Jump to content
Guest OGolfasas

Αεροδυναμικός θόρυβος θυρών

Recommended Posts

Guest OGolfasas

Χαιρετίζω την Golfοπαρέα

Η Αεροδυναμική των θυρών μας

Έχω την εντύπωση ότι τους αεροδυναμικούς θορύβους μετά τα 100Km/h τους ακούω από τις δύο μπροστινές πόρτες εκεί που τελειώνουν και ξεκινούν οι δύο πίσω, όπως φαίνεται στην φώτο. Νομίζω ότι φταίει η απόσταση (βλέπε φώτο) των δύο εκεί δηλαδή που είναι η κολόνα Β, είναι αρκετά μεγαλύτερη σε σχέση με αλλά αυτοκίνητα, κάτι σχεδιαστικά δεν μελέτησαν σωστά αυτοί οι Γερμανοί πάλι. <_<

Αν υπήρχε τρόπος να μειώσουμε κάπως την απόσταση χρησιμοποιώντας κάποιο λαστιχάκι στην άκρη των θυρών, από την μέσα πλευρά της επιφάνειας της λαμαρίνας χωρίς όμως να προεξέχει από την επιφάνεια του αμαξώματος (Βλέπε φωτο 2), δηλαδή μια λύση τύπου GPS(Greek Patent Style), λέτε να έλυνε το πρόβλημα μας;

Τι λέτε εσείς δώστε μου τα φώτα σας. tongue.gif

φωτο 1 post-2945-1140815242_thumb.jpg

φωτο 2 post-2945-1140815286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι λενε οτι φταιει η σχεδιαση των καθρεφτων που στελνει τον αερα ακριβως εκει που τελειωνουν οι μπροστινες πορτες και αρχιζουν οι πισινες.

Το προβλημα παντως μαλλον εστιαζεται πιο πανω απο εκει που σχεδιασες. Στο μαυρο μεταξυ των παραθυρων. Απο εκει ακουγονται οι θορυβοι μαλλον.

(σορρυ που απαντω εδω. αν κλειδωθει το θεμα ας μεταφερθουν οι απαντησεις στο αλλο θεμα.)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευαίσθητα αυτιά έχετε ρε παιδιά εσείς με τα mk5.

Φιλε BIT θες να σε παω μια βολτα για να

καταλαβεις να ακουσεις πιο πολυ

και να πιστεις οτι εχουμε δικιο που

μιλαμε για εκνευριστικους αεροδυναμικους

θορυβους?

Link to comment
Share on other sites

πιστεψέ με αν μπεις στο Mk2 μου τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευαίσθητα αυτιά έχετε ρε παιδιά εσείς με τα mk5.

Δεν νομιζω οτι ειναι ευαισθητα τα αυτια μας :D:D:D

Εγω νομιζω οτι η πορτα προεξεχει λιγακι...

Edited by DrYiD PanoRamiX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστεψέ με αν μπεις στο Mk2 μου τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει θόρυβος.

BIT , κανεις καποιο λαθος ισως , εδω μιλαμε

για τελευταια τεχνολογια <<υποτιθεται>> παντα

car του 2005 ειναι αδικαιολογητο και απαραδεκτο

car που στοιχιζει 27.000 ευρώ :) πουλα...............

Link to comment
Share on other sites

BIT , κανεις καποιο λαθος ισως , εδω μιλαμε

για τελευταια τεχνολογια <<υποτιθεται>> παντα

car του 2005 ειναι αδικαιολογητο και απαραδεκτο

car που στοιχιζει 27.000 ευρώ :) πουλα...............

Αυτο ειναι και το νοημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν νομίζω να έκαναν κάποιο λάθος οι γερμανοί όπως επίσης δεν νομίζω ο θόρυβος που ακούει ο bit να προέρχεται από την πόρτα. Μάλλον οι καθρέπτες που δημιουργούν στροβιλισμούς αέρα ευθύνονται για αυτόν τον ήχο. Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Με ανοιχτά τα τζάμια ακούγεται ένας ενοχλητικός θόρυβος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Σαν να παίζει το trunk του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Ειμαι στην ΠΟΛΥ ευχαριστη θεση να δηλωσω οτι μετα απο περιπου 600 χιλιομετρα μεσα στο τριημερο και ταχυτητες ως 160, δεν ακουγοταν τιποτα!!!!

Μαλλον τα καταφεραν τη δευτερη φορα που πηγα και εκαναν τις σωστες ρυθμισεις στην πορτα!! Πλεον ηρεμησα!! (ελπιζω βεβαια να παραμεινει ετσι..:-))))

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ΠΟΛΥ ευχαριστη θεση να δηλωσω οτι μετα απο περιπου 600 χιλιομετρα μεσα στο τριημερο και ταχυτητες ως 160, δεν ακουγοταν τιποτα!!!!

Μαλλον τα καταφεραν τη δευτερη φορα που πηγα και εκαναν τις σωστες ρυθμισεις στην πορτα!! Πλεον ηρεμησα!! (ελπιζω βεβαια να παραμεινει ετσι..:-))))

ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΟ ΠΗΓΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Παιδια λογικα ναι πρεπει να ειναι ρυθμιση πορτας.

Εκτος αν σε μερικους χρειαζονται αλλαγη οι τσιμουχες.

