Jump to content
Guest SiD

Tι παιζει ακριβως με το Asr του Golf 5

Recommended Posts

Sid μην τρελένεσε. Γεμίσαμε ηλεκτρονικά. Εμείς που δεν έχουμε όλα αυτά τα βοηθήματα και μπαίνουμε σπασμένοι στις στροφές γιατί δεν φεύγουμε ? Το asr και όλα αυτά τα συστήματα εγώ πιστεύω πως επινοήθηκαν για να βοηθάνε στην οδήγηση τους κουλούς. Εχουμε συστήματα που μας κόβουν το γκάζι , άλλα που φρενάρουν τους τροχούς, αλλά που κόβουν το σπινιάρισμα ... Γεμίσαμε ... Εγώ θα σου έλεγα κάτι πολύ απλό. Αν θές πραγματικά να οδηγήσεις το αμάξι σου απενεργοποιησε οσα ηλεκτρονικά μπορείς αλλιώς δεν το οδηγείς εσύ μονό αλλα και εκείνο εσένα ....

θα συμφωνήσω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

ASR = Κόψιμο γκάζι + φρένο σε τροχούς (Διαπιστωμένο σε παρολίγο έξοδο με 3η και 80)

ESP= ASR+ antispin σε ανηφορα ή χίονι

Δε νομίζω πως έχεις δίκιο...

Μα αφού το ASR είναι ούτως ή άλλως antispin σε ανηφόρα ή χίονι...

Η διαφορα τους είναι στις στροφές.. Αλλες "πρωτοβουλίες" παίρνει το ένα συστημα και άλλες το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

ASR = Κόψιμο γκάζι + φρένο σε τροχούς (Διαπιστωμένο σε παρολίγο έξοδο με 3η και 80)

ESP= ASR+ antispin σε ανηφορα ή χίονι

Kαι εγω δεν νομιζω να ισχυει αυτο...

ASR=Koψιμο στο γκαζι=Αντιspin...

Με λιγα λογια δεν αφηνει τους τροχους να σπινιαρουν ανεξελεκτα,

και ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τα φρενα και ΑΒS.

ESP=ASP+φρεναρει τους τροχους,σε μερικες περιπτωσεις μεμονωμενα το εναν τροχο.

Δηλαδι το συστημα ESP 'συνεργαζεται' με το ASR και το ABS.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω δεν νομιζω να ισχυει αυτο...

ASR=Koψιμο στο γκαζι=Αντιspin...

Με λιγα λογια δεν αφηνει τους τροχους να σπινιαρουν ανεξελεκτα,

και ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τα φρενα και ΑΒS.

ESP=ASP+φρεναρει τους τροχους,σε μερικες περιπτωσεις μεμονωμενα το εναν τροχο.

Δηλαδι το συστημα ESP 'συνεργαζεται' με το ASR και το ABS.

Αυτο ειναι το σωστο παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτα που ξερω εγω ειναι τα παρακατω.ΤΟ αντισπιν (ASR) ενεργοποιειται οταν ενας απο τους κινητηριους τροχους του αυτοκινητου σπιναρει.Τοτε κοβει την ισχυ του κινητηρα απο την τροφοδοσια.Αν το συστημα αντισπιν ενσωματωνει ηλεκτρονικο μπλοκε διαφορικο ,οπως σε μερικα seat τοτε λεγεται TCS (για τα σεατ παντα).Τοτε λοιπον σε δευτερη φαση ενεργοποιουνται και τα φρενα του τροχου που σπιναρει ,ωστε να μεταδωθει ροπη στον κινητηριο τροχο που εχει προσφυση.Ετσι αντιμετωπιζεται η υποστροφη ( υπερστροφη σε πισοκινητο) ΙΣΧΥΟΣ.Ηυποστοφη ομως δεν ειναι μονο λογω της αυξημενης ισχυος .Αν μπουμε με πολλα σε μια στροφη τοτε το αυτοκινητο θα υποστρεψει οχι γιατι θα σπιναρουν οι τροχοι αλλα λογω της αυξημενης ταχυτητας.Εδω παιζει πολο το ESP, το οποιο ενεργει σε ολους τους τροχους και οχι μονο στους κινητηριους οπως το αντισπιν.

Εστω λοιπον οτι ενα προσθιοκινητο αυτοκινητο με ESP μπαινει με πολλα σεμια στροφη και υποστρεφει ,οχι γιατι σπιναρουν οι τροχοι ,αλλα λογω της μεγαλης ταχυτητας.Σε αυτη τη περιπτωση το αντισπιν δεν μορει να κανει και πολλα πραγματα.ΤΟ ESP ομως θα φρεναρει καποιον ή και τους δυο πισω τροχους(οι οποιοι στην περιπτωση μας δεν ειναι κινητηριοι)Ωστε να αντιροπησει την υποστροφη δημιουργοντας ουσιαστικα υπερστροφη.Εδω πρεπει να πουμε οτι ενα esp ενσωματωνει και αντισπιν.Το αντιθετο ομως δεν ισχυει.Για το αντισπιν του golf θα πρεπει να δειτε στο manual αν ενεργοποει και τα φρενα ,Αν ειναι δηλαδη "ηλεκτρονικο μπλοκε"(ΤCS)ΤΟ αντισπιν βεβαιως και εχει σχεση με το ABS,γιατι μεσω τον αισθητηρων του ABS καταλαβαινει ποις τροχος σπιναρει(απο τη διαφορα ταχυτητας).ΣΕ μερικες εταιρειες το αντισπιν ενεργοποιει και τα φρενα των κινητηριων τροχων χωρις να γινεται ιδιαιτερη μνεια σε αυτο,αντιθετα με τη vw που μεχρι πρωτινος εκανε διαχωρισμο.

