Jump to content
emperor

Συσκευή παραβιάζει από μακριά συναγερμούς αυτοκινή

Recommended Posts

εγω το εχω πει και στο post με τους καλυτερους συναγερμους....και εσυ να εισαι ολοι μερα μεσα στο αμαξι θα καταφερουν να στο κλεψουν τα καθηκια

Link to comment
Share on other sites

τελικά το μόνο που μας σώζει είναι να κρατάμε ένα low profile και να έχουμε την τύχη να μη βάλουν τα αμάξια μας στο μάτι.... αλλιώς την πάτησαμε

Link to comment
Share on other sites

τελικά το μόνο που μας σώζει είναι να κρατάμε ένα low profile και να έχουμε την τύχη να μη βάλουν τα αμάξια μας στο μάτι.... αλλιώς την πάτησαμε

Έχω ακούσει οτι ο καλύτερος συναγερμος παραβιάζεται μέσα σε 6 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ. Απο εκέι και πέρα τι να κάνεις για να προστατέψεις το αυτοκινητό σου. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εύχεσαι να μην μπει κανένας στον πειρασμό να το κλέψει. Τελικά πιστεύω οτι τους συναγερμούς στα αυτοκινητά μας τα βάζουμε για ψυχολογικούς λόγους περισσότερο (δηλαδή οτι κλέβονται πιο δύσκολα ή οτι μπορεί να το ακούσουμε και να τους αποτρέψουμε).

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο συναγερμός είναι καθαρά για εκφοβισμό και μόνο...

Αυτό όσον αφορά κάποιους ''ευκαιριακούς'' και ''ερασιτέχνες'' κλέφτες που απλά τους γυάλισε το car.

Αν ο άλλος είναι ''επαγγελματίας'' δεν τον σταματάει ΤΙΠΟΤΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο συναγερμός είναι καθαρά για εκφοβισμό και μόνο...

Αυτό όσον αφορά κάποιους ''ευκαιριακούς'' και ''ερασιτέχνες'' κλέφτες που απλά τους γυάλισε το car.

Αν ο άλλος είναι ''επαγγελματίας'' δεν τον σταματάει ΤΙΠΟΤΑ :D

Σωστά, ο "επαγγελματίας" μπορεί να παρακάμψει οποιόδηποτε ηλεκτρονικό σύστημα αλλά δεν πρόκειται να το κοιτάξει αν τον καθυστερήσει ιδιαίτερα. Το θέμα είναι να μην χρειαστεί να υποκλέψει/αναπαράγει έναν κωδικό μόνο ο οποίος είναι σταθερός. Το άρθρο απλά ξεφτιλίζει και καλά κάνει κατα τη γνωμη μου τις εταιρείες και τον τρόπο που σχεδιάζουν τα immobiliser μας χωρίς κάποιο σύστημα προστασίας στην αναμετάδοση και την αναγνώριση του κωδικού και όχι τόσο τα αντικλεπτικά συστήματα διότι πολύ απλά όλες οι εταιρίες με αντικλεπτικά θα.

ΔΕΝ είμαι ειδικός στο θέμα απλά περιγράφω το τι μου έχει πει 1 άτομο και δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει αντικλεπτικό στο αυτοκίνητο γιατί όπως είδατε και στο άρθρο που μας είπε ο φίλος μας emperor βρέθηκε τρόπος να αναπαράγουν 150 εκ. κωδικούς immobiliser. Μη φρικάρετε τα αντικλεπτικά αν και παραβιάζονται εξυπηρετούν ένα σκοπό.

Μέχρι στιγμής στους παλιούς συμβατικούς και συνήθως φτηνούς συναγερμούς το "μπρελοκάκι" transmitter που είχαμε έκπεμπε έναν ξεχωριστό ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΟ κωδικό { Ξεχωριστός για κάθε κομάτι αντικλεπτικού } στον συναγερμό του αυτοκινήτου και μόλις "αναγνωριζόταν" απενεργοποιούσε την σειρήνα - ζώνη ασφ. και μπορούσες τότε με τον κωδικό του immobiliser να κινήσεις το αυτ. Τα μ**νια έπρεπε πρώτα να βραχυκυκλώσουν/εξουδετερώσουν το ηλ. σύστημα του συναγερμού και μετά να παραβιάσουν το immobiliser άλλοτε δύσκολα, άλλοτε εύκολα.

