Jump to content
danichro

Vw Tiguan

Recommended Posts

δηλαδη αν δεν ειχες park assist θα το επαιρνες νωριτερα?????λιγο κουλο μου φαινεται αυτο.....

Ετσι μου ειπε ο πωλητης. Το προβλημα υπαρχει σε αυτοκινητα με park assist πολυλειτουργικο τιμονι δερματινα... Αυτο μου ειπε αυτο λεω...Εκτος και αν μοθ ελεγε ψεματα... Πολυ αναμονη παντως

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω ασχημα νεα για τις παραδοσεις των αυτοκινητων.

Το δικο μου απ οτι μου ειπαν βρισκεται Ελλαδα αλλα λογω απεργειας των τελωνειακων παραμενει αγνωστη η ημερομηνια παραδοσης.

Η αντιπροσωπεια με καραβακια τα φορτωνει και τα μεταφερει στο Βολο.

Ξερει καποιος κατι περισσοτερο πανω στο θεμα?

protest.gifprotest.gifprotest.gifprotest.gifrocket.gifrocket.gif

Edited by JIMGANI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα άλλο και έκανα και εγώ την παραγγελία μου.

TSI 1.4 Sport, μάυρο χρώμα με μάυρο δερμάτινο σαλόνι (ελληνικής ραφής).

Από έξτρα έχουμε:

7X5 (park assist)

P13 (Αυτόματοι αναδιπλούμενοι καθρέπτες, σύστημα coming home - leaving home και αισθητήρας βροχής)

PTP (bluetooth με πολυλειτουργικό τιμόνι)

DXE (προβολείς XENON)

WD2 (Εργοστασιακός συναγερμός)

Το δέρμα όπως είχα πει και παλιότερα μου το χρέωσαν 800€ και έχει πενταετή εγγύηση (όποιος θέλει λεπτομέρειες PM)

Παράδοση περίπου στους έξι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα άλλο και έκανα και εγώ την παραγγελία μου.

TSI 1.4 Sport, μάυρο χρώμα με μάυρο δερμάτινο σαλόνι (ελληνικής ραφής).

Από έξτρα έχουμε:

7X5 (park assist)

P13 (Αυτόματοι αναδιπλούμενοι καθρέπτες, σύστημα coming home - leaving home και αισθητήρας βροχής)

PTP (bluetooth με πολυλειτουργικό τιμόνι)

DXE (προβολείς XENON)

WD2 (Εργοστασιακός συναγερμός)

Το δέρμα όπως είχα πει και παλιότερα μου το χρέωσαν 800¤ και έχει πενταετή εγγύηση (όποιος θέλει λεπτομέρειες PM)

Παράδοση περίπου στους έξι μήνες.

¶ντε με το καλό να σου έρθει!

Πόσο σου κόστισε συνολικά; Και πόσο έκαναν τα extras αν θυμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Αξία αυτοκινήτου : 28650€

Χρώμα : 435€

7Χ5 : 374€

P13 : 304€

PTP : 538€

DXE : 1203€

WD2 : 270€

Δέρμα : 800€

Σύνολο : 32574€

Έκπτωση : 300€

Τελικό : 32274€

Αυτά τα ολίγα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα άλλο και έκανα και εγώ την παραγγελία μου.

TSI 1.4 Sport, μάυρο χρώμα με μάυρο δερμάτινο σαλόνι (ελληνικής ραφής).

Από έξτρα έχουμε:

7X5 (park assist)

P13 (Αυτόματοι αναδιπλούμενοι καθρέπτες, σύστημα coming home - leaving home και αισθητήρας βροχής)

PTP (bluetooth με πολυλειτουργικό τιμόνι)

DXE (προβολείς XENON)

WD2 (Εργοστασιακός συναγερμός)

Το δέρμα όπως είχα πει και παλιότερα μου το χρέωσαν 800€ και έχει πενταετή εγγύηση (όποιος θέλει λεπτομέρειες PM)

Παράδοση περίπου στους έξι μήνες.

