Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Γεια χαρα

Εχω πολο 9N 75 HP μοντ02 , θελω να αλλαξω αμορτισερ και να κρατησω τα μαμα ελατηρια,

χωρις να το χαμηλωσω.

Δεν θελω σκληρα αμορτισερ και να κοπαναει το αυτοκινητο. Ποια ειναι η καλυτερη λυση

να βελτιωθει το αμαξι μονο με αμορτισερ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οσον αφορα τα κιτρινα bilstein που ειπες δεν εχεις καθολου τριξιματα στο ταμπλο τα τελευταια 15.000χλμ? η καποια αλλα σημαδια?

Τα κιτρινα ειναι τα σπορ?

Link to comment
Share on other sites

Tα κιτρινα θελουν και ελατηρια χαμηλωματος μαζι.

Oποτε για τα μαμα ελατηρια πηγαινουν τα pilstein τα μαυρα (sport) σωστα? υπαρχει καποιος κωδικος για να τα ζητησω? ποσο κοστιζουν?

Υπαρχει κατι αλλο που να μην ειναι σκληρο αλλα ικανοποιητικο?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.

Κωδικο δεν ξερω αλλα αν ζητησεις τα bilstein μαυρα για το αμαξι σου θα τα εχουν.

Τιμη χοντρικα στα ¤300-350.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν τα μαύρα που είναι ουσιαστικά αντικατάσταση του εργοστασιακού, τα κίτρινα sport που είναι πιο σκληρά για μαμά ελατήρια και τα κίτρινα sprint που είναι για ελατήρια χαμηλώματος.

Οι κωδικοί όταν τα ζητάς είναι B4 Β6 και B8 αντίστοιχα αν δεν κάνω λάθος

Edited by Creat0r
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν τα μαύρα που είναι ουσιαστικά αντικατάσταση του εργοστασιακού, τα κίτρινα sport που είναι πιο σκληρά για μαμά ελατήρια και τα κίτρινα sprint που είναι για ελατήρια χαμηλώματος.

Οι κωδικοί όταν τα ζητάς είναι B4 Β6 και B8 αντίστοιχα αν δεν κάνω λάθος

Τα μαυρα bilstein μου ειπαν δεν λενε τιποτα στο πολο. Μουφα! Τα κιτρινα αξιζουν αλλα πολλα τα λεφτα και σκληρα. Μια αλλη λυση ειναι τα μαυρα kawaba που ειναι καπως σκληροτερα απο τα μαυρα bilstein, ενω τα monroe reflex ειναι και αυτα μαλακα.

Οποτε bilstein μαυρα?

Καwaba μαυρα?

Μonroe reflex?

Κατι αλλο?

Δεν ξερω τι γινεται? Ας βοηθησει καποιος!

Link to comment
Share on other sites

λάθος.

Ο creator έχει δίκιο (κατά τη γνώμη μου)

Υπαρχουν κιτρινα που ειναι και για χαμηλωμα και για οχι χαμηλωμα οποτε οκ.

Ποια η διαφορα αναμεσα στα bilstein (μαυρα) και στα μαυρα kawaba?

Aφου οι τιμες τους ειναι κοντα.

Αναμεσα σε αυτα τα δυο με κλειστα ματια τα Bilstein.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κιτρινα που ειναι και για χαμηλωμα και για οχι χαμηλωμα οποτε οκ.

Αναμεσα σε αυτα τα δυο με κλειστα ματια τα Bilstein.

Sorry που σε πριζω με τις ερωτησεις, ειναι επειδη δεν κατεχω το σπορ.

Ρωταω επειδη αυτος που θα μου τα φερει ειναι γνωστος, λεει τα εξης¨.

Τα bilstein ειναι κορυφη οσον αφορα τα κιτρινα. Για τα μαυρα λεει οτι δεν κανουν για το

9ν επειδη εχει βαρυ αμαξωμα και ειναι καπως μαλακα. Για αυτο λεει για τα kawaba λογω του οτι ειναι λιγο σκληροτερα απο τα bilstein τα μαυρα.

Εδω ειναι το μπερδεμα? Εχει φορεσει κανενας kawaba?

Κανενα καλο μαγαζι αθηνα με καλες τιμες?

Κωδικο για kawaba που δεν ειναι για χαμηλωμα?

Edited by dimitris2244
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρηζεις κανεναν.Μην ανησυχεις.Ολοι μαθαμε,κανεις δεν τα ηξερε απο την αρχη.χεχε

Οποτε ρωτας αφοβα.

Τα μαυρα bilstein ειναι μαλακα γενικα αλλα το πολο δεν ειναι και κανενα βαρυ αυτ0οκινητο.

Τα kayaba μπαινουν σε αυτοκινητα τυπου almera κτλ.

Η προταση μου ειναι να μαζεψεις λεφτα και να βαλεις τα κιτρινα.Δεν νομιζω να το μετανιωσεις ειδικα μολις δεις την διαφορα στο κρατημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρηζεις κανεναν.Μην ανησυχεις.Ολοι μαθαμε,κανεις δεν τα ηξερε απο την αρχη.χεχε

Οποτε ρωτας αφοβα.

Τα μαυρα bilstein ειναι μαλακα γενικα αλλα το πολο δεν ειναι και κανενα βαρυ αυτ0οκινητο.

Τα kayaba μπαινουν σε αυτοκινητα τυπου almera κτλ.

Η προταση μου ειναι να μαζεψεις λεφτα και να βαλεις τα κιτρινα.Δεν νομιζω να το μετανιωσεις ειδικα μολις δεις την διαφορα στο κρατημα.

