Jump to content
kapoulos

Αεραγωγός στο καπό...

Recommended Posts

Κομπρεσσέρ υπάρχει....

Πιστόλι βαφής,θα πάω να πάρω (όποια συμβουλή,ευπρόσδεκτη) :D

Στο τέλος του project θα συμπεριλάβω και την τιμή του πιστολιού στο κόστος.Το πιστόλι όμως μας μένει και για άλλα πολλά tongue.gif

Bit,λύθηκε η απορία σου για τα πριτσίνια? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως του συμπιεστή και του χρηματικού ποσού ίσως μπορώ να σου προτείνω κάποια. Επίσης έχεις σκοπό να κάνεις και τπτ μεγαλύτερο αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως του συμπιεστή και του χρηματικού ποσού ίσως μπορώ να σου προτείνω κάποια. Επίσης έχεις σκοπό να κάνεις και τπτ μεγαλύτερο αργότερα;

Αν εννοείς βάψιμο ολόκληρου του αυτοκινήτου,ναι.

Link to comment
Share on other sites

πάρε κάνα φτηνιάρικο asturo για αρχή. Θα κάνεις με αυτό την δουλειά σου και παράλληλα θα μάθεις τα βασικά. Εδώ ισχύει, ότι ο βασικός παράγοντας για ένα σωστό αποτέλεσμα είναι το χέρι και όχι το πιστόλι. Όταν θα είναι να βάψεις ολόκληρο αυτοκίνητο θα κάνεις το asturo πιστόλι μόνο για αστάρια και θα αγοράσεις κάνα σοβαρό πιστόλι για το χρώμα και το βερνίκι.

Δε μου είπες όμως ακόμα το ποσό που έχεις σκοπό να δαπανήσεις.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε bit,

Κάποια εργαλεία που θα χρειαστούν για DIY καταστάσεις θα τα πάρω ούτος ή άλλως.Βέβαια τα πιό ακριβά (πχ Κομπρεσσέρ,Σιδηροπρίονα πάγκου κλπ) θα τα αγοράσω λίγο αργότερα,προς το καλοκαίρι.Αυτή τη στιγμή βολεύομαι με κάποια εργαλεία που ήδη έχω και κάποια από το συνεργείο του Βαγγέλη.

Τώρα,από τη στιγμή που μπορώ να αγοράσω ένα πιστόλι φθηνό όπως είπες και να κάνω την δουλειά μου,θα το κάνω και θα μου μείνει και το πιστόλι για αργότερα,για την χρήση που είπες και συ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.... :huh:

Ειλικρινά μπράβο σου... "Κανένας δεν θα ασχοληθεί σοβαρά, και θα προσέξει καλά το αυτοκινήτο σου... παρα μόνο εσυ"! :cry:

Ωραίες οι φωτογραφίες ... Αν γινόταν να 'εβαζες μερικές ακόμα.. απο το τρίψιμο των στόκων... μέχρι και μετά το βάψιμο με το πιστόλι... επίσης μια ολόκληο το αμάξι, με το καπώ τοποθετημένο.

Και πάλι Μπράβο σου! :huh:

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gordons

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια worthy.gif

Πραγματικά μου δίνουν κουράγιο,όπως και όλων των άλλων παιδιών εδώ μέσα :cry:

Το θέμα είναι πως ΔΕΝ άρχισα το τρίψιμο ακόμα... tongue.gif

Βλέπεις,άνοιξε ο καιρός και έβγαλα την μηχανή και...ξεχάστηκα new_lol.gif

Να είσαι σίγουρος πως ΜΟΛΙΣ έχω εξελίξεις στο θέμα,θα ποστάρω ΑΜΕΣΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα :unsure:

Μετά από παύση μερικών εβδομάδων,επιστρέφω με υλικό για την πρόοδο του αεραγωγού.

Μετά την πρώτη στρώση πολυεστερικού στόκου,έτριψα και για να κλείσω τα κενά χρησιμοποίησα σιδηρόστοκο.Αφού λοιπόν έτριψα και πάλι,ο σιδηρόστοκος έμεινε και κάλυψε μόνο τα μικρά κενά και τρυπίτσες που άφησε προηγουμένως ο πολυεστερικός.