Επειδή όμως και τα μ**νια συμβαδίζουν στην πρόοδο τεχνολογίας αφήναν (ή την έστηναν κοντά σε εμάς) έναν δέκτη ανάλογου τύπου για το ανάλογο αντικλεπτικό σύστημα στο αυτοκίνητο μας και πέρνανε καρμπόν το ηλ. κλειδί μαζί με το τουτου μας. Οι εταιρίες προχώρησαν λοιπόν στους σύγχρονους συναγερμούς με ευαίσθητες περιοχές και ειδική καλωδίωση που καθυστερεί την παράκαμψη καθώς και με ΚΥΛΙΟΜΕΝΟ κωδικό που σημαίνει: Το transmitter πλεόν έχει ένα σύγχρονο τσιπάκι που κάθε φορά ανάπαράγει διαφορετικό κωδικό μέσω ενός αλγόριθμου πάλι ξεχωριστού για την κάθε εταιρία. Ο συναγερμός τώρα απλά επαληθεύει το ότι ο (διαφορετικός) κωδικός είναι παράγωγο του αλγόρίθμου με τον οποίο έχει προγραμματιστεί και έτσι απενεργοποιείται.

Με την καμμία δεν εννοώ ότι είναι απαραβίαστοι απλά τα μ**νια που βουτάνε την χαρά μας πρέπει πλέον να είναι καλά εξοπλισμένοι ή με τρελό κονέ στην εταιρεία για να απενεργοποιήσουν ένα σύγχρονο σύστημα γρήγορα και να ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Edited by CoastralBlue
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου οι επιδοξοι κλεφτες θα πρεπει να εχουν και εναν εγκεφαλο ρεζερβα για να βαλουν (μιας και τον βγαζω καθε βραδυ). Τωρα το καλυτερο για μενα ειναι να εχεις συναγερμο αλλα να σε ειδοποιει χωρις να αναβει λαμπακια σειρηνες και τετοια (μεσω τηλεχειρισμου). Αν καποιος διαθετει περισσοτερα τοτε Panafon.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου οι επιδοξοι κλεφτες θα πρεπει να εχουν και εναν εγκεφαλο ρεζερβα για να βαλουν (μιας και τον βγαζω καθε βραδυ). Τωρα το καλυτερο για μενα ειναι να εχεις συναγερμο αλλα να σε ειδοποιει χωρις να αναβει λαμπακια σειρηνες και τετοια (μεσω τηλεχειρισμου). Αν καποιος διαθετει περισσοτερα τοτε Panafon.

Gia pes to mou ayto re filos..

Diladh pws ta kataferneis akrivws?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα άλλο σύστημα σε ακριβούς συναγερμούς (δεν θυμάμαι πως το λένε) που ανοίγεις αλλά η μηχανή δεν παίρνει μπροστά αν δεν πατήσεις συνδιασμό κουμπιών. Δηλαδή αυτός ο συνδιασμός μπορεί να είναι αριστερό φλάς+άνοιγμα-κλείσιμο αριστερού παραθύρου+πάτημα της κόρνας. Εσυ επιλέγεις τι θα πατήσεις και πόσες φορές. Μαζί με αυτό νομίζω οτι πηγαίνει και ένα άλλο σύστημα το οποίο παίρνεις με το κινητό σου τηλέφωνο (στο αυτοκίνητο δεν χτυπάει τηλέφωνο) και στο επόμενο μέρος που θα σταματήσει κλειδώνουν οι ασφάλειες δεν παίρνει μπρος και δεν ανοίγουν τα παράθυρα. Βέβαια το αυτοκίνητο σου λέει που είναι μέσω GPS. Όλα αυτά είναι για πανάκριβα αυτοκίνητα όμως. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου οι επιδοξοι κλεφτες θα πρεπει να εχουν και εναν εγκεφαλο ρεζερβα για να βαλουν (μιας και τον βγαζω καθε βραδυ). Τωρα το καλυτερο για μενα ειναι να εχεις συναγερμο αλλα να σε ειδοποιει χωρις να αναβει λαμπακια σειρηνες και τετοια (μεσω τηλεχειρισμου). Αν καποιος διαθετει περισσοτερα τοτε Panafon.

