Jump to content
danichro

Vw Tiguan

Recommended Posts

μολις προχτες περασα και το ακυρωσα αφου το σιγουρο 5μηνο εγινε αβεβαιο 9μηνο και βλεπουμε.....δεν πειραζει υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.....

Link to comment
Share on other sites

ειδατε τι κανουν ;σε αναγκαζουν να αλλαξεις μαρκα γιατι μεχρι να το παραλαβεις μπορει να εχει γινει καμια πτωση τιμης-προσφορα,facelift,τιποτις αλλα μοτερια να φορεθουν κ.α

εγω παντως επειδη δεν ειμαι κοροιδο της vw θα χτυπαγα ενα kuga χαλαροτατα. :wub:

να μου το θυμηθητε και εδω θα ειμαστε... :lol:

μολις βγει ο kugas θα κλαψουν πολυ τα tigyania και δη η vw :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια. Δινουν τοσο χρονο παραδοσης, γιατι σε 4 μηνες εξαντληθηκε η quota που ειχαν θεσει οι Γερμανοι για τις παραγγελιες. Πραγματικα νομιζετε οτι η VW θα χασει λεφτα η θα "στεναχωρηθει" επειδη μερικοι θα παρουν ανταγωνιστικα SUV? Εχουν πιασει τους στοχους της χρονιας στο τριμηνο. Οποιος το θελει γιατι ο ανταγωνισμος ειναι κλασεις κατωτερος, περιμενει. Απλα τα πραγματα guys :D

Link to comment
Share on other sites

για μένα το σημαντικότερο όλων ήταν η χαμηλή φορολογία και τα χαμηλά τέλη κυκλοφορίας. νομίζω ότι πρέπει να κοιτάμε και μετά τι θα πληρώνουμε από αυτά τα κερατιάτικα. ότι υπάρχει και θα υπάρχει ανταγωνισμός το ξέρουμε. αλλά μην πάμε να συγκρίνουμε τις βουρτσες με τις τσατσάρες!

Link to comment
Share on other sites

να μου το θυμηθητε και εδω θα ειμαστε... :lol:

μολις βγει ο kugas θα κλαψουν πολυ τα tigyania και δη η vw :D

Ανάλογα τί μοτέρ θα φοράει το Kuga. Αν σε βενζίνη βγει μόνο σε 2.4, τότε αυτή που θα κλάψει θα είναι η ελληνική Ford.

Link to comment
Share on other sites

Το Qashqai πόσους μήνες παράδοση έχει ? Πόσες ακυρώσεις έχουν γίνει λόγω του χρόνου παράδοσης ?

Το Rav4 πόσο λάδι καίει ? Πόσα μοτέρ έχουν αλλάξει-επισκευάσει ?

Μάλλον έχω διαφορετικές πληροφορίες.

δεν εχω ιδεα αλλα τα ιδια κυκλοφορουν κ για την vw το θεμα ειναι πως τα αποδεικνυεις.

παντως μιας κ μιλαω μονο για σκηνικα που μπορω να επιβεβαιωσω,φιλος π καψε μηχανη σε ενα αβενσις του την αλλαξαν ολοκληρη! κ του δωσαν για καμποσους μηνες μεχρι να το φτιαξουν ενα παρομοιο αυτοκ. Μεχρι τωρα στην vw δεν εχω ακουσει κανεναν να του εχουν αλλαξει ποτε ολοκληρη μηχανη,ουτε υπαρχει κ ποτε αυτοκ.αντικαταστασης κ να το θελεις στις αντ/πειες.

επισης η vw δινει 2 χρονια+2 εγγυηση κ οι αλλες ξεκινανε απο 7χρονια ιαπωνια-κινα μερια.

στα χαρτια ολα ροδινα ακουγονται για τα 1.4 τσι...βεβαια οταν παρεις εος κ τιγκουαν με 122 αλογα κ λενε οτι εχεις 7-8λιτρα καταναλωση μονο για γελεια ειναι

το πιο ανησυχητικο στην vw ειναι οτι η ιδια η εταιρια καταστρεφει το ονομα της κ την αξια των αυτοκ.της.

