Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κυρίως σχετικά με τις τιμές, τοποθέτησα τα bilstein Sprint Upside-down, αφού τα βρήκα κομπλέ 450 με ΦΠΑ, ευθυγράμμιση κτλ στον Σαραντόπουλο στη Νέα Ιωνία.

Ελατήρια έχεις αλλάξει??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για το off-topic αλλά ένα αγωνιστικό έχει και roll bars και roll cage.

Oυσιαστικά το roll cage αποτελείται από roll bars (και όχι μόνο)...

Επειδή είμαι πορωμένος με αυτά παραθέτω και τους επίσημους κανονισμούς της FIA:

FIA Appendix J – Art.253

1/13 01.04.2004

FIA Sport / Technical Department

Article 253

Safety Equipment

(Groups N, A, B, SP)

ARTICLE 8 : ROLLOVER STRUCTURES

8.1 Definitions

8.1.2) Rollbar:

Structural frame or hoop and mounting points.

8.1.3) Rollcage:

Structural framework made up of a main rollbar and a front rollbar (or of two lateral rollbars), their connecting members, one diagonal member, backstays and mounting points. (For example, see drawings 253-3 and 253-4).

Sorry για τα αγγλικά αλλά βαριόμουνα να μεταφράσω όλο αυτό music.gif

Να και κάποιες φωτογραφίες από το roll cage του Peugeot 206 WRC:

zoom_photo_07.jpg

zoom_photo_09.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Κι όμως κάνεις λάθος, όπως έκανα κι εγώ κάποτε! Η ακαμψία του πλαισίου δεν επέρχεται μόνο από το δέσιμό του με σταθερά μεταλλικά δεσίματα αλλά ξεκινά και τελειώνει με τη λειτοθργία της ανάρτησης και το βαθμό απόσβεσής της! Έχεις δεί ενισχυμένο πλαίσιο σε νέο αυτοκίνητο με βαθμό απόσβεσης των αμορτισερ του αλλά και τις λίμπρες των ελατηρίων του στα ίδια επίπεδα με το προηγούμενο? ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Αρκεί να διαβάσεις τόσο το AMS όσο και το ελληνικό Sport Auto αυτού του μήνα, που αναφέρονται σε 2 διαφορετικά αυτοκίνητα , μοντέλα υψηλότερης ιπποδύναμης σε σχέση με άλλα , και τονίζουν την ενίσχυση που δέχτηκε το πλαίσιο με τα κατά ένα συγκεκριμένο ποσοστό σκληρότερα ελατήρια ή αμορτισερ! ¶λλο η παθητική ακαμψία του σασί στις συγκρούσεις και άλλο ο βαθμός στρέβλωσης κατά την συμπίεση της ανάρτησης σε θόλους και δεν ξέρω γώ πού αλλού! :unsure:  :rolleyes:  :thumbsup:  :baby:

Τελικά μάλλον έχεις δίκιο!

Να και κάποιες φωτογραφίες από το roll cage του Peugeot 206 WRC:

206WRC Last year!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως κάνεις λάθος, όπως έκανα κι εγώ κάποτε! Η ακαμψία του πλαισίου δεν επέρχεται μόνο από το δέσιμό του με σταθερά μεταλλικά δεσίματα αλλά ξεκινά και τελειώνει με τη λειτοθργία της ανάρτησης και το βαθμό απόσβεσής της! Έχεις δεί ενισχυμένο πλαίσιο σε νέο αυτοκίνητο με βαθμό απόσβεσης των αμορτισερ του αλλά και τις λίμπρες των ελατηρίων του στα ίδια επίπεδα με το προηγούμενο? ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Αρκεί να διαβάσεις τόσο το AMS όσο και το ελληνικό Sport Auto αυτού του μήνα, που αναφέρονται σε 2 διαφορετικά αυτοκίνητα , μοντέλα υψηλότερης ιπποδύναμης σε σχέση με άλλα , και τονίζουν την ενίσχυση που δέχτηκε το πλαίσιο με τα κατά ένα συγκεκριμένο ποσοστό σκληρότερα ελατήρια ή αμορτισερ! ¶λλο η παθητική ακαμψία του σασί στις συγκρούσεις και άλλο ο βαθμός στρέβλωσης κατά την συμπίεση της ανάρτησης σε θόλους και δεν ξέρω γώ πού αλλού! :D  ;)  :baby:  :baby:

Τελικά μάλλον έχεις δίκιο!