καλοριζικο και απο εμενα....και καλη υπομονη πανω απ'ολα μεχρι να το παραλαβεις.......

εχω ενα τριμηνο εγω ακομα μπροστα μου και μιλαμε οτι δεν παλευεται.........

αν θελεις στειλε μου ενα πμ για τα δερματινα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν οι αισθητήρες του park αssist σε προειδοποιούν ηχητικά ακόμα και αν δεν αναλάβει το σύστημα να σε παρκάρει αυτόματα (π.χ. όταν παρκάρεις κάθετα ή μπαίνεις/ βγαίνεις από γκαράζ/πιλοτή);

Υπάρχει κανένας διακόπτης που να τους ενεργοποιεί;

Αν υπάρχει λειτουργούν όλοι οι αισθητήρες (μπροστά και πίσω);

Επίσης αν κοιτάξετε στην παρακάτω φωτογραφία εκτός από το πρώτο κουμπί που απενεργοποιεί το ESP τι κάνουν τα υπόλοιπα;

http://www.netcarshow.com/volkswagen/2008-...allpaper_88.htm

Φαντάζομαι ότι κάποιο από αυτά θα είναι το park-assist (μάλλον το δεύτερο από αριστερά).

Τα άλλα τι κάνουν;

Και μια τελευταία ερώτηση.

To trip computer τι ακριβώς πληροφορία εμφανίζει; Η μέση κατανάλωση στο trip computer μηδενίζει όταν σβήνει η μηχανή ή πατώντας κάποιο reset πλήκτρο (ελπίζω);

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν οι αισθητήρες του park αssist σε προειδοποιούν ηχητικά ακόμα και αν δεν αναλάβει το σύστημα να σε παρκάρει αυτόματα (π.χ. όταν παρκάρεις κάθετα ή μπαίνεις/ βγαίνεις από γκαράζ/πιλοτή);

Υπάρχει κανένας διακόπτης που να τους ενεργοποιεί;

Αν υπάρχει λειτουργούν όλοι οι αισθητήρες (μπροστά και πίσω);

Επίσης αν κοιτάξετε στην παρακάτω φωτογραφία εκτός από το πρώτο κουμπί που απενεργοποιεί το ESP τι κάνουν τα υπόλοιπα;

http://www.netcarshow.com/volkswagen/2008-...allpaper_88.htm

Φαντάζομαι ότι κάποιο από αυτά θα είναι το park-assist (μάλλον το δεύτερο από αριστερά).

Τα άλλα τι κάνουν;

Και μια τελευταία ερώτηση.

To trip computer τι ακριβώς πληροφορία εμφανίζει; Η μέση κατανάλωση στο trip computer μηδενίζει όταν σβήνει η μηχανή ή πατώντας κάποιο reset πλήκτρο (ελπίζω);

Ευχαριστώ

λοιπον εχουμε και λεμε:

οσον αφορα το παρκ ασσιστ περιλαμβανει αισθητηρες παρκαρισματος μπρος,πισω και στο πλαι.το συγκεκριμενο συστημα ενεργοποιειται με το μεσαιο κουμπι απο την φωτο που εχεις ανεβασει.εννοειται οτι οι αισθητηρες δουλευουν και μεμονομενα.οι πισω με το που επιλεξεις την οπισθεν.οι μπροστινοι λειτουργουν συνεχεια εκτος αν τους απενεργοποιησεις εσυ με το δευτερο κουμπι απο τα δεξια.

το τελευταιο δεξια κουμπι ειναι για να ρυθμιζεις το οριο της πιεσης των ελαστικων,οπου αν πεσει απο την τιμη που εχεις θεσει χτυπαει βομβητης και υπαρχει και οπτικη ενδειξη στο καντραν...

το κενο κουμπι δευτερο απο αριστερα ειναι για τον διακοπτη off road(ρυθμιζει μια σειρα απο ηλεκτρονικες λειτουργιες του αμαξιου σε εκτος δρομου οδηγηση)το οποιο στα αμαξια που εισαγονται στην ελλαδα υπαρχει στανταρ σε ολα....