βλεπε οτι μολις βγηκε fsi στον ιδιο χρονο σχεδον εβγαλε στα ιδια κυβικα κ σε καλυτερες τιμες τα tfsi κ ετσι οσοι ειχαν παρει fsi τα παντρευτηκαν ή αναγκαστηκαν να τα σκοτωσουν.να μην πουμε για τις ζημιες που ειναι καθημερινο φαινομενο πια σε ολα τα μοντελα.

κ τωρα επειδη ειδε οτι ενα αυτοκ. εκανε παραπανω πωλησεις απ οτι περιμεναν(αψογο το τμημα προωθησης,μαρκετινγκ ή οποιο ευθυνεται γι αυτα)ειναι ανετοιμοι να βγαλουν τις παραγγελιες κ ανεβασαν την τιμη σε ολες τις εκδοσεις 500ε γιατι ετσι τους αρεσει....

προσωπικα 1η φορα το ακουω το σκηνικο αυτο

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τί μοτέρ θα φοράει το Kuga. Αν σε βενζίνη βγει μόνο σε 2.4, τότε αυτή που θα κλάψει θα είναι η ελληνική Ford.

Δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι το Kuga όταν θα κυκλοφορήσει (νομίζω το καλοκαίρι) αλλά αυτό που διαβάζω στο internet και στα περιοδικά είναι ότι θα κυκλοφορήσει αρχικά μόνο με κινητήρα 2.0-litre TDCi diesel με 136 άλογα. Αυτό για την Αθήνα/Θεσσαλονίκη θα είναι απαγορευτικό ενώ και για την επαρχία θα σημαίνει εκτός συγκλονιστικού αππροόπτου τιμές αρκετά πάνω από 30000 λόγω φορολογικού καθεστώτος και κόστους των σύγχρονων κινητήρων diesel. Επίσημα δεν έχει ακουστεί κάποιος άλλος κινητήρας. Ανεπίσημα μιλάνε για έκδοση χωρίς τετρακίνηση και κινητήρα ατμοσφαιρικό 1.6 βενζίνης από το Focus στο τέλος του χρόνου. Όλα αυτά κάνουν το αυτοκίνητο μη ανταγωνιστικό του Tiguan για την Ελλάδα.

Νομίζω ότι γενικά μέχρι να βγει κάποιος άλλος κατασκευαστής με SUV που να φοράει αντίστοιχης φιλοσοφίας Turbo κινητήρες βενζίνης το Tiguan θα πουλάει σαν φρέσκο ψωμί όπως τα RAV τα προηγούμενα χρόνια. Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Edited by tcv
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα αλλα τα ιδια κυκλοφορουν κ για την vw το θεμα ειναι πως τα αποδεικνυεις.

παντως μιας κ μιλαω μονο για σκηνικα που μπορω να επιβεβαιωσω,φιλος π καψε μηχανη σε ενα αβενσις του την αλλαξαν ολοκληρη! κ του δωσαν για καμποσους μηνες μεχρι να το φτιαξουν ενα παρομοιο αυτοκ. Μεχρι τωρα στην vw δεν εχω ακουσει κανεναν να του εχουν αλλαξει ποτε ολοκληρη μηχανη,ουτε υπαρχει κ ποτε αυτοκ.αντικαταστασης κ να το θελεις στις αντ/πειες.

επισης η vw δινει 2 χρονια+2 εγγυηση κ οι αλλες ξεκινανε απο 7χρονια ιαπωνια-κινα μερια.

στα χαρτια ολα ροδινα ακουγονται για τα 1.4 τσι...βεβαια οταν παρεις εος κ τιγκουαν με 122 αλογα κ λενε οτι εχεις 7-8λιτρα καταναλωση μονο για γελεια ειναι

το πιο ανησυχητικο στην vw ειναι οτι η ιδια η εταιρια καταστρεφει το ονομα της κ την αξια των αυτοκ.της.