Δεν ειναι τοσο τα λεφτα, οσο το κοπανημα, γιατι δυτικη αττικη ειναι πιο πολλες οι λακουβες απο την ασφαλτο. για αυτο θελω ενα αμορτισερ καλο αλλα δεν θελω να αποκτησω νεα τριξιματα περα του ταμπλο που ηδη εχω. Το bilstein to sport το κιτρινο δεν ειναι σκληρο? Κοπαναει? παει με μαμα ελατηρια?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκληρα αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αμορτισερ που ειναι μεν βελτιωτικο αλλα απο την αλλη μαλακοτερο ή ιδιο με τα μαμα.

Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκληρα αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αμορτισερ που ειναι μεν βελτιωτικο αλλα απο την αλλη μαλακοτερο ή ιδιο με τα μαμα.

Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους.

Παω σε bilstein kιτρινο sport που παει με τα μαμα ελατηρια? σωστα?

Εχεις ιδεα απο τιμη? και καποιο καλο μαγαζι απο αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

ως πανευτυχης κατοχος bilstein κιτρινα sport χοντρομπουκαλα με κοντο αξονα(χαμηλωματος-sprint)ωφειλω να πω οτι......ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif τρελλο κρατημα αλλα με αρκετα πονακια στη μεση..........αν εχεις και χαμηλο προφιλ στις ζαντες σου αστα να πανε........αλλα ολα τα λεφτα ειναι οταν το αμαξι αρχιζει να στριβει!!!!!!εκει χανεις τη μπαλα το μπουσουλα και ολα τα παρεμφερι!!!!!!!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκληρα αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αμορτισερ που ειναι μεν βελτιωτικο αλλα απο την αλλη μαλακοτερο ή ιδιο με τα μαμα.

Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους.

Eχει ακουσει κανεις για τα BOKE ( δεν ξερω αν γραφεται ετσι) ειναι γερμανικα.

Πανε στο πολο? Ειναι καλα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Για τα Sachs perfomance τί γνώμη έχετε??? Είναι προτιμότερα από τα κίτρινα Bilstein???

να ξερεις ειναι για πιο νορμαλ συνθηκες οδηγησης κ οχι κατι εξεζητημενο

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω και εγώ?? εμπειρια απο πολο, εχω λίγη.

Απλα αυτο που πρεπει να ξερεται, ειναι οτι σε ολα τα vag group, το πίσω μέρος του αμαξιου, πρεπει να είναι αρκετά πιο ψηλά απο μπροστά, αλλιως δεν θα προλαβένει να δουλεψεί καθόλου η ανάρτηση, αλλα αι τα φρένα θα είναι σαφώς χειρότερα.

Βλέπω οτί κανείς δεν αναφέρεται στα sineblock. Το θέμα είναι. ότι όταν μιλαμε για ανάρτηση, αναθερόμαστε στα ( αναρτησεις, ελατήρια, top mounts, προφίλ ελαστηκού, sineblock, και ας μην ξεχνάμε και την ευθυγράμμηση). Για να σας δώσω ένα παραδειγμα, θα σας πώ ότι πανώ απο 1,5 camper δεν δουλεύει στον δρόμο και δείνει μούτρα. κτλ.

¨ολα τα παραπάνω είναι η ανάρτηση και ΄΄οχι μόνο το αναρτησεις-ελατήρια που οι πιό πολοι νομίζεται, αλλα ο συνδιασμος ολων των παραπάνω. Δυστυχως βαριέμαι να το αναλύσω

Edited by Blackpit
Link to comment
Share on other sites

"

Σκοπεύω να τοποθετήσω σε 9Ν Τα Κόνι τα κίτρινα τα ρυθμιζόμενα και όχι τα αντίστοιχα Bilstein, καθ'ότι έχω κακή εμπειρία με τα τελευταία, τα οποία κάποτε μου τέλειωσαν μέσα σε 10000χλμ!!!!! Γνωρίζει κανείς αν αποτελούν τα συγκεκριμένα Κόνι καλή επιλογή? Θα συνδυαστύν με HR 3 πόντων. Ελπίζω να αντέξουν περισσότερο χιλιομετρικά

φοπάω εδω και 15.000 χλμ τα koni με 3 πόντους χαμιλότερα eibach και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. θελουν περίπου 1000 χλμ στρώσημο σε σχετικά μαλακή ρύθμηση και μετά καντους οτι θες!άσε που και να τα φτίσουν κάποια στηγμή μπορείς να τους κάνεις σέρβις.δεν τα αλλάζεις ποτε!!!

θα σου πρότοινα την μεσαία ρύθμηση η οποία είναι αρκετά σφηχτή για τα κιλά του 9n.

το κακό είναι οτι σε εμένα τώρα άρχησε και ψιλο ακούγεται το ταμπλό το οποίο όμως απο οτι μου ειπανε δεν είναι τίποτα συμαντικό αφου φτιάχνεται εύκολα και με λίγα ως καθόλου χρήματα αν το κάνεις μόνος σου.

στα υπέρ είναι οτι και ο πιο περίεργος μπορει να βρεί την ρύθμηση που θέλει μόνος του :D

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πώ οτι μη και αφήσει κανείς τα μαμά λάστηχα και ζάντες με χαμηλομένο και σκληρά αμορτισέρ γιατί θα πηγαίνει νε τις πόρτες.θέλει πολύ καλό ελαστηκό και χαμηλότερο προφίλ για να κρατάει καλύτερα.το αμάξι απο εκεί και πέρα στρήβει με γκάζι και είναι πιο ελεγχώμενο κοντά στο όριο και μπορείς να παίξεις χωρίς να πάει η καρδιά σου στην κωλότσεπη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.