για το τριπ κομπιουτερ αν τα λεω σωστα(το πιο πιθανο ειναι) εμφανιζει μεση και στιγμιαια καταναλωση,μεση ταχυτητα ταξιδιου,χρονο ταξιδιου,κμ που απομενουν για ανεφοδιασμο και επιπροσθετα μονο στο τιγκουαν υπαρχει και ηλεκτρονικη πυξιδα.....

ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το παρέλαβα στις 22 Φλεβάρη. Αναμονή μόνο 45 ημέρες ας είναι καλά αυτή που το ακύρωσε.

Ηδη έκανα 1600 χιλ. χωρίς μεγάλο ταξίδι.

Πρώτη φορά που είμαι ενθουσιασμένος με αυτοκίνητο.

Λίγο το κιβώτιο είναι δυσκολο (σκληρό). Αλλα περιμένω να δώ αν θα στρώσει.

Το πήρα SPORT μαύρο περλέ με το RNS 510 με navi και κάμερα οπισθοπορείας.

Μόλις την μάθεις παρκάρεις γρήγορα και σε μικρούς χώρους.

Πολυ καλή ποιότητα κύλισης και πολύ καλή ανάρτηση σκληρή αλλά δεν κοπανάει.

Πιστεύω ότι ειναι μια τίμια πρόταση και μου θυμίζει την κατάσταση με το UNO TURBO όπου πολλοί δεν το υπολόγιζαν (μαμίσιο) αλλά μετά έτριβαν τα μάτια τους.

Πολλοί γρήγοροι έχουν φαει ήττα και χωρίς να το ζορίσω και πάρα πολύ κυρίως σε ρεπρίζ. Ξέρετε εκεί που έρχεται ο γρήγορος με το φτιαγμένο "γρήγορο" απο πίσω σου και νομίζει ότι θα σε περάσει από επάνω πατάς το γκάζι και το αμάξι φεύγει και σε ψάχνει.

Και όλα αυτά χωρίς μεγάλο κόστος.

Ευτυχως που το βρήκα και το πήρα αλλιως οι άλλες επιλογές μου ήταν και πιό ακριβές και πιό πολλα κυβικά άρα και κόστος.

Εύχομαι όσοι το παραγγείλατε να το πάρετε σύντομα να το χαρείτε.

:rolleyes: :rolleyes: <_<:thumbsup::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το παρέλαβα στις 22 Φλεβάρη. Αναμονή μόνο 45 ημέρες ας είναι καλά αυτή που το ακύρωσε.

Ηδη έκανα 1600 χιλ. χωρίς μεγάλο ταξίδι.

Πρώτη φορά που είμαι ενθουσιασμένος με αυτοκίνητο.

Λίγο το κιβώτιο είναι δυσκολο (σκληρό). Αλλα περιμένω να δώ αν θα στρώσει.

Το πήρα SPORT μαύρο περλέ με το RNS 510 με navi και κάμερα οπισθοπορείας.

Μόλις την μάθεις παρκάρεις γρήγορα και σε μικρούς χώρους.

Πολυ καλή ποιότητα κύλισης και πολύ καλή ανάρτηση σκληρή αλλά δεν κοπανάει.

Πιστεύω ότι ειναι μια τίμια πρόταση και μου θυμίζει την κατάσταση με το UNO TURBO όπου πολλοί δεν το υπολόγιζαν (μαμίσιο) αλλά μετά έτριβαν τα μάτια τους.

Πολλοί γρήγοροι έχουν φαει ήττα και χωρίς να το ζορίσω και πάρα πολύ κυρίως σε ρεπρίζ. Ξέρετε εκεί που έρχεται ο γρήγορος με το φτιαγμένο "γρήγορο" απο πίσω σου και νομίζει ότι θα σε περάσει από επάνω πατάς το γκάζι και το αμάξι φεύγει και σε ψάχνει.

Και όλα αυτά χωρίς μεγάλο κόστος.