Δεν ξέρω τι έγραψε το AMS και το SportAuto αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα βελτιωθεί η ακαμψία του πλαισίου με το να το εδράσουμε σε σκληρότερα ελατήρια... Κάτι δεν πάει καλά εδώ, κάποιος δεν ξέρει μηχανική, κάποιος δεν διάβαζε σωστά τα μαθήματά του...

Ίσα ίσα που με τα σκληρότερα ελατήρια θα γίνει ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο της κάμψης του πλαισίου, γιατί πλέον τα ελατήρια είναι δυσκολότερο να συμπιεσθούν, οπότε ένα ποσοστό αυτής της δύναμης θα παραμορφώνει το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ανάτρεξε στο προηγούμενο AMS και τωρινό Sport Auto (το ελληνικό) για του λόγου το αληθές!

Εγώ δεν είμαι θετικός αλλά θεωρητικός επιστήμονας! Γενικά πάντως δεν μου φαίνεται παραλογη η αντίληψη της ενίσχυσης ακαμψίας από διαφορετική ανάρτηση... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι εντυπώσεις μου από τη νέα ανάρτηση αλλά και τη συνεργασία τους με τα νέα μου, 2 μηνών ελαστικά, δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Τα χοντρομπούκαλα τελικά Bilstein δεν είναι κάτι ιδιαίτερα διαφορετικό από τα απλά, δεδομένου ότι ήδη στο παρελθόν έχω δοκιμάσει τα απλά sprint με μέτρια συμπεράσματα ως προς την απόδοση αλλά και την υποστροφή στις εισόδους των κλειστών στροφών.

Επειδή έτυχε σήμερα να παίξω λίγο σε Μαραθώνα, Καλέτζι, Γραμματικό και να ψάξω τα όρια της ανάρτησης και γενικά το νέο set-up, μπορώ να πώ, είμαι προβληματισμένος με τους χρόνους μου σε σχέση με το παρελθόν και πλέον δεν με ικανοποιεί σχεδόν τίποτα! Τα αμορτισερ αυτά δεν κάνουν για extreme καταστάσεις και πραγματικά αν μπορούσαν να είναι ακόμα σφιχτότερα θα με εντυπωσίαζε περισσότερο. Πέραν της καλής άνεσης που παρέχουν για τα δεδομένα, δεν προσφέρουν την απαιτούμενη απόδοση. Και μάλιστα μιλώντας για κλειστές στροφές, όπου ακόμα και με αρνητική κάμπερ στο -1, πρόσφατη τέλεια ευθυγράμμιση από 2 μάστορες σε 2 διαφορετικές μέρες και γενικότατο έλεγχο του αυτοκινήτου μου, μπορώ να πώ η υποστροφή ήταν παρούσα, ακόμα και με τα νέα Michelin Exalto II που φοράω! Θέλω να πώ, δεν φταίει κάτι ελαττωματικό στο αμάξι!Μάλιστα δοκίμασα το αυτοκίνητο με πίεση 34/30 και έχω την εντύπωση, ένα 36 μπροστά θα του πήγαινε γάντι!Εξακολουθούν τα πίσω λάστιχα και ζεσταίνονται δύσκολα, το πίσω μέρος παραμένει όμως τελικά κολλημένο στο έδαφος ακόμα και με σχετικά απότομο χειρόφρενο σε κλειστές, έτσι για τη δοκιμή, ενώ το μπροστινό μέρος έχει αυτή την αίσθηση που αποκόμισα αναφορικά με το σύστημα διεύθυνσης και με τα προηγούμενα απλά Bilstein Sprint που φορούσα κάποτε: Σχετική αδράνεια γύρω από τη θέση της ευθείας και καθυστέρηση στην απόκριση από τέρμα αριστερά σε δεξιά και το αντίθετο, δηλαδή στην επαναφορά. Βέβαια το τιμόνι είναι αρκούντως σφιχτό και με στιβαρή αίσθηση, μέσα στη στροφή ικανοποιεί αλλά στο απότομο άφημα του γκαζιού με πολλά χλμ και στην ταυτόχρονη αλλαγή πορείας με πάτημα στο φρένο, υπάρχει μία αδράνεια του μπροστινού μέρους, σαν να πλέει! Υπόψη, αλλάχτηκαν πρόσφατα και οι βάσεις της μηχανής, του κιβωτίου αλλά και τα ψαλίδια είναι 10 μηνών!

