Jump to content
danichro

Vw Tiguan

Recommended Posts

Η "Πανακριβη" VW ανακοινωσε τις τιμες για το TIGUAN που ξεκινουν απο τα 26.950¤ - 28.950¤ !!!!!!!!!!!!!!

Απιστευτες τιμες!

Θα πεσει πολυ γελιο με κατι γιαπωνεζακια που πουλανε 30.000+.

Αν πουμε τωρα και για επιδοσεις εκει κι αν εχει ξεφυγει το νεο μας αδελφακι σε σχεση με κατι RAVακια

Link to comment
Share on other sites

τι είναι η λειτουργία off-road mode?

edit:

το βρήκα τελικά

Με λίγα λόγια, μόλις ο οδηγός επιλέξει το ?Offroad Mode?, ενεργοποιούνται τα διάφορα συστήματα υποβοήθησης του οδηγού όπως τα hill descent assistant και hill climb assist. Ταυτόχρονα αλλάζουν οι ρυθμίσεις άλλων όπως για παράδειγμα του ESP και του ABS, ακόμα και η απόκριση του πεντάλ του γκαζιού για χρήση σε εκτός δρόμου συνθήκες.

πηγή: DRIVE

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και οι τιμές των extra τουλάχιστον απο τον filosidis . Ορίστε και το λινκ έχει για όλα τα μοντέλα αλλά και το tiguan!!!!!

Tiguan Extra Τιμές

Ερώτηση αφού κοιτάξτε τις τιμές.... Το αυτόματο παρκάρισμα με τους αισθητήρες μόνο 374 Ευρώ??? Παίζει να είναι λάθος?

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και οι τιμές των extra τουλάχιστον απο τον filosidis . Ορίστε και το λινκ έχει για όλα τα μοντέλα αλλά και το tiguan!!!!!

Tiguan Extra Τιμές

Ερώτηση αφού κοιτάξτε τις τιμές.... Το αυτόματο παρκάρισμα με τους αισθητήρες μόνο 374 Ευρώ??? Παίζει να είναι λάθος?

Enjoy!

Ευχαριστουμε για τη λιστα :) Βεβαια με μια πρωτη ματια, τα extra που θελω βγαινουν €10111 :wacko:B) Υποθετω οι τιμες που εχει για το διλιτρο diesel, πανω κατω ιδια τιμη θα εχει και το διλιτρο βενζινης οταν βγει, σωστα? Επομενως μιλαμε για ενα SUV που θα κοστισει €50000. Δεν ειναι πολλα??

Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγαίνουν 10011 σίγουρα έβαλες δερμάτινα και κάποια πλοήγηση :)

Δεν ξέρω για τα δερμάτινα προσωπικά για μένα δεν είναι λειτουργικά!

Για πλοήγηση πάντως υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως ένα ωρεότατο pda - gps - κινητό B)

Link to comment
Share on other sites

¶μα του βάλεις της Παναγιάς τα μάτια επάνω από extra τι περιμένεις;

Πριν από 1 εβδομάδα, λίγα posts πιο πάνω εκθειάζατε τις τιμές που ανακοίνωσε η VolksWagen και για το κόστος των extra σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο, αλλα ποσο να την αυξησουν Δημητρη? Ακομα και με 10% ειναι και παλι πολυ καλη η τιμη. Το διλιτρο βεβαια θα παει γυρω στα 36000 συμφωνα με τις τιμες που βλεπω για το Diesel. Παντως και στο Link Που ειχα δωσει για τις τιμες στην Αγγλια, ειμαστε πολυ κοντα.

Το θεμα ειναι οτι τα extra θα απογειωσουν την τιμη. Σκεψου να βαλεις 3,4 extra, οπως πανοραμικη οροφη, δερματινα, park assist, tiptronic, πολυλειτουργικο τιμονι, RNS510 και θα περασεις τα ¤8000 στο διλιτρο.

¶μα του βάλεις της Παναγιάς τα μάτια επάνω από extra τι περιμένεις;

Πριν από 1 εβδομάδα, λίγα posts πιο πάνω εκθειάζατε τις τιμές που ανακοίνωσε η VolksWagen και για το κόστος των extra σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Βλεπεις καποια αντιφαση σε αυτο που εγραψα πριν 1 εβδομαδα? :) Επεσα 2 χιλιαρικακια εξω βεβαια B)

Link to comment
Share on other sites

[...] Περα απο τη πλακα ομως και ο εξοπλισμος και η τιμη ειναι πολυ καλη για τη κατηγορια του.
[...] Επομενως μιλαμε για ενα SUV που θα κοστισει €50000. Δεν ειναι πολλα??
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 είδα την αντίθεση, και σε καταλαβαίνω αφού θες να κάνεις την καλύτερη δυνατή και συμφέρουσα για εσένα αγορά.