Ευτυχως που το βρήκα και το πήρα αλλιως οι άλλες επιλογές μου ήταν και πιό ακριβές και πιό πολλα κυβικά άρα και κόστος.

Εύχομαι όσοι το παραγγείλατε να το πάρετε σύντομα να το χαρείτε.

:rolleyes: :rolleyes: :D :D :lol: :lol:

καλοριζικο και καλοταξιδο και απο εμενα.

απο καταναλωση τι λεει???

το ναβι με τι χαρτες το παρελαβες???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την εβδομάδα που μας πέρασε περίμενα να παραλάβω το δικό μου vw αλλά μου είπαν και εμένα το ίδιο.

Ότι λόγω απεργίας των τελωνιακών δεν γίνεται εκτελωνισμός και δεν ξέρουν πότε θα το παραλάβω. ¶ντε να δούμε αυτή τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε:

οσον αφορα το παρκ ασσιστ περιλαμβανει αισθητηρες παρκαρισματος μπρος,πισω και στο πλαι.το συγκεκριμενο συστημα ενεργοποιειται με το μεσαιο κουμπι απο την φωτο που εχεις ανεβασει.εννοειται οτι οι αισθητηρες δουλευουν και μεμονομενα.οι πισω με το που επιλεξεις την οπισθεν.οι μπροστινοι λειτουργουν συνεχεια εκτος αν τους απενεργοποιησεις εσυ με το δευτερο κουμπι απο τα δεξια.

το τελευταιο δεξια κουμπι ειναι για να ρυθμιζεις το οριο της πιεσης των ελαστικων,οπου αν πεσει απο την τιμη που εχεις θεσει χτυπαει βομβητης και υπαρχει και οπτικη ενδειξη στο καντραν...

το κενο κουμπι δευτερο απο αριστερα ειναι για τον διακοπτη off road(ρυθμιζει μια σειρα απο ηλεκτρονικες λειτουργιες του αμαξιου σε εκτος δρομου οδηγηση)το οποιο στα αμαξια που εισαγονται στην ελλαδα υπαρχει στανταρ σε ολα....

για το τριπ κομπιουτερ αν τα λεω σωστα(το πιο πιθανο ειναι) εμφανιζει μεση και στιγμιαια καταναλωση,μεση ταχυτητα ταξιδιου,χρονο ταξιδιου,κμ που απομενουν για ανεφοδιασμο και επιπροσθετα μονο στο τιγκουαν υπαρχει και ηλεκτρονικη πυξιδα.....

ελπιζω να βοηθησα :D

Φίλε vang ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μέχρι τώρα προσανατολιζόμουν να παραγγείλω Escape γιατί φοβόμουν ότι θα ήταν πολύ σκληρό το sport αλλά τελικά μάλλον θα πάω να παραγγείλω sport αφού είναι μάλλον πιο όμορφο και εγώ δεν πρόκειται να οργώνω χωράφια (αν και οι Ελληνικοί δρόμοι φέρνουν λίγο σε off-road :D )

Eλπίζω να μην αλλάξω γνώμη στο δρόμο σαν τον αναποφάσιστο αγοραστή του "επι τροχών" tongue.gif

Από τα έξτρα σκέφτομαι ηλιοροφή, park-assist, cruise-control, πολυλειτουργικό και το πακέτο με τον αντιθαμβωτικό καθρέφτη.

Μένει να καταλήξω στο χρώμα τώρα. Είμαι ανάμεσα σε ασημί και oceans gray. Το μαύρο είναι ωραίο αλλά λερώνει πολύ και μαζεύει ζέστη. Επίσης δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά του μεταλλικού χρώματος από το περλέ. Ποιο είναι πιο αντοχής; Εσείς τι προτείνετε για χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

Οι παραδοσεις γινεται με ρυθμους χελωνας.

Μολις ενημερωθηκα οτι αυτη την εβδομαδα περνουν αυτοκινητα ανθρωποι

που τα περιμεναν να τα παραλαβουν πριν ενα μηνα.