Τί λέτε?

Γενικά η υποστροφή δεν έπρεπε να είναι λιγότερη????

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

¶ντε πάλι...

Ρε συ bear, πώς το καταλαβαίνεις αυτό?

τα ελατήριά μου γενικά πολλές φορές με έκαναν να προβληματίζομαι με όποια αμορτισερ και αν τα δοκίμασα. Αλλά μάλλον επειδή είναι αρκετά σκληρά! Οι κωδικοί τους πάντως όταν ξαναρώτησα ήταν σωστοί. Πάντως γενικά, ακόμα και τα χοντρομπούκαλα δεν είναι αρκούντως σκληρά extreme αμορτισερ δρόμου.

Καμιά παρατήρηση σε όσα έγραψα δεν έχεις να κάνεις bear? Δεν σου λένε τίποτα τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ο bear τελικά έχει δίκιο, δεν αντιλέγω σε αυτό, άλλωστε ποτέ κανένα αμορτισερ δε συνεργάστηκε καλά με αυτό το HR ελατήριό μου, το οποίο σημειωτέον, ποτέ δε χαμήλωσε το αμάξι 30 πραγματικούς πόντους, αλά περίπου 1,5-2.

Χτές που πετάχτηκα μέχρι τη Θήβα...για δκιμαστικά(...), παρατήρησα ΚΑΙ ΠΑΛΙ, τεράστιες αναπηδήσεις του αμαξώματος και τρελό πήγαινε έλα του τιμονιού στα πατημένα κομμάτια ευθειών με 140-160+ και κακό οδόστρωμα. Δηλαδή ενώ πχ στην κάθοδο και άνοδο των διοδίων του Σχηματαρίου με τη φρέσκια άσφαλτο και τα σχεδόν ανύπαρκτα εγκάρσια μπαλώματα μπαίνεις όπως έρχεσαι και στρίβεις το ίδιο, παρακάτω, ερχόμενος πχ για Αθήνα, στο ύψος των 120 Ενωμένων Εργοστασίων, το αμάξι πήγαινε ακυβέρνητο σε ευθεία με αυτές τις τιμές λόγω οδοστρώματος. Ισχύει αυτό και σε άλλα βελτιωμένα σε ανάρτηση? Έχω δει πολλά σκληρά αυτοκίνητ ανα αναπηδούν αλλά αυτό με το δικό μου είναι άνω ποταμών!

Πιέσεις ελαστικών 33/27, καινούρια λάστιχα, νέες βάσεις μηχανής, αμορτισερ και 2πλή ευθυγράμμιση για το καλύτερο αποτέλεσμα με αρνητική κάμπερ στο -1,5 πριν από 3 εβδομάδες! Τα χοντρομπούκαλα κλείνουν αισίως 20 μέρες και αισθάνομαι, ότι ενώ πχ σε στριφτερό οδόστρωμα κλειστών και μετρίων σε επαρχιακό δίκτυο πάω στα ίσια με πολλά καλύτερα αμάξια, στο εθνικό οδικό δίκτυο θα μπορούσαν στα πατημένα κομμάτια με μέτριο οδόστρωμα να με περάσουν ακόμα και rallye...3ου σταδίου! shockgun.gifthumbsdown.gif:)

Επίσης οι κλίσεις σε στροφές αν και λογικές για την ώρα, παραμένουν!

