Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο από τα λεγόμενά μου?

Θέλω να πω πως δεν μπορείς να συγκρίνεις το "εμφανισιακό" στήσιμο του rallye σε σχέση με το Polo, αφού δεν έχουν καμμία σχέση ούτε στην συμπεριφορά, ούτε στις μηχανολογικές επιλογές για τις αναρτήσεις. Οπότε είναι άτοπος ο παραλληρισμός που επιχείρησες... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά σχέση ρε παιδιά. Το rallye είναι ότι λέει και το όνομά του. Έχει αγωνιστικό προσανατολισμό και ως γνωστόν στρίβει με το γκάζι. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο με το 9Ν polo... Και επειδή η ανάρτηση του polo είναι πολύ χαλαρή στις στροφές ψάχνω για κάτι καλύτερο. Πάνω από 3 πόντους δεν το χαμηλώνω γιατί θα πάρω κανένα προφυλακτήρα στο χέρι με τους δρόμους που έχουμε στην Κρήτη.

Δεν μου είπατε παντως: το H&R cup kit έχει στανταρ ελατήρια χαμηλώματος 6-4 πόντους ή αλλάζει αυτό?

Μιχάλη, λες με ελατήρια Fr και αμορτισέρ από cupra να γίνει ερπετό το πολάκι??

Link to comment
Share on other sites

To χαμηλωμα του cup kit ειναι σταθερο, δεν αλλαζει. Να δεις για κονι sport kit 1130. Eιναι οικονομικα με -3,5cm και ειναι κονι.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, λες με ελατήρια Fr και αμορτισέρ από cupra να γίνει ερπετό το πολάκι??

Δεν ξέρω. Διάβασα όμως ότι βγήκε polo 1.8Τ το οποίο σύμφωνα με το αγγλικό CAR είναι φοβερό και τρομερό και αποτελεί άξιο αντικαταστάτη του Golf I GTi.

H ανάρτηση από εκεί θα είναι η καλύτερη λύση. Δεν ειναι σίγουρο όμως αν και κατά πόσο θα υπάρχουν και άλλες αλλαγές π.χ. στις αντιστρεπτικές ή στο υποπλαίσιο της μπροστά ανάρτησης.

Αντώνη να κανονίσουμε να πάμε μία βόλτα με το Polo, να σου πω τη γνώμη μου και εγώ. Πιστεύω πάντως ότι μιας και είσαι διστακτικός (και καλά κάνεις) ένα set σκληρά αμορτισέρ, είναι η καλύτερη δυνατή λύση, σε πρώτη φάση... Bilstein sport δηλαδή...

Edited by meco
Link to comment
Share on other sites

"Το rallye είναι ότι λέει και το όνομά του. Έχει αγωνιστικό προσανατολισμό "...

Μη τρελαθούμε τελείως ρε παιδιά! Μην λέτε τέτοια ματαιόδοξα πράγματα, κοτζαμ παλληκάρια! Δηλαδή τα ελαστικά "Uniroyal 440 rallye" είναι για αγώνες? μη τρελαθούμε! Το αντίσοιχου στησίματος Πόλο, Ιμπίθα, Φάμπια κτλ στρίβει πολύ αποτελεσματικότερα σε χρόνους εφόσον υπάρχει και η ανάλογη αντισοτιχία κιλών ανα ίππο! Το έχουμε ξαναπεί! 1:20 γυρνάνε τα μαμά ραλλί 106 στα Μέγαρα και ίσως λίγο πιο κάτω, 1:20 ένα Ιμπίθα Τόπ Γκαν και λίγο πιο κάτω και μάλιστα με 114 σχετικά ψόφια άλογα και 1 κιλό ροπής τουλάχιστον λιγότερο! Φανταστείτε με εφάμιλλο κινητήρα!

