. Γιατι αν αγορασεις αυτη τις αντ/πειας και πεσει χαλαζι θα την δεις σκισμενη μετα.

Μια πολυ καλη εχει περιπου ~100-130¤ maximum.

Link to comment
Share on other sites

Nα μη βαζετε κουκούλα γιατι καταστρέφει το χρώμα αν την αφηνειται πανω απο 3 μερες. Μπαινει η υγρασία μεσα και εγλωβιζεται αναμεσα στην κουκούλα και το αμαζωμα και μετά....κλαφτα χαράλαμπε...

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα μια κουκούλα για το γκολφάκι μου αφού το παρέλαβα.

είναι της autoline, universal εφαρμογης με τιμή γύρω στα 45-50 ευρώ.

το καλό είναι πως το υλικό της είναι χοντρό κ αδιάβροχο,έχει μείνει το αμάξι κάτω απο βροχή για πολλή ώρα κ δεν πήρε νερό μέσα!το εσωτερικό της έχει μαλάκη επένδυση που δεν γρατζουνά το χρώμα.

βέβαια έχει κ ένα κακό, επειδή ταιριάζει σε πολλά μοντέλα της κατηγορίας, δεν έχει υποδοχές για τους καθρέφτες κ αφήνει ελαφρώς ακάλυπτους τον εμπρός κ πίσω προφυλακτήρα.. thumbsdown.gif

για το οικογενειακό μας αμάξι είχα πάρει μια της coverstyle, γύρω στα 60 ευρώ, αλλα ήταν ακριβώς το αντίθετο!! τέλεια εφαρμογή αλλά έπαιρνε πιο εύκολα νερά..

πάντως σε γενικές γραμμές καλό είναι να σκεπάζουμε το αυτοκίνητο όταν είναι πλυμένο (για να μη χαράσσεται το χρώμα απο σκόνη κ βρωμιές)κ επίσης να μην το αφήνουμε για μεγάλα χρονικά διαστήματα σκεπασμένο, για να μην κρατά υγρασιά. αν το έχουμε σκεπασμένο για πολύ καιρό, ειδικά το χειμώνα, καλό θα ήταν να το ξεσκεπάζουμε για λίγη ώρα για να φεύγει η υγρασία κ να αφήνουμε κ την κουκούλα να στεγνώνει πριν την ξαναχρησιμοποιήσουμε. Αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Nα μη βαζετε κουκούλα γιατι καταστρέφει το χρώμα αν την αφηνειται πανω απο 3 μερες. Μπαινει η υγρασία μεσα και εγλωβιζεται αναμεσα στην κουκούλα και το αμαζωμα και μετά....κλαφτα χαράλαμπε...

Και το χειρότερο ? ^_^

Όταν βγει ο ήλιος και αρχίσει το βράσιμο της υγρασίας……………………… !!! :rolleyes:

Καίει το βερνίκι και μετά από λίγο καιρό θα το δούμε να ασπρίζει και μετά να μαδάει !!! ;)

ΓΆαυτό πολύ μεγάλη προσοχή με τις κουκούλες ! -_-

Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο ? :thumbsup:

Όταν βγει ο ήλιος και αρχίσει το βράσιμο της υγρασίας……………………… !!! :D

Καίει το βερνίκι και μετά από λίγο καιρό θα το δούμε να ασπρίζει και μετά να μαδάει !!! :thumbsup:

ΓΆαυτό πολύ μεγάλη προσοχή με τις κουκούλες ! :D

Αυτό ισχύει και για τις αδιάβροχες κουκούλες?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να έχει καλής ποιότητας κουκούλες?

Ή να πάω να την πάρω από την αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να έχει καλής ποιότητας κουκούλες?

Ή να πάω να την πάρω από την αντιπροσωπεία?