Link to comment
Share on other sites

Ο bear  τελικά έχει δίκιο, δεν αντιλέγω σε αυτό, άλλωστε ποτέ κανένα αμορτισερ δε συνεργάστηκε καλά με αυτό το HR ελατήριό μου, το οποίο σημειωτέον, ποτέ δε χαμήλωσε το αμάξι 30 πραγματικούς πόντους, αλά περίπου 1,5-2.

Έκανα μια επίσκεψη σε μια βιομηχανία χειροποίητων αμορτισέρ που ο άνθρωπος είναι άριστος γνώστης περί ελατηρίων/αμορτισέρ, του κάνω 'να βάλω ελατήρια χαμηλώματος H&R και μετά να βάλω τα αμορτισέρ σου?' Και μου είπε όχι. Του λέω γιατί? Και μου λέει πολύ απλά ότι τα εργοστασιακά σου ελατήρια είναι πολύ καλύτερα από τα H&R....

Φίλε μου κάνε μια να βάλεις τα bilstein με τα εργοστασιακά ελατήρια μπορεί και να είναι καλύτερα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φοράω τα sprint, οπότε δεν γίνεται αυτό που μου λές...

Πάντως στην επόμενη αλλαγή θα βάλω το εργοστασιακό ελατήριο με κόκκινο Κόνι ή Bilstein Sport σε χοντρομπούκαλη έκδοση.

Γενικά το αμορτισερ δουλεύει καλύτερα από το ελατήριο, αυτό συμπέρανα...

Πάντως η άνεση κυμαίνεται σε απίστευτα ικανοποιητικά επίπεδα για το επίπεδο σκληρότητας...

Link to comment
Share on other sites

Guest polomtm

PEDIA EGO STO POLO MOU (9N) EVALA TIN PLIROS RITHMIZOMENI TIS 'POWERTECH' KE TO AMAXI STRIVI SAN KART. OTAN TO EVALA STIN PISTA TON SERON EPATHA PLAKA ME TO KRATIMA!!! H ANARTISI EXI 3 RITHMISIS:

1. IPSOS -3 EOS -8

2. APOSVESI

3. SKLIROTITA

MAZI ME TA 225/40/17 'TOYO PROXEX R 888' POU FORAO INE TO KALITERO OPLO GIA TON DROMO KE IDIKOTERA GIA TIS STROFES.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

PEDIA EGO STO POLO MOU (9N) EVALA TIN PLIROS RITHMIZOMENI TIS 'POWERTECH' KE TO AMAXI STRIVI SAN KART. OTAN TO EVALA STIN PISTA TON SERON EPATHA PLAKA ME TO KRATIMA!!! H ANARTISI EXI 3 RITHMISIS:

1. IPSOS -3 EOS -8

2. APOSVESI

3. SKLIROTITA

MAZI ME TA 225/40/17 'TOYO PROXEX R 888' POU FORAO INE TO KALITERO OPLO GIA TON DROMO KE IDIKOTERA GIA TIS STROFES.

[/quotε

ποσο σου πηγε φιλε?

Link to comment
Share on other sites

225/40/17??? Με τόσο μεγάλο πλάτος στο λάστιχο λογικό είναι να μην κουνάει το αμάξι, όμως το offset σου και το εργοστασιακό βήμα έχουν πάει περίπατο...

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανή κινείται κατά την επιτάχυνση και επιβράδυνση, όπως και το κιβώτιο. Και τα 2 στηρίζονται σε βάσεις. Με τον καιρό αυτές μαλακώνουν, μπορεί και να κοπούν! Τότε χαλαρώνει ο λεβιές ενώ κατά τις αλλαγές καθυτερεί πολύ η σύμπλεξη και γενικά υπάρχει μεγάλη αδράνεια!

Από τότε που τις άλλαξα όλες, τα πάντα έγιναν πολύ στιβαρά στο αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.