Jump to content
Copanta

Κουκούλα Αυτοκινήτου

Recommended Posts

Παιδιά μετά από 4 αυτοκίνητα έχω να δηλώσω οτι σαν την χακί κουκούλα της Autoplus (120 ευρώ) δεν έχω βρεί κάτι καλύτερο!

Ποτέ μα ποτέ δεν έχει περάσει υγρασία εσωτερικά, φοβερή εσωτερική επένδυση για προστασία του χρώματος και θερμοκολημένες

ενώσεις.Λόγω απουσίας κλειστού γκαράζ παρκάρω πάντα έξω και οι κουκούλες αποτελούν μόνιμο συνοδευτικό σε όσα αμάξια είχα

μέχρι τώρα.Μετά τα 3 χρόνια βέβαια η κουκούλα εφόσον φοριέται συνέχεια έχει φθαρεί σχετικά και χρήζει αλλαγής καθώς καίγεται

από τον καλοκαιρινό ήλιο (και γλυτώνει το αμαξάκι μας βέβαια..).

Βέβαια επισημαίνω πάντα στο κατάστημα όταν κάνω παραγγελία να έχει ραμένα 6 8υλάκια εμπρός - μέση - πίσω για να μπορώ να την δένω

ειδικά το χειμώνα με τους δυνατούς ανέμους και να μην ανησυχώ οτι θα την βρώ να σέρνεται στο παρακείμενο οικόπεδο :)

Για Autoplus έχω ακούσει και γω καλά λόγια...

Την εξωτερική επένδυση πως τη κόβεις? Τη σκίζει εύκολα γάτα?

(Έχω δει πολλά) ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έτυχε ποτέ γάτα να της κάνει ζημιά παρόλο που πολλές φορές βρήκα πατημασιές πάνω της...

Θα βγάλω καμιά φωτό να δεις τη δικιά μου... Λες και την έχουν γαζώσει σφαίρες είναι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χρόνια που χρησιμοποιώ κουκούλες στα αμάξια μου.

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Στο VW polo που είχα,  μου είχαν χαρίσει μια κουκούλα που ήταν αγωρασμενη από τον "παναγιωταρακος"

 

Εξαιρετικής ποιότητας μπορώ να πω, και ποιοτική, παρότι ήταν και Μεταχειρισμένη.

 

 

Στο Ford που είχα έφτιαξα κουκούλα σε μάστορα,  ο οποίος τα βγάζει ακριβώς στα μέτρα του αμαξιού.

 

Η τιμές είναι στα 60-70€ αν θυμάμαι καλά.  Στην δικιά μου περίπτωση βέβαια ήταν γύρω στα 15€ ακριβότερα γιατί ήταν αρκετά μεγάλο το αμάξι και χρειάστηκε περισσότερο υλικό.

 

 

Η κουκούλα η ποιοτική να ξέρετε φαίνετε από το ΒΆΡΟΣ ΤΗΣ. όσο βαριά είναι, τόσο ποιοτικό είναι το υλικό της.

 

Βέβαια θέλει προσοχή στην χρήση της και ειδικά το καλοκαίρι σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες μπορεί άνετα να σας καταστρέψει τα φανάρια του αυτοκινήτου σας και να γεμίζουν μικρές μικρές ρωγμές.

 

Να προτιμάτε όσο μπορείτε ποιοτικές κουκούλες και όχι φτηνές.

 

Κάποια στιγμή πρώτα ο Θεός θα πάω πάλι σε αυτόν που είχα φτιάξει την κουκούλα στο Ford να φτιάξω μια για το passat.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gousias said:

Ποιός είναι ο μάστορας; Επίσης υπάρχει κάποια διακεκριμένη μάρκα σε κουκούλες, έστω και από εξωτερικό;

 

Καλησπέρα

 

λοιπόν ο μάστορας είναι επάνω στην λεωφόρο Αθηνών (Στην κάθοδο) λίγο πριν  τα ΤΕΙ , και είναι σχεδόν απέναντι απο συνεργείο του Ηλία τσακουλερης.(φαντάζομαι ξέρετε το που είναι το συνεργείο?)

 

Το μαγαζί είναι ένα μικρό και από έξω έχει υφάσματα αυτοκινήτου.

Κάνει καλύμματα, πατακια , κτλ. 

Παναγιώτη τον λένε.

 

Δυστυχώς δεν έχω πλέον το τηλέφωνο του, το έχω χάσει. 

 

Αν θέλεις η θέλετε μπορώ να βάλω φωτογραφία από την κουκούλα που έφτιαξαν για το cmax?

 

 

 

Για μάρκες επώνυμες δεν ξέρω? 

 

Αν ξέρει κανείς άλλος ας μας πούνε?

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια ακριβή την έβαζα κάποτε bogart νομίζω δεν θυμάμαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσατε κάποια dark κουκούλα (μαύρη) ή την κλασική; Έχω δει σε φωτό στο google και ομολογώ ότι δείχνει ωραία! Βέβαια η πρακτικότητα, κυρίως θερμοκρασία, δεν ξέρω, αλλά αν είναι καλό υλικό θα αξίζει;

Ελλάδα βέβαια δεν έχω δει κάτι τέτοιο να πωλείται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , gousias said:

Θα προτιμούσατε κάποια dark κουκούλα (μαύρη) ή την κλασική; Έχω δει σε φωτό στο google και ομολογώ ότι δείχνει ωραία! Βέβαια η πρακτικότητα, κυρίως θερμοκρασία, δεν ξέρω, αλλά αν είναι καλό υλικό θα αξίζει;

Ελλάδα βέβαια δεν έχω δει κάτι τέτοιο να πωλείται.

Μαύρη κουκούλα , ομολογώ ότι δεν έχω δεί.