Αν δεν ληξει η απεργεια την κατσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ας παει καποιος κυψελη να παρκαρει με το park assist και μας λεει τις εντυπωσεις του.

Απ οτι βλεπω στα βιντεο πρεπει να χρειαζεται πολυ ελευθερο χωρο,

οποτε μονο για μουρη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

κανα δυο μετρα μπρος και αλλο τοσο πισω θελει για να παρκαρει μονο του.πολυ δυσκολα θα βρεθει τοσος χωρος για να κανει το παρκαρισμα μονο του... :D

Link to comment
Share on other sites

κανα δυο μετρα μπρος και αλλο τοσο πισω θελει για να παρκαρει μονο του.πολυ δυσκολα θα βρεθει τοσος χωρος για να κανει το παρκαρισμα μονο του... :D

Από όσο διάβασα εδώ:

http://motortorque.askaprice.com/news/auto...park-assist.asp

για να δουλέψει θέλει να βρει άδεια θέση με μήκος το μήκος του αυτοκινήτου συν λίγο πάνω από ένα μέτρο.

Δηλαδή ψάχνει για θέσεις των 5.5 μέτρων. Επίσης πρέπει να είσαι μέχρι 1.5 μέτρα έξω από τη γραμμή παρκαρίσματος (φαντάζομαι εννοεί απόσταση από τα πλαϊνά παρκαρισμένα αυτοκίνητα).

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον σπάνια θα σου είναι χρήσιμο ειδικά στους ελληνικούς δρόμους που η έννοια του ευθύγραμμου πεζοδρομίου και των σωστά παρκαρισμένων αυτοκινήτων αρκετά συχνά απλώς δεν υπάρχει (Φανταστείτε τα διπλοπαρκαρίσματα).

Όμως από την άλλη σκεφτείτε ότι με 370¤ αγοράζετε αισθητήρες πίσω, μπροστά και στο πλάϊ. Πόσο θα κόστιζαν να τοποθετηθούν αυτοί (και να βαφτούν) σε εξωτερικό προμηθευτή; Μόνο οι πίσω αισθητήρες δεν θα κοστίζουν κανένα 200¤; Και επιπλέον για τόσο ψηλό αυτοκίνητο θεωρώ ότι οι αισθητήρες είναι ιδιαίτερα χρήσιμοι αφού πρακτικά δεν έχεις οπτική επαφή με το πίσω ειδικά μέρος του οχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Όμως από την άλλη σκεφτείτε ότι με 370¤ αγοράζετε αισθητήρες πίσω, μπροστά και στο πλάϊ. Πόσο θα κόστιζαν να τοποθετηθούν αυτοί (και να βαφτούν) σε εξωτερικό προμηθευτή; Μόνο οι πίσω αισθητήρες δεν θα κοστίζουν κανένα 200¤; Και επιπλέον για τόσο ψηλό αυτοκίνητο θεωρώ ότι οι αισθητήρες είναι ιδιαίτερα χρήσιμοι αφού πρακτικά δεν έχεις οπτική επαφή με το πίσω ειδικά μέρος του οχήματος.

στις παραπανω λεξεις ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης.....με αυτα τα λεφτα εχεις τους αισθητηρες και θα χαζευεις και κανα πιτσιρικι οταν βλεπει το τιμονι να γυρναει μονο του :D

Link to comment
Share on other sites

στις παραπανω λεξεις ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης.....με αυτα τα λεφτα εχεις τους αισθητηρες και θα χαζευεις και κανα πιτσιρικι οταν βλεπει το τιμονι να γυρναει μονο του :lol:

Τους αισθητηρες στους κανουν δωρο οι περισσοτερες αντιπροσωπειες.

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλοταξιδο και απο εμενα.

απο καταναλωση τι λεει???

το ναβι με τι χαρτες το παρελαβες???

7-12 λίτρα αναλόγως ταχυτητας και κίνησης το 12 το είδα με air-condition

Το navi dvd το πήρα 1 εβδομάδα μετά.

Δεν έρχονται μέσα στα αυτοκίνητα προς αποφυγή κλοπής.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.