Edited by kostaspap
Link to comment
Share on other sites

Guest Golf 2 for ever

Να ρωτήσω κάτι γενικά! Το ASR εχω ακούσει όταν απενεργοποιείτε δεν ειναι ολοκληροτηκό! Δηλάδή δεν βγαίνει 100%. Αληθεύει;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γενικά! Το ASR εχω ακούσει όταν απενεργοποιείτε δεν ειναι ολοκληροτηκό! Δηλάδή δεν βγαίνει 100%. Αληθεύει;;

Μηπως μιλας για το ESP?

Επειδη συνθως αυτο ειναι που δεν απενεργοποιειται πληρως σε μερικα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Δε το καταλαβα το οτι να'ναι...

Αυτο καταλαβες απο οσα εγραψα?

Αν ξαναδιαβασεις τι εγραψα θα καταλαβεις οτι συμφωνω μαζι σου...Αλλος εγραψε ανακριβεια, και εκει αναφερομουν :(

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναδιαβασεις τι εγραψα θα καταλαβεις οτι συμφωνω μαζι σου...Αλλος εγραψε ανακριβεια, και εκει αναφερομουν :(

ok καταλαβα λαθος ,με συγχωρεις.Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποιειτε καθολου το ASR???παντως ενας αμαθος δεν μπορει να μπει σε στροφη με χλμ και asr off...αν δεν εχει καλα χερια και αντανακλαστικα αλλα βεβαιος και πειρα δεν παιζει να ζησει...εγω καθε μερα ξεπερνω τα ορια μου να δω μεχρι που με παιρνει.αν το ξερεις το αμαξι σου γινεται διασκεδαση αν οχι αστα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αλλά είναι δύσκολο να φεύγει η μούρη με 80+ με τρίτη και κάποιος να σου δίνει μία κλωτσιά και να σε βάζει στο δρόμο χωρίς να φρενάρει πίσω τροχό...... Επίσης είναι δύσκολο με ενεργοποιημένο το ASR σε βρεγμένη ανηφόρα το αμάξι να σπινάρει να σκορτσάρει και να μήν ανάβει το σχετικό λαμπάκι άρα δεν είναι αντισπίν εκίνησης....

Πιστεύω πάντως ότι και να ισχύει το ASR μάλλον διαφοροποιείται ανάλογα με την ταχύτητα είναι δηλ ποιο αδρανές σε χαμηλές ταχύτητες και ποιο δραστικό σε μεγαλύτερες.

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

Ολα απενεργοποιουνται... ;)

τότε γιατί όταν είμαι σταματημένος (με πρώτη) και πατάω όλο το γκάζι οι στροφές δεν ξεπερνούν τις 5500? (απενεργοποιημένο το ASR)

Μόνο όταν σταματήσει να σπινάρει και φύγει το αμάξι (δηλαδή η ταχύτητα των πίσω τροχών γίνει ίση με των μπροστινών από όπου και καταλαβαίνει ότι δεν σπινάρει πλέον το αμάξι) τότε οι στροφές πάνε πάνω από τις 5500…

Εγώ νομίζω ότι δεν απενεργοποιείτε 100%

Edited by Mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

τότε γιατί όταν είμαι σταματημένος (με πρώτη) και πατάω όλο το γκάζι οι στροφές δεν ξεπερνούν τις 5500? (απενεργοποιημένο το ASR)

Μόνο όταν σταματήσει να σπινάρει και φύγει το αμάξι (δηλαδή η ταχύτητα των πίσω τροχών γίνει ίση με των μπροστινών από όπου και καταλαβαίνει ότι δεν σπινάρει πλέον το αμάξι) τότε οι στροφές πάνε πάνω από τις 5500…

Εγώ νομίζω ότι δεν απενεργοποιείτε 100%

Μηπως δεν εχει δυναμη το αμαξι να φτασει τοσο ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

Αν το αμαξι δεν ειχε δυναμη, τοτε δεν θα ανεβαζε πανω απο τις 5500, οχι οταν σπινιαρε, αλλα οταν δεν σπινιαρε... ;)

Οποτε αυτο δεν παιζει...Σου λεει οτι ανεβαζει μετα τις 5500 μονο οταν βρει προσφυση...

Ασε που δεν υπαρχει και σημερινο αμαξι που να μην μπορει να φορτωσει 1η μεχρι τον κοφτη, αρα δεν παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.