200604171823003293gf.jpg

200604171824003303mt.jpg

200604171824003310sp.jpg

200604171841003339sf.jpg

Στη συνέχεια,φύσηξα το καπό καλά για να απομακρυνθούν όποια σωματίδια είχαν μείνει από το τρίψιμο και για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα,έπλυνα όλο το καπό και το καθάρισα με ένα καθαρό,βρεγμένο πανί.

Αφού στέγνωσε το καπό,το πέρασα όλο με ακρυλικό στόκο 2 συστατικών.Είναι στόκος σε υγρή μορφή και απλώνεται είτε με πιστόλι ή με πινέλο.Αυτός ο στόκος παίζει τον ρόλο του ασταριού (τρίβεται και μετά βάφεται κατευθείαν).Έχει ένα γκρι σκούρο χρώμα και καλύπτει όποιες μικροανωμαλείες έχουν μείνει από το τρίψιμο.Προσωπικά το άπλωσα με πινέλο.Ένα χέρι στην αρχή και μόλις στέγνωσε με τά από 20 λεπτά,ένα δεύτερο χέρι και τελείωσα.

200604171919003398el.jpg

200604171928003416ig.jpg

200604171929003432qn.jpg

200604171940003452dm.jpg

200604171940003467wy.jpg

200604171940003478ek.jpg

Αυτή τη βδομάδα θα τριφτεί όλο το καπό με 1000άρι γυαλόχαρτο νερού και θα βαφτεί.Εννοείται πως θα βγάλω φωτό κι από την διαδικασία του βαψίματος για να τις παρουσιάσω και έτσι να έχουμε ένα ολοκληρωμένο DIY.

Παρακαλώ για όποια σχόλια ή απορίες... :D

Edited by kapoulos
Link to comment
Share on other sites

το αστάρι τρίψε το με 400 και τελειωσέ το με 600 βρεγμένο. Κάνε το κόλπο με την άχνα μαύρου χρώματος για να ελέγξεις για ανωμαλίες που έχουν μείνει από το στοκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια worthy.gif

Μου δίνετε κουράγιο :thumbsup:

bit,έτσι ακριβώς θα το κάνω :D

Επανέρχομαι με φωτός από το βάψιμο και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναμείνατε... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest luke_execute

Μπράβο. Πολύ ωραίο DIY.

Σε αυτή την φωτογραφία φαίνεται κάποια ατέλεια η οποία μπορεί να φανεί στο βάψιμο...

200604171940003452dm.jpg

Συνέχισε έτσι να μαθαίνουμε!!

Link to comment
Share on other sites

βασικά φαίνονται πολλές ατέλειες. όλο το περίγραμα του αεραγωγού κάνει μπαμ όπως και κάτι περίεργες "κοιλάδες" και "όροι". Στοκαρισέ το αρκετές φορές μέχρι όλο να βγει σωστό. Μη περιμένεις να το πετύχεις με την μια. Επίσης δοκίμασε να τρίψεις σε ορισμένα σημεία με τάκο και όχι με το χέρι. Το χέρι ακολουθάει τις ατέλειες και απλά τις κυνηγάς να τις εξαφανίσεις δίχως αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις μέχρι να έρθει ο καιρός για το βάψιμο...

Όπως έχω πει,είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι τέτοιο.Παρ'όλα αυτά,μέχρι στιγμής όλα πηγαίνουν όπως φανταζόμουν ότι θα πάνε.Και οι ενστάσεις που είχα από μερικούς συνφορουμήτες για τα πριτσίνια,νομίζω ότι απαντήθηκαν με τον καλύτερο τρόπο (στην πράξη με φωτογραφίες και όχι στην θεωρία).

Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για την στερέωση και το φινίρισμα ήταν,εκτός από τα πριτσίνια,πολυεστερικός στόκος,αρμόκολα,σιδηρόστοκος,ακρυλικός στόκος 2 συστατικών και πολλά γυαλόχαρτα διαφόρων βαθμίδων.