Βέβαια εσύ είσαι αυτός που θα σταθμίσεις με τα ίδια χρήματα τι σου προσφέρουν τα υπόλοιπα SUV της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να παρει τη βασικη εκδοση χωρις εξτρα, θεωρω τη τιμη πολυ καλη. Εγω θελω να βαλω μερικα πραγματακια και βλεπω οτι η τιμη εκτοξευεται. Βεβαια, οτι αμαξι και να παρεις αν αρχισεις να του βαζεις εξτρα, το ιδιο προβλημα θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο κινητήρας 1.4 με 150 ίππους έχει τελικά compressor?

Στα Νέα διαβάζω ότι έχει μόνο turbo.

"Ο κινητήρας των 150 ίππων διαθέτει «μόνο» Τurbo και εμφανίζει διστακτικότητα στις χαμηλές στροφές."

Link to comment
Share on other sites

εχει και κομπρεσσορ και τουρμπο!!!

Εγω το ειδα και το οδηγησα και μου αρεσε αρκετα, με την δευτερη ματια ομως μου αρεσε !!! tongue.gif

παρετε και μερικες φωτογραφιες που εχω

Link to comment
Share on other sites

Eιδα και εγω 1 σημερα στον Παζαροπουλο στη Ν. Ιωνια.

Αφου ειναι TSI ο κινητηρας, εχει και κομπρεσορα και υπερσυμπιεστη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο κινητήρας 1.4 με 150 ίππους έχει τελικά compressor?

Στα Νέα διαβάζω ότι έχει μόνο turbo.

"Ο κινητήρας των 150 ίππων διαθέτει «μόνο» Τurbo και εμφανίζει διστακτικότητα στις χαμηλές στροφές."

εχει και κομπρεσσορ και τουρμπο!!!

Εγω το ειδα και το οδηγησα και μου αρεσε αρκετα, με την δευτερη ματια ομως μου αρεσε !!! tongue.gif

παρετε και μερικες φωτογραφιες που εχω

Πολυ σωστα. Μου αρεσει που θελουν να λεγονατι και "δοκιμαστες" οταν δεν εχουν ιδεα τι γραφουν. Ο κ.Πιτσίνης που υπογραφει το αρθρο, ας παει να μαθει πρωτα τι ακριβως δοκιμαζει και μετα να βγει να το γραψει. Υποθετω η "διστακτικοτητα" που αναφερει οφειλεται στο ηλεκτρονικο γκαζι, αλλα μαλλον ουτε αυτο θα το γνωριζει!!!!

Blackadder, εσυ που το οδηγησες δε μας λες μερικες εντυπωσεις?

Eιδα και εγω 1 σημερα στον Παζαροπουλο στη Ν. Ιωνια.

Αφου ειναι TSI ο κινητηρας, εχει και κομπρεσορα και υπερσυμπιεστη.

Υπαρχει και ο TSI 122ps χωρις compressor ;)

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, εχω να πω και'γω δυο λογια-παρατηρησεις για το tiguan.

-Ακουστηκε κατι για πλευρικη στηριξη.Οπως νιωθω στο golf, νιωθω και στο tiguan.Πλευρικη στηριξη εχω.Βεβαια ειμαι +120κ. και λιγο πιο κατω απο 2μ.,ισως αυτο να παιζει ...ρολο! Τα καθισματα προσφερουν την μεγαλυτερη αποσταση, σε σχεση με τον ανταγωνισμο, απο το καθισμα μεχρι την οροφη(...το ξερατε; εγω λογω υψους το εμαθα!).Πισω καθομαι ανετα,δεν ξαπλωνω αλλα πηγαινω ανετα ταξιδι.

-ο κινητηρας εχει μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα suv.Στο site των 4τροχων(και της ελευθεροτυπιας) τα 0-100 ερχονται σε 9,3'' ενω σχεδον διακοσαριζει(οπως ολα)

-ειναι λιγο πιο μακρυ απο το compass,maverick.Πολυ πιο μακρυ απο το rav4.Εχουν ολα το ιδιο υψος περιπου.

-μαζι με το crv,qashqai εχουν την χαμηλοτερη καταναλωση.

-οσο για το θεμα του ταμπλο.Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο στον ανταγωνισμο;

-το πορτ μπαγκαζ ειναι μικρο αλλα εχει ενα πλεονεκτημα.Ειναι τετραγωνισμενο και δεν εχει νεκρα σημεια απο θολους.Ο φιλος που το ανεφερε θα ξερει σιγουρα οτι τριπλασιαζεται ο ογκος του και φτανει τα 1500λιτρα!