βλεπε οτι μολις βγηκε fsi στον ιδιο χρονο σχεδον εβγαλε στα ιδια κυβικα κ σε καλυτερες τιμες τα tfsi κ ετσι οσοι ειχαν παρει fsi τα παντρευτηκαν ή αναγκαστηκαν να τα σκοτωσουν.να μην πουμε για τις ζημιες που ειναι καθημερινο φαινομενο πια σε ολα τα μοντελα.

κ τωρα επειδη ειδε οτι ενα αυτοκ. εκανε παραπανω πωλησεις απ οτι περιμεναν(αψογο το τμημα προωθησης,μαρκετινγκ ή οποιο ευθυνεται γι αυτα)ειναι ανετοιμοι να βγαλουν τις παραγγελιες κ ανεβασαν την τιμη σε ολες τις εκδοσεις 500ε γιατι ετσι τους αρεσει....

προσωπικα 1η φορα το ακουω το σκηνικο αυτο

Τα 500 ευρω ειναι εργοστασιακη αυξηση και ισχυει για ολη την ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

ford kuga.ο πρωτότυπο κινείται από ένα 2λιτρο υπετροφοδοτούμενο κινητήρα πετρελαίου που αποδίδει 136 ίππους και συνδυάζεται με χειροκίνητο 6τάχυτο κιβώτιο. Το μοντέλο που θα περάσει στην παραγωγή στις αρχές του επόμενου έτους, θα είναι διαθέσιμο τόσο με σύστημα 4κίνησης όσο και με την μετάδοση μόνο στους μπροστινούς τροχούς κάτι που, σύμφωνα με την Ford τονίζει τον crossover χαρακτήρα του. Αυτή η κίνηση της εταιρείας μάλλον δείχνει και την πρόθεσή της να χρησιμοποιήσει και μικρότερα μηχανικά σύνολα για το νέο της μοντέλ,ο με καλύτερο υποψήφιο τον 1.600άρη Ti-VCT των 115 ίππων.

Εχει καμμια σχεση με το tiguan???????

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το Kuga με το Tiguan. Αλλα με τετοια αναμονη η θα πρεπει να αυξησει την παραγωγη η VW η να το κλεισει για φετος το μαγαζι για Tiguan και να ξεκινησει παραγγελιες του χρονου παλι. Υπαρχει περιπτωση να το παραγγειλει καποιος με 13 μηνες αναμονη? Σε τετοιο διαστημα σιγουρα θα εχει μικροβελτιωσεις το μοντελο οποτε δεν συμφερει να το παραγγειλεις τωρα. Κακη κινηση εαν κοψαν τα δωρα. Aυτη η ελληνικη νοοτροπια .... τωρα θα εχουν και τουπε οι πωλητες φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τί μοτέρ θα φοράει το Kuga. Αν σε βενζίνη βγει μόνο σε 2.4, τότε αυτή που θα κλάψει θα είναι η ελληνική Ford.

συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

"Μια σειρά από νέους κινητήρες για το Tiguan προσφέρει πλέον η VW. Πρόκειται για δυο δίλιτρα TSI μοτέρ βενζίνης με απόδοση 170 και 200 ίππων αντίστοιχα, καθώς και για την κορυφαία εκδοχή πετρελαίου, 2.0 TDI DPF, η οποία αποδίδει 170 ίππους.

Η πρώτη βενζινοκίνητη έκδοση, με τους 170 ίππους, συνδυάζεται είτε με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων έξι σχέσεων, είτε με αυτόματο κιβώτιο Tiptronic, επίσης έξι σχέσεων. Το αυτοκίνητο επιταχύνει στα 100 χλμ./ώρα σε 8,5 δευτερόλεπτα, ενώ η τελική του ταχύτητα αγγίζει τα 201 χλμ/ώρα. Η συγκεκριμένη έκδοση του Tiguan είναι διαθέσιμη σε τρεις εξοπλιστικές εκδόσεις, Trend, Escape και Sport.