παίρνεις τον εγκέφαλο κάθε βράδυ σπίτι?!?!?!!? :excl::excl::excl:

περί τηλεειδοποίησης δείτε αυτά:

M H N Y M A

BLADOX auto alarm

αν διαβάσετε προσεκτικά θα δείτε ότι εκτός από τηλεειδοποίηση μπορείτε να έχετε και τηλεχειρισμό με sms ή παίρνοντας τηλέφωνο στο αμάξι :excl: και πατώντας διάφορα νούμερα όπως στα τηλεφωνικά κέντρα! :):):D:D

Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω που δεν εχω συναγερμο, εστω και μουφα, στο αυτοκινητο να τρεμω τα βραδια?...Ελεγα στην αρχη να βαλω τον Meta απο την αντιπροσωπεια, μετα ειπα για Cobra, μετα για Clifford, και τελικα δεν εκανα τιποτα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς που λένε ''αφού έχει απ'τη μάνα του immobilizer γιατί να βάλω και συναγερμό???''

Εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω του έβαλα συναγερμό μόνο και μόνο για εκφοβισμό κάποιων ''ερασιτεχνών''

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς που λένε ''αφού έχει απ'τη μάνα του immobilizer γιατί να βάλω και συναγερμό???''

Εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω του έβαλα συναγερμό μόνο και μόνο για εκφοβισμό κάποιων ''ερασιτεχνών''

Οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα, για τον ίδιο λόγο νομίζω ότι έχουν βάλει συναγερμό

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πλάκα-πλάκα μπορεί να είναι πιο ασφαλές ένα αυτοκίνητο να μην έχει συναγερμό γαιτί αν τον παραβιάσουν κατευθείαν ανοίγει ενω αν δεν έχεις συναγερμό πρέπει υποχρεωτικά να σου σπάσουν τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Gia pes to mou ayto re filos..

Diladh pws ta kataferneis akrivws?

Ποιο ακριβως, το οτι βγαζω εγκεφαλο καθε βραδυ? Απλα ανοιγω καπω, σηκωνω το πλαστικο, τον ξεκουμπωνω και φευγω. Ασε που στο σπιτι αλλαζα και κανα προγραμμα αναλογα με την επομενη χρηση του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Guest makntak

ΚΑΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΡΓΕΜΟΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗ ΠΑΤΗΣΕΣ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΠΑΝΕ ΟΙ ΖΑΝΤΟΥΛΕΣ ΜΟΥ :wacko::angry2::cry:

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΙΟ ΓΚΑΡΑΖ.ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΡΓΕΜΟΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗ ΠΑΤΗΣΕΣ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΠΑΝΕ ΟΙ ΖΑΝΤΟΥΛΕΣ ΜΟΥ :wacko:  :angry2:  :cry:

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΙΟ ΓΚΑΡΑΖ.ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ!!!

πές τα θανάση.....και γω παιδιά πιστεύω ότι όπως είπε ο Spy πιο πολύ είναι για τους ερασιτέχνες και όχι για τους επαγγελματίες.Αν δει ο ερασιτέχνης συναγερμό σου λέειι πάμε να φύγουμε μην έχουμε μπλεξίματα και πάει σε αυτό που δεν έχει σπάει το τζάμι και κάνει την δουλειά του άφοβα....χιχιιχχιχιιχ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβως, το οτι βγαζω εγκεφαλο καθε βραδυ? Απλα ανοιγω καπω, σηκωνω το πλαστικο, τον ξεκουμπωνω και φευγω. Ασε που στο σπιτι αλλαζα και κανα προγραμμα αναλογα με την επομενη χρηση του αυτοκινητου.

Σωστός ο Drago!! Δεν βαριέσαι όμως ρε φίλε κάθε βράδυ να κάνεις το ίδιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω εαν θα ειναι τοσο χρησιμο αλλα ο πατερας μου φτιαχνει ενα κυκλωμα στο οποιο θα το ενωσει με το εργοστασιακο συναγερμο του αυτοκινητου με ενα καρτοκινιτο που οποτε θα χτυπαει ο συναγερμος θα με παιρνει τηλεφονο στο κινιτο!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω εαν θα ειναι τοσο χρησιμο αλλα ο πατερας μου φτιαχνει ενα κυκλωμα στο οποιο θα το ενωσει με το εργοστασιακο συναγερμο του αυτοκινητου με ενα καρτοκινιτο που οποτε θα χτυπαει ο συναγερμος θα με παιρνει τηλεφονο στο κινιτο!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.