Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ξέχασα να πώ οτι μη και αφήσει κανείς τα μαμά λάστηχα και ζάντες με χαμηλομένο και σκληρά αμορτισέρ γιατί θα πηγαίνει νε τις πόρτες.θέλει πολύ καλό ελαστηκό και χαμηλότερο προφίλ για να κρατάει καλύτερα.το αμάξι απο εκεί και πέρα στρήβει με γκάζι και είναι πιο ελεγχώμενο κοντά στο όριο και μπορείς να παίξεις χωρίς να πάει η καρδιά σου στην κωλότσεπη

πες τα φιλε πες τα γιατι οταν τα λεω εγω δεν με ακουει κανεις.......χαμηλωτερο προφιλ=λιγοτερο μαγουλιασμα ελαστικων=καλυτερο κρατημα στο δρομο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Και πιο απόλητη συμπεριφορά όμως κι επειδή δεν είναι όλοι οδηγοί F1, συμβιβάζονται με κάτι πιο βατό.

Link to comment
Share on other sites

αν παιξεις με τις αναρτησεις και ξεχασεις τα λαστηχα προβλεπω καινουριο μοντελο τριαξονικου polo:νταλικα με σημα το πολακι.

η το παίρνεις απόφαση και τα σκάς ή κάνεις παπατζιλικια για μουρη.

εγω ξερω οτι καποιος το αμαξι θα το χαμηλωσει και θα σκληρινει τα αμορτισερ και θα δωσει κάπου στο 1700€ μαζι με τα ζαντολαστηχα οχι για να ειναι πιο ομορφο το αμαξι του αλλα πρωτα για να του κανει τα χατηρια στις στροφες και στο τελος για την ομορφια.

αλλαζω αμορτισερ και ελατηρια σημενει αλλαζω το υψος του κεντρου βαρους του αυτοκινητου και ετσι και ολη την γεωμετρια της αναρτησης και την συμπεριφορα του αμαξωματος στην μεταφορα του φορτιου και αυτο διορθωνεται μονο με χαμιλο προφιλ και μεγαλυτερη ζαντα.τα προφιλ 55 και 60 ειναι οτι καλυτερο για τα τζιπ και οτι χειροτερο για τις μεγαλες ταχυτητες αφου σε απομονονουν απο τον δρομο και δεν ξερεις ποτε θα ξεκολλησει το αμαξι απο τον δρομο.

συμπερασμα η το κανεις σωστα και γουσταρεις το τουτου σου η το κανεις λαθος και το κανεις φραουλα(το μαζευεις στην καλυτερη απο κανενα χωραφι)

φτηνο ισον μαπα στην αναρτηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Φοράω 215/40/17 και ξέρω τη διαφορά με ένα 15άρι ή 16άρι λάστιχο.

Ξέρω από πρώτο χέρι τη συμπεριφορά ενός καλού setup γιατί εκτός από χαμηλό προφίλ φοράω και ένα σωστό coilover και όχι ένα "σετάκι" αμορτισέρ-ελατήρια.

Αυτό που λέω όμς φίλε είναι ότι δεν μπορείς να πείσεις τον οποιοδήποτε γιατί πολύ απλά δεν είναι ή δεν γουστάρουν όλοι να γίνουν οδηγοί αγώνων

Link to comment
Share on other sites

Και πιο απόλητη συμπεριφορά όμως κι επειδή δεν είναι όλοι οδηγοί F1, συμβιβάζονται με κάτι πιο βατό.

και πολλα αλλα αρνητικα εχει το χαμηλο προφιλ οπως πχ το οτι για καθημερινη χρηση ειναι πολυ κουραστικο ειδικα αν εχεις βαλει και μια σκληρη αναρτηση-ελατηρια/coilover....αλλα κατ΄εμε τα θετικα στοιχεια του δικου σου η και του δικου μου setup στο αμαξι ειναι πολλα περισσοτερα απο τα αρνητικα.....και σαν ασφαλεια μπορω να σου εξηγησω ποσο πολυ βοηθαει ενα σωστο και σκληρο setup στο αμαξι.....κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται ο αλλος να εχει τις οδηγικες ικανοτητες ενος πιλοτου F1 πιστευω οτι αν εξοικιωθει λιγο με την ολη ιδεα της αναρτησης θα το πηγαινει πολυ καλα... :D

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω όμς φίλε είναι ότι δεν μπορείς να πείσεις τον οποιοδήποτε γιατί πολύ απλά δεν είναι ή δεν γουστάρουν όλοι να γίνουν οδηγοί αγώνων

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να κάνει κάτι που δεν τον βολεύει η που δεν εχει την δυνατότητα να κάνει.Απλά δείχνω τον δρόμο για ένα σωστό στήσιμο. :)