Ακόμη πιο εντυπωσιακές είναι οι επιδόσεις του δίλιτρου κινητήρα TSI με τους 200 ίππους. Με επιτάχυνση 0-100 χλμ./ώρα σε 7,9 δευτερόλεπτα και τελική ταχύτητα 210 χλμ/ώρα, η έκδοση αυτή αποτελεί την πιο δυναμική της γκάμας. Οι επιλογές στο κιβώτιο ταχυτήτων δε διαφέρουν από την προηγούμενη έκδοση, οι εξοπλιστικές εκδόσεις όμως σε αυτήν την περίπτωση είναι δυο, οι Escape και Sport.

Τέλος, ο κινητήρας πετρελαίου 2.0l TDI DPF, με τους 170 ίππους προσφέρεται αποκλειστικά με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων, στις εκδόσεις εξοπλισμού Escape και Sport. Τα βασικά χαρακτηριστικά του συνόλου αυτού είναι τα 35,7 χλγμ. ροπής, από τις 1.750 σ.α.λ., η επιτάχυνση 0-100 χλμ/ώρα σε 8,9 δευτερόλεπτα, αλλά και η τελική ταχύτητα που αγγίζει τα 201 χλμ/ώρα.

Αναφορικά με για τις τιμές πώλησης των νέων εκδόσεων του Tiguan με τους παραπάνω κινητήρες, έχουν ως εξής:

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 2.0L TSI 170PS

Trend 33.650 ευρώ

Escape 34.800 ευρώ

Sport 35.350 ευρώ

2.0L TSI 170PS TIPTRONIC

Trend 35.650 ευρώ

Escape 36.800 ευρώ

Sport 37.350 ευρώ

2.0L TSI 200PS

Escape 36.300 ευρώ

Sport 36.850 ευρώ

2.0L TSI 200PS TIPTRONIC

Escape 38.300 ευρώ

Sport 38.850 ευρώ

2.0L TDI 170PS

Escape 37.550 ευρώ

Sport 38.100 ευρώ"

As quoted from: http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=254&page_id=6250

Αυτές οι εκδόσεις με τα 170 ή τα 200hp είναι όλα τα λεφτά!

Κρίμα που η αναμονή είναι τεράστια!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να το παραγγειλει καποιος με 13 μηνες αναμονη? Σε τετοιο διαστημα σιγουρα θα εχει μικροβελτιωσεις το μοντελο οποτε δεν συμφερει να το παραγγειλεις τωρα. Κακη κινηση εαν κοψαν τα δωρα. Aυτη η ελληνικη νοοτροπια .... τωρα θα εχουν και τουπε οι πωλητες φανταζομαι...

Ερώτηση: Αν το παραγγείλει κάποιος τώρα και μέχρι να του έρθει ανακοινωθούν μικρο-μεγαλο βελτιώσεις στο αυτοκίνητο (κινητήρας-αμάξωμα-εξοπλοσμός) αυτές δεν θα περιλαμβάνονται στο αυτοκίνητο που θα παραλάβει αφού θα είναι φρέσκο-κατασκευασμένο;

Το βασικότερο θέμα για μένα είναι βελτιώσεις/διαφοροποιήσεις που πιθανόν θα γίνουν στον κινητήρα λόγω του ότι αυτή τη στιγμή είναι Euro4 συμβατοί αλλά το Euro5 θα μπει υποχρεωτικά σε εφαρμογή το Σεπτέμβριο του 2009. Οπότε είναι πιθανόν οι κινητήρες του 2009 να έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις για να είναι Euro5 ή ακόμα και να αλλάξουν εξολοκλήρου (δύσκολο γιατί είναι σχετικά νέοι). Ελπίζω αυτές οι αλλαγές αν υπάρξουν να έχουν σαν αποτέλεσμα καλύτερες ή έστω ίδιες επιδόσεις και όχι φίμωση των κινητήρων.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν το παραγγείλει κάποιος τώρα και μέχρι να του έρθει ανακοινωθούν μικρο-μεγαλο βελτιώσεις στο αυτοκίνητο (κινητήρας-αμάξωμα-εξοπλοσμός) αυτές δεν θα περιλαμβάνονται στο αυτοκίνητο που θα παραλάβει αφού θα είναι φρέσκο-κατασκευασμένο;

Σίγουρα θα περιλαμβάνονται, η ερώτηση είναι τί θα γίνει με την τιμή αν αυτή έχει αυξηθεί επειδη π.χ. έχει προστεθεί ως στάνταρ ένας εξοπλισμός που δεν είχε το προηγούμενο.

