Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πήγα σε έναν άλλο μέσω γνωστού,μου είπε για τα bilstein που λέτε και οι περισσότεροι και eibach,615Ε.

Εμένα μου φαίνονται μιά χαρά και επειδή μου είπε οτι για τα τουτού μας είναι πολύ καλές αναρτήσεις θα τις βάλω. tongue.gif

Βέβαια μου είπε και για koni οτι ρυθμίζονται σε ύψος και σκληρότητα αλλα έχουν περισσότερο θόρυβο από τα bilstein που είναι αθόρυβα.

Ούτως ή άλλως σιγά μήν κάθομαι να ρυθμίζω κάθε λίγο και λιγάκι τίς αναρτήσεις! ;)

Σήμερα πήγα και έβαλα επιτέλους τίς αναρτήσεις.Καλα παιδιά δεν σας λέω τίποτα.Έκανα τώρα το βράδυ μια βόλτα και έπαθα τήν πλάκα μου. :cry: Το αμάξι έχει φοβερά κρατήματα. worthy.gif Καμια σχέση με πρίν.Το χαίρεσαι πραγματικά να το οδηγείς.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι υπάρχει λιγότερη άνεση στο εσωτερικό με τόσες λακούβες που υπάρχουν. :cry:

Συγχωνευτηκαν 2 posts

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και έβαλα επιτέλους τίς αναρτήσεις.Καλα παιδιά δεν σας λέω τίποτα.Έκανα τώρα το βράδυ μια βόλτα και έπαθα τήν πλάκα μου. :o Το αμάξι έχει φοβερά κρατήματα. worthy.gif Καμια σχέση με πρίν.Το χαίρεσαι πραγματικά να το οδηγείς.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι υπάρχει λιγότερη άνεση στο εσωτερικό με τόσες λακούβες που υπάρχουν. :(

Τι εβαλες τελικα?Bilstein sprint χοντρομπουκαλα με ελατηρια eibach?Εχασες πολυ σε ανεση?

Link to comment
Share on other sites

Τι εβαλες τελικα?Bilstein sprint χοντρομπουκαλα με ελατηρια eibach?Εχασες πολυ σε ανεση?

Ναι αυτά έβαλα.Εντάξει ήμουν λίγο υπερβολικός.Χάνεις πολύ λίγο γιατί με τα μπαλώματα και τίς λακούβες που χει ο δρόμος κάθε 10 μέτρα αν οδηγείς ώρα επειδή είναι πιό σκληρά τα ελατήρια.

Πάντως είναι πολύ καλές οι αναρτήσεις δεν το συζητώ! :wacko:

Η μόνη μ@λ@κία είναι οτι το χαμήλωσα 3 πόντους και πάλι όμως δέν είμαι ευχαριστημένος.Με 16'' ζάντες μου φαίνεται ακόμα λίγο ψηλό.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικα. Θα τα ευχαριστηθεις ειναι το μονο σιγουρο :D

Ποσα χλμ εχει το αμαξι?

Ευχαριστώ!Έχει 27000 περίπου.

Τώρα τα πλήρωσα τα ελατήρια δεν μπορώ να τα αλλάξω.Θα μείνω με αυτά εκτός αν αλλαχτεί αργότερα μοτεράκι <_<

Όποτε έρθω σε κανένα meeting θα που πείτε τήν γνώμη σας :D

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μ@λ@κία είναι οτι το χαμήλωσα 3 πόντους και πάλι όμως δέν είμαι ευχαριστημένος.Με 16'' ζάντες μου φαίνεται ακόμα λίγο ψηλό.

θα κατσει κι αλλο η αναρτηση μην ανησυχεις δεν ειναι προβλημα αυτο....απλα πρεπει να πατησει καλα...κανε γυρω στα 2.000 χιλιομετρα και θα δεις και διαφορες σε υψος αλλα και διαφορες στο δρομο...θα γινει λιιιιγο πιο ανετη και θα εχει και ακομα καλυτερο κρατημα απ'οτι τωρα που ειναι κουτσουρο.....τα ιδια αμορτισερ εχω και εγω μονο που εχω 5ποντα apex οχι eibach.... :D

Link to comment
Share on other sites

Όντως πιστεύω και γω οτι η ανάρτηση θα γινει καλύτερη μετά από κάποια χιλιόμετρα.Δέν ξέρω για το άν θα κάτσει αλλά πιο πολύ οτι θα χει καλύτερα κρατηματα.Έχω κάνει περίπου 200 χιλιόμετρα.5 πόντοι πολύ δεν είναι?Τι ζάντες φοράς?