στην αντιπροσωπεία είναι μια μέση ποιότητα, αυτές πάντως που κυκλοφορούν εδώ στο εμπόριο είναι για ήλιο και σκόνη. Όταν έχει υγρασία ή βρέξει δεν κάνει να την έχεις πάνω σταμάξι να μείνει γιατί η υγρασία θα περάσει ανάμεσα στην κουκούλα και την μεταλλική επιφάνεις του αυτοκινήτου και άμα μείνει πολλές μέρες μουχλιάζει και θαμπώνει το χρώμα. εχω δει κουκούλες στο εξωτερικό που είναι και για βροχή και υγρασία αλλά δεν τις βρίσκω εδώ πέρα. Μιλάμε υλικό, ειδικό ύφασμα μη υδατοπερατό που αναπνέει, αλλά πόσο θα έχει μια τέτοια , πάνω από 150¤. Αυτές που λέω είναι άσπρές και όχι αποχρώσεις του γκρι και του μπλε

Edited by MC HAMMER
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει μια απο τα πρακτικερ και απ'εξω ειναι σα μουσαμας το υλικο.Απο μεσα υφασμα.Πιστευετε να ειναι οκ για βροχη?Μεχρι στιγμης δεν εχει δοκιμαστει σε βροχη καθοτι την πηρα φετος το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν σταματάει να βρέχει την βγάζεις και την απλώνεις να στεγνώσει. Η κουκούλα δεν έχει σαν σκοπό να προστατεύει από βροχή, αλλά από σκόνη και μικρο χτυπήματα από περαστικούς, κουτσουλιές και το σημαντικότερο, από τους ρύπους που κάθονται πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου και το κάνουν σκατά. Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μία, αλλά δεν ξέρω τι τιμές παίζουν και βαριέμαι και το βάλε βγάλε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα από την TNF από την καλλιθέα που μου πρότεινε ο G.P. και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

Οι τιμές παίζουν από 50¤ εώς και 130¤.

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν σταματάει να βρέχει την βγάζεις και την απλώνεις να στεγνώσει. Η κουκούλα δεν έχει σαν σκοπό να προστατεύει από βροχή, αλλά από σκόνη και μικρο χτυπήματα από περαστικούς, κουτσουλιές και το σημαντικότερο, από τους ρύπους που κάθονται πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου και το κάνουν σκατά. Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μία, αλλά δεν ξέρω τι τιμές παίζουν και βαριέμαι και το βάλε βγάλε.

Μην το σκεφτεσαι καθολου.Πηγαινε παρε μια.Για το βαλε βγαλε,να εισαι σιγουρος οτι αν ακολουθεις μια συγκεκριμενη διαδικασια διπλωματος και αντιστροφως ξεδιπλωματος,μιλαμε για υποθεση ενος λεπτου ή λιγο παραπανω για να τη βγαλεις και για μισο λεπτο περιπου για τη βαλεις.Ασε που εμενα μου εχει γινει συνηθεια και μου κακοφαινεται αν δεν του τη βαλω.Και επιπροσθετως πιστεψε με εχω το κεφαλι μου ησυχο κ δε με νοιαζει που ειναι στον ηλιο μερικες φορες.Για να μην αναφερω οτι το πλενω πολυ πιο σπανια απ'το να μην του ειχα κουκουλα (να σημειωσω οτι ειναι μαυρο).Οσο για το οτι δεν πρεπει να ειναι λερωμενο για να τη βαλεις συμφωνω, αλλα εχω παρει ενα πουπουλενιο και μεγαλο ξεσκονοπανο για αυτοκινητα και διωχνω με απαλες κινησεις το μικρο στρωμα σκονης που μπορει να υπαρχει και μετα τοποθετω την κουκουλα.Εγω την εχω παρει 65 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Το βαλε-βγαλε ειναι συνηθεια....οι τιμες παιζουν αναλογως την ποιοτητα του πανιου....

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια και καποιος επανεφερε το θεμα να ρωτησω και εγω...

μου χαρησαν μια απο την VW και την θελω για τον βαρυ χειμωνα να μην πιανει παγο το πρωι το αμαξι και ετσι..

θα κανει δουλεια?

αυτο με το θαμπωμα του χρωματος που ειπε καποιος οταν βρεχει ισχυει?

γενικα δημιουργει καποιο προβλημα στο αμαξι γιατι αυτα που γραφονται πιο πανω ειναι λιγο γενικα..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ραφες η κουκουλα να κοιταξεις να μην περναει νερο μεσα.....ειναι απλες ραφες??αν ειναι

με θερμοκολληση τοτε ειναι πιο ασφαλη και δεν θα θαμπωνει.....εκτος κι αν την βαλεις με το αμαξι

βρεγμενο...

