Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Λοιπον παιδια να μιλησω λιγο και εγω????Τα bilstein sprint τα χοντρομπουκαλα ομως ειναι αρκετα σκληρο ελατηριο για ενα αμαξι που ειναι κοντα στο τονο και οσο αναφορα τα H&R τα ελατηρια ειναι παρα πολυ σκληρα ωστε να μην δουλευει σωστα το ολο συστημα!!!Πιθανοτατα darthvader to αμαξι με το που το στριβεις να σου βουταει εε?και το πισω μερος να μην παταει σταθερα αυτο δεν θες να πεις???Το ιδιο ειχα παθει και εγω που φορουσα bilstein xοντροκαλαμα και ελατηρια ''vogland'' και τα ολο συστημα δεν δουλευε σωστα και κοντευα να σκοτωθω και εβαλα τα αpex τα ελατηρια και τωρα το αμαξι ειναι βεντουζα στο δρομο!!!!!Μηπως πρεπει να αλλαξεις ελατηρια ρε????Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος τωρα!!!!!

Dr.Montoya(Polo tuner)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Darthvader μηπως θελεις να σου πουλησω τα ελατηρια μου????140ευρω τα δινω!!!Εσενα το αμαξι ειναι ποιο βαρυ απο το δικο μου και θα σου δουλευουν καλυτερα!!!Απλα ρωτα τα ελατηρια απο 6n2 κανουν για 9n?????γιατι για 6n kaνουν!!!!!οκ?kai aπο χαμηλωμα θα εισαι σαν να φορας ρυθμιζομενη αναρτηση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest @ngel
Έκανα μια επίσκεψη σε μια βιομηχανία χειροποίητων αμορτισέρ

Αντώνη, στο Ηράκλειο είναι αυτή...;;; :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest @ngel
yep. bi-mors λέγεται

www.bimors.gr

Ξέρουμε κόστος και αν αξίζουν... ;;;

(συγκριτικά με του cupra που είναι η εναλλακτική μου)

Link to comment
Share on other sites

είναι μόνο αμορτισέρ (δεν πειράζεις καθόλου τα ελατήριά σου) και είναι 420 μαζί με τοποθέτηση, ρύθμιση, ευθυγράμιση κλπ.

Νομίζω ότι αξίζουν, μια και ο τύπος είναι πολύ ψαγμένος και ενημερωμένος σε αυτά τα θέματα και νοιάζεται για την ασφάλειά σου, πράγμα που πολύ άλλοι αγνοούν. Αν δεν θες χαμήλωμα είναι καλά, αν πάλι θες βάλε του cupra το set, το οποίο επαναλαμβάνω είναι διαφορετικό από του fr.

Link to comment
Share on other sites

539 ευρώ... ακούγεται ενδιαφέρουσα η τιμή εκτός και αν έρχονται στην Ελλάδα με 800 ευρώ... Απο απόδοση τι λέει? Πάντως πριν 1 μήνα που ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Μάλλον οι κατάλογοί τους ήταν παλιοί...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,εγω σήμερα έβαλα το kit της Weitec!Είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος!Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου έχει αλλάξει εντελώς!Και όταν "στρωσουν" θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα!Αν θέλετε καλό κράτημα χωρίς να χάσετε την άνεση σας, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!Αν σας ενδιαφέρει,έμαθα απο μηχανικούς σε service της SEAT που το έχουν τοποθετήσει σε πολλά αυτοκίνητα πως τα ελατήρια του kit είναι Eibach!Και κατι ακόμα που σιγουρα μετραέι είναι το οικονομικό: 415 Ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

3 πόντους!Τα πηρα από το "κέντρο αμορτισερ" στην Καραθεοδωρή (παράλληλη της μεσογείων στο ύψος της Κατεχάκη)!Αν ενδιαφέρεσαι να σου δώσω τηλέφωνο και τον κωδικό του kit!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγνωμη αλλα και παλι δεν εκανες σωστη δουλεια!Κατα την γνωμη εβαλες μια αναρτηση λιγο ποιο καλυτερη απο την εργοστασιακια και ελπιζω με πολυ λιγα χρηματα ρε!!!!Τωρα αν θες για κατι καλυτερο προτινο Bilstein Sprint κιτρινα χοντρομπουκαλα η H&R Cup Kit η Αpex Kit sport !!!Aμα προλαβαινεις να τα αλλαξεις κανε την μαγκια ρε!!!!

Γνωμη μου μια φορα βαζεις αμορτισερ βαλε κατι καλο!!!!

Montoya

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

εγω απο οτι ειδα ρυθμιζομενη weitec gia 9n κωδικος 922gt ρυθμιζομενη καθ υψος απο 35 εως 65 mm κ κοστος 565 ευρω χωρις μεταφορικα απο αμερικη (50 ευρω περιπου τα απλα μεταφορικα κ 100 με ασφαλιστρα κ με αεροπλανο)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Η αντίστοιχη KW1 έχει χιλιάρικο και ουσιαστικά ειναι ίδια μάρκα (Στο ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν), η μόνη διαφορά είναι ότι δεν είναι φτιαγμένες από Inox όπως οι KW

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

so what ολα πανω γραφουν kw

απλα επειδη εγω θελω το πολυ 30 η 35μμ το μεγιστο κ δε προκειται να την ρυθμισω αλλο δε ξερω αν συμφερει να παρω ρυθμιζομενη

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η διαφορα μεταξυ ρυθμιζομενης και μη,ειναι οντως μικρη,η Weitec και η KW I δεν εχουν τρελη διαφορα,θα σου προτεινα την ρυθμιζομενη.

Το καλο ειναι οτι μπορεις να την φερεις εκει που θελεις.

Σκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

ναι αλλα λεω οτι δε προκειται να την αλλαξω γιατι ισως χρειαστω λιγοτερο απο 35μμ οποτε γιατι να μη παω σε κατι fixed ελατηρια?

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμαμαι καλα θελεις maximun 35mm ετσι?

Ψαξε να βρεις αλλα να ξερεις οτι μετα απο χρηση καθονται λιιιγο.

Αν βρεις δλδ 30mm πιστευω θα εισαι οκ.

Αλλα να εχεις εξασφαλισει οτι ακομα και με 30mm θα μπαινεις στο γκαραζ και στο καραβι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.