Αν πω χαμηλώστε το αμάξι και κρατήστε τα μαμά λάστηχα και αμορτίσερ, θα βγεί μετά ο άλλος και με το δίκιο του θα μου πει οτι του έλεγα μ@λ@κίες και οτι το αμάξι του έγινε κουρούμπελο και στην χειρότερη μπορεί να το κοπανίσει και πουθενα γιατί θα νομίζει οτι έκανε τρελό στήσιμο και μπορεί να μπένει με τα όσα στις στρωφές. thumbsdown.gif

Υπ' όψην οτι αν χαμηλώσεις τα μαμά αμορτισέρ τους μειώνεις την διαδρομή με αποτέλεσμα να μη δουλεύουν σωστά και εκτός απο κράτημα χάνεις και στα φρένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει οτι χαμηλωμα με μαμα αμορτισερ προκαλει γρηγορη φθορα τους ακριβως για τον λογο που αναφερεις και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

ως πανευτυχης κατοχος bilstein κιτρινα sport χοντρομπουκαλα με κοντο αξονα(χαμηλωματος-sprint)ωφειλω να πω οτι......ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif τρελλο κρατημα αλλα με αρκετα πονακια στη μεση..........αν εχεις και χαμηλο προφιλ στις ζαντες σου αστα να πανε........αλλα ολα τα λεφτα ειναι οταν το αμαξι αρχιζει να στριβει!!!!!!εκει χανεις τη μπαλα το μπουσουλα και ολα τα παρεμφερι!!!!!!!! new_lol.gif

πραγματι φιλε raven και εγω ειχα τα κιτρινα bilstein με ελατηρια H&R /λαστιχα f1 gdyear ειναι πολυ καλα και το αμαξι στριβει ικανοποιητικα ... τωρα ομως που εβαλα την PSS9 bilstein σε συνδυασμο με τα πολυ καλα λαστιχα pirelli pzero ειδα την διαφορα στο οριο (γιατι ενταξει στις χαμηλες ταχυτητες ειναι ''σχεδον'' ιδια) και πραγματικα χανεις την μπαλα...!! αυτο που ομως λειπει και ειναι εμφανες ειναι το γκαζι... :blush:

οποτε τα προτεινω ανεπιφυλακτα τα κιτρινα bilstein και σαν πιο εξεζητημενη λυση την PSS9.(βεβαια τα τριξιματα στο ταμπλο πανε πακετο)..

Edited by rotti
Link to comment
Share on other sites

Σε Golf που είδα αυτό το setup, bilstein-HR μου φάνηκε πολύ μαλακό ρε γμτ

τα HR αποτι ξερω ειναι αρκετα μαλακα ελατηρια....εγω ειμαι με apex τωρα και πραγματικα ειναι ετσι ακριβως οπως το ηθελα....αρκετα σκληρο δλδ!και αν θυμαμαι καλα bilstein-eibach ειναι πολυ πιο σκληρο setup απο οπιοδηποτε αλλο!

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ 9Ν? Η ΑΠΛΗ ΕΚΔΟΣΗ ΜΕ ΤΑ 75HP.... ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ....

Link to comment
Share on other sites

:blink: les? 8elw na valw ta bilstein sport me ta elathria pou exei.... de 8elw na xamhlwsw to ypsos tou, apla na ginei ligo pio skliro xwris na kopanaei.... ap'oti exw diavasei edw mesa kalh lysh einai... twra paei sa varka <_<
Link to comment
Share on other sites

:cry: les? 8elw na valw ta bilstein sport me ta elathria pou exei.... de 8elw na xamhlwsw to ypsos tou, apla na ginei ligo pio skliro xwris na kopanaei.... ap'oti exw diavasei edw mesa kalh lysh einai... twra paei sa varka :cry:

Έλα ρε Λαμία το αυτοκίνητο σου φοράει sachs απλά αμορτεσέρ με μαλακό ελατήριο (μάρκα δεν γνωρίζω) και αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις είναι λάθος κατ εμέ... Δεκτές και σεβαστές οι απόψεις των παιδιών του φόρουμ εδώ αλλά εγώ στο δικό μου 9n 16v θα βάλω sachs performance με ελατήρια hr σε λίμπρες που θα μου προτείνει ο αμορτισεράς μου + sineblock πολυουρεθάνης powerflex + top mounts από fr ή κάτι σε αγωνιστικό + θολομπάρα σε 195/50/15 0.38 offset που έχω.Βρές καλό αμορτισερά που να κατέχει για το στήσιμο και κυρίως για την ευθυγράμιση πιστεύω 3-4 άτομα στην Ελλάδα είναι αυτά και πολύ έβαλα... Καλή χρονιά και επιστροφή του Ακρόπολις στον τόπο του στη Λαμία εύχομαι... χωρίς Λευτεροχώρι Καρούτες Αγιο Στέφανο και Ελάτεια δεν γίνεται Ακρόπολις ακούτε Αθηναίοι? Η Λαμία είναι και θα είναι racing για πάντα