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ραφες η κουκουλα να κοιταξεις να μην περναει νερο μεσα.....ειναι απλες ραφες??αν ειναι

με θερμοκολληση τοτε ειναι πιο ασφαλη και δεν θα θαμπωνει.....εκτος κι αν την βαλεις με το αμαξι

βρεγμενο...

μμ θα τσεκαρω και θα ξαναποσταρω....

ευχαριστω btw

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια και καποιος επανεφερε το θεμα να ρωτησω και εγω...

μου χαρησαν μια απο την VW και την θελω για τον βαρυ χειμωνα να μην πιανει παγο το πρωι το αμαξι και ετσι..

θα κανει δουλεια?

αυτο με το θαμπωμα του χρωματος που ειπε καποιος οταν βρεχει ισχυει?

γενικα δημιουργει καποιο προβλημα στο αμαξι γιατι αυτα που γραφονται πιο πανω ειναι λιγο γενικα..

ευχαριστω

εγω προσωπικα ειμαι κατα της κουλουλας γιατι εχω δει χοντρες ζημιες σε αυτοκινητα που χρησιμοποιουσαν κουκουλες

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ειμαι κατα της κουλουλας γιατι εχω δει χοντρες ζημιες σε αυτοκινητα που χρησιμοποιουσαν κουκουλες

με κακη χρηση γινονται πολλα...αλλα εχω δει και σκεπασμενα με κουκουλα να γλιτωνουν απο ζημιες

σε χαλαζι.....

Link to comment
Share on other sites

με κακη χρηση γινονται πολλα...αλλα εχω δει και σκεπασμενα με κουκουλα να γλιτωνουν απο ζημιες

σε χαλαζι.....

ναι αν ειναι χοντρη και την αλλη μερα ειτε ειναι χοντρη η κουκουλα ειτε οχι να εχει καει το χρωμα η το βερνικι απο τον ηλιο μπα δεν θα παρω

Link to comment
Share on other sites

ναι αν ειναι χοντρη και την αλλη μερα ειτε ειναι χοντρη η κουκουλα ειτε οχι να εχει καει το χρωμα η το βερνικι απο τον ηλιο μπα δεν θα παρω

φανταστικε μου φιλε μιλαμε για σωστη κουκουλα.....οχι απλο αλουμινοχαρτο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

φανταστικε μου φιλε μιλαμε για σωστη κουκουλα.....οχι απλο αλουμινοχαρτο tongue.gif

ολες την ιδια ζημια κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα αν εχεις γκαραζ οπως εσυ λογικο ειναι να τα λες αυτα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ασχετα με μενα...αν εχει επενδυση η κουκουλα δεν εχεις κανενα προβλημα με τον ηλιο και αν εχει θερμοκολλημενες

ραφες δεν περναει νερο και δεν θαμπωνει....οποτε θες ελα να σου δειξω μια καλη και μια των 30 ευρω να δεις την

διαφοα...............

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω κουκούλα εδώ και 2,5 χρόνια. Το χρώμα του αυτοκινήτου δεν έχει πάθει τίποτα από την κουκούλα. Εννοείται πως την πλένω τακτικά και δεν τη βάζω ποτέ αν το αμάξι δεν είναι καθαρό. Μιας και μένω κέντρο Πειραιά και δεν έχω δικό μου γκαράζ , το αμάξι μένει στο δρόμο. Τις περισσότερες φορές που το άφησα χωρίς κουκούλα όλο και κάποιο σημαδάκι βρήκα. Για μας τους μη έχοντες γκαράζ, η κουκούλα είναι σωτήρια. Σίγουρα όταν τρίβεται κάτι πάνω στο αμάξι μακροχρόνια ίσως προκαλεί γρατζουνιές κτλ, αλλά σίγουρα προτιμώ να φυλάγομαι από αυτούς που ανοιγουν τις πόρτες πάνω στο αμάξι μου ή από τις κουτσουλιές, τα τσιγάρα κτλ

Έχει κανείς να μας πει συγκεκριμένα κάποια ΄καλή κουκούλα και΄μαγαζί?? Τhanx εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.