 

Η μόνες μαύρες που ξέρω είναι κουκούλες η οποίες είναι για χρήση σε εσωτερικούς χώρους και όχι εξωτερικού.

 

Το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό υλικό, δεν είναι αδιάβροχη 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα της κουκούλας βρήκα τη λύση στην PANCAR.Ποιότητα carbon,εννοείτε παραγγελία για τα μέτρα του αυτοκινήτου και το βασικότερο ότι δεν εμφανίζεται ίχνος υγρασίας στη λαμαρίνα.Δεν πα να βρέχει και να μείνει πάνω στο αμάξι 2 και 3 μέρες,κανένα απολύτως πρόβλημα...θερμοκολλημένες ραφές και δεν περνάει σταγόνα...απαλό εσωτερικό και βαριά κουκούλα...Η τιμή για το αμάξι μας παίζει(χονδρικά) κάπου στα 100-120..αυτό που θέλω να πω:άσχετα με το από που θα προμηθευτείτε την κουκούλα σας,μην λυπηθείτε τα λεφτά!!!Γνωστός μου με αμάξι σε κατάσταση βιτρίνας πήγε για βάψιμο ουρανού επειδή η κουκούλα ήταν φτηνιάρικη και πέρναγε υγρασία μετά τη βροχή(παρέμενε με την κουκούλα το αμάξι μετά τη βροχή) με αποτέλεσμα να ξεθωριάσει όλος ο ουρανός....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , THODORIS-GR said:

Με το θέμα της κουκούλας βρήκα τη λύση στην PANCAR.Ποιότητα carbon,εννοείτε παραγγελία για τα μέτρα του αυτοκινήτου και το βασικότερο ότι δεν εμφανίζεται ίχνος υγρασίας στη λαμαρίνα.Δεν πα να βρέχει και να μείνει πάνω στο αμάξι 2 και 3 μέρες,κανένα απολύτως πρόβλημα...θερμοκολλημένες ραφές και δεν περνάει σταγόνα...απαλό εσωτερικό και βαριά κουκούλα...Η τιμή για το αμάξι μας παίζει(χονδρικά) κάπου στα 100-120..αυτό που θέλω να πω:άσχετα με το από που θα προμηθευτείτε την κουκούλα σας,μην λυπηθείτε τα λεφτά!!!Γνωστός μου με αμάξι σε κατάσταση βιτρίνας πήγε για βάψιμο ουρανού επειδή η κουκούλα ήταν φτηνιάρικη και πέρναγε υγρασία μετά τη βροχή(παρέμενε με την κουκούλα το αμάξι μετά τη βροχή) με αποτέλεσμα να ξεθωριάσει όλος ο ουρανός....

 

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

 

Έχεις μήπως καμία φωτογραφία από την κουκουλα που λες?? 

 

Για να έχω μια εικόνα,  όταν  κατέβω Αθήνα να δω μήπως αυτός που είχα πάει, έχει το υλικό που λες

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2019 at 10:25 ΜΜ, OMINUS said:

 

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

 

Έχεις μήπως καμία φωτογραφία από την κουκουλα που λες?? 

 

Για να έχω μια εικόνα,  όταν  κατέβω Αθήνα να δω μήπως αυτός που είχα πάει, έχει το υλικό που λες

Καλησπέρα.Φωτο από τη δικιά μου δεν έχω,μπορείς να μπεις στο pancarshop.gr->κουκούλες αυτοκινήτων παραγωγής μας θα κατέβεις προς τα κάτω και θα γράφει:Ποιότητα CARBON.Αν μπορέσω θα βγάλω φωτογραφία τη δικιά μου κάποια στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , THODORIS-GR said:

Καλησπέρα.Φωτο από τη δικιά μου δεν έχω,μπορείς να μπεις στο pancarshop.gr->κουκούλες αυτοκινήτων παραγωγής μας θα κατέβεις προς τα κάτω και θα γράφει:Ποιότητα CARBON.Αν μπορέσω θα βγάλω φωτογραφία τη δικιά μου κάποια στιγμή..

Να σε ρωτήσω κάτι?

 

Αυτή που έχεις εσύ είναι σαν αυτή εδώ της φωτογραφίας? 

 

Που λέει carbon?

https://www.pancarshop.gr/koukoula-autokinitou-me-thermokollimeni-rafi-paragogis-mas-poiotita-carbon-kodikos-11004-7/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Να σε ρωτήσω κάτι?

 

Αυτή που έχεις εσύ είναι σαν αυτή εδώ της φωτογραφίας? 

 

Που λέει carbon?

https://www.pancarshop.gr/koukoula-autokinitou-me-thermokollimeni-rafi-paragogis-mas-poiotita-carbon-kodikos-11004-7/

 

 

 

Ναι με τη διαφορά ότι στη φωτογραφία φαίνεται σαν μεγάλη πάνω στο αυτοκίνητο..στην πράξη στο δικό μου "κουμπώνει" πιο καλά.Είναι χοντρή και βαριά,τώρα από τη φωτό δεν μπορείς να το δεις και να το καταλάβεις..

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , THODORIS-GR said:

Ναι με τη διαφορά ότι στη φωτογραφία φαίνεται σαν μεγάλη πάνω στο αυτοκίνητο..στην πράξη στο δικό μου "κουμπώνει" πιο καλά.Είναι χοντρή και βαριά,τώρα από τη φωτό δεν μπορείς να το δεις και να το καταλάβεις..

Τότε μάλλον πρέπει να είναι σαν υλικό ίδιο με αυτήν που μου έφτιαξε ο μάστορας , στο cmax που είχα κάποτε.

 

20150916_150240.thumb.jpg.3d9a678417c7595f34d76264c440e550.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.