με 28.300 και το κλειδι στο χερι, εχω esp,offroad,climatronic,17''ζαντες,mp3,υποβραχιονιο,προβολεις ομιχλης,autohold,δερματινο τιμονι,ραγες οροφης,cruise control,

εχετε τιποτα καλυτερο;

εχω κανει ηδη την παραγγελια και στα τελη Μαρτιου θα το εχω.

post-5699-1198349982_thumb.jpg

post-5699-1198349995_thumb.jpg

post-5699-1198350005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμία εκτίμηση για το πότε παραλαμβάνει κάποιος το πρώτο Tiguan να μάθουμε απο πρώτο χέρι γνώμη;;;

Είμαι στο τσάκ να το παραγγείλω, love.gif απλά περιμενω να αρχίσουν τα πρώτα κομμάτια να κυκλοφορούν στους δρόμους (για ευνόητους λόγους!!)

Ευτύχης

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμία εκτίμηση για το πότε παραλαμβάνει κάποιος το πρώτο Tiguan να μάθουμε απο πρώτο χέρι γνώμη;;;

Είμαι στο τσάκ να το παραγγείλω, love.gif απλά περιμενω να αρχίσουν τα πρώτα κομμάτια να κυκλοφορούν στους δρόμους (για ευνόητους λόγους!!)

Ευτύχης

Και όχι μόνο-να φύγουν και οι πρώτες παιδικές ασθένειες αν αυτό εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους! Οπως καταλαβαινετε κ απο το username μου ειμαι κατοχος czt. Σημερα πηγα στην karenta με τον γαμπρο μου ο οποιος ενδιαφερεται για το tiguan. Αρκετα ομορφο εξωτερικα κ το ιδιο κ εσωτερικα. Ποιοτικα δεν θα γινοταν να μην μου αρεσει ( mitsubishi εχω :) !!! ). Η σπορ εκδοση με τις 17αρες κ τα νικελ στο εξωτερικο θεωρω οτι ειναι η πιο ομορφη! Λογικα θα πουλησει περισσοτερο. Η εκδοση "escape" δεν μου πολυαρεσε ( αλλαζει ο προφυλακτηρας, περισσοτερη γωνια, υποτιθεται για πιο off road οδηγηση -εχει τις δυνατοτητες ομως?-, κ 16αρες ζαντες ). Η ενσταση η δικη μου ειναι οσο αφορα τον κινητηρα, κ εδω χρειαζομαι την βοηθεια σας. Πιστευετε οτι 1.4 αρκουν για ενα SUV, ασχετα με τα 150hp. Υποθετω οτι η απαντηση ειναι ναι αν η χρηση του προοριζεται μονο για πολη. Σαν κινητηρας ειναι αξιοπιστος? Τελος, και συγνωμη αν εγινα κουραστικος, η μονιμη τετρακινηση πιστευετε οτι ειναι στα θετικα ή στα αρνητικα? 31.500 euros ( με ηλιοροφη που ειναι must ) για 1400 δεν ειναι πολλα?

Υγ: για να μην γεμιζω την ενοτητα με χαζες ερωτησεις, θα το εκτιμουσα αν μου στελνατε τις αποψεις σας με pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Νέο μέλος στο club αλλά από παλιά κάτοχος της VW με ένα POLO 1,4 και τώρα ένα GOLF V 1,6 FSI και σε 4 μήνες με ένα TIGUAN 1,4 TSi.

Λοιπόν το αυτοκίνητο το οδήγησα και με τον πωλητή πήγαμε και σε κάποια κατσάβραχα θα έλεγα. Το 1,4 πάει πολύ καλά , καλυτέρα από ότι περίμενα. Στην άσφαλτο πάει θεϊκά θα έλεγα. Τα πλαστικά του μέσα είναι πολύ καλύτερα από το δικό μου….

Αλλά εκεί που τρελάθηκα ήταν με την πανοραμική ηλιοροφη… είναι απίστευτη.

Μέχρι και η γυναίκα μου που δεν τρελαίνετε με αυτοκίνητα και διάφορα αξεσουάρ τους το είδε και έχασε τον ύπνο της.

Η τιμή του ήταν μέσα στο όρια μου μαζί με τα εξτρά που του έβαλα.

Cruise control , προβολάκια ομίχλης εμπρός και την ηλιοροφη μαζί με το μεταλλικό χρώμα και τα διάφορα έξοδα πήγε 28832 €

Μια χαρά είναι αλλά το 4μηνο του περίμενε είναι αυτό που με χαλάει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.