Jump to content
danichro

Vw Tiguan

Recommended Posts

Το δέρμα το αναλαμβάνει η εταιρεία Personal Dynamic σε συνεργασία με την αντιπροσωπεία. Εγώ έχω παραγγείλει μαύρο και δεν ξέρω τι γίνεται με το μπεζ που λες. Το θέμα είναι όμως πως μπαίνει στις πόρτες και στα καθίσματα άρα λογικά δεν θα έχει πρόβλημα και με το μπεζ. Δεν ξέρω για το ταμπλό.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Παντως πήρα στην εταιρεία και μου είπαν ότι το βάζουν μόνο στις πόρτες και στα καθίσματα, οχι στο ταμπλό.

Επίσης μου είπαν ότι στοιχίζει 1200 ευρώ. Ισως σου κάνανε καλύτερη τιμή λόγω αντιπροσωπείας.

Απο ποιά αντιπροσωπεία το πήρες ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανεις τι θα γινει με τις παραδοσεις?

Επρεπε να το εχω παρει 20 Μαρτιου και ακομα δεν εχω καμμια ενημερωση λογω απεργιων.

Κανα νεο απο καποιον που το περιμενει?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει 5/2/2008 από την Autonet. Σήμερα μου είπαν ότι αντι για τον Ιούνιο που μου είχαν αρχικά πει

θα καθυστερήσει παραπάνω με πρώτη εκτίμηση γιά Αύγουστο.

Επίσης του ζήτησα να αλλαξω την παραγγελία, αφου έτσι και αλλιώς δεν έχει ξεκινήσει η παραγωγή του, γιά να βάλω δερμάτινα και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει αυτό ?

Επίσης μου είπαν ότι υπαρχει επιβάρυνση 500 euro για παραγγελίες μετά την 1/04.

Link to comment
Share on other sites

Χθες είπαν σε φίλη που ρώτησε για 10 μήνες αναμονή. Πιστεύω ότι και απεγνωσμένα να το θέλει κάποιος δεν πρέπει με τίποτα να παραγγείλει τώρα. Αν το παραγγείλει το Δεκέμβριο μπορεί να έχει πέσει η αναμονή στους 2 μήνες και θα πάρει και νέο μοντέλο, ίσως με κάποιες μικροβελτιώσεις.

Εντωμεταξύ λόγω της ζήτησης έχουν γίνει και οι εξουσιοδοτημένοι πολύ μπλαζέ. Δεν αλλάζουν παραγγελίες, δεν δίνουν τα δώρα που έδιναν πριν, κτλ. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει 5/2/2008 από την Autonet. Σήμερα μου είπαν ότι αντι για τον Ιούνιο που μου είχαν αρχικά πει

θα καθυστερήσει παραπάνω με πρώτη εκτίμηση γιά Αύγουστο.

Επίσης του ζήτησα να αλλαξω την παραγγελία, αφου έτσι και αλλιώς δεν έχει ξεκινήσει η παραγωγή του, γιά να βάλω δερμάτινα και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει αυτό ?

Επίσης μου είπαν ότι υπαρχει επιβάρυνση 500 euro για παραγγελίες μετά την 1/04.

στην ιδια μοιρα ειμαστε φιλε μου......αλλα εμενα μου ειπανε οτι μπορω να βαλω δερματινα.......μια και ακομα δεν εχει παρει οριστικη ημερομηνια παραγωγης

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια μοιρα ειμαστε φιλε μου......αλλα εμενα μου ειπανε οτι μπορω να βαλω δερματινα.......μια και ακομα δεν εχει παρει οριστικη ημερομηνια παραγωγης

Ετσι είναι το λογικό. Απο που το πήρες εσυ φίλε ?

Μάλλον βαριούνται να κάνουν τηλέφωνα.

Θα πάρω αύριο τον προιστάμενο να τους χέσω...

Σε ευχαριστώ ,

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι το λογικό. Απο που το πήρες εσυ φίλε ?

Μάλλον βαριούνται να κάνουν τηλέφωνα.

Θα πάρω αύριο τον προιστάμενο να τους χέσω...

Σε ευχαριστώ ,

Παιρνουνε τηλεφωνο..........Οταν πρεπει να τους πληρωσεις το υπολοιπο.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

απορω πως δεχεστε να σκασετε 500ε μονο κ μονο γιατι ετσι τους ηρθε(+που σιγουρα ειναι ελληνικης προελευσης νταβατζιλικι) επειδη ειδαν οτι πουλαει περισσοτερο απ οτι υπολογιζαν το αυτοκ...

με 30χιλ δεν υπαρχουν ανταγωνιστικα αυτοκ?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν υπάρχουν.

Σωστά. Και δεν υπάρχουν επειδή το ελληνικό μπουρδέλο-κράτος ξεσκίζει τα 2000 στη φορολογία. Π.χ το Tiguan Escape 1.4 έχει και στην Ελλάδα και στη Γερμανία γύρω στα 28000€. Το Tiguan Escape 2.0 (170hp) έχει στη Γερμανία 30500€ και εδώ ...36000€! Μια διαφορά 2500€ γίνεται 8500€ στην Ψωροκώσταινα. Και από τη στιγμή που το Tiguan συναγωνίζεται δίλιτρα, λογικό είναι να μην υπάρχουν αντίστοιχες προτάσεις.

