Jump to content
danichro

Vw Tiguan

Recommended Posts

Καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους! Οπως καταλαβαινετε κ απο το username μου ειμαι κατοχος czt. Σημερα πηγα στην karenta με τον γαμπρο μου ο οποιος ενδιαφερεται για το tiguan. Αρκετα ομορφο εξωτερικα κ το ιδιο κ εσωτερικα. Ποιοτικα δεν θα γινοταν να μην μου αρεσει ( mitsubishi εχω ;) !!! ). Η σπορ εκδοση με τις 17αρες κ τα νικελ στο εξωτερικο θεωρω οτι ειναι η πιο ομορφη! Λογικα θα πουλησει περισσοτερο. Η εκδοση "escape" δεν μου πολυαρεσε ( αλλαζει ο προφυλακτηρας, περισσοτερη γωνια, υποτιθεται για πιο off road οδηγηση -εχει τις δυνατοτητες ομως?-, κ 16αρες ζαντες ). Η ενσταση η δικη μου ειναι οσο αφορα τον κινητηρα, κ εδω χρειαζομαι την βοηθεια σας. Πιστευετε οτι 1.4 αρκουν για ενα SUV, ασχετα με τα 150hp. Υποθετω οτι η απαντηση ειναι ναι αν η χρηση του προοριζεται μονο για πολη. Σαν κινητηρας ειναι αξιοπιστος? Τελος, και συγνωμη αν εγινα κουραστικος, η μονιμη τετρακινηση πιστευετε οτι ειναι στα θετικα ή στα αρνητικα? 31.500 euros ( με ηλιοροφη που ειναι must ) για 1400 δεν ειναι πολλα?

Υγ: για να μην γεμιζω την ενοτητα με χαζες ερωτησεις, θα το εκτιμουσα αν μου στελνατε τις αποψεις σας με pm.

Εσυ κρινεις τις επιδοσεις από τα κυβικα του κινητηρα και όχι από την ιπποδυναμη και τη ροπη? Το RAV4 με 2000cc, βγαζει τα ιδια ακριβως αλογα και λιγοτερη ροπη. Επομένως, όπου πηγαινει το RAV πηγαινει και το Tiguan. Οι off-road δυνατοτητες δε διαφερουν από οποιοδηποτε SUV ;) . Μη το ξεχναμε, δεν είναι Jeep, SUV (Sports Utility Vehicle) είναι ;) . Οσο αφορα τον κινητηρα, η αξιοπιστία του είναι δεδομενη. Εχεις ακουσει καποιο κρουσμα σχετικα με το TSi? :D

Δεν εχει μονιμη τετρακινηση, αλλα μεταβλητη, για αυτό και είναι οικονομικοτερο του RAV πχ.

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Νέο μέλος στο club αλλά από παλιά κάτοχος της VW με ένα POLO 1,4 και τώρα ένα GOLF V 1,6 FSI και σε 4 μήνες με ένα TIGUAN 1,4 TSi.

Λοιπόν το αυτοκίνητο το οδήγησα και με τον πωλητή πήγαμε και σε κάποια κατσάβραχα θα έλεγα. Το 1,4 πάει πολύ καλά , καλυτέρα από ότι περίμενα. Στην άσφαλτο πάει θεϊκά θα έλεγα. Τα πλαστικά του μέσα είναι πολύ καλύτερα από το δικό μου….

Αλλά εκεί που τρελάθηκα ήταν με την πανοραμική ηλιοροφη… είναι απίστευτη.

Μέχρι και η γυναίκα μου που δεν τρελαίνετε με αυτοκίνητα και διάφορα αξεσουάρ τους το είδε και έχασε τον ύπνο της.

Η τιμή του ήταν μέσα στο όρια μου μαζί με τα εξτρά που του έβαλα.

Cruise control , προβολάκια ομίχλης εμπρός και την ηλιοροφη μαζί με το μεταλλικό χρώμα και τα διάφορα έξοδα πήγε 28832 ¤

Μια χαρά είναι αλλά το 4μηνο του περίμενε είναι αυτό που με χαλάει

Καλοριζικο, καλοταξιδο και welcome to the club, both of you. :cry: Υπομονη, 4 μηνες είναι λιγοι.

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκα στοιχεια για το Tiguan :huh: Προσεξτε τι γραφει το αρθρο σχετικα με τους κινητηρες. Καινουργιος διλιτρος TSi με 170 και 200 αλογακια και καταναλωση 9.1l/100km. Παμε για καταργηση του TFSi επομενως?

Μαλιστα καταναλωση 9.1 λενε??