Το αποτέλεσμα εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα βγει αρκετά καλό.Όταν πέσει το χρώμα πάνω,το μάτι δεν θα πιάνει τις ατέλειες,δεδομένης της μεγάλης επιφάνειας του καπό που θα βαφτεί.Υπάρχουν παράπλευροι αεραγωγοί διαφορετικού χρώματος καθώς και σίτες,πάνω στα οποία θα "σκαλώνει" η ματιά και δεν θα αντιλαμβάνεται πολύ μικρές διαφορές στα επίπεδα γύρω από το σχήμα του αεραγωγού,ο οποίος θα είναι λευκός όπως και όλο το καπό.

Κοστολόγιο μέχρι στιγμής...

Αρμόκολα,περίπου 3 ευρώ

Πολυεστερικός στόκος,περίπου 4 ευρώ

Σιδηρόστοκος,περίπου 4 ευρώ

Ακρυλικός στόκος,περίπου 4 ευρώ

Γυαλόχαρτα,περίπου 3 ευρώ

Πινέλα,περίπου 2 ευρώ και

Αεραγωγός,ακριβώς 75 ευρώ...(δεν πιστεύω να ξεχνάω κάτι άλλο...)

Σύνολο μέχρι στιγμής : 95 ευρώ...Καλά δεν είναι ? :D

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμένεις να το πετύχεις με την μια.

To στοκάρισμα εννοούσα kapoulos, όχι το συνολικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς bit :heart:

Ήδη έχει πάνω αρκετά ψιλά χέρια στοκαρίσματος.Τώρα θα βαφεί έτσι όπως είναι.Όταν βάλω και τις φωτό από το αποτέλεσμα,θα δεις πιστεύω ότι δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτα.

Στις φωτό που έβαλα παραπάνω από το τελευταίο στοκάρισμα-αστάρωμα,ο φωτισμός που υπήρχε εκείνη την ώρα καθώς και το ότι δεν είχε στεγνώσει ο ακρυλικός στόκος,το κάνουν να δείχνει ότι έχει "όρη και χαράδρες".Στην πραγματικότητα και εάν το δεις από κοντά είναι απόλυτα λείο και με τις καμπυλότητες εκεί που πρέπει... :heart:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...

Επειδή τις τελευταίες μέρες έτρεχα και δεν προλάβαινα,φωτό από το βάψιμο ΔΕΝ υπάρχουν γιατί πολύ απλά...δεν είχα μαζί μου ούτε την φωτογραφική,ούτε το PDA :o:o

Αύριο περνάω ΚΤΕΟ και έτσι σήμερα πολύ βιαστικά έβαλα το καπό πάνω στο αυτοκίνητο και τράβηξα μερικές με το PDA,οπότε σας ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για την ποιότητα των φωτό.Μετά την Πρωτομαγιά που θα πλυθεί και όλο το αυτοκίνητο,θα τραβήξω άλλες,πολύ καλύτερες και θα τις ποστάρω :D

Προς το παρόν,θα βολευτούμε με αυτές,έτσι...???

frontdist17an.jpg

frontclose15cx.jpg

sideleft19yg.jpg

sideright17my.jpg

Τώρα,όσον αφορά το κόστος...το είχαμε αφήσει στα 95 ευρώ

Προσθέστε και 30 ευρώ για μισό κιλό χρώμα μαζί με τον σκληρυντή...(μάλλον μου τον πιάσανε κανονικά -_- )

Αν έχετε δικό σας πιστόλι,τότε αυτά είναι όλα.Αν δεν έχετε και θέλετε απλά να το βάψει κάποιος που ξέρει,τότε υπολογίστε περίπου 50-60 ευρώ ΜΟΝΟ για να το "ψεκάσει"με το χρώμα...

¶ρα 95+30+60=185 ευρώ περίπου,συνολικό κοστολόγιο ;)

Ακούω τις γνώμες σας :o

Link to comment
Share on other sites

Καπουλος εχω την εντυπωση οτι φαινονται μερικες ατελειες ειδικα στο αριστερο τμημα του μισου αεραγωγου και ενα βαθουλωμα στο δεξιου τμημα του αεραγωγου οπως το βλεπουμε στη 2η φωτο. Ετσι ειναι ή με ξεγελαει η φωτο?