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να ρωτήσει κανείς τους πωλητές, δεν ξέρουν τίποτα περισσότερο από μας σχετικά με το τί θα ισχύσει του χρόνου και ποιά θα είναι η πολιτική της εδώ αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

πολυ φασον ρε παιδι μου εγινε η παραγωγη του.

λες και ειναι τιποτις ζωνες,σωβρακα.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια...τυχερέ :rolleyes: Καλορίζικο - καλοτάξιδο...Όποτε βρείς ευκαιρία postαρε και καμιά photο για εμάς της υπομονής :D Τελικά ρε παιδιά με την εργοστασιακή αύξηση τι παίζει? :D Ισχυεί το ότι για παραγγελίες πριν την 1/4 δεν θα μετρήσει το 500άρικο? :D

Edited by fatpig
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια...τυχερέ :rolleyes: Καλορίζικο - καλοτάξιδο...Όποτε βρείς ευκαιρία postαρε και καμιά photο για εμάς της υπομονής :D Τελικά ρε παιδιά με την εργοστασιακή αύξηση τι παίζει? :D Ισχυεί το ότι για παραγγελίες πριν την 1/4 δεν θα μετρήσει το 500άρικο? :D

Σ' ευχαριστώ.post σε μερικες μερες.

Τωρα για την αυξηση σε εμένα δεν μετρησε και σε ολους οσους το παρηγγειλαν πριν απο 1/4 στον παζαροπουλο.

Για αλλες αντιπροσωπειες δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σχετικα με την εργοστασιακη αυξηση.

1.Για οσους το παρηγγειλαν πριν απο 1/4/08 δεν ισχυει καμμια αυξηση,

τα 500 Ευρω τα κανει εκπτωση η cosmocar.

2.Σε οσους ζητηθει ειναι γιατι εχουν μπλεξει με απατεωνα πωλητη ο οποιος θελει να βαλει τα 500 στη τσεπουλα του.

3.Να ενημερωσετε την cosmocar για αυτον που σας ζητησε την αυξηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σχετικα με την εργοστασιακη αυξηση.

1.Για οσους το παρηγγειλαν πριν απο 1/4/08 δεν ισχυει καμμια αυξηση,

τα 500 Ευρω τα κανει εκπτωση η cosmocar.

2.Σε οσους ζητηθει ειναι γιατι εχουν μπλεξει με απατεωνα πωλητη ο οποιος θελει να βαλει τα 500 στη τσεπουλα του.

3.Να ενημερωσετε την cosmocar για αυτον που σας ζητησε την αυξηση.

Ευχαριστώ για την απάντηση. :lol: Μάλλον στην δικιά μου περίπτωση ισχύει το 2. :lol: Θα τον πάρει και θα τον σηκώσει protest.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς να μειώνονται οι χρόνοι αναμονής μετά την αύξηση παραγωγής;

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι μετά τον διπλασιασμό της παραγωγής η αναμονή θα κρατάει γύρω στους 3 μήνες.

Ελπίζω να μην ήταν ράδιο αρβύλα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε μια γνωστή μας να το παραγγείλει και της είπαν από karenta 11 μήνες παράδωση!!! Πάντως το συγκεκριμένο τουτούνι αξίζει την αναμονή του!!! Όλοι οι δημοσιογράφοι λένε πως έχει βάλει τα γυαλιά σε rav4 και τα άλλα της κατηγορίας του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Χτες με ενημερωσαν οτι ενω ειχαμε επιθυμιτη εβδομαδα παραγωγης την 20η

τωρα πηγαμε στην 22η και το αυτοκινητο θα κατασκευαστη στις 28 Μαιου.

και το πολυ μεχρι 28 Ιουνιου θα το εχω στα χερια μου.

Και οπως ειπε και ο πωλητης ειμαι απο τους τυχερους που πηρα μονο 2 εβδομαδες πισω

γιατι αλλα πηραν πιο πολυ. Αντε να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.