οκ επομενως ο οδηγος μολις το αγορασει θα διαπιστωσει καταναλωση τουλαχιστον 12. rocket.gif

οπως διαπιστωσαν και οι κατοχοι golf tsi το οποιο υποτιθεται οτι εχει 7 καταναλωση αλλα

αν το οδηγησεις (χωρις να το ζορισεις,γυρω στις 2500 στροφες δηλαδη) θα δεις καταναλωση 9.5.

Edited by TOMMASO
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταναλωση 9.1 λενε??

οκ επομενως ο οδηγος μολις το αγορασει θα διαπιστωσει καταναλωση τουλαχιστον 12. rocket.gif

οπως διαπιστωσαν και οι κατοχοι golf tsi το οποιο υποτιθεται οτι εχει 7 καταναλωση αλλα

αν το οδηγησεις (χωρις να το ζορισεις,γυρω στις 2500 στροφες δηλαδη) θα δεις καταναλωση 9.5.

Σε αυτες τις στροφες εχω γυρω στο 6.5lt/100km ;) Στις 4000+ εχω 9.5

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου Ηλία μου είναι ελαττωματικό.....!!!! ;):D

Το βραδάκι (ελπίζω) θα έχω φωτορεπορτάζ με πολύ χώμα και ανηφόρα.....

Περιμενω το review σου Δημητρη ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο καρεντα... 5 μήνες+ παράδοση... απογοήτευση!!

Τελος παντων, μαλλον απο την επομενη εβδομάδα το παραγγέλνω ελπίζοντας να το έχω τα Χριστούγεννα!!

Τι να κάνουμε.... τα πάθη πληρώνονται!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την καταναλωση του Tiguan εχω προβληματιστει. Ενω ο κατασκευαστης δινει:

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (λίτρα/100 χλμ)

Εκτός πόλης / Μικτή / Αστική 7,0/8,4/10,6

στο περιοδικο Drive σε τεστ του αυτοκινητου οι καταναλωσεις εχουν ως εξης (χονδρικα δεν θυμαμαι τα νουμερα ακριβως):

14 αστικη 13 μικτη και 10,κατι αστικη. Σε συγκρητικο με RAV4 και XTRAIL ειναι το πιο ενεργοβορο ιδιαιτερα σε συνθηκες πιεσης. (μαλιστα σε γραφηματα ειδα και 16 :angry: ).

Θεωρω οτι ειναι μεγαλες οι αποκλισεις αλλα τινω να πιστεψω το περιοδικο και οχι τον κατασκευαστη.

Επισης στο ιδιο περιοδικο γραφει για λιτρα πορτμπαγκαζ 505. Εγω ξερω οτι εχει 360-470 αναλογα τις θεσεις των πισω καθισματων... :huh:

Τι γινεται? και μου αρεσει τρελα το ατιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!

την προηγουμενη παρασκευη παρηγγειλα το εν λογω suv και πριν λιγο εφαγα μια φλασια διοτι το αμαξι το παρηγγειλα σε αντιπροσωπια σε νησι!στο νησι το φπα ειναι 13 αντι στερεας 19 μηπως υπαρχει καμια διαφορα στην τιμη ?

Link to comment
Share on other sites

Guest EXCEL_lence

Μετά απο το άρθρο του ΑΥΤΟΤΡΙΤΗ το ερωτευτηκα.......

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....;category_id=74

πολύ καλό φαίνετε και σημερα θα παω νατο δω και υπάρχει να κάνω test drive και να μεταφέρω και τις δικές μου εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω μολις γυρισα απο Autonet και το εκανα test drive και εχω να πω οτι ηταν απιθανο σε ολα(μεχρι και στα κατσαβραχα το πηγα με το off road αναμμενο)και εμεινα ενθουσιασμενος αλλα μαλλον δεν ειμαι για τζιπακι ακομα!Παντως οποιος θελει να το παρει ας το παρει με κλειστα ματια και δεν καιει τιποτα αλλα και αρκετα γρηγορο ειναι,σιγουρα εγω αν το επαιρνα θα περιμενα το καλοκαιρι να βγει το διλιτρο αλλη φαση!!! ;);)

Link to comment
Share on other sites

[...] αλλα μαλλον δεν ειμαι για τζιπακι ακομα![...]