Παντως σωστος, ΣΕ ΠΑΩ !

Μπραβο που ειχες την υπομονη να κατσεις να το κανεις εσυ χωρις να το πας σε αλλους!

Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα σε καποιο μιτινγκ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,θα ποστάρω και καλύτερες φωτό,απλά τώρα καίγομαι.Τρέχω και δεν φτάνω από διάφορες δουλειές.

Καταρχήν να τονίσω ότι,σίγουρα ένα έμπειρο μάτι θα διακρίνει κάποιες ατέλειες.Αλλά το βασικό στην περίπτωσή μου ήταν πως,ήθελα να το κάνω μόνος μου για να μάθω.Και για έναν αρχάριο σαν εμένα,πιστέψτε με,μια χαρά βγήκε ο αεραγωγός.Θα πρέπει να το "ψάξεις" για να βρεις τις ατέλειες.Αυτές οι φωτό που ανέβασα,δεν το ευνοούν,αλλά...τι να κάνω τώρα?

Πάντως,αυτό που κατάλαβα από την όλη ενασχόλησή μου με το θέμα είναι ένα.......

ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΨΙΜΟ !!!!!!!!!!!

Εκεί μπορεί να πετύχει ή να αποτύχει η όλη προσπάθεια.Τα άλλα είναι εύκολα.Στο τρίψιμο θέλει ΠΟΛΥ υπομονή!

:D

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. η προετοιμασία είναι το βασικότερο, το βάψιμο είναι ο χαβαλές της υπόθεσης.

Τι άλλο έχει σειρά;

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Μην το λες, και το βάψιμο είναι πολύ σημαντικό. Αυτό συνήθως φαίνεται αργότερα

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

το είπα με την έννοια ότι το βάψιμο δεν έχει ζόρι, ενώ όταν σπας τα νύχια σου τρίβοντας...

επίσης το λάθος στο βάψιμο διορθώνεται εύκολα αν το προλάβεις

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του βαψίματος που συζητάτε,παρατήρησα ότι για να αποφύγουμε αργότερα "σκασίματα ή φουσκώματα" στο χρώμα,θα πρέπει να αφήνουμε τον στόκο και το αστάρι να στεγνώνουν καλά,να "ξεθυμαίνουν" πριν αρχίσουμε την βαφή.Δηλαδή να έχουμε υπομονή και να μην πλακώσουμε το βάψιμο αμέσως μετά το στοκάρισμα ή το αστάρωμα.

Προσωπικά,άφησα τον στόκο να στεγνώσει καλά για μια εβδομάδα και το αστάρι 2 μέρες.Θα ήθελα να το αφήσω παραπάνω,αλλά λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα.Μακάρι να μην μου κάνει "νούμερα" αργότερα... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Kapoulos (δε ξέρω και το ονομά σου) αυτό το κάνεις αν τα αστάρια που ρίχνεις δεν είναι 2 συστατικών (δλδ με σκληρυντή). Τα 2 συστατικών στεγνώνουν πλήρως το πολύ σε μια μέρα και είσαι έτοιμος να βάψεις. Αντιθέτως τα 1 συστατικού που στεγνώνουν με εξάτμιση των διαλυτικών και μόνο, πάνε ακριβώς έτσι όπως λες. Ειδικά άμα το αστάρι δε το αφήσεις να στεγνώσει πλήρως είναι πολύ πιθανόν μετά από κάνα μήνα να εμφανίσει γρατζουνιές κάτω από τα βερνίκια/χρώματα διότι η συρρίκνωση του θα μεγενθύνει χ10 τις ατέλειες. Για να σκάσει μου ακούγεται λίγο xtreme. Να προτιμάς πάντα τα 2 συστατικών αν και πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tarmac Reaper

Kapoulos oταν μπορεσεις να ανεβασεις και τις φωτο... Τις περιμενω για τις λεπτομερειες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.