Link to comment
Share on other sites

Όντως πιστεύω και γω οτι η ανάρτηση θα γινει καλύτερη μετά από κάποια χιλιόμετρα.Δέν ξέρω για το άν θα κάτσει αλλά πιο πολύ οτι θα χει καλύτερα κρατηματα.Έχω κάνει περίπου 200 χιλιόμετρα.5 πόντοι πολύ δεν είναι?Τι ζάντες φοράς?

φοραω 17αρες με 215/35 λαστιχα.....επρεπε να το χαμηλωσω τοσο γιατι ηταν σαν το crosspolo..... :lol:

και μην ακουω βλακειες του στυλ με 5ποντα δεν στριβει κλπ κλπ δεν ειναι golf mk2 το πολακι για να εχει τετοιου ειδους προβληματα..... :excl:

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

φοραω 17αρες με 215/35 λαστιχα.....επρεπε να το χαμηλωσω τοσο γιατι ηταν σαν το crosspolo..... :lol:

και μην ακουω βλακειες του στυλ με 5ποντα δεν στριβει κλπ κλπ δεν ειναι golf mk2 το πολακι για να εχει τετοιου ειδους προβληματα..... ;)

Μάλλον έπρεπε να το χαμηλώσω και γώ 5 πόντους. ;)

Πάντος έχω προσέξει οτι οι περισσότεροι στα πολάκια σας βάζετε χοντρά λάστιχα και μεγάλες ζάντες.

Εμένα όταν πήγα να βάλω ζάντες σκέφτηκα 16αρες γιατι οι 17αρες θα μού κοβαν και για τα λάστιχα μου είπαν 195/45/16 γιατι λένε οτι αν έβαζα 205/45/16 άν το χαμήλωνα πίσω μπορεί να έβρισκε με τόν θόλο ή οτι μπροστά μπορεί να είχα πρόβλημα στο στρίψιμο γιατι μπορεί να ακούμπαγε το λάστιχο στο εσωτερικό του θόλου ;)

Και εσείς βάζετε 215?¶ρα π@π@ριές μου έλεγαν.

Edited by Metal Drummer
Link to comment
Share on other sites

και μην ακουω βλακειες του στυλ με 5ποντα δεν στριβει κλπ κλπ δεν ειναι golf mk2 το πολακι για να εχει τετοιου ειδους προβληματα..... <_<

γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι?

γιατι το αμαξι μου ετσι ειναι και ειναι ελεγμενο αν εχει προβλημα απο κατω ο αξονας η οχι....ειναι σωστο για να το λεω κατι ξερω :D

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Και έτσι λοιπόν είσαι οκ? Δεν αμφιβάλλω ότι είσαι οκ αλλά αυτή τη βλακεία ποιός στην είπε?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαλιδια θεωρητικα παντα σχηματιζουν ενα Λ και ο αξονας κοιταει προς τα κατω :D

θεωρητικα!στην περιπτωση σου τι γινετε?αυτο το Λ που λες τι ειναι και πως σχηματιζεται?

Link to comment
Share on other sites

για παραπανω πληροφοριες απευθυνθειτε στον στελιο οπου οταν εβαζα τις αναρτησεις το ειδε και αυτος και το παλληκαρι που μου τις εβαζε και μου εξηγησαν με λιγα λογια οτι το αμαξι ετσι ειναι σωστο....μονο αν χαμηλωσει αλλο μισο ποντο τοτε μπορω να πω οτι δεν ειναι σωστο.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ναι οκ, σε γενικές γραμμές κάτι σου είπαν αλλά δεν το κατάλαβες οπότε μη το λες κάνει Λ άρα είμαι οκ γιατί ακούγεται χαζό...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το post σχετικά με τις αναρτήσεις σε polo και δοκίμασα την αίσθηση σε διάφορα αυτοκίνητα που φορούσαν μερικούς συνδυασμούς από αυτούς που αναφέρατε... Με εντυπωσίασε θετικά ο συνδυασμός σε ένα seat ibiza sport.

Sachs Advantage + Eibach. Είναι σκληρή σχετικά ανάρτηση χάρις τα ελατήρια, δε χάνει την αίσθηση της άνεσης και δοκιμάζοντάς το στην ορεινή Αρκαδία είδα ότι στρίβει πολύ ωραία...

Βέβαια θέλω να ακούσω τη γνώμη σας με βάση το ότι δε θέλω να χαθεί η άνεση από το αυτοκίνητο, αλλά και ούτε να οδηγηθεί στα τελικά όρια του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.