Σκοπεύω να τοποθετήσω σε 9Ν Τα Κόνι τα κίτρινα τα ρυθμιζόμενα και όχι τα αντίστοιχα Bilstein, καθ'ότι έχω κακή εμπειρία με τα τελευταία, τα οποία κάποτε μου τέλειωσαν μέσα σε 10000χλμ!!!!! Γνωρίζει κανείς αν αποτελούν τα συγκεκριμένα Κόνι καλή επιλογή? Θα συνδυαστύν με HR 3 πόντων. Ελπίζω να αντέξουν περισσότερο χιλιομετρικά

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μετά τις 11/02 θα βρεθούμε να τεστάρεις τις αναρτήσεις μου :D

Φίλε darthvader το πολάκι έχει πολύ καλό πλαίσιο που το βοηθάει να στρίψει καλά και γρήγορα, δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με τις αναρτήσεις του, γι'αυτό την ψάχουμε την δουλειά. Γιατί τα bilstein σου τέλειωσαν σε 10.000 χλμ?? Εγγύηση δεν είχες να τα αλλάξεις?

Πόσο πάνε τα koni?? Ξέρει κανένας αν δουλεύουν καλά στο polo?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί πολλές διαφορετικές τιμές. Με τοποθέτηση 'εχω βρεί 450 Ε κομπλε με τα χοντρομπούκαλα bilstein επάνω αλλά δεν κάνουν για ελληνικό δρόμο. Όταν δολεύουν υπερωρίες και απαιτητικά τελειώνουν γρήγορα. Δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος.

Τα Κόνι περίπου στα 500Ε-520Ε με τοποθέτηση και εξωτερική ρύθμιση σκληρότητας στα μπροστινά. γενικά είναι καλύτερο αμορτισερ και με σκληρό ελατήριο έχω ακούσει καλά λόγια αλλά λίγοι το επιλέγουν! Έχετε εντυπώσεις σε Πόλο?

Link to comment
Share on other sites

Eγω την αλλη εβδομαδα θα παω μαλλον να βαλω κοni ρυθμιζομενο μπρος πισω με το μαμα ελλατηριο. Δεν παιζει αλλο μου φαινεται για αυτο που θελω.

Edited by Roulis
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Παίδες σκέφτομαι να βάλω ελατήρια χαμηλώματος στις μαμά αναρτήσεις. Τί λέτε? Αργότερα και την ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αυτο εκανα και εγω. Βασικα εχει το καλο οτι πληρωνεις τα ποσα σε 2 μερη και χρησιμοποιείς τις μαμα αναρτησεις μεχρι που να τα φτυσουν (υπολογισε κανα 3μηνο μετα την αλλαγη ελατηριων), αλλα εχει και το μειονεκτημα οτι πληρωνεις 2 φορες εργασια και ευθυγραμμιση

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ομολογώ ότι αυτό περί εργασίας δεν το είχα σκεφτεί, όπως επίσης ότι θα τα παίξουν τόσο γρήγορα οι μαμά αναρτήσεις. Είναι στάνταρ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εξαρταται απο την χρηση. Με νορμαλ χρηση καπου εκει πανε... Βασικα οταν μπουν τα ελατηρια χαμηλωματος οι μαμα αναρτησεις δεν δουλευουν σε πληρες ευρος και παραμενουν συνεχεια πιεσμενες με αποτελεσμα να πεταν τα υγρα τους και να χαλανε γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται το σκισιμο... αν παραλληλα δεν αφησεις λακουβα για λακουβα και πεζοδρομια ισως κανα μηνα, θα το καταλαβεις που θα πηγαινει σαν βαρκα... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Πεζοδρόμια??? Τα έχω ξεχάσει εδώ και καιρό, από τότε που άλλαξα ζάντες και ακόμα περισσότερο όταν έβαλα τον προφυλακτήρα. Βρίσκει για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Που να χαμηλωσεις δηλαδη.... :) Εμενα δεν περναει κουτακι coca cola απο κατω οχι πεζοδρομιο.... knife.gif Βασικα πρεπει να προσεξεις τωρα με το χαμηλωμα σε τι αποστασεις θα ερθεις απο τον δρομο γιατι συνηθως πρωτα χαμηλωνουν και μετα βαζουν body kit.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κυρίως σχετικά με τις τιμές, τοποθέτησα τα bilstein Sprint Upside-down, αφού τα βρήκα κομπλέ 450 με ΦΠΑ, ευθυγράμμιση κτλ στον Σαραντόπουλο στη Νέα Ιωνία.