Edited by tomi
Link to comment
Share on other sites

:D:excl::o;) ΟΧΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΤΟΜΙ, ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΩΡΑ? ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ TOKYO DRIFT 2... new_lol.gif ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΟ ΘΕΛΩ. ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ, ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ POLAKI ΝΑ ΖΕΙ... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ACROPOLIS ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΗΤΑΝ? ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΘΗΝΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ. ΛΙΓΟ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ANYWAY... Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.... :blush:
Link to comment
Share on other sites

B):rolleyes::D:D ΟΧΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΤΟΜΙ, ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΩΡΑ? ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ TOKYO DRIFT 2... new_lol.gif ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΟ ΘΕΛΩ. ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ, ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ POLAKI ΝΑ ΖΕΙ... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ACROPOLIS ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΗΤΑΝ? ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΘΗΝΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ. ΛΙΓΟ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ANYWAY... Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.... :blush:

Η κατάσταση που ΘΑ κάνω είναι εντελώς στοιχειώδη πίστεψε με σε αυτό που σου λέω και επειδή την έχω τεστάρει σε άλλο τουτού την βάζω και εγώ.. Αν ήτανε να πάρω τις λαμαρίνες στο χέρι δεν θα το έκανα ;) Πάντως με ελατήρια άλλα πάντα και αμορτεσέρ μαζί και τούμπαλιν...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ACROPOLIS ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΗΤΑΝ?

Τώρα με εμάς είσαι ή με τους άλλους? Την απάντηση σε αυτό την έδωσε ο κόσμος με την προσέλευση του αλλά και η FIA με τις μετέπειτα δηλώσεις της... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα και ρώτησα γαι αναρτήσεις και μου είπαν στα γρήγορα 2-3

όπου η μία απο αυτές ήταν PSS9=1650E ^_^

Μου είπαν να ξαναπάω μες τη βδομάδα για ποιό πολλές λεπτομέρειες.

Τόσο ακριβές είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα και ρώτησα γαι αναρτήσεις και μου είπαν στα γρήγορα 2-3

όπου η μία απο αυτές ήταν PSS9=1650E ^_^

Μου είπαν να ξαναπάω μες τη βδομάδα για ποιό πολλές λεπτομέρειες.

Τόσο ακριβές είναι?

οι pss9 ειναι απο τις ακριβοτερες που ρωτησες δηλαδη μια κιτρινη χοντρομπουκαλη με κοντο αξονα σε χαλαει??400 ευρουδακια και αλλα 150 για ελλατηρια ;)

Link to comment
Share on other sites

οι pss9 ειναι απο τις ακριβοτερες που ρωτησες δηλαδη μια κιτρινη χοντρομπουκαλη με κοντο αξονα σε χαλαει??400 ευρουδακια και αλλα 150 για ελλατηρια ^_^

Επειδή δέν γνωρίζω από αναρτήσεις έκατσα και διάβασα όλο το θέμα αυτό για να πάρω μιά ιδέα.

Πήγα και του είπα οτι θέλω σκληρές αναρτήσεις και του είπα και αυτές που προτείνετε

και μου είπε να προτιμήσω αυτές που θα μού λεγε δηλαδή 3 cit

PSS9=1650 new_killother.gif

KONI νομίζω(δεν θυμάμαι πόσο)

COLIOVER=1250 shockgun.gif

Έλα όμως που εγώ θέλω κάτω από 1000Ε.

Δηλαδή αυτες που λέτε π.χ bilstein & eibach κ.τ.λ δέν είναι καλές για 9Ν?

Θα ξαναπάω να τόν ρωτήσω και αν αρχίσει να μου λέει μ@λ@κίες θα πάω σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα πας και θα ζητησεις bilstein κιτρινα χοντρομπουκαλα με κοντο αξονα(χαμηλωματος) και ελατηρια της επιλογης σου....φθηνη αξιοπιστη και καλη λυση..... :D

Link to comment
Share on other sites

Τί ελατήρια μου προτείνετε?

Τα bilstein είναι σκληρά?Δηλαδή στρίβει τούμπανο το τουτούνι? tongue.gif

αν στριβει λεει.....τρενο ειναι το αμαξι τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δέν γνωρίζω από αναρτήσεις έκατσα και διάβασα όλο το θέμα αυτό για να πάρω μιά ιδέα.

Πήγα και του είπα οτι θέλω σκληρές αναρτήσεις και του είπα και αυτές που προτείνετε

και μου είπε να προτιμήσω αυτές που θα μού λεγε δηλαδή 3 cit

PSS9=1650 new_killother.gif

KONI νομίζω(δεν θυμάμαι πόσο)

COLIOVER=1250 shockgun.gif

Έλα όμως που εγώ θέλω κάτω από 1000Ε.

Δηλαδή αυτες που λέτε π.χ bilstein & eibach κ.τ.λ δέν είναι καλές για 9Ν?

Θα ξαναπάω να τόν ρωτήσω και αν αρχίσει να μου λέει μ@λ@κίες θα πάω σε άλλον.

μη ξαναπατισεις σ αυτον!ειδε πως δεν εισαι αρκετα ψαγμενος και θελει να στα παρει :D ψαχνει για πελατες....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.