Κρίμα ρε Κωστάκη, και θα ήταν καλή ευκαιρεία να έμενες στο club.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη απογοητευση ειναι οτι δεν δινουν δωρα λεει εδω στο νησι που το παρηγγειλα διοτι ειναι μονοπολειο!!!!!ακουσον

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Κωστάκη, και θα ήταν καλή ευκαιρεία να έμενες στο club.
Μην φοβασαι στο κλαμπ θα μεινω γιατι η γυναικα θα παρει Πολο και με το που βγει το καινουριο Τιγκουαν θα ξανα ειμαι και με την βουλα VWακιας!!! :):unsure:
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι το 2.0 θα ειναι πολυ καλυτερο απο το 1.4 και αξιζει να περιμενει καποιος.Αραγε ομως τι τιμολογιακη πολιτικη θα ακολουθησει η vw.Το 1.4 πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειναι value for money.Και ελπιζω να κρατησει στα ιδια επιπεδα και την τιμη του 2.0(με την αναμενομενη αυξηση εννοειται εφοσον περνεις παραπανο κυβικα και αλογα και ισως και εξοπλισμο).Ευχομαι να μην ξεκιναει η βασικη εκδοση στα 34.000Ε

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι το 2.0 θα ειναι πολυ καλυτερο απο το 1.4 και αξιζει να περιμενει καποιος.Αραγε ομως τι τιμολογιακη πολιτικη θα ακολουθησει η vw.Το 1.4 πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειναι value for money.Και ελπιζω να κρατησει στα ιδια επιπεδα και την τιμη του 2.0(με την αναμενομενη αυξηση εννοειται εφοσον περνεις παραπανο κυβικα και αλογα και ισως και εξοπλισμο).Ευχομαι να μην ξεκιναει η βασικη εκδοση στα 34.000Ε

Λογικα θα ειναι λιγο φθηνοτερο απο το 2.0 diesel. Αν ειχε tiptronic παντως θα επαιρνα το 1.4 Τωρα υποχρεωτικα θα πρεπει να περιμενω το διλιτρο, αλλα και παλι η τιμη ξεφευγει με τα extra που θελω.

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα σε ολους!!!θελω τα φωτα σας μηπως γνωριζει κανεις

αν μπορω να αλλαξω στο tiguan το ραδιοσιντι με καποιο radiodvd

της αγορας 2din?αν ναι βγαινει ευκολα?ειναι τοrcd300

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγείλει και εγώ το Tiguan Escape. Φυσικά όπως όλοι έχω απορίες περί ηλεκτρικού χειρόφρενου και γενικά για όλα αυτά τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά που κουβαλάει. Ελπίζω να γλυτώσω τις παιδικές ασθένειες, αφού το μόνο καινούργιο ουσιαστικά είναι το αμάξωμα μια που όλα τα άλλα έχουν δοκιμαστεί ήδη σε άλλα μοντέλα της vw.

Link to comment
Share on other sites

φιλε flu με το καλο να το παραλαβεις και μην βαζεις ιδεες στον εαυτο σου κοιτα να το ευχαριστιθεις!!

ποσο σου βγηκε τελικη τιμη?κανα δωρο σου δωσανε?

επισης στην γερμανια κυκλοφορει εδω και λιγους μηνες για το χειροφρενο δεν εχω διαβασει

σε κανα γερμανικο φορουμ κατι το μονο που διαβασα ειναι για την καταναλωση λιγο πιο πολυ απο οτι

δινει ο κατασκευαστης βεβαια το θεμα ειναι μεγαλο λογω το οτι ο καθενας οδηγει διαφορετικα οποτε

υπομονη θα το διαπιστωσουμε

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με το ηλεκτρικό χειρόφρενο είναι ότι δεν το δένει όταν το αμάξι έχει χιλιόμετρα. Αλλιώς πως μια χαρά είναι...

Εγώ το είχα δοκιμάσει σε Passat.

Link to comment
Share on other sites

vagos T είμαι γυναίκα ;) . τα δώρα ήταν οι αισθητήρες παρκαρίσματος και ο συναγερμός. τελική τιμή με πινακίδεσ κλπ φτάνει κοντά στις 29.000. πότε θα το έχεις εσυ? ποιο μοντέλο διάλεξες? τιμή? δώρα? απο ποία αντιπροσωπία?

gravedigger τι εννοείς? "Το μόνο κακό με το ηλεκτρικό χειρόφρενο είναι ότι δεν το δένει όταν το αμάξι έχει χιλιόμετρα".

Edited by flu
Link to comment
Share on other sites

;) sorry flu!εγω πριν μια ωρα μου τηλεφωνησαν απο αντιπρωσοπια και ειμαι μες την τρελη χαρα ηρθε σημερα !

οποτε απο δευτερα μαλλον το παιρνω στα χερια μου!

παρηγγειλα το τρεντ φαν με δερμα, υποβραχιωνιο,και προβολακια ομιχλης τελ τιμη 29,773 ευρω απο δωρα δυσκολο

γιατι ειμαι νησι και ειναι μονοπωλιο!ας ελπισουμε με την παραλλαβη να μου εχουν καμια εκπληξη κανα δωρακι!

ειμαι μες την τρελη χαρα!εσυ ποτε παραλαμβανεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.