Σε μενα ειναι το πρωτο.

GP, αυτη τη φορα το πηγα στην ΕΤΕΑ Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογικα ναι πρεπει να ειναι ρυθμιση πορτας.

Εκτος αν σε μερικους χρειαζονται αλλαγη οι τσιμουχες.

Σε μενα ειναι το πρωτο.

GP, αυτη τη φορα το πηγα στην ΕΤΕΑ Θεσσαλονικη.

Drake μου φαινεται πως πρεπει να ανεβω

Θεσσαλονικη για να βρω λυση γιατι εδω δε

προκειται εγω εχω ηδη αλλαξει ολες

τις τσιμουχες και παλι τπτ fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Καλα μη νομιζεις οτι εδω εχουμε αντιπροσωπειες της προκοπης.. Ολες για μπατσες ειναι..

Αλλα τυχαινει καμια φορα να κανουν και κανενα σωστο.. :-))))

Πηγαινε πες τους για τη ρυθμιση της πορτας, μονο αυτο μενει λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μη νομιζεις οτι εδω εχουμε αντιπροσωπειες της προκοπης.. Ολες για μπατσες ειναι..

Αλλα τυχαινει καμια φορα να κανουν και κανενα σωστο.. :-))))

Πηγαινε πες τους για τη ρυθμιση της πορτας, μονο αυτο μενει λογικα.

Καλημερα εχω παει ηδη 5 φορες Καrenta για ρυθμηση rocket.gif αλλα tpt

τωρα θα δοκιμασω Παζαροπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει το αυτοκίνητο μου πριν μια βδομάδα στο service του παζαρόπουλου για να μου αλλάξουν βάσεις αμορτίσερ (σε 3 βδομάδων αυτοκινητο) και τους είπα και για τους αεροδυναμικούς θορύβους. Εκει μου είπαν να το πάω στον φανοποιό τους στην εθνική όδο γιατι προεξέχει λίγο η πόρτα του οδηγού...

Το πήγα και αυτός που το είδε και το κάναμε και βόλτα μου είπε ότι δεν εχει νόημα να την ρυθμίσει λέει γιατι μετά θα βρισκει αλλού ο αέρας και πάλι θα ακούω θόρυβο...!! :wub::blink:

Μετά απ όλα αυτα μάλλον θα το πάω στην ΕΤΕΑ θεσ. μιας και θα ταξιδέψω στη θεσαλλονικη τις επόμενες ημερες...

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Είχα πάει το αυτοκίνητο μου πριν μια βδομάδα στο service του παζαρόπουλου για να μου αλλάξουν βάσεις αμορτίσερ (σε 3 βδομάδων αυτοκινητο) και τους είπα και για τους αεροδυναμικούς θορύβους. Εκει μου είπαν να το πάω στον φανοποιό τους στην εθνική όδο γιατι προεξέχει λίγο η πόρτα του οδηγού...

Το πήγα και αυτός που το είδε και το κάναμε και βόλτα μου είπε ότι δεν εχει νόημα να την ρυθμίσει λέει γιατι μετά θα βρισκει αλλού ο αέρας και πάλι θα ακούω θόρυβο...!! :wub::blink:

Μετά απ όλα αυτα μάλλον θα το πάω στην ΕΤΕΑ θεσ. μιας και θα ταξιδέψω στη θεσαλλονικη τις επόμενες ημερες...

Γιατί χρειάστηκες αλλαγή στις βάσεις αμορτισέρ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάστηκες αλλαγή στις βάσεις αμορτισέρ;

Mαλλον τα top mount εννοει ο φιλος. Λογω θορυβων να υποθεσω? Ειναι απο τα πρωτα που αλλαζονται οταν ο πελατης παραπονιεται για ''θορυβο στο εμπρος συστημα''.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και εμένα τρίζει ολόκληρο μόλις περνάω από σαμαράκια ή λακούβες. Όλη η ανάρτηση μπροστά....μάλλον θα είναι τα silent block. Επίσης το τρίξιμο τον κάνει όταν το αυτοκίνητο δεν έχει κάνει πολλά χιλιόμετρα . Το τρίξιμο σταματά μετά πο 5-6 χιλιόμετρα ή όταν βρέχει. Επίσης παίχει να είναι και τα λαστιχάκια της ζαμφορ. Τι να πω

Α, και κάτι άλλο ...αναγκάστηκα να αλλάξω φίλτρο βενζίνης στα 25000 χιλ. επειδή άκουγα ένα συνεχές σφύριγμα πίσω και αριστερά. Μου είπαν ότι καλό θα ήταν να το είχα ήδη αλλάξει στα 15000 και ότι αν δε το αλλάξω ίσως έχει πρόβλημα η αντλία βενζίνης. Σημειώστε ότι του βάζω μόνο 100αρα .

Όσο για τους αεροδυναμικούς θορύβους ...αστα να πάνε!Τα ίδια έκανε και σε μένα ο παζαρόπουλος. Το θέμα είναι ότι μετά τα 120 χιλ/ώρα η κατάσταση είναι τραγική. Ανοίγω τη μουσική γιατί αλλιώς είναι αρκετά ενοχλητικό. Πάλι καλά που φρενάρει και στρίβει σαν τρένο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.