Για την ώρα το μόνο που παρατήρησα, είναι την μεγαλύτερη ακαμψία του πλαισίου αλλά και τη σταθερότητα γύρω από τη θέση της ευθείας. Επίσης έχει καρασφίξει το αμάξι, δεν κοπανάει αλλά είναι πέτρα!

Πάντως τα αμορτισερ δείχνουν να θέλουν στρώσιμο, "να κάτσουν". Γενικά ακόμα δεν πρέπει να είναι έτοιμα, παρ'όλο που από το συνεργείο η εντολή ήταν , "πάρ'το και τρέχα"!

Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Καλημέρα.

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κυρίως σχετικά με τις τιμές, τοποθέτησα τα bilstein Sprint Upside-down, αφού τα βρήκα κομπλέ 450 με ΦΠΑ, ευθυγράμμιση κτλ στον Σαραντόπουλο στη Νέα Ιωνία.

Για την ώρα το μόνο που παρατήρησα, είναι την μεγαλύτερη ακαμψία του πλαισίου αλλά και τη σταθερότητα γύρω από τη θέση της ευθείας. Επίσης έχει καρασφίξει το αμάξι, δεν κοπανάει αλλά είναι πέτρα!

Πάντως τα αμορτισερ δείχνουν να θέλουν στρώσιμο, "να κάτσουν". Γενικά ακόμα δεν πρέπει να είναι έτοιμα, παρ'όλο που από το συνεργείο η εντολή ήταν , "πάρ'το και τρέχα"!

Τί λέτε?

δωστου λιγα χιλιομετρα ολα τα καινουργια θελουν εκτος αν σου πουλησαν μεταχειρησμενα!που δε νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
...Για την ώρα το μόνο που παρατήρησα, είναι την μεγαλύτερη ακαμψία του πλαισίου

Η ακαμψία του πλαισίου δεν αλλάζει με αλλαγή ανάρτησης αλλά με θολόμπαρα, μπάρα ψαλιδιών και roll cage

Link to comment
Share on other sites

Η ακαμψία του πλαισίου δεν αλλάζει με αλλαγή ανάρτησης αλλά με θολόμπαρα, μπάρα ψαλιδιών και roll cage

Κι όμως κάνεις λάθος, όπως έκανα κι εγώ κάποτε! Η ακαμψία του πλαισίου δεν επέρχεται μόνο από το δέσιμό του με σταθερά μεταλλικά δεσίματα αλλά ξεκινά και τελειώνει με τη λειτοθργία της ανάρτησης και το βαθμό απόσβεσής της! Έχεις δεί ενισχυμένο πλαίσιο σε νέο αυτοκίνητο με βαθμό απόσβεσης των αμορτισερ του αλλά και τις λίμπρες των ελατηρίων του στα ίδια επίπεδα με το προηγούμενο? ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Αρκεί να διαβάσεις τόσο το AMS όσο και το ελληνικό Sport Auto αυτού του μήνα, που αναφέρονται σε 2 διαφορετικά αυτοκίνητα , μοντέλα υψηλότερης ιπποδύναμης σε σχέση με άλλα , και τονίζουν την ενίσχυση που δέχτηκε το πλαίσιο με τα κατά ένα συγκεκριμένο ποσοστό σκληρότερα ελατήρια ή αμορτισερ! ¶λλο η παθητική ακαμψία του σασί στις συγκρούσεις και άλλο ο βαθμός στρέβλωσης κατά την συμπίεση της ανάρτησης σε θόλους και δεν ξέρω γώ πού αλλού! :);):):baby:

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ROLL KAGE?
οι σιδεριές που έχουν μεσα στην καμπίνα τα αγωνιστικά για ασφάλεια και ακαμψία.. Επισης τα έχουν και μερικοί που νομίζουν οτι έχουν αγωνιστικό επειδη εβαλαν rollcage tongue.gif Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.