Ας χαρεί ο κόσμος όσο μπορεί γιατί όταν διαδοθούν οι μικρότεροι αλλά πιο αποδοτικοί κινητήρες, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αρχίσουν να φορολογούν και να χαρατσώνουν ανάλογα με την ιπποδύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι έκανα λάθος πριν.... Το δίλιτρο Tiguan Escape με τα 170 άλογα δεν έχει 30500€ στη Γερμανία... αλλά 29000€! Μόλις 1000€ παραπάνω απ'το 1.4....

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ξυπνήσουν και θα φορολογούν βάσει εκπομπών ρύπων να δω...

Εύκολο: Όταν καταφέρουν να τα μαγειρέψουν έτσι ώστε να τσεπώνουν περισσότερα φορολογώντας βάσει ρύπων :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πανω σε κουβεντα μου ειπε για καποιον γνωστο του οτι πηγε να παραγγειλει το TIGUAN ESCAPE την περασμενη εβδομαδα. Περα της αυξησης των 500 ευρω του εδωσε αναμονη 13 μηνες!!! Ειναι δυνατον να παραγγειλει καποιος αυτοκινητο με τετοια αναμονη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πανω σε κουβεντα μου ειπε για καποιον γνωστο του οτι πηγε να παραγγειλει το TIGUAN ESCAPE την περασμενη εβδομαδα. Περα της αυξησης των 500 ευρω του εδωσε αναμονη 13 μηνες!!! Ειναι δυνατον να παραγγειλει καποιος αυτοκινητο με τετοια αναμονη?

ΣΗΜΕΡΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 10 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ(ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ).

ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΝΕ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι.

Η παραγωγη για ολο το 2008 εχει κλεισει.

Οποτε οποιος παει να το παραγγειλει του λενε απο 2009...

Link to comment
Share on other sites

η VW θα χασει με αυτα τα κολπα....το καλοκαιρι βγαινει το KUGA και θα πουλαει σαν τρελο

ειναι δυνατον να σου λενε θα το παραγγειλεις τωρα και το παρεις χριστουγεννα?

ποιος τρελος θα το παραγγειλει?

Link to comment
Share on other sites

Η VW δε θα έχει τις πωλήσεις που θα μπορούσε να έχει αν ο χρόνος αναμονής ήταν λογικός, αλλά έτσι κι αλλιώς θα αυξηθούν πάρα πολύ οι πωλήσεις της και το μερίδιο της αγοράς που της αναλογεί. Οπότε δε νομίζω να στενοχωρηθεί κανείς.

Πάντως η ουσιαστική έλλειψη ανταγωνισμού (φτηνό γερμανικό SUV χαμηλού κυβισμού) δεν πρόκειται να κάνει καλό στον καταναλωτή. Προβλέπω "σύνδρομο RAV", όπου θα καβαλήσουν το καλάμι και θα πουλάνε όσο θέλουν, χωρίς προσφορές και με αστεία δώρα. Και καταντάει και γελοία η αναμονή ενός χρόνου για ένα αυτοκίνητο. Σε λίγο θα παραγγέλνουν οι γονείς αμάξι όταν γεννιέται το παιδί για να το έχει όταν πάρει δίπλωμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μάγος είμαι; Φίλος μόλις ρώτησε στην Karenta και του είπαν "τέρμα τα δώρα, δε δίνουμε πλέον τίποτα για το Tiguan 1.4". Εντωμεταξύ είναι πολλές και οι περιπτώσεις αγοραστών που δωροδοκούν τους πωλητές για να κάνουν κάτι ώστε να το πάρουν πιο γρήγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

1.απο 1/1/08 το συστημα εκτελωνισμου αλλαξε επεσαν οι τιμες μονο για μοντελα με euro 4.

2.ανταγωνιστες γιατι οχι το

ford kuga το ομορφοτερο απο ολαhttp://www.sportdrive.gr/assets/wallpapers...kuga_ext_03.jpg

nissan qashqai http://media.paultan.org/qashqai/qashqai1.jpg εχει το 2λιτρο 25χιλ.

rav4 http://www.4troxoi.gr/common/php/image.php...&type=image 2litro 29xil

subaru forester

mitsubishi outlander

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

2.ανταγωνιστες γιατι οχι το

ford kuga το ομορφοτερο απο ολαhttp://www.sportdrive.gr/assets/wallpapers...kuga_ext_03.jpg

nissan qashqai http://media.paultan.org/qashqai/qashqai1.jpg εχει το 2λιτρο 25χιλ.

rav4 http://www.4troxoi.gr/common/php/image.php...&type=image 2litro 29xil

Υπάρχουν και άλλα πολλά SUV σ'αυτά τα λεφτά, το θέμα όμως είναι ότι to Tiguan είναι συνολικά εξίσου καλό με αυτά (και από τα περισσότερα καλύτερο) τόσο εντός όσο και εκτός δρόμου, ενώ έχει τα πλεονεκτήματα του ονόματος VW και του χαμηλού κυβισμού.

Κατά τη γνώμη μου εκεί που χάνει το Tiguan 1.4 (εκτός από τον χρόνο παράδοσης) είναι στο ότι δε διατίθεται με αυτόματο κιβώτιο. Όποιος θέλει αυτόματο SUV και δίνει μέχρι 35000, αναγκαστικά στρέφεται αλλού.

Edited by micmic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.